Neobvyklá ratanová rostlina je nejdelší rostlinou na světě!

Jihovýchodní Asie a Afrika se považují za domovinuratanové dlaně.

Tato rostlina se nejčastěji vyskytuje v Indonésii, Malajsii a na Filipínách.

Obecný popis

Ratanová palmaje tropická réva patřící do druhu Kalamus a do dlaně.

Ratan má hladké a tenké kmeny, jejichž průměry jsou od 5 do 70 mm a nemají postranní větve nebo uzly.Dlaň může dosáhnout délky až 200 - 250 m.

Kmeny této rostliny majítřívrstvou strukturu .Horní vrstva je poměrně silná kůra, střední vrstva je měkčí a poréznější než předchozí a je přítomno velmi tvrdé jádro.

Rostlina se snadno drží a šíří se z jednoho stromu na druhý, proto se Rattan často nazýválezení liana .

Dlaň má po celé své délce sudý průměr, který ji odlišuje od ostatních rostlin.Ratanová dlaň je přizpůsobena jakýmkoli změnám teploty a tlaku.Je ohebný, perfektně se ohýbá a díky tomu má při napařování jakoukoli podobu.

Péče

Ratanová palmaje fotofilnía za jasného světla roste lépe.Rostlina je také teplomilná, ale netoleruje průvan a kořen je velmi citlivý na studený vzduch.

Optimální teplota pro pěstování palemje + 250 ° C.Povrch, na kterém stojí nádoba s rostlinou, by měl být při pokojové teplotě, ale v žádném případě chladný.

Ratanpotřebuje volné a snadno propustné pro vodní a vzdušnou půdu , která obsahuje maximální množství živin.

Dlaň jehygrofilnírostlina a roste dobře s vysokým obsahem vlhkosti ve vzduchu, čehož lze dosáhnout použitím speciálních zvlhčovačů nebo umístěním nádob na vodu poblíž rostliny.

Listyby se měly stříkat z různých směrů v létě a na jaře.Na podzim a v zimě se postřik zastaví, aby se zabránilo tvorbě plísní.Někdy je nutné listy otřít měkkou houbou a opláchnout teplou vodou.Žluté listy musí být řezány, ale pouze v případě, že je list zcela suchý.Špičky listů nelze odříznout, protože začnou rychleji vysychat.Listy ratanu rostou poměrně pomalu, a pokud se o ně nestará, rostlina může ztratit všechny listy.

K voděratanový palma, nejlépe vodou očištěnou od různých nečistot.Normální neupravená voda saturuje půdu solemi, které jsou pro rostliny škodlivé.

Teplota vody by měla být při pokojové teplotě, aby se zabránilo rozkladu kořenů.Voda bez požadovaného čištění pro zavlažování musí být chráněna po dobu nejméně 24 hodin, aby se odpařil chlor, což se palmě příliš nelíbí.Přebytečná voda by měla vytékat přes drenážní otvory v hrnci.Ratan je sice rostlinou milující vlhkost, alePřebytečná voda může způsobit hladovění kyslíkem a smrt rostliny jako celku.

Zatímco je dlaň malá, musí v koupelně utratitteplou sprchu , aby se zabránilo vzhledu roztočů.Dlaň potřebuje hnojivo během aktivního růstu.Hnojiva musí být posypána přímo do země nebo postřikem listů speciálním řešením.

Ratanová dlaň by měla být napojena v létě nejméně jednou týdně, v zimě jednou za dva týdny.

​​

Vegetativněratanová dlaň nehní.Nová palma může být pěstována pouze ze semen.Obvykle se vysévají na konci zimy nebo brzy na jaře.Nemůžete proříznout horní část stonku, protože palma může zemřít.

Je třeba transplantovatrostlinu jednou za několik let.Dlaň se přenese z jednoho hrnce do druhého s kusem země, aby se zachovaly kořeny.Nový pot by měl přesáhnout velikost předchozího o 20 - 25%.Palma musí být transplantována, jinak ztratí veškerou krásu a začne přestat růst.

Přes pomalý růst dlaně dosahuje velkých rozměrů a je žádoucí pěstovat ji v prostorných místnostech.

Použití

Ratanová palma se nejčastějipoužívá k výrobě nábytku, tkaní košů.Také z této rostliny tkáme prolamované plátno, které se používá jako vnitřní dekorace.

Výrobky z ratanu jsou velmi šetrné k životnímu prostředí a nejsou odpadem.Při výrobě nábytku a dekorací se používá veškerý materiál, nic se recykluje.Oni takénákladově efektivní, protože nevyžadují svařování, hřebíky a další přídavné materiály.

Fotografie

Fotografie nejdelší rostliny, ratanové dlaně.

Doporučujeme podívat se na fotografii a seznámit se s vlastnostmi pěstování kokosu, datum, šroub ( Pandanus ), Madagaskar ( Rafia ) palmy, jakož i tropické rostliny jako Dracaena, Gomuti, Howea, Chrysalidocarpus, Rapis a Chameroops.

Nemoci a škůdci

Obvykle jsou škůdci přivedeni do domu s nově získanou rostlinou, odstraní se vodou, omyjí škůdce z listů nebo se odstraní ručně.

Nesprávná péče může vést khoubovým nebo bakteriálním onemocněním, hnilobě kořenů, špinění nebo vyschnutí listů.

Dojde-li k onemocnění, dlaň se izoluje od ostatních rostlin, ošetřuje se zvláštním roztokem v závislosti na chorobě a infikované listy se odstraní.Jako takový roztok se obvykle používá fungicid.

Kořenová hniloba může nastat, je-li příliš velká vlhkost, a na sušení listů může dojít, když je vzduch příliš suchý.Při správné péči lze zabránit onemocnění dlaní.

Ratanová palma je nejdelší a nejneobvyklejší rostlinou na světě.Materiál z něj je šetrný k životnímu prostředí, odolný a pohodlný k použití.