Neroste, ale v šíři - jabloň odrůdy Vityaz

Odrůda jablek Vityazje zahradníkům dobře známa.Onje považován za vysokého , vyžaduje hodně půdy.

Díky své masivní a široké rozptylující koruně se nestal oblíbeným majitelem drobných zahradních pozemků.

Jeden rostoucí stromse podobá silnému poddimenzovanému dubu , a proto jméno Vityaz získalo své jméno.

Tato odrůda jablek je duchovním dítětem jednoho z nejtalentovanějších studentů Michurina,Sergeje Ivanoviče Isaeva , který zasvětil svůj život chovujabloní odolných proti mrazu .

Jaký druh druhu?

Hrdina je považovánza odrůdu pozdní zimy .Jeho zvláštnost spočívá v tom, že ovoce v pupenu dosahuje pouze technické zralosti, je odstraněno na konci září, začátkem října.

Plná chuť se projeví poté, co jablkaněkolik měsíců lehnou.

Za správných podmínek se při dodržení teplotních podmínek (sklep bez mrazu, lednička) sklizeň odrůdových jablek Vityaz zachová až do května.

Zimní odrůdy jablek rovněž zahrnují: Kandil Orlovsky, Babushkino, Berkutovsky, Na památku Michurina a Třešně.

Znečištění

Zkušení zahradníci vědí, ženení vhodné pěstovat jednu sadu jablek v sadu.Klíčem k dobré sklizni je vzájemné opylení různých odrůdových stromů (ne blízkých příbuzných!), Obvykle kvetoucích hojněna konci dubna - začátkem května , , ale dozrávají v různých dobách.

Struktura květu jabloně Vityaz je zvláštní, prašník (část tyčinky s pylem) se nachází přímo nad pestíkem, což zajišťuje, že pyl na ně spontánně zasáhne, tj. Sám se opyluje.

Důležité!Přes samoopylení, správné sousedstvís podzimními odrůdamizpůsobí, že sklizeň Vityaz bude bohatší.

Popis odrůdy Vityaz

Uvažujme samostatně vzhled jabloně a ovoce.

Jabloň Vityazse považuje za zakrnělou .Zdá se, že roste vícene nahoru, ale v šíři. Silný„trpaslík“se silnými větvemi má poněkud smutný vzhled.

Takový dojem je vyvolán rozprostřenou korunou husté zelené barvy, poněkud sníženou jako vrba.

Silné větve se rozprostírají téměř v pravém úhlu od hlavního kmene, což zajišťuje jejich sílu.

Listy na stromě jsou velké, eliptické, maličké.

Pozor!Má se za to, že není vhodný pro malérodinné zahrady.

Velikost plodu je nadprůměrná .Hmotnost dosahujetéměř 200 gramů .Tvar jablka je kulatý kuželový.Stopka Vityazu je tlustá jako kmen stromu, ale trychtýř je mělký.

V době sklizně má jablko nažloutlý zelený odstín s tmavě červenou barvoupruhy.Postupem času se zbarví více.Buničina je lehká, má průměrnou hustotu.

Apple Knight je obvykle šťavnatý, nikoli sladký, s kyselostí.Chutná zralost dosahuje poloviny prosince.Zachovává si chuť, všechny živiny až do květnových svátků.

Následující odrůdy se mohou pochlubit vynikající chutí a vysokým obsahem vitamínů: běloruská malina, průkopník Oryol, moskevská zima, mladý přírodovědec a Nastenka.

Historie výběru

Vityaz choval chovatel Isaev během moskevského období práce v botanické zahradě Moskevské státní univerzity pojmenované po Lomonosově.

Přikládal velký význam výběru rodičovských párů, křížení odrůd z různých geograficky vzdálených oblastí.

Vědec se také pokusil zvýšit zimní odolnost kultivarů Michurin tím, že se uchýlil ke křížení s kulturami, které dobře snášejí nízké teploty.

Takto se objevil Vityaz, když Anis the Striped, který dlouho rostl v oblasti Volhy, byl křížen s Saffronem Pepinem, dříve vyšlechtěným Michurinem.

Oblast přirozeného růstu

Jabloň odrůdy Vityaz toleruje mírné podnebí s poklesem teploty v zimě na -40 stupňů, a pokud je nižší, zamrzne.

Odrůda jablek Vityaz se v zásadě pěstuje ve středním Rusku a je rozdělena na zóny ve všech oblastech bez chernozemu.

