Nejvzácnější švýcarské plemeno kuřat - Appenzeller

Appenzeller je nejvzácnější plemeno domácích kuřat pocházejících ze Švýcarska.

Místní ptáci byli chováni místními farmáři, aby vytvořili ideální plemeno, které přitahovalo chovatele nejen s hřebenem tvaru V a bujným hřebenem, ale také s produktivitou masa a vajec.

Bohužel, každý rok je evropská populace Appenzellers výrazně snížena.

Appenzellery chovali švýcarští zemědělci.Vzhledem k příliš úzké distribuční oblasti je toto plemeno kuřat již dlouho považováno za velmi vzácné, ale nyní ho chovají i některé ruské farmy.

Chovatelé původně chtěli vytvořit neobvyklé plemeno ptáka, které vede aktivní životní styl.Také se snažili vytvořit domácí kuřata, která by mohla začít snášet vejce brzy.Výsledkem bylo, že švýcarským odborníkům se podařilo vytvořit předčasné plemeno s normální produktivitou vajíček.

Popis plemene Appenzeller

Appenzellery působí dojmem harmonicky složeného lehkého ptáka.Jednotlivci tohoto plemene mají malou tělesnou velikost.

Jedním z nejvýznamnějších rysů je malý hřeben na lebeční kosti, vyvýšenina ve tvaru písmene V a válcové tělo s klesajícím hřbetem a ocas ve tvaru fanouška.Současněhorní část těla tvoří hladkou linii, která postupně přechází do krku a ocasu Appenzellers.

Kohouti tohoto plemene mají středně velkou hlavu.Výška lebky je na něm velmi patrná, kde se nachází hřeben a sevřený hřeben.

Nevyčnívá za hlavu a má vždy špičatý konec.Zobák Appenzellers je velmi silný, namalovaný v namodralých barvách.Nosní otvory jsou dobře definované.

Hřeben je ve tvaru písmene V a je tvořen dvěma malými rohy.Standard plemene říká, že by se neměli příliš lišit a také by neměli mít růst.

Lískové oči, silně vyklenuté.Červená tvář není opeřená.Ušní laloky střední délky, oválné.Jsou namalovány v modré a bílé.Náušnice jsou střední, zaoblené a velmi jemné.

Krk Appenzellers je střední velikosti a ohýbá se silně dozadu.Na ní roste nádherná hříva.Tělo plemene je střední, zaoblené a mírně klesá.Jeho nejnižší bod je na základně velkolepého ocasu.

Zadní strana Appenzellerů je střední, padající.Na spodní části zad roste dlouhý a velkolepý peří.Hrudník je plný a konvexní.Kohouti jsou trochu zvednutí.Žaludek je plný.

Kvantitativní charakteristika kuřat Hercules samozřejmě nezasáhne šok, ale příjemně překvapí.

Zcela odlišnou záležitostí je saské plemeno koz.O nich si můžete přečíst v další části naší stránky.

Křídla plemene jsou dlouhá, ale přiléhavě přiléhají k tělu.Holení jasně viditelné díky těsnému přilnutípeří.Metatarsus střední délky, složený z tenkých kostí.Peří na nich chybí.

Kuřata Appenzeller mají přesně stejné příznaky jako kohouti, ale mají hlubší tělo, jejich žaludek je dobře vyvinutý a záda jsou téměř vodorovná.Lyra linie hřbetu plynule přechází do krční a ocasní linie s kulatým přechodem.

Appenzellery mohou být černé, stříbrné černé nebo zlaté černé.Černí jedinci se vyznačují zcela tmavou barvou s mírně nazelenalým přetečením.

Stříbrno-černé slepice se liší téměř bílým zbarvením horní části těla.Křídla, spodní část zad a ocas jsou malovány v černé a bílé peří s jasným vzorem.Dolní břicho a zadní část těla jsou šedé.

​​

Zlato-černá barva je podobná stříbro-černé, ale místo bílé jsou jedinci zlatí.

