Obsah, krmení a chov křepelek doma

Proč je chov křepelek čím dál populárnější?Protože díky nízkým nákladům na křepelčí vejce a rychlé zralosti dospělých je to jedna z nejziskovějších oblastí domácího nebo amatérského chovu drůbeže.

V našem článku budeme hovořit o tom, jak nakupovat, pěstovat a řádně udržovat tyto zástupce pernatých bratří.

Proč je třeba chovat křepelky?

Víte, že zájem o pěstování křepelek na dietní maso a vejce má dlouhou historii sahající až do starověké Číny?V Rusku se chov křepelek vyvíjí teprve posledních padesát let, ale v tomto směru již existuje mnoho vývojových trendů.

Proč stále více lidí chce zvýšit křepelku doma i v zemi ?

Protože je to skvělá alternativa klasického chovu drůbeže.Není třeba stavět velký slepičí kurník, organizovat chůzi a hádanky o tom, co a jak nakrmit kuřecí nebo husí stádo.

Na pět tuctů křepelek postačuje několik metrů čtverečních.A kdyza předpokladu, že je správně organizována, obdržíte asi 45–48 vajec denně, což odpovídá 8 kuřecím masám a mnohem více osoh pro sebe.

Výhody křepelčích vajec a masa jsou nekonečné.Ale ještě je vyjmenujme všechny:

 1. Křepelčí maso je považováno za dietnía je také velmi bohaté na obsah vitamínů B, železa, mědi, draslíku a užitečných aminokyselin.
 2. Může být skladován po dlouhou dobu , protože po zmrazení neztrácí své prospěšné vlastnosti.
 3. Výrobek se doporučuje lidem s onemocněním gastrointestinálního traktu , srdečními a cévními chorobami, diabetem mellitus, tuberkulózou, astmatem, anémií.
 4. Křepelčí vejce mohou být používána v dětské výživějiž od útlého věku kvůli jejich výhodám a výživě: ve srovnání s kuřetem obsahují několikrát více draslíku, železa, fosforu, kobaltu, mědi avitaminy skupiny B.
 5. Velkou výhodou konzumace takových vajec je to, že se mohou konzumovat syrová, protožekřepelky nejsou nositeli salmonelózy .

Jedná se o výhody a výhody.Dále budeme hovořit podrobně o vytváření nezbytných podmínek a růstu.A takézvažujeme dva hlavní způsoby chovu těchto ptáků :

 • získávání dospělých jedinců;
 • vychovávání vlastních kuřat.
 • ​​

Výběr plemene pro chov doma

Existuje několik desítek plemen křepelek - v různých katalozích je od 44 do 50odrůdy.

Výběr plemene pro domácí chov je založen na nenáročnosti při krmení a chovu, jakož i na vysoké produkci vajec a rychlé zralosti dospělého ptáka.

V současné době nejoblíbenější plemena v Rusku :

 • mramor;
 • Japonština;
 • Britové;
 • „faraon.“
Reference : V důsledku křížení jsou plemena smíšená,proto je nalezení čistokrevného křepelky jakéhokoli plemene docela obtížné.

Kladení vajec

Japonská křepelkamá stejnou barvu peří jako barva volně žijícího ptáka.Hmotnost samců dosahuje 130 gramů, ženy - až 150 gramů.Nakládání vajec začíná ve věku 40–60 dní a za rok dosahuje celkový počet vajec 300–320 kusů;hmotnost vejce - 9-11 gramů.Možná je to nejnáročnější plemeno domácí křepelky v péči a údržbě.

Mramorová a britská křepelkapochází z Japonců v důsledku výběru a liší se od nich pouze barvou jejich peří.Mají přibližně stejnou produkci vajec - 280 ks.za rok s hmotností vajec 10-11 gramů.

Maso

Drůbež plemene faraonase týká masných plemen křepelek: hmotnost samic může dosáhnout 230–240 gramů, samci - 200–265gramZa rok položí samice asi 220 vajec o hmotnosti 12-18 gramů.

