Neprincipovaná krása - Hoya Astralist

V roce 1770 se britská kůra Endeavour pod velením kapitána Jamese Cooka poprvé v historii přiblížila k břehům Austrálie a stala se ve vodách zálivu, které by se později nazývalo Botanické.Na svých březích přírodovědci Karl Solender a Joseph Banks našli nový druh voskové břečťanové hoye a pojmenovali ho Hoya australis - jižní hoya.

Popis rostliny

Dnes je známo mnoho forem Hoya australis, mezi nimiž jsou kulturní hybridy.Jeden z nejúžasnějších Hoya australis Lisa (Hoya Australist Lisa).

Kořenový systém

Kořenový systém je rozvětvený, prostupuje celou zemskou hrudkou.Zdravé kořeny jsou tvrdé a baculaté.

Stonek

Tato réva má poměrně dlouhé kudrnaté výhonky a potřebuje podporu, na které se může plazit.Tloušťka stonku je asi 0,4 cm.

Listy

Listy poblíž jižní hoya Lisa rostou hustě a jsou velmi krásné - jsou oválné, husté, lesklé, poměrně velké s nápadnými žílami.Uprostřed je zralý list žlutý se skvrnami barevného salátu a na okrajích zelený.Mladé listy a výhonky jsou často karmínové.

Květiny


Květy ve tvaru hvězdy se sbírají ve velkých vonných květenstvích.Koruna květů je bílá a světle růžová, uprostřed je načervenalý.Květiny žijí o něco méně než týden.

Domácí péče

South Hoya se velmi snadno udržuje.Může se pěstovat v květináči i v zavěšeném květináči.

Přesazování (po zakoupení)

Pro hoya australis je nutná zvláštní půda a je lepší transplantovat rostlinu ze skladu.Vezměte malý hrnec, kořeny rozlohy nejsou nutné, navíc, břečťan se často nalije do prostorné mísy.

Pro přesazení australské hoya je lepší vzít nový pot - v „mimozemšťanovi“ může být infekce nebo látky, které jsou pro něj škodlivé.

Ale i ten nový by měl být řádně omytý prostředky neobsahujícími chlor a půda by měla být sterilizována tak, aby nematodové nemačkali hoya.

​​

Mladé rostliny jsou obvykle transplantovány jednou za rok v dubnu a dospělí - jednou za každé dva nebo dokonce tři roky.Šíření vinné révy prosperuje již léta v malých květináčích (o průměru 17–20 cm) a kvetou lépe.Dlouhé výhonky během transplantace je třeba zkrátit a krátké nedotýkat - na nich se objeví květiny.

Půda

Je těžké nazvat, co hoya roste v zemi - je to volně propustný substrát, jako u orchidejí.Můžete si ho koupit za hoya, ale můžete vařit doma.Vezměte jednu část listu půdy, rašeliny a perlitu (vulkanická hornina, drcená a tepelně upravená).Pokud perlit neexistuje, můžete jej nahradit pískem.Ve spodní části hrnce by měla být díra.

Zalévání


Hoya australis miluje stálou vlhkost, ale nikoli mokřady.Žádná hoya nemá ráda růst s mokrými kořeny.Bohaté zalévání a tekuté bahno, ve kterém se kořeny zasekávají, nejsou totéž. Půda by měla být středně vlhká, bez stagnace vlhkosti.Tuto květinu je třeba zalévat měkkou vodou, když půda vyschne na vrcholu centimetru o 2-3.V létě, pokud není teplo - jednou týdně (v žáru - častěji), v zimě - jednou za 10 dní.

Vlhkost

Za horkého počasí bude jižní hoya spokojená s teplým „deštěm“.Pokud rostlina kvete, nezavlažujte květiny - je to pro ně škodlivé.Pokud je suché a horké počasí dlouhé, položte na „polštář“ vlhkého expandovaného jílu hrnec hoya.

Osvětlení

Hoya australis Lisa bude dobře růst v částečném stínu, ale je k tomu vhodné jasné, rozptýlené osvětlení, pokud listy poletují pouze polední paprsky.

Okno na jihovýchod nebo jihozápad je to, co potřebujete.

Období klidu při pěstování halové hoya obvykle není nutné. Dává přednost světelnému dni 14–16 hodina v zimě potřebuje podsvícení.Hoya bez ní nebude růst.Pokud se rozhodnete v zimním období bez osvětlení, omezte napájení a nekrmte - nechte květinu odpočinout.

Tepelné podmínky

Hoya australis dává přednost průměrným teplotám,v létě + 17-24 ° С, v zimě + 15 ° С. Voskový břečťan však netoleruje průvan a díky nim může ztratit své elegantní listy.

Hnojivo

Co se týče vrchního obvazu na hoya australis mezi zahradníky, neexistuje žádný konsenzus, s výjimkou jednoho: je lepší dávat méně, než dávat příliš mnoho, protožezbavit se květu překrmování je mnohem obtížnější.

Během období aktivního růstu může být hoya krmeno(jednou za 3 týdny)tekutým dusíkatým hnojivem a musí být naředěno dvakrát tenčí, než je uvedeno v pokynech.Hnojiva pro kvetoucí sukulenty dávají vynikající výsledky ve dnech kvetení.V chladném období, kdy břečťan zpomaluje růst, je lepší odmítnout krmení.

Rozmnožování

Řízky

Řízky pro zakořenění se nejlépe odebírají na jaře a na podzim.Je vhodné střílet tam, kde jsou jeden nebo dva páry listů a delší.

