Nový život známých pelargónií: jak transplantovat rostlinu do jiného hrnce?

Geranium je jedním z nejnáročnějších kvetoucích pokojových rostlin.Ona zdobí parapety v domech, stejně jako zahrady a květinové záhony.Mnoho pěstitelů květin miluje pelargónie pro své krásné kvetoucí a léčivé vlastnosti.

Při pěstování pelargónie je třeba připomenout, že upřednostňuje suché počasí před nadměrnou vlhkostí.Dále hovoříme o vlastnostech péče o tuto rostlinu, konkrétně o tom, co by měla být půda a hrnec, pravidla pro přesazení a vytvoření koruny.

Funkce péče

Při řádné péči mohou pelargónie květovat a zelenat po dobu 10-12 let. Vyvstává otázka: jak často by měla být transplantována?Závisí to na intenzitě květu a rychlosti tvorby zelené hmoty.Pokud květ roste rychle, je třeba provést transplantaci jednou ročně, nejlépe na jaře.

Hlavní věcí je nezapomenout na toping a teplotní podmínky pelargónie.Při pomalém vývoji květu může být transplantace provedena jednou za 2 roky.

Existuje několik způsobů, jak určit, zda může být rostlina přesazena:

 1. Ve vzhledu, i když s pečlivou péčí a krmením roste květina pomalu a nekvete.
 2. Půdou, která i při silném zalévánírychle schne.
 3. Podle kořenů.Někdy se stane, že kořeny mohou vycházet z otvorů hrnce.

Pokud byl zaznamenán jeden z těchto příznaků, měly by být transplantovány pelargónie.To lze provést kdykoli v roce.A přestoby rostlina neměla být narušena v zimě během období květu.

Kolik je vyžadováno?

Geran může být pěstován v květináčích různých velikostí, ale během počáteční výsadby je lepší ho zasadit do malého kontejneru.Důvodem je, že kořeny květu netolerují prostor s velkým průměrem.V tomto případě rostlina nemusí květovat ani zemřít.

Mladou výhonku můžete zasadit do malé nádoby a za rok ji převést do větší nádoby (pro více podrobností o tom, jak správně zasadit výhonek bez kořenů v zemi nebo počkat, až se objeví ve vodě, přečtěte si zde )

Velikost nádoby pro pokojovou rostlinu

Pro malou květinu je vhodná nádoba o průměru 10 - 15 cm a výšce asi 15 cm.S růstem květu by měla být zvýšena.a velikost nádoby je 1,5 - 2 cm.

Hlavním požadavkem na nádobu je přítomnost drenážních otvorů v ní, které budou sloužit jako odtok nadbytečné vody.Kromě toho musí být vyrobena z neglazované keramiky, i když takový květináči vyžaduje časté zalévání.

Upozornění! Průměr nádoby na transplantaci pelargónie by měl být 3-5 cm větší než průměr kořene se zemí.

Jaká by měla být půda?

Důležitou otázkou je, v jaké půdě se pěstuje pokojová květina.Půda pro výsadbumuškáty by měly být volné a dobře nasycené hnojivy.Například pro rozmnožování rostlin pomocí řízků se používá speciální substrát obsahující perlit, vermikulit a říční písek.Kromě písku lze navíc přidat rašelinu nebo humus.

Pro výsadbu pelargónie je rovněž vhodná ornice odebraná ze zahradních keřů nebo stromů.Mnohopoužívá trávníkovou půdu, která je vhodná pro okrasné rostliny. Zvláštní přípravky pro výsadbu květů lze zakoupit v květinářstvích, při nákupu byste měli věnovat pozornost skutečnosti, že obsahují rašelinu.

Jak se transplantovat do jiné půdy?

Je třeba si uvědomit, že pelargónie potřebují osvětlení 5-6 hodin denně.Proto musíte před výsadbou zvolit správné místo pro její umístění.

Před výsadbou je nezbytná důkladná kontrola kořenů.Můžete je třást pouze v přítomnosti plísní, hmyzu nebo hniloby.Pokud se nic takového nenajde, měl by se pelargónie pohybovat společně s hrudkou.

Jak bylo uvedeno výše , pelargónie by měla být vybavena drenážními otvory , protože rostlina nemá ráda příliš vlhkou půdu.Před výsadbou by měl být hrnec důkladně omyt a opláchnut slabým roztokem manganistanu draselného, ​​aby se bakterie zničily.

