Odolný vůči chrastě a mrazu - jabloň Altai Rumyanaya

Jabloň je jednou z hlavních ovocných plodin v Rusku.

Výběrem bylo vytvořeno velké množství různých odrůd jablek, včetněrezistentních na chladné klimatické podmínky.

V regionech, jako jeSibiř, Dálný východ a Ural, jsou zapotřebí odrůdy odolné vůči zimě.

Jednou z odrůd získaných prací chovatelů území Altaj je jabloň odrůdyAltai růžová.

Co je to za druh?

Altai růžový jabloň byl získán křížením pylu Bellefleur-Chinese a Melba s malým koněm Severyanka.Tato odrůda má charakteristickou plodnost.Do splatnosti -odrůda pozdního léta , při zránízůstávají až 60 dní .

Stromy neprodukují plodiny ročně, ale po roce. Vědci objevili důvod této funkce.

Skutečnost je taková, že v jednom roce vytvoří jabloňvelké množství ovocných pupenůa dává velké množství ovoce, v důsledku čehož nemá čas na zásoby potřebného množství živin a ovocných pupenůpro příští rok.netvoří se.

Letní odrůdy zahrnují jabloně: Arkadik, Arkadovo léto, Země, Elena, Quinti, Červenec Černenko, Korobovka Summer Striped, Red Early, South, Sláva vítězi, Solntsedar, Radiant of the Solntsedar, Stříbrný kopytník, Terentyevka, Úžasný, Yubilyar, Yandykovsky, Apple Spasitel, Robin, Papyrovka, Gornist, Gorno-Altai, August.

Popis odrůdy Altai Rumyaniy

Jabloně majíkrásný vzhled , konkrétněstředně vysoký kmens vyváženýmkompaktní tvar koruny , připomínajícímíč .

Větve jabloně jsou velké, silné, svisle směřující nahoru a na ně jsou rovnoměrně umístěny rukavice.

Toto jsou malé, krátké větve s pupeny na konci.Jejich délka je od 5 do 7 centimetrů.V nich dochází k plodům.

Listy jabloně jsou tmavě zelené, na dotek měkké.Připomínají vejce ve tvaru a mají ohyb v centrální žíle.

Jablonějsou samonosnéa jsouvynikajícími opylovači , vhodnými pro křížové opyleníletních odrůd:Melba, Bely Naliv, Altaiholubice.

Plody ruddy odrůdy Altajjsou kulaté, malé velikosti, jejich průměrná hmotnost je od 55 do 100 gramů.

Barva jablek je světle červená se smetanovými odstíny.Kůže je hladká s bohatými červenými pruhy.

Světle žluté šťavnaté jablko má sladkou a kyselou chuť a příjemnou, světlou vůni.

Applestonky jsou úzké a na délku přesahují průměrnou velikost.

Ovoce má uzavřenou oblast osiva a malou jablečnou fosílii.

Fotky
Historie výběru

Tvůrci jabloňového stromu Altai rouge jsou:M. Lisavenko, L.Yu. Kornienko,Grankina Z.A., Kalinina I.P., Zhebrovskaya L.Yu .Pracovali na tom ve Výzkumném ústavu zahradnictví na Sibiři .

Později se odrůda rozšířila v severních a severozápadních oblastech Ruska:Arkhangelsk, Vologda, Murmansk, Leningrad, Novgorod, Pskov, Kaliningrad.

Tato odrůda bylazapsána do rejstříku ovocných plodin v roce 1985.

Region přirozeného růstu

Území Altaje je oblastí přirozeného růstu odrůdy. V roce 1988 byla regionalizována v oblasti Dálného východu (Primorsky, Chabarovsk Territories, Amur Oblast), Western Siberia (Omsk, Tomsk, Novosibirsk, Kemerovo Region) a Ural (Kurgan, Sverdlovsk, Chelyabinsk Region).

Klima v těchto regionech je charakterizováno těmito vlastnostmi:dlouhé zimy a nízké teploty během tohoto období, krátká horká léta.

Přizpůsobení růstu jabloní v těchto regionech je způsobeno souborem biochemických charakteristik vlastní této odrůdě.

Pro pěstování v těchto regionech jsou vhodné tyto odrůdy: Belfler Bashkirsky, Altai Bagryanoye, Anis Sverdlovsky, dlouhý(Čínština), Bratchud, koberec, třešňový, dárek zahradníkům, sněženka, Peršan, Pepin Saffron, Baterka, Sokolovskoe, Ural Bulk, Screen, ) Amber, Uralets, Phoenix Altai, Dcera Pepinchika, Lyubava, Altynay.

Výnos

Růžový jabloň Altaj začíná nést ovoce4 nebo 5 let po výsadbě , liší se vysokým výnosemod 60až 80 kg na strom.

Průměrný výnosza posledních 10 let činil 13 tun na hektar.

Výsadba a ošetřování

Abyste dosáhli maximálního výnosu jabloní, musíte je správně zasadit a zajistit vaší zahradě náležitou péči a ochranu před škůdci.

