Nenápadný stálezelený keř pro vaši zahradu - „Smrť“: výsadba a péče doma

Určité druhy keřů zaujímají v krajinném designu díky svým botanickým rysům zvláštní místo.

Patří mezi ně stálezelený „bohatý jmění“ - jeden ze zástupců nenápadných, velmi krásných rostlin, který si získal oblibu mezi profesionály a milovníky okrasné flóry.

Obecný popis rostliny

Čína je považována za místo narození tohoto malého keře. Má hustou prolamovanou korunu s malými koženými listy pestrobarevné nebo zelené barvy.

Důležité! Při dostatečném teplu může kvetet nepopsatelnými žlutozelenými květy, po kterých se vytvoří jedovaté ovoce.

Větve jsou velmi dlouhé , schopné lézt na podpěru, ale výška samotného keře nepřesahuje 60 cm. Rostlina má odrůdy s rozdílnou odolností vůči mrazu, z nichž některé odolávají nepříliš silným zimám.

Vzhledem k vlastnostem větví Bereskletu, které rostou po stranách, se používá jako křoví.Snaží se zasadit do velkých hustých skupin a stuh s různou šířkou.

Dobře to jde se smrkem, thujou, jalovcem a působí pro ně jako pozadí. Domácí zahrada vypadá skvěle mezi skupinami rostlin a smíšenými kompozicemi, pruhy různých keřů, krajiny skameny a alpské skluzavky.

Foto

Fotografie ukazuje Eucharistii bohatství:

)

Domácí péče

Keř je považován za udržitelnýk vnějším faktorům prostředí , ale aby odhalil své schopnosti, potřebuje náležitou péči.

Vzhledem k pomalému růstu a celoroční dekorativnosti lze jej udržovat na otevřeném i chráněném místě.

Současně se metody odchodu navzájem neliší a sestávají z několika metod a pravidel.

Akce po koupi

Fortune's Euonymus se nakupuje v banku.Při jeho nákupu musíte pečlivě zvážit přítomnost škůdců a chorob.

Dále je keř vysazen na stálém místě.Pravidla výsadby se neliší od výsadby, ale poté se rostlina během zavlažování krmí, dokud kořenový systém nezakořenil.

Prořezávání

Růst keřů je velmi rychlý.Chcete-li vytvořit potřebný tvar, vytvořte jeho pravidelné ořezávání.Tvarování prořezávání není jako takové zapotřebí, ale k odstraňování mrtvých a vystupujících větví je připojen estetický tvar.

Zalévání

„Beresklet“ se vyznačuje tolerancí k suchu a netoleruje stojatou vlhkost. Zalévání rostliny je nezbytné podle zásady - je lepší zavlažovat méně, než vyplnit „do rezervy“.

Je však třeba sledovat zavlažování mladých rostlin, což by se mělo provádět častěji kvůli slabšímu kořenovému systému.

Nápověda! v létěpro keř není vyžadována zvýšená vlhkost, ale ve skleníku vyžaduje pravidelné stříkání.

V zimě, v podmínkách uzavřené půdy a při snížené teplotě, se zalévání snížíav létě se ujistěte, že půda v nádobě nevyschne.

Transplantace

Transplantaci keře na jaře nebo na podzim. Za tímto účelem připravte díru dvojnásobnou velikost hliněné hrudky umístěné na kořenech.

Půda extrahovaná z jímky je smíchána s dobře shnilým kompostem.

Sazenice se opatrně odstraní z květináče nebo z předchozího místa a výsadba se provádí ve stejné hloubce jako dříve.

Po výsadbě se půda zhutní.

Pěstování

Dospělé keře se v sezóně zavlažují až čtyřikrát, mladí jsou hojnější, zejména během období sucha.Zhutněná půda se uvolní a mulčování se pravidelně provádí s rašelinovou směsí do hloubky 6 cm.

V zimě jsou mladé rostliny (mladší než 2 roky) pokryty suchými listy a starší dospělí nemusí být přikryto.Kopání se provádí na podzim, pod kterým se přidává hasené vápno.

Propagace

Nejjednodušší způsob, jak propagovat Euonymus, je zakořenění výhonků. Stisknete-li větev na zem, uvolní se zde kořeny.