Propagace řízky

Výsadba řízky je jedním z nejjednodušších a nejrychlejších způsobů, jak získat mladé pelargónie.Další výhodou této metody je, že můžete předem vědět, kterérostlina poroste, barva jejích okvětních lístků a jemnost pěstování.To odlišuje tuto metodu od výsadby rostlin pomocí semen.Tento způsob šíření pelargónie se nejlépe provádí brzy na jaře.

Výsadba pelargónie s řízky může být provedena dvěma způsoby - v nádobě s vodou nebo v půdě.

Pokud se rozhodne použít první metodu, je nejprve třebaproces oddělit od mateřské rostliny a umístit do sklenice s vodou. Poté, co se objeví kořeny, můžete je transplantovat do květináče.Jednou z nevýhod této metody je to, že když se kořeny a voda dostanou do styku, zvyšuje se riziko hniloby rostliny.

Při druhém způsobu mohou být řízky transplantovány přímo do půdy.Je nutné vyzvednout několik nádob (například plastových sklenic), na dně udělat otvory, poté do nich nalít drenážní vrstvu a zašpinit je.Natáčení by mělo být umístěno do půdy, zhutněno a napojeno.

Doporučení. Po výsadbě by nádoby s procesy měly být umístěny na tmavém a teplém místě a čekat, až se objeví kořeny.Nepotřebují další zvlhčení ani péči.

Stres na rostlině

Pokud se geranie získá nedávno, není to důvod k jeho okamžité transplantaci.Koneckonců utrpěla teplotní změny, změnila své prostředí, zažila jakýsi „stres“ a v první řadě musí dostat čas, aby se přizpůsobila vnějšímu prostředí. Přizpůsobení rostliny obvykle trvá několik týdnů.

Pokud potřebujete transplantovat pelargónie, je vhodné vzít v úvahu některé důležité body:

 • transplantační nádoba by měla být o něco větší než ta předchozí;
 • 76) Půda k přesazení musí být vybrána čerstvá;
 • před přemístěním rostliny do nového kontejneru je nutné půdu navlhčit;
 • Při nalévání země do hrnce není třeba stlačovat.

Mělo by se také pamatovat na to, že pokud pelargónie v době nákupu rozkvetla, pak na proces transplantace, musíte počkat, až květiny spadnou.

Co bych měl hledat?

Po výsadbě rostliny je třeba sledovat její listy. Pokud začnou žloutnout, musí být okamžitě odstraněny.To umožní zabránit výskytu plísní na stopce pelargónie

Jak krásně tvořit květinu?

Vzhledem ke svým dekorativním vlastnostem jsou pelargónie stále více vybírána nejen jako pokojová rostlina, ale také pro dekoraci interiéru domácnosti.Se správnou výsadbou a další péčí potěší svým jasným kvetením a nádherným vzhledem.

Poté, co se objeví listy, můžete rostlinku „sevřít“. Umožní to, aby pelargónie rostly do stran a ne do výšky.Listí bude silnější než bez sevření.

Důležité! Během květu pelargónie se nesmí hrnce otáčet, jinak může dojít k zastavení kvetení.

Směs různých barev v jedné nádobě

Je možné pěstovat odrůdy různých barev v jedné nádobě?Ano, pokud si navzájem vysadíte pelargónie, je však optimální pěstovat podobnou směs procesů.Je však důležité zvážit rychlost růstu a vypočítat ji předemmísto pro několik kořenových systémů.

Je nutné je svírat včas, aby se rostlina rozvinula.Je třeba si uvědomit, že výsledek takové kultivace nemusí vždy splňovat vaše očekávání.

Jak se starat po výsadbě?

Geranium je nenáročný závod ajedním z hlavních požadavků po výsadbě je teplotní režim a přiměřenost osvětlení.

 1. V zimě může být nedostatek slunečního světla kompenzován lampami denního světla.Poté, v létě, pelargónie přeroste velkým množstvím postranních výhonků, což v příštím roce poskytne hojné kvetení.
 2. Je třeba také připomenout, že časté zalévání může rostlině poškodit.
 3. Jednou z nejdůležitějších podmínek pro úspěšný růst a kvetení je přítomnost drenáže v květináči.
 4. V půdě rostliny nedovolte přebytečná hnojiva, je důležité dodržovat pravidelnost obvazu.Středně živená půda poskytne hojnost zelené hmoty a krásných květenství.

Dokonce i nezkušený pěstitel a milovník rostlin bude moci pěstovat pelargónie doma.Koneckonců, tato květina nevyžaduje žádný zvláštní vztah, hlavní věc není, aby ji příliš navlhčila, a pak bude růst podle potřeby.

Užitečné video

Z videa zjistíte, jaké jsou nuance transplantace pelargónie: