Odkud pocházejí rostliny z rostlin a jak se jich zbavit?

Vzhled škůdců na květině pěstované s láskou je pro každého pěstitele katastrofou.A také je to příležitost si pamatovat, že péče o rostlinu se neomezuje pouze na zalévání a vrchní obvaz, ale také na prevenci a kontrolu hmyzu.

Jedním z nejnebezpečnějších parazitů vnitřních a dekorativních plodin jsou třásničky ai přes svou malou velikost je tento škůdce způsobil obrovské škody.

Obecná ustanovení

Květinové nebo západní květinové třásničky, také nazývané kalifornské třásně, jsou malé, zřídka přesahující 1,5 mm a mají velkou chuť k hmyzu, mezi něž patří mnoho druhů řádů.Zde najdete fotografii a popis druhů trůnů .

Tento druh, Frankliniella occideantalis, byl poprvé popsán americkým entomologem Theodorem Pergandem v roce 1895Květinové třásně, velmi nebezpeční paraziti, kteří se živí rostlinnou šťávou , aktivní ve tmě a během dne se raději schovávají.pod listy, v poupatách nebo v ornici.

Thrips má několik fází vývoje.Samice snáší až 300 vajec v listech, květech nebo stoncích, vyvíjí se 2 až 4 dny při teplotě + 25 ° C a až 11 dní při + 15 ° C.První dvě larvální stádia se živí na povrchulisty, další dva, jdou pod povrch půdy, blíže ke kořenům, odkud se po 2 až 3 dnech objeví dospělý schopný reprodukce.

Západní trůny jsou rozšířené a díky obchodu přinášejí téměř do všech zemí a kontinentů, a přestože jsou nejvíce příznivé středními šířkami subtropů, žijí také v jiných klimatických zónách, kde není vysoká vlhkost a příliš nízké teploty.V Rusku je škůdce zařazen do seznamu karanténních objektů s omezenou distribucí.

Odkud pocházejí?

V teplém období lze do domu přivézt z ulice ulice , chaty, spolu s kyticí pivoněk nebo růží, ke kterým mají zvláštní slabost.Mohou létat sami, například balkonem z květinového záhonu umístěného pod okny.Hmyz můžete přivézt do sáčku, na oděv nebo svazek zeleně, která spadá pod téměř neomezenou stravu strapců, jakož i do získaných okrasných rostlin, kde se mohou schovat v půdě, v pupenech nebo v blízkosti nejkvětnějších květů.

Jak je poznat?

Škůdce lze snadno rozpoznat.Thrips má podlouhlé tělo, tenké nohy a mimořádnou pohyblivost.Zbarvení nažloutlé nebo světle hnědé, samci a samice stejné velikosti.Stejně jako většina hmyzu, který parazituje na rostlinách, mají i trůny ústní aparát, který dokáže proniknout kůží listu a dostat se do šťávy.

Dospělí mají křídla, jsou schopni provádět velmi dlouhé lety a snadno skákat z jedné rostliny do druhé.Larvy se téměř neliší od těch zralýchjednotlivci, jsou menší, do 1 mm, nemají křídla, nohy nejsou tak mobilní a zkrácené a barva je světlejší.

Je možné detekovat hmyz na pokojové rostlině na listech, pupenech a půdě , jakož i malé černé tečky jejich životně důležitými produkty.Nejviditelnějším rysem, že rostlina je infikována, bude poškození způsobené květními třásněmi.

Škody a rysy boje

Obecné příznaky infekce:

 • Vytváření malých tmavých nebo vybledlých teček na povrchu listů - stopy po kousnutí hmyzem,umírání po ztrátě buněčné šťávy.
 • Předčasné vadnutí, ohýbání stonků a listů, deformace nebo příliš malá velikost kvetoucích květů a pupenů, které jsou vázány během vegetačního období.
 • ​​
 • Přítomnost stop vitální aktivity škůdce - pavučina stříbrná nebo bílý plak, který brání normální fotosyntéze.
 • Vzhled přerušované mřížky spojující se v souvislých hnědých nebo hnědých skvrnách, vytvářející poklesy, způsobující sušení a umírání listů a pupenů.
Důležité : Kromě přímého poškození způsobeného parazitem a jeho larvami nesou také nebezpečná virová onemocnění, která postihují rostliny.

Nebezpečí také spočívá v tom, že se třásně rozmnožují velmi rychle v květech as rostoucím počtem obyvatel roste pravděpodobnost úmrtí rostlin.Pokud nepřijmete opatření ke zničení škůdce včas, květ může zemřít a po dokončení jednoho z nich budou břečky okamžitě pokračovat k dalšímu.O tom, jak se vypořádatpodrobně jsme tento hmyz popsali v v tomto článku.

Fialová

Fialová rána květinovými třásněmi zaschne téměř okamžitě .To je zvláště nebezpečné, protože díky své struktuře je možné detekovat přítomnost hmyzu již v umírajícím stavu.Fialová trpí hlavně larvami, které infikují prašník, což vede k vadnutí neporušených pupenů a zabraňuje vaječníkům v růstu.