Vlastnosti

Pokud jde o domácí švýcarské plemeno, slepice Appenzeller jsou nádhernými nosnicemi.Proto byli tito ptáci často chováni na mnoha soukromých dvorech ve Švýcarsku.

Kromě toho se Appenzellerovy slepice vždy dobře vylíhly, takže se chovatelé nemusí starat o koupi inkubátoru.

Zemědělci, kteří chtějí toto plemeno získat, musí vědět, žemá velmi živý charakter .Z tohoto důvodu musí být ptáci vypuštěni do prostorného terénu pro pěší, kde budou hledat hmyz, semena a zelené potraviny.

Obecně platí, že kuřata Appenzeller vycházejí dobře s ostatními domestikovanýmiptáci.Nikdy nezpůsobí konflikt ve dvoře, takže mohou být umístěny ve společném domě.

Je důležité, aby kuřata tohoto plemene měla dobré zdraví.Jsou schopni žít ve vysokohorských oblastech, v drsné zimě a horkém létě.Proto jsou velmi vhodné pro chov v ruských podmínkách.

Bohužel je toto plemeno v Rusku obtížné koupit.Na chovu se podílejí pouze některé drůbežářské farmy a jednotlivci soukromí chovatelé.Častěji se toto plemeno domácích slepic nachází v genetických rezervách.

Udržování a růst

Uchovávejte Appenzellers v prostorných domech se zahradou pro procházky.

Během procházek mohou být tito ptáci vypuštěni do zahrady, ale je třeba dbát na to, aby nedošlo k rozptylu.Mnoho Appenzellerůje zvědavých , takže se mohou pokusit jít ven z nádvoří.

Krmení tohoto plemene kuřat se neliší od krmení jiných plemen, ale zemědělci musí vědět, že mladí Appenzellers potřebují speciální obohacená krmiva.Výrazně zvyšují zdraví kuřat a zvyšují odolnost vůči různým chorobám.

Vlastnosti

Celková hmotnost kohoutů Appenzeller se může pohybovat od 1,5 do 1,8 kg.Vrstvy tohoto vzácného plemene mohou přibrat na váze až 1,5 kg.

V prvním roce produktivity jsou schopni snášet až 180 vajec, ale produkce vajec plemene klesne na 150 vajec.V průměru každé vejces lehkou skořápkou má hmotnost 55 g. Pro chov je lepší vybrat největší vzorek.

Kde si mohu koupit v Rusku?

Na území Ruska se chov plemene „ Bird Village “ zabývá.Zde si můžete koupit dospělé, velká vejce pro inkubaci a každodenní mladý růst vzácného plemene Appenzeller.

Farma se nachází v oblasti Jaroslavl, v dobré, ekologicky čisté oblasti, pouhých 140 km od Moskvy.Výrobní náklady můžete zjistit od vedoucích farem na tel. Čísle +7 (916) 795-66-55.

Analogy

Francouzská kuřata La Flèche mají stejný neobvyklý vzhled.Místo obvyklého vroubkovaného hřebenu pěstují malý hřeben ve tvaru písmene V.

Kromě neobvyklého vzhledu jsou ptáci potěšeni dobrou produktivitou vajec a vysokou kvalitou masa.Bohužel je toto plemeno v Rusku docela vzácné.

Dalším chovem kuřat s neobvyklým hřebenem je italská Polverara.Jedná se o skutečně produktivní a neobvyklé plemeno domácích kuřat, ale je to docela vzácné, takže jeho získání může být problémem pro amatérského chovatele.Polverara se nejčastěji vyskytuje v soukromých sbírkách milovníků drůbeže.

Závěr

Švýcarští kuřata Appenzellers jsou po tři sta let nejoblíbenějšími kuřaty v této zemi.V té době přitahovali zemědělce s vysokou produktivitou a kvalitním masem, ale nyní na územíV Evropě se začínají objevovat nová plemena.

Počet Appenzellerů neustále klesá, proto se jejich chov chovají profesionálně.