Nenápadný a houževnatý: proč je šíření pelargónie listem pod mocí začínajících pěstitelů?Jak postupovat?

Vnitřní pelargónie je oblíbená rostlina většiny zahradníků.Květina je nenáročný na péči a po dlouhou dobu potěší majitele s jeho hojné kvetení.

Protože v průběhu času pelargónie roste a ztrácí své dekorativní vlastnosti, musí majitel květiny přemýšlet o reprodukci kamarádky z místnosti.

Existují dva hlavní způsoby, jak získat dceřinnou rostlinu: osivo a vegetativní.V tomto článku uvažujeme vegetativní způsob rozmnožování, konkrétně pěstování pelargónie z listu.

Je možné pěstovat z listů?

Pěstování květiny z listu není nejjednodušším způsobem, jak získat novou květinu.Častěji se šíří řízky.Tato metoda má však také svou životaschopnost.

Je třeba mít na paměti, že čepel listu pelargónie nemá uzly schopné tvořit kořeny.Pokud tedy list jednoduše vložíte do vody, bude hniloba.

Míra přežití listů a zakořenění rostliny je nižší , proto se uchylují k šíření listů pouze v situacích, kdy není možné získat vysoce kvalitní výhonky pro řízky.

Doporučujeme sledovat video s výsledkem zakořenění listu pelargónie:

Jak se propagovat doma?

Vegetativní metoda množení listů je na jaře účinnější.Délka denního světla v hodináchtoto období se zvyšuje, což umožní nové rostlině dát více výhonků.
Chcete-li získat novou květinu, musíte připravit půdu a mít list pelargonia.

Výběr a příprava sadebního materiálu

K získání nového závodu je třeba zvolit kvalitní výsadbový materiál .Chcete-li to provést, musíte prohlédnout celou rostlinu a vybrat si zdravý list s hustou řapíkem.Pokud však žádné neexistují, musí být zařízení na tento proces připraveno.

 1. Dva týdny před zahájením postupu se pelargónie hnojí roztokem popela (2 polévkové lžíce na 1 litr vody), načež se květina již nezalévá.
 2. Květina je zastrčená na slabě osvětleném místě.To podnítí vývoj zdravých a silných výhonků.Po dvou týdnech bude stačit vhodný materiál.
 3. Vybraný list květu musí být řezán v ostrém úhlu nožem nebo nůžkami.

Zakořenění v roztoku

Výsadbový materiál se umístí do nádoby s vodou a udržuje se v ní , dokud se neobjeví první kořeny.Voda je vynikajícím prostředím pro rozvoj hnilobných procesů.Proto je nutné do vody přidat trochu aktivního uhlí.Chrání list před rozpadem.

Složení půdy

Geranium je poměrně náročná rostlina.Bylo by ideální vzít nepoužitý substrát.Musí to být volné.

U mladé rostliny s dosud silným kořenovým systémemmusíte vzít lehkou půdu , která může zahrnovat rašelinu, vermikulit a perlit.

​​

Pro výsadbu květinyHotovou směs si můžete koupit v obchodě - univerzální černá půda pro kvetoucí rostliny nebo pro sukulenty.Pelargonium je důležité pro přítomnost drenáže, proto je důležité umístit expandovanou hlinku na dno hrnce.Můžete si také koupit speciální půdu pro pelargónie.Již obsahuje všechny potřebné složky a živiny ve správném poměru.

Půdu pro výsadbu pelargónie lze připravit samostatně .Za tímto účelem se berou ve stejných částech následující složky:

 • rašelina;
 • písek;
 • trávník;
 • humus;
 • listová půda.

Rovněž je třeba vzít v úvahu, žemusí být složení Země neutrální nebo mírně kyselé .Při výsadbě je třeba zkontrolovat, zda v zemi nebyly žádné plísně, hmyz a jejich larvy.Půda by měla být volná, ne spečená.

Výběr hrnce

Kapacita, ve které je transplantován list s kořeny, by měla být malá.V budoucnosti musí být toto pravidlo vždy dodržováno.Velká kapacita přispívá k aktivnímu vývoji kořenového systému a zelené hmoty rostliny.Na dlouhé kvetení však lze zapomenout.

Optimální kapacita pro pelargónie se stane hrnec o průměru 12 až 14 centimetrů a výšce nepřesahující 15 cm.Materiál, ze kterého je nádoba vyrobena, nemá vliv na vývoj rostliny .Čím je kořenový systém květinových copánků kolem hrnce rychlejší, tím rychleji kvetou pelargónie.

Hrnec musí mít drenážní otvory.Geranium nemá rád nadměrnou vlhkost.

Krok za krokem: jak pěstovat

 1. Umístěte drenáž na dno hrnce.To jemohou tam být cihly, expandovaná hlína, polystyren.
 2. Na drenáži rozprostřete půdu shora.
 3. Zalévání.Půda musí být vlhká.
 4. V půdě provádíme depresi.
 5. Opatrně vložte geraniový list se stávajícími tenkými kořeny do půdy.
 6. Aplikujeme a komprimujeme list kolem půdy, abychom se zbavili vzduchových bublin.
 7. Přikryjte nádobou, není třeba ji balit.
 8. Vložte hrnec na dobře osvětlené místo.Ale ne pod přímým paprskem světla.
 9. Odolávat teplotě + 18- + 24 ° С.
 10. Po měsíci se list konečně zakoření a dá nové výhonky.
Propagace pelargónie je možná řízky, jakož i výsevem semen.Pro druhou metodu je důležité vědět, jak semena pelargónie vypadají, jak je sebrat a jak je skladovat.

Následná péče

Jak správně zalévat?

První zalévání rostliny po výsadbě se provádí o 10 dní později.

V budoucnu se plán zavlažování stanoví v tomto intervalu: jednou za 4-5 dní.V létě častěji, v zimě méně často.Zalévání je mírné. Pro budoucnost není třeba zařízení zaplavovat .

Požadavky na vodu

 • Je lepší zvolit vodu při pokojové teplotě.Příliš studená voda může způsobit rozklad kořenů a vést k různým nemocem.
 • Voda by měla být měkká.Pokud ji nalijete tvrdou vodou, ve které jsou vápenné nečistoty, vytvoří se na povrchu půdy bělavé skvrny.
 • Tvrdá voda může být filtrována pomocí vodního filtru.
 • BAlternativně můžete pro zavlažování použít roztavenou nebo dešťovou vodu při pokojové teplotě.Taková voda je čistší a měkčí než odpadní voda.

Geran je lhostejný ke změnám vlhkosti prostředí .Nastříkejte to není nutné.To může způsobit ztmavnutí a vyschnutí.Vnitřní květina může absorbovat a akumulovat vodu, takže má suché vlastnosti.Zalévat květinu pouze tehdy, když je půda úplně zaschlá.

S výhradou jednoduchých podmínek vegetativního rozmnožování lze vnitřní pelargónie neustále aktualizovat a získat desítky dceřiných rostlin s dobrými dekorativními vlastnostmi.Geranium může potěšit svého majitele hojným kvetením po celý rok.A to je nejlepší odměna za potíže.