Příznaky:

 • listy jsou vynechány;
 • Mohou se objevit stopy sušení;
 • okraje jsou zkroucené;
 • pyl je intenzivně osprchován z pupenů, které se otevřely.

Boj proti hmyzu napadajícímu fialovou začíná u karantény napadené rostliny.

 1. Je oddělena od ostatních, nejlépe v místnosti bez zeleně.
 2. Po izolaci je fialová ošetřena insekticidním roztokem určeným speciálně pro květinové třásně a potaženým plastovým sáčkem.
 3. Po dni se sáček vyjme a ponechá květ v izolaci, pokračuje v běžné péči.
 4. Po dvou týdnech se postup opakuje, aby se odstranily případné přežívající larvy.

Ficus

Na Benjaminově fikusu se za přítomnosti třásní začnou listy zbarvovat žlutě , vysychat a časem mizí.Bez možnosti získávání živin umírá i samotná rostlina.Ke zničení parazita se používají insekticidy, které se po určité době stříkají na listy několikrát.

Upozornění: Výběr chemických látek se provádí přísně pro pokojové rostliny během rokuVyhněte se riziku otravy.

Růže

Na růžích se nejčastěji břidlice usazují v neporušených pupenech, živí se jejich buněčnou šťávou a způsobují, že květiny nekvetou a rychle nevyschnou.

Za účelem boje proti škůdcům na zahradní růžije kořenový systém rostliny ošetřen chemickým roztokem jednou za 10 až 14 dní .Je zakázáno stříkat pupeny rostoucí v zahradě, protože všechny insekticidy jsou také včely jedovaté.V případě, že místnost vzrostla, neexistují žádná taková omezení a její pupeny jsou ošetřovány společně s kořeny, ale především je to postřik kořenů.Nakažené květy jsou také ořezávány, což snižuje počet hmyzu a rychlost růstu populace.

Phalaenopsis

Thrips způsobují orchidejím stejné poškození jako většina rostlin.Listy phalaenopsis jsou pokryty tenkou vrstvou, uschnou a umírají.Poškozené květiny a kořeny.

 1. před použitím jedu koupají orchidej v teplé vodě;
 2. odstranit místa poškozená parazitem;
 3. se stříkají několikrát, opakují se akce každých 10 dní, dokud se phalaenopsis neobnoví.

Pro více informací o tom, odkud pocházejí bradavice na orchidejích a jak se s nimi vypořádat, najdete v samostatný článek.

Cyclamen

Cyclamen, který se dostal do styku s škůdci, spolu s obvyklými příznaky, je také charakterizován zkroucením listů.Ničí hmyz, jako v případě orchideje:

 1. se používá teplá sprcha;
 2. jsou odříznuty nejen poškozené oblasti, ale také všechny zasažené oblastilisty a stopky parazitů;
 3. , poté se cyklamen dvakrát až třikrát týdně umývá, suší a ošetřuje insekticidy.

Jsou-li semena bramboříku infikována, mohou se spolu s nimi přenášet třásničky květin , odkud jsou vybírány při vysoké teplotě a nízké vlhkosti.Tyto podmínky jsou pro jejich reprodukci nejvýhodnější.

Fotografie

Na fotografii jsou květinové třpytky v různých barvách, můžete vidět, jak to vypadá na Benjaminově fikusu, fialové, růžové a jiné pokojové rostlině.Prevence

Obecné způsoby nakládání se strašidlemi západními jsou omezeny na řadu pravidel.Jedná se o karanténu napadené rostliny, přičemž je důležité vzít v úvahu, že hmyz může při třepání skočit z izolované květiny na sousední květ.

Po izolaci se provede zkoumání přilehlých květůu migrujících jedinců a usazených larev, které se živí spodní stranou listů.V zasažené rostlině není odstranění ornice nadbytečné.Po všech kontrolách se používají insekticidy, například:

 • Fitoverm.
 • Virtimek.
 • Actylike.
 • Karboform.
 • Intavir et al.
Vzhledem k extrémní schopnosti přežít a přizpůsobivosti třesků na chemikálie, pokud se nepodaří zničit celou populaci najednou, dojde ke změně léku, jinak existuje riziko kolize s larvami, které nebudoupoškození insekticidy, i když předchozí generace byla vyhlazena.

Podrobněji ojak se vypořádat s třásněmi bylo popsáno v v tomto materiálu.

Prevence výskytu parazita je pravidelná kontrola, pravidelné sprchy a zavěšení lepivých pastí, které pomáhají včas odhalit přítomnost hmyzu.

Závěr

Květinové třásně jsou nemilosrdným nepřítelem .Abychom nezmeškali okamžik jejího vzhledu a nezachytili rostlinu na pokraji smrti, je třeba si uvědomit: je mnohem snazší zabránit válce s škůdcem, než vypořádat se s jejími důsledky, ale pokud třásně se stále dostal do domu a vybral oběť - jednáby měla být okamžitá.