Po určité době je odříznuta a přesazena na nové místo.Pro zrychlení procesu se lisované výhonky trochu posypou půdou.

Další metodou vegetativního množení jsou řízky. Za tímto účelem nemladé výhonky a stříhají se zahradními nůžkami v úhlu 45 ° až 12 cm. Řízky se vysazují ve vlhké půdní směsi a pro nejlepší přežití se používá zakořenovací činidlo.

Euonymus lze reprodukovat osivem. Za tímto účelem se v první polovině jara postele vysévají do speciálního substrátu do hloubky 2 cm.

Připravuje se smícháním jedné části travnaté zeminy, dvou částí humusu a jednoho písku.Výskyt sazenic nastává v průměru po 20 dnech.

V uzavřené půdě se setí provádí na konci ledna a do konce léta můžete získat silnější sazenice, které dávají přirozené výhonky.

Teplota

Rostlina upřednostňuje mírné teploty, v létě do 25 ° C a v zimě asi 8 ° C, ale ne vyšší než 12.Dobře tolerujene silné mrazy, ale příliš silné teplo negativně ovlivňuje rostlinu.

Důležité! V zimě by teplota uvnitř místnosti, kde se nachází euonymus, neměla být vyšší než 16 ° С.Pokud stoupá nad + 20 ° С, keř spadne na své listy.

Osvětlení

Rostlina miluje přímé sluneční světlo, pod kterým listy získávají jasný skvrnitý vzor.

Je však lepší, že k přímému vystavení slunci dojde ráno nebo večer.

Podle tohoto pravidla si musíte vybrat vhodné místo pro umístění euonymu.

Nedostatek světla je v zimě v uzavřených podmínkách velmi znatelný.

Současně listy zžloutnou a růst se zastaví.Během tohoto období, použití dalšíchosvětlení speciálními lampami.

Výhody a škody

„Beresklet“ jako okrasná rostlina dobře roste jak na otevřených balkonech a terasách, na osobních místech, tak v parcích, na náměstích, v blízkosti památek, kancelářských budovbudovy a další objekty městské krajiny, aniž by bylo třeba zvláštní péče.

Jedinou nevýhodou je její mírná porážka škůdci , ve které bude křoví působit jako živná půda pro škodlivé hmyzy.Tomu lze snadno zabránit pravidelným průzkumem výsadby a včasným ošetřením pesticidy.

Nemoci a škůdci

Vřeteniště jmění, stejně jako jiné zahradní rostliny, je ovlivněno určitými škůdci a chorobami.

K boji proti nim se používají chemická kontrolní činidla a zahradnické metody:

  1. Když se objeví plíseň , která vypadá jako bílá nebo hnědá- plak na listech, provést ošetření fungicidem.Tradičně se to provádí nejbezpečnějšími prostředky - Bordeauxskou tekutinou.Je však dovoleno používat specializované nástroje s vyšší účinností.S fokální lézí jsou odstraněny nemocné větve.
    V případě poškození pavoukem roztočem, který je určen výskytem stříbrných teček na horní straně listu a zespodu stopami pavučin, je akaricid ošetřen.Nejekologičtějším prostředkem je koloidní síra;
  2. Při napadení jinými škůdci- používají se mšice, mealybulové nebo housenkystandardní ochrana rostlinných škůdců.Kontrola výsadby by měla být prováděna pravidelně, protože poškození keře hmyzem se vyskytuje intenzivněji ve srovnání s jinými zahradními rostlinami.
Důležité! Infekce Fortuneova euonymu houbovými mikroorganismy vyvolává vysokou vlhkost, což má za následek časté nadolení rostliny.

Je možné snížit pravděpodobnost výskytu plísní během jarního preventivního ošetření fungicidem a umístěním keře na slunné místo.

Fortuneův euonymus je rostoucí rostlina pro krajinářský design, ale zatím se v terénních úpravách na soukromých pozemcích dosud nezaslouženě používá jen zřídka.

Odolnost proti chladným zimám a schopnost snášet sucho spolu s nepřítomností zvláštní péče ho staví do příznivějšího postavení s jinými keřovými plodinami, které se používají k vytváření všech druhů floristických zařízení a souborů.