V níže uvedené tabulce jsou uvedeny obecné vlastnosti plemen křepelek:

Nákup dospělých

Získejte dospělékřepelka je potřebná ve věku jednoho a půl měsíce.V tomto věku je jednotlivec již připraven spěchat. Nákup ptáků je nejlepší na křepelkových farmách od oficiálních chovatelů .To lze navíc provést kdykoli v roce, protože produktivita křepelek nezávisí na počasí.To je vše, jak říkají ve vašich rukou, jaké podmínky vytvoříte, dostanete takový výsledek.

Při nákupu křepelky od chovatele nezapomeňte krmit.Je důležité koupit přesně jídlo, na které jsou ptáci zvyklí.

Skutečnost je taková, že prudká změna stravy může vést nejen ke snížení počtu vajec, ale také k celkovému zažívacímu rozrušení.Během 3–4 týdnů můžete ptáky postupně přenést na novou stravu a udělat pro ně bezbolestně.

Inkubace a líhnutí vajec

Domácí křepelky nemají líhavý instinkt, a protoinkubátory se používají k chovu mladých zvířat .

Zařízení pro umělé rozmnožování mladých zvířat lze zakoupit v obchodě nebo jej lze postavit vlastními rukama.

Křepelčí vejce mají malou velikost a jakýkoli malý inkubátor je pro vás docela vhodný, pokud nemáte v úmyslu chovat velké stádo.Do standardního inkubátoru můžete umístit 370-390 vajec - 2-3krát více než kuře.

V následující tabulce jsme uvedli srovnávací analýzu několika nejpopulárnějších modelů inkubátorů s křepelčími vejci:

]
Model Velikost /počet vajec Teplota /výkon
Pokládání-36-EA n /a 37 67X34X31 /36ks 33-45 /36 W
Výhody Nevýhody Cena
Automatickyrotace podnosu, digitální teploměr, pozorovací okno pro monitorování, LED pro jas Žádná elektronická regulace vlhkosti, bez vodní lázně, bez vaječných sítí 3600
Model Velikost /počet vajec Teplota /výkon
BLITZ 48 53X35X31 /130ks 30-40 /50 BT
Výhody Nevýhody Cena
Automatické otáčení podnosu, systém přidávání vody, vestavěný ventilátor a robustní kryt, systém regulace vlhkosti a alarm, vestavěná baterienepřerušitelný zdroj energie Mírný teplotní rozsah, bez podnosu na vejce 8990
Model Velikost /Množ.vejce Teplota /výkon
BLITZ 120 70X35X35 /330pcs 30-40 /140 W
Výhody Nevýhody Cena
Automatické otáčení zásobníku, digitální teploměr, čtyři lázně pro vodu, alarm teplotyporuchy, těžká skříň, vestavěná baterie, jsou umístěny dva zásobníky, existuje programovací systém Skromná škála tématteplota, bez zásobníku na vejce 17990
Model Velikost /počet vajec Teplota /výkon
BLITZ Base 100X65X120 /140 ks 30-40 /440 BT
Výhody Nevýhody Cena
Robustní kovové tělo, vybavené pěti podnosy na vejce, strukturu lze rozebrat, úplnou automatizaci procesů,je zde nádrž na vodu, která pracuje nejen s destilovanou vodou, dvěma ventilátory a systémem ochrany proti přehřátí, podsvícením.Systém rychlého ohřevu komory a pomalého přenosu tepla.K dispozici je vzduchový filtr proti prachu a nečistotám, alarm o poruchách.Mírný teplotní rozsah 42900

Takže, pokud si chcete koupit ready-made zařízení, nezapomeňte vzít v úvahu následující důležité body :

 1. Nejúspornější možností je pěnový inkubátor.Nebude to velmi trvanlivé, ale za cenu nebudete zničeni.
 2. Inkubátory s funkcí automatického převracení vajíček jsou drahé a nejčastěji se používají v průmyslové výrobě.

  Rozměry takového agregátu jsou poměrně velké.Pro domácí použití mohou takové konstrukce zahrnovat mechanické otáčení vajec speciální pákou.

  Ruční soustružení není příliš pohodlné, může to vést k poškození vajec a na těchto místech se nejčastěji rozkládají inkubátory pro křepelky.

Níže uvedená fotografie ukazuje jednu z možností hotových křepelkových inkubátorů:

Inkubátor pro domácnost s automatickým převrácením

Zkušení chovatelé doporučují výrobu inkubátorů pro kutilyz různých improvizovaných materiálů - od starých skříní a chladniček až po masivní dřevo a překližky.V tomto článku si přečtěte, jak vyrobit vysoce kvalitní, spolehlivý a pohodlný inkubátor pro křepelky vlastními rukama.

Hlavní věc - v inkubátoru by mělateplota je udržována na 37-38 stupních a místnost by neměla být chladnější než 20. Pro udržení optimální vlhkosti (65-75 procent) je nutné sledovat množství vody ze speciálních inkubačních misek.

Pro produkci mladých zvířat se sbírají vejce, která byla sbírána okamžitě po snášce a skladována po dobu nejvýše 7 dnů.Po 17 dnech začnou první kousnutí a během několika hodin se vylíhnou všechna kuřata.

Velmi často lze slyšet otázku přirozené inkubace křepelčích vajec.Jak ukazují osobní zkušenosti, malá kuřata, dekorativní plemena, například bentické, to skvěle vykonávají.U větších ptáků je pokládání malých vajec riskantní, s největší pravděpodobností je jednoduše rozdrtí.

Obsah kuřat

Takže ve vašem inkubátoru se objevil pereyasly.Váží pouze 8 gramů, ale už se dokáží pohybovat a jíst sami. Co dělat dál :

 1. Transplantováno do klecí pro malá zvířata.Pro tyto účely lze použít lepenkové nebo překližkové bedny o velikosti 60X60X20 cm.
 2. Kuřata musí být udržována při vysoké teplotě.K tomu použijte lampu nebo elektrický ohřívač.
 3. Ptáci potřebují přístup k vodě a čistému písku.

Režim udržování :

 • denní kuřata potřebují teplotu 37 stupňů;
 • v prvním týdnu - 35;
 • na druhém - 31;
 • třetí - 27;
 • , čtvrtý - 22-24.

Dále můžete udržovat teplotu na 19–20 stupňů a vlhkost 55%.

Pamatujte na tovlhkost, průvan a změny teploty jsou škodlivé.

Pokud jde o osvětlení, měla by být první dva týdny nepřetržitě nepřetržitá, pak se postupně snižuje a do 45 dnů stačí zapnout světlo na 12 hodin.Poté, co se dospělí ptáci přenesou do klecí pro dospělé, denní doba by měla být 17 hodin denně.

Krmení a pití

Od prvních dnů života potřebují kuřata bílkoviny, minerály a vitaminy .

 1. První tři dny křepelky budou krmeny jemně nasekanými vařenými vejci, nalitými do plochého širokého jídla.
 2. Dále se do stravy přidávají tvarohové a kukuřičné krupice nebo speciální jídlo pro novorozená kuřata.
 3. Od 8. dne se kuřata krmí pouze nakoupenou krmnou směsí pro kuřata a od 20. do 28. dne se jejich strava neliší od dospělých.

Voda je křepelka pouze z vakuových misek s teplou vařenou vodou .V prvních dnech života se pro prevenci nemocí dostává kuřat roztoku chloramfenikolu.

Do 8–9 týdnů migrující křepelky dokončí růst a po 40–50 dnech dosáhnou puberty a mohou snášet vejce.

Základní pravidla úspěšného chovu v zemi nebo v bytě

V klecích o velikosti 30x30 cm a výšce 25 cm lze chovat 3 samice a 1 samec.Podlaha křepelčí klece musí být pokryta slámou, hoblinami nebo seno.Stelivo se vyměňuje, jakmile je kontaminováno.

Někteří chovatelé drůbeže praktikují zvýšení denního světla, díky kterému dostávají2 vejce denně.Je třeba si uvědomit, že zkrácení doby odpočinku může vést ke zvýšené agresivitě ptáka.

Technologie chovu křepelek v zimě znamená, žeby teplota v místnosti, ani v zimě, neměla být nižší než 16 stupňů, jinak by produkce ptáků výrazně klesla .Místnost by měla být dostatečně teplá, s dobrou ventilací, ale bez průvanu.Vlhkost je 60-70 procent, optimální teplota je 19-21 stupňů.

Jednou za týden se doporučuje instalovat nádobu na popel pro koupání křepelky.Toto jednoduché opatření snižuje pravděpodobnost parazitů.

Na obrázku níže vidíte, jak vypadá správná křepelčí klec:

Kovová křepelčí klec

) Krmení dospělých ptáků

Nejlepší je umístit krmítka a misky na pití mimo klece , ale volně dostupné pro ptáky.Pokud křepelka na krmení prorazí hlavu tyčemi, klec je udržována v čistotě a spotřebovává se méně jídla.

Krmte ptáka 2-3krát denně současně rychlostí 30 gramů směsi na 1 jednotlivce.Nejjednodušší možností pro stravu křepelek je hotové krmivo pro nosnice.

Drůbež a veškerý odpad z obilí, zelenina, nakrájená kořenová zelenina, naklíčené zrno, jakákoli zelenina, slunečnicová semínka, vařené brambory a malé vařené těstoviny se dobře konzumují.

2-3x týdně se do krmiva přidává kost nebo rybí moučka nebo vařené ryby. Z minerálních přísad, křída, vápno, skořápka amalé oblázky .

Upozorňujeme na zajímavé video o křepelkách s užitečnými informacemi o jejich udržování a chovu:

Nemoci křepelek

Při udržování drůbeže je důležité udržovat zdravícelkem hospodářských zvířat.Chovatel tedy musí být schopen diagnostikovat základní choroby svých domácích zvířat.

Takže pár slov o tom, na které nákazy jsou křepelky náchylné a jak by měli vypadat zdraví ptáci.

Zdravé křepelky jsou pevně a rovně na nohou a mají čisté, světlé a hladké peří.

Nemoci křepelky :

 1. Zranění a modřiny;
 2. Rasklev a kanibalismus;
 3. Vypadnutí peří;
 4. Nedostatek vitamínu a nedostatek skořápky;
 5. Prolapsu prolaptu.

V každém případě je vyžadováno přijetí vlastních přiměřených opatření, v některých situacích se majitel dokáže vyrovnat sám, někdy je nutný zásah veterináře.Přečtěte si více o nemocech, jejich diagnostice, léčbě a prevenci v tomto článku.

Příprava na porážku

Pro výkrm kuřat po 30 dnech věku se dělí podle pohlaví.Samci i odmítnuté samice se umístí do samostatné místnosti pro výkrm a chovají je odděleně od sebe.

Teplota vzduchu pro výkrm je 20–24 stupňů, světelný režim má sníženou intenzitu .

Drůbež se krmí 3-4krát denně ve velkých objemech: dvakrát denně se podává zelená směs bylin (kopřiva, kukuřice) s malým přídavkem tuku, další 2krát -odpad z obilí.Doba výkrmu obvykle nepřesahuje 50–60 dní.

Pták je zabit, když dosáhne hmotnosti nejméně 120–150 gramů. Před porážkou se křepelka nenakrmuje po dobu 6 hodin a dává pouze vodu .

Porážka se provádí pomocí malé sekerky.Po odtoku krve je odříznuta spodní část nohou a křídel, jatečně upravená těla je oškubána a vykuchána.Tento proces, na rozdíl od porážky kuřat, trvá jen pár minut.Po přípravě je jatečně upravené tělo připraveno k vaření.

Podívejte se, jak se ve videu provádí správné porážky a následné křepelky.

Chov domácích křepelek tedy není o nic obtížnější než chov kuřat nebo jiné drůbeže.

Hlavní věcí je dodržování nejjednodušších podmínek zadržování, udržování čistoty v místnosti a také správné a včasné krmení a zalévání ptáka.V takovém případě je zajištěna vlastní strava s čerstvými vejci a křepelčím masem!