Nenápadná a krásná rostlina - hypocyty nahá.Funkce pěstování a péče

Pěstování pokojových rostlin je velmi populární, což vám umožní vytvářet útulnost doma a zdobit interiér.

Zahradní nadšenci často dávají přednost osvědčeným druhům pokojových rostlin.Hypocytóza nahá není tak populární.Ale to není jen velmi krásná a neobvyklá rostlina, ale také nenáročná.

Popis

Nahý hypocyt (Glabra) patří do čeledi Gesneriev, v nichž je asi dvanáct druhů.Jedná se o rostlinu se vztyčenými stonky, které jsou pokryty oválnými masitými listy.Povrch listu je lesklý, hladký, barva je tmavě zelená, špičatá, spodní část je světlejší než horní.

Původ rostliny - Brazílie , hypocyty jsou v tropických lesích všudypřítomné. Vypadají tam jako stálezelený keř a dosahují výšky až 25 centimetrů.Rostlina byla přivezena z Jižní Ameriky, v XIX. Století se aktivně podílela na její reprodukci v Evropě.

Rysem tohoto druhu je květ - jasně oranžová, na jedné straně výrazná boule, připomínající rybu nebo rty složené do zkumavky.Kvetení trvá až čtyři měsíce.Listy po celý život nezmění a po květu neklesnou.Hypocyte nahý je vhodný pro pěstování v mezipaměti, stejně jako v běžných květináčích.

Vlastnosti přistání

Glabra má dva způsobychov.Toto je výsadba semen a, více populární a snadnější, šlechtění řízky.

Semena

Výhodou výsadby semen je relativní levnost metody a jednoduchost. Existuje však mnoho dalších nevýhod.Mezi ně patří špatné klíčení, nevýhoda výsadby zakoupených semen a délka dospělého vzorku.

Semena lze zakoupit v jakékoli květinářství nebo si je můžete vyzvednout sami.Hlavní věcí je vědět, že semena starší než šest měsíců nejsou vhodná pro výsadbu.Je lepší zasadit je do rašeliny, s přídavkem písku, půdy.Pokud zvolíte hotovou půdu, je půda pro fialky velmi vhodná.

Nezapomeňte zkontrolovat drenážní otvory v hrnci. Všimněte si, že velikost semen je velmi malá, takže jsou zasety v malých drážkách.Dále je musíte trochu posypat substrátem, silně zvlhčit a vytvořit skleníkový efekt (například přikrýt fólií).Po celou dobu výsevu musí být teplota udržována nejméně 22 stupňů Celsia.

Když sazenice dorostou do dvou centimetrů, ztenčují se.Po měsíci je možné klíčit výhonky.

Nahý hypocyt na rozdíl od jiných druhů vyžaduje, aby byla každá sazenice vysazena v samostatném květináči, protože se jedná o nejvíce svěží a huňatý druh.

Řízky

Propagace řízky je nejoblíbenější u nahých hypocytů.Mezi jeho výhody patří rychlé přežití nové rostliny, kvetení rychleji a zachování všech odrůdových znaků.Nevýhody v této metodě nejsou zaznamenány.

Připravte řízky na jaře nebo na začátku léta. Větve se 4-5 pupeny se sklízejí, provede se přímý řez. Sekce jsou léčeny buď hormony nebo aktivním uhlím, aby stimulovaly tvorbu kořenů.Poté se řízky umístí do vody nebo vlhké půdy (rašelina + písek).

Alespoň jedna ledvina musí být v zemi.Dále, podle stejného principu jako u semen, se vytvoří mini skleník: řízky jsou pokryty jakýmkoli průhledným objektem a udržovány ve světlé místnosti při teplotě alespoň 22 stupňů.Střílení vyžaduje denní hydrataci a větrání.Když se na nich objeví kořeny, výhonky se vysadí do samostatných květináčů, protože druh Glabra je nejvíce huňatý.

Přistání na ulici

Je dovoleno pěstovat nahý hypocyt na otevřeném terénu. Avšak předpokladem životaschopnosti této rostliny bude absence mrazu, takže je lepší ji zasadit počátkem léta.Výsadba se provádí pomocí připravených sazenic ve stínu, ve volné půdě.