Kořeny se neobjeví z uzlu, kde rostou listy, ale níže, takže střih stonku odbočte z internodu


Je nejjednodušší zakořenit hoya australis ve vodě.Je dobré tam přidat roothin, stejně jako tabletu aktivního uhlí, zabrání to rozkladu.

Voda musí být měněnajednou týdně. Pokud je stonek malý, nemůžete jej zakrýt, ale pokud jsou listy zasunuté, položte je na horní stranu sáčku.

U vermikulitu je také vhodné zakořenění řízků
, protožeTento minerál udržuje konstantní vlhkost.Po vysušení je nutné půdu navlhčit, ale voda nestagnuje.

Nalijte vermikulit do průhledného kelímku - až bude kořen stopky, uvidíte to.Natočte fólii tak, aby byla teplá a vlhká. Nejlepší teplota je + 20-22 ° С.

Hoya může být zakořeněna v lehkém substrátu.Příprava je jednoduchá: vezměte písek a nasekejte mech nebo rašelinu ve stejném poměru.Můžete smíchat písek s hotovým substrátem z obchodu.Nalijte směs do sklenice, navlhčete ji, vložte do ní stopku a přikryjte ji.Když směs zaschne, navlhčete ji znovu.

Kořeny Hoya musí čekat 3–4 týdny.Když se objeví, je čas, aby se rostlina zalévala.

Vrstvení stonků

Tato metoda se používá méně často , i když je jednodušší a rychlejší. Na mladém výhonku rostliny udělejte řez, přikryjeme jej mokrým mechem a pevně ho zabalíme na přilnavý film.Nechte jej v této formě po dobu 2 týdnů, během této doby 1-2krát navlhčete mech, když zaschne.Po několika týdnech bude střílet kořen.Odřízněte je, uvolněte kořeny z mechu, který rostl - nechte to.Můžete zasadit 3 vrstvy do jednoho květináče -bude keř nádhernější. Tato možnost rozmnožování umožňuje rostlinám rozkvétat v prvním roce.

Kvetení

Hoya australis kvetou, jakmile rostlina vstoupí v platnost.Někdy musíte čekat na květiny několik let, ale pak bude pravidelně kvetat.Doba květu je od června do října.První vlna kvetení je obvyklev červnu a druhá - na začátku podzimu.

Když hoya vezme pupeny, nepřemístěte ji na jiné místo - může je zahodit.

Poté, co vonné hvězdy voskových květů vyblednou, neřežte stonky květů, příští rok se na nich objeví nové pupeny.

Vůně

Velké květenství hoya australis silně a příjemně voní.Různé druhy vůní se liší - některé vůně jemně a jemně, jiné světlé a kořeněné.Například Hoya Lisa vydává lehké svěží aroma připomínající vůni tulipánů.

Prořezávání


Hoya nemá rád prořezávání, ale zastaralé nebo nemocné listy musí být odstraněny.Oříznutí se také vyplatí.

Pokud na nich dříve nebyly žádné květiny, nebudou se objevovat.

Míra růstu

Druhjižní hoya rostou odlišně, pestré formy - pomalejší než monofonní.

Hoya australis Lisa však roste poměrně rychle a stabilně - to je jedna z jejích výhod.

Dlouhověkost

Vytrvalá rostlina s náležitou péčí může žít akvetou déle než deset let.

Nemoci a škůdci

Jižní hoya málokdy onemocní v přírodě, ale v pokojových rostlinách může tato rostlina oslabit nesprávnou péči a potom je napadena škůdci.

  • Roztoč pavouk, mšice, svrab - vytáhnou mízu z květu, potlačí jeho růst a zkazí listy.
  • Co dělat:pokud jsou vaše listy hoya husté, „vosk“, můžete je otřít tamponem namočeným v alkoholu - paraziti okamžitě zemřou.Jiným způsobem: léčte břečťan Actellic nebo jiným podobným lékem.

  • Mealybugs - tyto „chlupaté vši“ jsou pro rostlinu velmi nepříjemné a také zanechávají lepivou vrstvu, na které začíná plísňová infekce.
  • Co dělat:přidejte insekticid do vody pro zavlažování.Jed se rozptýlí přes kořeny ve všech částech květu, bez ohledu na to, co paraziti jedí, budou otráveni.Vhodné: Karbofos, Intravir, Actellik, Tsvetofos.

  • Kořenová hniloba - houba se šíří a pohltí kořeny, pokud žijí ve stálé vlhkosti.
  • Co dělat:vyjmout hoya z hrnce a prozkoumat kořeny.Pokud jsou změkčené a ztmavlé, nemůže být květina zachráněna, ledaže odřízne řízky a roste znovu.

Pokud se vám na začátku podařilo zachytit nemoc - existuje šance.Vyjměte květinu z hrnceosušte ji několik dní, oškrábejte kořeny ze země.Ořízněte vše, co se hnilo - listy, stonky, kořeny.Hoya vložte zpět do hrnce a nalijte světle růžovým roztokem manganistanu draselného nebo karbendazimu (fungicid je v obchodech).

Není těžké chránit jižní hoya před nemocemi, parazity a vyrůstat ve svěží, svěží kvetoucí lianě - stačí dodržovat jednoduchá pravidla péče o něj.

Fotografie

Dále uvidíte fotografii Hoya Astralisty:

Užitečné video

V tomto videu se dozvíte více o rostlině: