Neobvyklá orchidej Cumbria - její poddruh, zejména domácí péče

Cumbria orchidej je kříženec uměle chovaná chovateli, aby vytvořila odrůdy, jako jsou Miltonia, Odontoglossum a Brassia.Nejedná se o přirozený druh orchidejí, ale o druh zobecněného názvu pro několik různých odrůd.Skvělé pro pěstování doma.Jaká je zvláštnost této rozmanitosti orchidejí, jaké jsou požadavky na péči, jak správně transplantovat rostlinu?

]

Botanické charakteristiky a popis tohoto druhu rostliny

Kambrie (Cambria) patří do čeledi Orchid , patří do simpoidního typu orchidejí (tj.květiny kvetou pouzenových pseudobulbs, starý nakonec se vyschnout a stát se nevhodný pro tsvetonosheniya).Také tato rostlina má jiné jméno, které je mezi lidmi běžnější - „Orchid Zvezdochka“.Má pseudobuliny do velikosti 8 cm, na kterých rostou dlouhé listy tmavě zelené barvy.Na jednom stonku může být umístěno několik pseudobulbů.

Květy dosahují průměru 10-12 cm, mají barvu odstínů červené, fialové, žluté, pokryté malýmisvětlé skvrny.Uprostřed květů je jasně žlutá.Okvětní lístky mají nepravidelný, mírně zakřivený vnější tvar, připomínající hvězdice.

Při nákupu Cumbria v obchodě byste si měli vybrat rostlinu, která má nejméně dva pseudobulby. Období květu se může začít a opakovat několikrátv kterémkoli ročním období, které může trvat až 2 měsíce.Před začátkem léčby by měla být Cumbria napojena ve velmi mírném množství.Poté, co orchidej vybledne, je nutné odříznout suchou květinu a hojněji navlhčit půdu.Když se objeví nové pseudobulbs, zalévání by mělo být zastaveno celkem na přibližně 20-25 dní.

Jeden růstový cyklus této rostliny trvá přibližně 9 měsíců.

V určitém okamžiku může Cumbria na dlouhou dobu zastavit kvetení. Tento jev je obvykle způsoben nadměrnou vlhkostí v půdě.Chcete-li tento problém odstranit, měli byste výrazně snížit počet zavlažovacích postupů.

Fotografie

Uvidíte fotografii květu Cambria:


Historie původu

Cumbria byla chována v laboratorních podmínkách anglickým chovatelem C. Velsteykem v roce 1891.Aby toho dosáhl, vzal ty nejlepší vlastnosti od jiných druhů: příjemný zápach od Miltonia, krásná a jasná barva od Beallar, velká velikost květů z Odontoglossum.Poté Velsteyke zdokonalil Cumbria a zapsal své jméno ve 20. letech 20. století.

Po tomto chovateli je pojmenována jedna z odrůd Cumbria. Z ostatních odrůd orchidejí Cumbria se vyznačuje slabým a špatně vyvinutýmkořenový systéma skutečnost, že má pseudobulbs.Kořeny této květiny jsou křehké a snadno se zlomí, a proto by se s nimi při výsadbě mělo zacházet velmi opatrně.Také tato rostlina nemůže být pěstována v průhledných nádobách (je lepší zvolit květináče vyrobené z plastu nebo keramiky) a nemusíte čekat, až se půda úplně vyschne před dalším zavlažováním.

Odrůdy a jejich názvy

Nejběžnější odrůdy:

 • Burrageeara;
 • Plyš;
 • Anna Claire;
 • Colmanara;
 • Calantha;
 • Eurostar;
 • Miltonidium;
 • Degarmoara;
 • Beallara;
 • Bartley Schwarz;
 • Purpurová princezna;
 • Oblíbené.

Potřebná domácí péče

Hybridy Cumbria byly vytvořeny speciálně pro domácí péči a údržbu , tento druh se ve volné přírodě nenachází.Jak se starat o květinu?

 • Toto zařízení upřednostňuje teplotní podmínky v rozmezí 17 až 26 stupňů.V chladnějším prostředí se vyvíjí lépe a rychleji.
 • Cumbria je fotofilní květina, která vyžaduje rozptýlené přirozené světlo.Pálení přímého slunečního světla může způsobit popálení listů, což má za následek hnědé skvrny.
 • Neměňte umístění závodu.Nejlepší je položit hrnec cambria na okenní parapet na západní stranu.
 • Rostlina nevyžaduje prořezávání a tvarování.
 • Cumbria by měla být chráněna před průvanem a náhlými změnami teploty, protože by to mohlo způsobit omrzliny mladých výhonků.
 • Vlhkost by mělabýt vysoký, protože subtropické klima je pro květ přirozené.Vyvarujte se blízkosti baterií ústředního topení, protože příliš suchý vzduch může způsobit vadnutí zařízení.
 • Zelené listy by se měly pravidelně čistit vlhkým ručníkem a zabránit pádu prachu.
 • Společnost Cumbria potřebuje pravidelné krmení zvláštním komplexem určeným pro orchideje a zásobujícím půdu minerálními hnojivy.Nepoužívejte léky v čisté formě, jejich slabé řešení je lepší.Můžete také přidat malou dávku hnojiva do postřikové kapaliny na listy.V zimě by se krmení mělo zcela ukončit, protože v této roční době Cumbria neabsorbuje chemická hnojiva dobře.

Vlastnosti zavlažování

Půda, ve které tento květ roste, nemůže být příliš vlhká.To je případ, kdy je lepší zaschnout, než nalít více vody, než je nutné.Jinak začne nezvratný proces rozkladu kořenového systému, který povede k smrti rostliny.

Voda by měla být při pokojové teplotě , čištěná, bez škodlivých nečistot z vodního kamene a chloru.Můžete použít déšť nebo roztavenou vodu.

Nejvhodnější a nejúčinnější verze zavlažovacího postupu: hrnce vložte do hluboké nádoby s vodou tak, aby tekutina nedosáhla svých hran a nezakrývala půdu.Nechejte působit 20-25 minut.Během této doby bude závod sám brát to, co potřebujemnožství vlhkosti skrz otvory ve dně hrnce.Voda by neměla padat na pseudobulbs.Zavlažovací postup opakujte jednou za 7-12 dní.

Propagace

Tato rostlina je rozmnožována rozdělením oddenku na několik částí.Nejvhodnějším obdobím pro tuto sezónu je jaro, protože v tomto období začíná Cumbria fázi zvýšeného růstu a vegetace.

 1. Chcete-li získat nový výhonek, opatrně, aby nedošlo k poškození velmi citlivých kořenů rostliny, odřízněte pseudobulby ostrým nožem nebo zahradními nůžkami pod úhlem 90 stupňů.
 2. Místo řezu musí být ošetřeno dřevěným uhlím, aby se zabránilo rozkladu v důsledku nadměrné vlhkosti pronikající do stonků.
 3. Výsledná mladá rostlina musí být umístěna v malém květináči s úrodnou půdou, aby rostla silněji a rozvíjela své kořeny.

Transplantace

Transplantaci je třeba provést pouze v krajním případě , protoženetoleruje změny v růstovém prostředí.Jednou za několik let by měla být Cumbria přesazena do větší nádoby kvůli růstu kořenového systému.Nejvhodnější čas pro tento postup je období po květu rostliny.

 1. U předkrmů je rostlina uvolněna ze země a promyta teplou vodou.
 2. Půda musí být písčitá a obohacená kyslíkem.V obchodě si můžete koupit speciální půdu pro orchideje.
 3. Spodní část hrnce musí být pokryta vrstvou kůry, která bude fungovat jako drenáž.
 4. Při přistánínemůžete ponořit pseudobulby do země, protože by to narušilo další růst Cumbrie.
Po výsadbě květiny v novém květináči je nezbytná náležitá péče.Chcete-li se přizpůsobit novému místu růstu, musíte věnovat 10–15 dní.Během této doby by mělo být zavlažování úplně zastaveno.

Kontrola škůdců a chorob

Kambrie může být kvůli nesprávné péči doma vystavena různým chorobám a útokům hmyzu.Nejčastější problémy při pěstování Cumbrie:

 • Plísňová infekce. Chcete-li situaci napravit, odstraňte postižené výhonky a místa oříznutí ošetřte dřevěným uhlím.Dále je nutné květinu transplantovat do nové půdy a květináče, aby nedošlo k opětovné infekci.
 • Žloutnutí Cumbrie. Jeden z příznaků silného zamokření půdy.Chcete-li se této choroby zbavit, je třeba ji odstranit z půdy a nechat ji chvíli uschnout stonky a oddenky.Dále musíte transplantovat květ do nové půdy.Žloutnutí může také naznačovat potřebu hnojení minerálními hnojivy.
 • Letargie listů. Označuje, že teplota je příliš vysoká.
 • Rotace kořenů. Tento proces začíná v důsledku nadměrného zalévání nebo příliš častého obvazu.Chcete-li zachránit rostlinu, musíte odstranit zasažené kořeny a zbývající kořeny by se měly umístit do nové půdy, jako při reprodukci.Stojí za to zvážit, že taková kumbrie se bude rozvíjet azotavit se mnohem déle než zdravá květina.
 • Bílý plak na stoncích. Objevuje se v důsledku nadměrného obsahu soli v půdě.Měli byste transplantovat rostlinu do jiné půdy a pečlivě sledovat kvalitu vody pro zavlažování.

Možné škůdce:

 • Roztoč pavouk. Dírami v listech rostliny se živí šťávou, která způsobuje úplné vypuštění listoví.Chcete-li bojovat s tímto škůdcem, musíte postříkat Cumbrii akaricidy.
 • Whitefly. Abyste zabránili jeho vzhledu, měli byste pravidelně utírat listy rostliny ubrouskem namočeným v koncentrovaném roztoku mýdla na prádlo.
 • Scutellaria. Hmyz by se měl čistit hadříkem navlhčeným v emulzi petroleje a mýdla.
 • Mealybug. Pokud pěstujete několik orchidejí, měli byste izolovat zasaženou květinu od ostatních.Zpracovat s roztokem přípravku "Tsvetofos" nebo Deetsis.Postup opakujte 2-3krát.
Podrobný popis a vlastnosti pěstování jiných odrůd orchidejí - Ludisia, 129) Zygopetalum, 130) Ontsidium, 131) Caodes, Multiflora, Wanda, Krása, Sogo, Vanilla a Philadelphia - najdetev našich jednotlivých publikacích.

Cumbria je vynikající volbou pro pěstování orchidejí doma.O to není příliš náročná péče a díky jednoduchým doporučením se s její kultivací vyrovná i začátečník a nezkušený pěstitel.Cumbria je příznivě srovnatelná se svou pulzujícía příjemnou vůni, stejně jako krásu a rozmanitost odstínů květin.