Při výsadbě je nejlepší přidat nějaký písek.Nezbytnými podmínkami pro život rostliny jsou teplo, vysoká vlhkost a nepřítomnost přímých paprsků slunce, jinak se na listech objeví popáleniny.Vzhledem k tomu, že rodiště hypocirytmie je v Brazílii, nepřežije mrazy.Od září se proto květiny přenesly z ulice domů.K transplantaci dochází přenesením do malé nádoby s vhodným substrátem a umístěním do chladné místnosti.

Domácí péče

Jak již bylo zmíněno, nahý hypocyt je tropická rostlina,proto by i přes svou nenáročnost měly být dodržovány určité podmínky péče.Rostlina má dvě období: květu (období jaro-léto) a nucenou dormanci (přibližně od října do února). Péče o různé podmínky květin je odlišná.

Obecně je o tuto květinu poměrně snadné se starat.Důležité je pouze správné zavlažování, sledování vlhkosti vzduchu, teploty a osvětlení.

Teplota

V období jaro-léto by teplota měla kolísat mezi 20–25 ° C. V zimě by zařízení mělo zůstat v chladné místnostis teplotou asi 10-15 stupňů.Klidová doba v chladu stimuluje zvýšené kvetení nahé hypocytury v příští sezóně.Náhlé změny teploty nejsou povoleny.

Při velkém poklesu teploty mohou listy padat, a pokud je teplo příliš intenzivní, mohou jejich špičky vyschnout.Také byste se měli vyvarovat průvanu a studeného vzduchu (například z klimatizačních jednotek) v místnostech, ve kterých se zařízení nachází.

Zalévání

Hypocyte potřebuje vysokou vlhkost, takže vzduch často rozprašuje kolem hrnce.V létě hypocirrhitidy vyžaduje nahý časté a hojné zalévání.Voda by měla být usazena, teplá (ze studené vody jsou listy Glabry pokryty hnědými skvrnami).V zimě musíte postupně snižovat frekvenci zalévání rostlin a vlhkost vzduchu, ale neměli byste sušit Zemi.

Overdriedovaná rostlina může být ovlivněna mšicemi, roztoči; rovněž předmětem útokuwhiteflies.S podmáčením může růst a kvetení zpomalit, listy klesají.Silně zatopená rostlina se může stát šedou hnilobou.

Světlo

Nahý hypocyt by měl být ve světlých místnostech, nikoli však s přímým světlem, ale s rozptýleným světlem.Pokud je světlo příliš jasné, listy se mohou zkroutit a zžloutnout.Květině však nemůžete dát trochu světla.I v zimě by osvětlení mělo zůstat plné, v tomto případě je vhodné použít speciální žárovky.

Prořezávání

Po každém období květu musí být rostlina prořezána. Všechny poškozené nebo dlouhé větve se odstraní, zbytek se o třetinu ořízne, protože staré výhonky již nepřinesou nové květiny.Body řezu jsou dobře ošetřeny aktivním uhlím.Ořezávání o třetinu ročně pomáhá v příštím období zvýšit keř rostlin a vzhled ještě větších květů.

V období květu je také žádoucí rostlinky štípnout, což stimuluje růst keře.

Vrchní obvaz

Hlavním požadavkem na půdu je její lehkost: měla by se skládat z listového humusu, rašeliny a písku v poměru 2: 3: 1.Během květu musí být rostlina krmena hnojivy každý týden.Jakýkoli vhodný pro kvetení pokojových rostlin.Ale nebuď v tomto případě příliš horlivý. Při nadbytku hnojivy se mohou hypocyty stočit a zžloutnout.

Hrnce

Hrnce musí být použity s drenážem na dně, aby byla zajištěna cirkulace vzduchu.Pot musí býtbuď plochý nebo mělký, protože kořenový systém rostliny je špatně vyvinutý.Použitý materiál je plast nebo keramika.Každý rok, nebo když je nádoba naplněna kořeny hypocytů, je nutná transplantace.Tato rostlina rychle roste.

Jako dekorativní květina je hypociróza nejvhodnější volbou pro domácí chov. Toto je velmi originální a krásná rostlina, s neobvyklými zelení a květinami.Dlouhé období květu je také velkým plusem.Rostlina není toxická pro lidi ani domácí zvířata.

Rusští pěstitelé květin začali v poslední době pěstovat Nemanthus, takže v našich domovech je stále exotický.Na našem webu si můžete prohlédnout fotografie a popisy Gregarius Radikans, Tropicana a dalších populárních rostlinných druhů.

Zajímavé video

Doporučujeme sledovat video o správné péči o nahé Hypocyte: