Obytná dekorace zahrady - Velkolepý Geranium: recenze odrůd s fotografiemi, výsadbou, množením a péčí

Nádherný Geranium je keř, jehož výška dosahuje 60 cm. Zvláštností rostliny je, že keř roste rychle a pokrývá nové oblasti.Nádherný Geranium - náročné na světlou a úrodnou půdu.

Jak a kde pěstovat tuto rostlinu a jak se o ni starat, bude popsáno v tomto článku.

Botanický popis a historie výskytu

) Tato rostlina zahrnuje asi 400 druhů.Žije v oblastech Evropy, Asie a Ameriky.Všechny odrůdy velkolepých pelargónií se liší tvarem, velikostí a barvou listů.

Zařízení je odolné vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám .Listy jsou velmi svěží a když je na podzim dopadá sluneční světlo, zdá se, že jejich povrch se třpytí různými barvami - od světle zelené po jasně zelenou.Délka listové desky dosahuje 10 cm, podél okrajů jsou zářezy.

Průměr rozkvetlých pupenů je 3 cm. Všechny květy se sbírají do květů deštníku ve tvaru řídkých konců.Barva květů může být červená, malinová, fialová.Kvetení trvá měsíc.

Nádherný pelargónie má silný a dlouhý kořenový systém , díky kterému se rostlina šíří velmi rychlena celém webu.

Populární odrůdy: popis s fotografií

Mezi různými velkolepými pelargony jsou zvláště žádané tyto odrůdy.Zde najdete jejich popis a fotografie.

Alan Mayes

Toto je keř, jehož tvar připomíná polokouli.Výška dosahuje 40 cm a šířka 35 cm. Květy modré barvy s tmavě modrými žilkami.Kvetoucí pupen dosahuje průměru 4,5 cm.

Modrá krev

Tato rostlinavypadá jako hustá keř kulatého tvaru .Jeho výška a šířka je 30 cm. Květy modré barvy, s černými žilkami.Průměr květu je 4,5 cm.

Mrs.Kendall Clark

Tento pelargónie roste ve formě svěžího keře, jehož výška je 60 cm. Květy jsou modro-modré barvy s růžovým nádechem.

Rosemoor

Rostlina je nabízena jako keř střední velikosti.Jeho výška je 45 cm a šířka 35 cm. Květy květů jsou lila-modré barvy s tmavě modrými žilkami.Průměr kvetoucí pupeny dosahuje 5 cm.

Výsadba

Nádherné pelargónie se pěstují na otevřeném terénuve formě jednotlivých výsadeb na trávnících.Protože rostlina je sterilní (neprodukuje ovoce a semena), výsadba se provádí pouze dělením oddenků.

Postup:

 1. Do připravených dutin nalijte směs rašeliny, zeminy, písku ve stejném poměru.
 2. Rostliny zasaďte mezi sebou 40 cm.
 3. Půdu mírně navlhčete a položtemulčovací vrstva pilin.

Osvětlení a umístění

Pro plný růst a vývoj zařízení je nezbytné dodržovat teplotní režim 15 stupňů tepla.Kultura netoleruje přímé vystavení slunečnímu světlu, takže je lepší ji zasadit do částečného stínu.Ideálním místem jsou trávníky, květinové záhony, zahradní pozemky.

Požadavky na půdu

Půda pro vynikající pelargónie musí být neutrální nebo kyselá.

Měl by obsahovat rašelinu a písek, které mají pozitivní vliv na růst květin.

Péče

 • Zalévání .Vynikající pelargónie dávají přednost mírné, ale pravidelné hydrataci.To je zvláště důležité v prvních měsících po transplantaci, kdy kultura potřebuje hodně síly k zakořenění na novém místě.

  Zalévání rostliny je nezbytné, protože půda vyschne.V létě zvyšte množství vlhkosti.Pro tyto účely používejte pouze stojatou a teplou vodu.Tato květina nepotřebuje postřik.

 • Uvolňování a mulčování .Po výsadbě rostliny musí být mulčována.Tím se sníží počet uvolnění.Můžete to udělat bez mulče, pokud pěstujete rostliny mezi rostlinami.

  Půda by však měla být vždy volná a lehká, a proto je po zalévání každé 2-3 týdny nezbytné pěstovat půdu pomocí nástroje.Rovněž je nutné čas od času přidat mulč, což zpomaluje proces odpařování vlhkosti.

 • Krmení .Živiny je nutné přidávat jednou za 2týdny.Začněte to v březnu a dokončete v listopadu.Vhodný pro krmení hotové výživy pro pelargónie, prodávaný ve specializovaném obchodě.Můžete použít tradiční medicínu:
  1. Nařeďte 1 kapku jodu v 1 litru vody.Pipetujte 50 ml najednou.Je lepší nezvyšovat dávkování, protože to může spálit oddenek.
  2. 100 ml se rozpustí v mléce v 1 litru vody.Výsledný roztok se používá k zalévání rostlin.Proveďte proceduru jednou měsíčně, střídavě s běžným pivem.
  3. 20 g suchého popela se smíchá se zemí nebo se zředí v 1 litru vody.Toto vrchní obvaz doplňuje zásoby draslíku.
  4. V lékárně si můžete koupit vitaminy B1 a B6 v ampulích.K přípravě roztoku musíte nejprve vzít B1 a rozpustit ve 2 litrech vody.Výsledný roztok se používá pro zalévání půdy pelargónie.Po 2,5 týdnech musíte použít vitamín B6, který se také zředí vodou a zalévá rostlinou.

  Na krmení pelargónů nemůžete použít organické látky, protože se jí nelíbí.

 • Transplantace .Nádherné pelargónie transplantace nemají rádi, ačkoli je opravdu nepotřebují.Doporučuje se to pouze tehdy, když se kořeny začnou projevovat z vypouštěcího otvoru hrnce.
  Transplantace pelargónie by měla být provedena brzy na jaře, kdy rostlina začíná v vegetačním období.

  Hrnec by měl být o 1-2 cm větší než ten předchozí.Pokud budete mít příliš prostornou kapacitu, pak rostlina dá hodně rozvětvených výhonků, ale kvetení chybí.

 • Oříznutí .S nástupem podzimu, velkolepýpelargónie musí být řezán.Všechny stonky, které rostou ne z kořene, ale také z výhonku, jsou odstraněny.Ořízněte také listy a ponechejte pouze 7 listů.Pokud se v zimě vytvořilo velké množství listů, bude třeba na jaře také oříznout.Se začátkem vegetačního období je po 4. listu nutné sevření.V zimě se ořezávání neprovádí.

Časté nemoci a škůdci

Velkolepé pelargony mohou být ovlivněny následujícími chorobami:

 1. Rot .Toto je nemoc, která je důsledkem nesprávného zavlažování.To může být rozpoznáno přítomností hnědých skvrn na povrchu deskové desky.K překonání choroby je třeba odstranit postižené části rostliny a poté provést ošetření fungicidy.
 2. Rajčata vadnou .Nemoc se projevuje ve formě prstencových skvrn.Chcete-li nemoc odstranit, musíte použít Fundazole.Pokud je léze rozsáhlá, je nejlepší odstranit rostlinu spálením a pak ošetřit půdu roztokem manganistanu draselného.

Z těchto škůdců je nebezpečný následující hmyz:

 • Mšice .K boji s parazitem použijte velitele, Aktaru, Corada.
 • Whitefly .Drogová jiskra s ním snadno bojuje.
 • Housenky .K jejich odstranění je nutný ruční sběr.

Propagační znaky

Nádherný pelargónie se šíří dělením oddenku.Je lepší provádět tyto události na jaře.

K tomu je nezbytné:

 1. Oddělte část keře a předem ji transplantujte.připravená půda.
 2. Do půdy se musí přidávat kompostové a rašelinové hnojivo.
 3. Měsíc po výsadbě lze zařízení poprvé krmit.
Ulice pelargónie je ideální volbou pro vytvoření krajinného designu na vašem webu.Přečtěte si články našich odborníků o pěstování a péči o tuto rostlinu, o takových odrůdách zahrady jako červená, šedá, les, louka, a také se dozvědět o léčivých vlastnostech této louky.

Nádherné pelargónie jsou dekorativní kulturou, která je ideální pro terénní úpravy a zdobení jakéhokoli místa.Ideálním místem pro květinu je záhon a záhon, kde může být umístěn v popředí nebo na pozadí.Vhodná kultura pro mikroboxy, kde může být kultivována s jinými rostlinami.