Pro severnější regiony s kratším letem to není zcela vhodné, protože je zralé nanení dost tepla, rozlévající se koruna může trpět silnými mrazy.

Odrůdy jablek jsou vynikající pro výsadbu ve středním Rusku: Calvil snowy, Cinnamon new, Red early, Apple Savavior ] a Dezert Petrova.

Fotografie

Výnos

Tento ukazatel je považovánza obrovské plus odrůdyRytíř .Ve třetím roce po výsadbě sklízejí zahradníci první plodinu, obvyklevětve jsou pokryty ovocem.

Maximální výnos plodiny240 kg za sezónu. Ovoce z pobočekse získává začátkem října.

Odrůdy se také liší ve vysoké produktivitě: Welsey, Lobo, Pepinchikova dcera, Antey a ) Jonagold.

Výsadba a péče

Nejen výsadba, ale také péče o jabloň vyžaduje odpovědný přístup, k čemuž potřebujete vědětněkteré funkce a pravidla.

Kdy pěstovat? Jaro a podzim jsou tradičně vhodným obdobím pro výsadbu sazenic.V mírném klimatu se zahradníci snaží zahradu obnovit na konci září, prvního týdne v říjnu.

Mladý strom dostane šanci absorbovat vlhkost, zakořenit, což zvyšuje šance na jeho přežití.Pokud plánujete zasadit na jaře, musíte to udělat dříve, než se pupeny začnou zvětšovat.

Kde pěstovat? Jabloň nemá rád bažinatá zatopená místa, kde voda stagnuje.Podzemní voda by měla procházet na úrovni nejméně dvou metrů.

Je lepší zasadit strom na kopci.Místo by mělo být dobře osvětlené, je povolen mírný částečný stín.Nedostatek slunečního záření způsobí, že ovoce ztratí obsah cukru.

Jak pěstovat? Vityaz je klasifikován jako vysoký strom, který vyžaduje významnou oblast výživy od 20 do 25 metrů čtverečních.m. Při výsadbě by sazenice neměly být příliš prohloubeny.

Je důležité vykopat otvor dostatečné velikosti, hluboký více než 60 cm, aby se ve středu naplnila minerální hnojiva, humus.Kořenový krk by měl zůstat 5 cm nad zemí.

Aby se strom lépe zakořenil, doporučuje se odříznout všechny květy v prvním květu.

Ve druhém roce ponechejte polovinu potenciální plodiny.Díky těmto akcím získá rytíř sílu a sílu.

Na jaře se používají minerální a organická hnojiva:

  • močovina (500 g),
  • humus (10 kg /m).

Dobré zalévání v červenci a srpnu je důležité pro hojnou úrodu , stačí dvě kbelíky (ráno, večer) jednou týdně.

Blíže k pádu, zalévání přestává.Pro ochranu mladého stromu před zamrznutímje lepší mulčovat půdu.

DŮLEŽITÉ!Podzimní návnada je možná pomocí komplexního hnojiva neobsahujícího dusík.

Onemocnění a škůdci

Odrůda Vityazje odolná vůči strupovitosti. Nikdo však nezrušil jarní postřik před květem.Pokud si všimnete, že se skvrny na mladých listech postupně mění v hnědé, proveďte další ošetření.

Mezi známými běžnými chorobamije prášekrosa(houba).Zakrývá kmen, listy na plaketu (jako by posypané moukou).

Vyžaduje se postřik, pro který se doporučuje mýdlová voda, roztok koloidní síry (dvě procenta!).

Pokud listy mladého stromu zžloutnou, může dojít k zamokření půdy a je nutná drenáž.

Všimnete si zkroucené listy na jabloni, uvnitř níž žije housenka?Víte, jablko můra se projevuje tímto způsobem .Poškozené listy by měly být shromažďovány a spáleny.

Škůdci, jako je ovocná bělová, hloh, bource morušový, můry mohou způsobit menší poškození.Proti nim by měla být přijata povinná preventivní opatření.

Odrůda jablek Vityaz se prosadil jakovysoce výnosná, odolná vůči mrazu .Velké ovoce nelze z větve odstranit a okamžitě jíst, musí si lehnout.A to je spíše jejich plus.

Do prosince si získají vkus.Vzhledem k velké plodnosti se jablka potěší až do konce jara.Plody dobře snášejí dopravu, mají krásný vzhled.

Mínus jeden, jablko „obří“ vyžaduje velké území, které si ne každý zahradník může dovolit.