Pravidla výsadby:

 • Půdu pro vybrané místo pečlivě připravte.Musíteoplodnit alespoň 50 cm do hloubky. K tomu budete potřebovat až 100 centnerů na hektar organických a až 2 centery na hektar minerálních hnojiv.
 • Tuto odrůdu lze pěstovat jedním ze 2 výrazů:buď na začátkujaro(mělo by to být období od druhé poloviny dubna do první poloviny května), nebona podzim(od konce září do začátku října).
 • Pokud na jaře vysadíte sazenice, je lepší připravit jámu na podzim a na zimu ji zakrýt například plachtou.Pokud je výsadba na podzim, je jáma připravena měsíc před výsadbou stromu.
 • Šířkapřistávací jáma by měla být70 - 100 centimetrů, hloubka od 70 do 90 centimetrů .Jak se půda usazuje, otvor by měl být prohlouben o 5 centimetrů.
 • Kořeny musí být ve vlhkém stavu.K tomu jsou umístěny v reproduktoru ze země.Je to polotekutá směs vody, jílu a země.Chcete-li jej vytvořit, vezměte mokrý hadřík, do kterého zředíte směs a umístíte do ní sazenice.Poté látku zabalte a celou strukturu vložte do plastového sáčku.
Jsou-li poškozené oblasti kořenového systému, musí být nařezányna zdravé dřevo .Při výsadbě jabloně v zemi jsou kořeny úhledně rozprostřeny dovnitř a ven.
 • Při výsadbě nechte místo, kde kořeny jdou do země, na úrovni půdy nebo těsně pod ní.Kolem sazenice vytvořte otvor pro celou velikost jámy.
 • K zavlažování jedné rostliny jsou zapotřebí 3 až 3 kbelíky vody .Po úplném vstřebání vody je třeba díru posypat sypkým materiálem.Můžete si vzít piliny, rašelinu nebo jen suchou půdu.
 • Po výsadbě sazenic se 177 o jednu třetinuzkrátí ze své nadzemní délky na vnější oko, ze kterého se následně vytvoří výhonek.

Kromě správné výsadby potřebuje mladá sazenice dobrou péči, aby se mohla zformovat na zdravý ovocný strom.

 • V prvních několika letech po výsadbě se rostlinatočí do výšky 20 centimetrů na výškua podpěry jsou instalovány tak, aby kmen nerostl do stran.
 • Během plodného období zachovat stromod rozbití větví pod nimidali podpěry. ​​Je-li k dispozici, hmotnost plodu na větvi se rozdělí rovnoměrně.
 • Na podzim se půda vykopáváa zavádí živiny .Abych chránil kořeny v zimě, kopám humus do blízké stonkové vrstvy Země .
 • K ochraně před hlodavci a popáleninami je kufr obalen improvizovaným materiálem. Je lepší používat textilie, protože umožňují průchod vzduchu a vody.
 • Za účelem přípravy na zimuje zalévání stromů na konci léta zastaveno .V tkáních by se měly růstové procesy zastavit a měla by se tvořit zásoba organických složek.Budete také musetstříkat stromy proti zimujícím škůdcům .Tento postup se provádípři teplotě ne nižší než 5 C.

Dodržování nezbytných pravidel pro výsadbu a péči o jabloně vám poskytne dobrý výnos.

Ale kromě toho budete musetbojovat proti patogenům a hmyzím škůdcům , kteří chtějí existovat na úkor vašich rostlin.

Nemoci a škůdci

Tato odrůda má dobrou odolnost vůči strupovitosti, ale je náchylná k dalším chorobám postihujícím ovocné stromy.

plíseň prášková. Způsobené mikroskopickými houbami, které vytvářejí šedý povlak na listech, pupenech, květenstvích, po dozrání patogenních spór se objevují kapičky kapaliny a povlak se stává hnědým.

Listy, pupeny a květenství suché a padající.K ošetření se používají přípravkyTopaz, Khom, Skor. Zpracovánítrávit poprvé při tvorbě listů, druhý po květu, třetí po sklizni.

Cytosporóza. Plísňové onemocnění postihující kůru stromů.Jeho příznakem je tvorba tmavě hnědých vředů na kmen stromu.Poškozené oblasti padají spolu s větvemi, které se na nich nacházejí.

První ošetření proti cytosporóze se provádí na jaře před tím, než se objeví listy, za použití roztoku Homa.Druhé ošetření se provádí před obdobím tvorby květů -síranem měďnatým. Třetí po rozkvětu jes roztokem Homa.

Ovocná hniloba. Na dozrávajících jablkách se objevuje hnědá hniloba.Chcete-li proti tomu bojovat, použijte řešení léku "Hom", provádějící dvě léčby.První během tvorby listů, druhý po květu.Poškozené ovoce se sklízí ze stromů a půdy a spálí se.

Rakovina černé. Toto onemocnění lze zaznamenat přítomností charakteristických skvrn na listech, které se zvětšují a početně rostou.Trhliny kůry stromů, rostlinné tkáně se trhají a jdou ven.

Je způsobeno škůdci, kteří snižují odolnost vůči nemoci a vyvolávají její šíření. Pro ošetření se provádí obřízka postižených oblastí kmene.

Po rozkvětu se listypostříkají Bordeauxovou tekutinou. Odstraněné části musí být spáleny na místě vzdáleném od místa.

Kromě různých chorobstromy trpí škůdci , kteří infikují listy, kůru, květiny a ovoce.

Škůdci a způsoby jejich účinného boje.

Hlavními škůdci jabloní jsoujablečné roztoče, mšice a mouchy a mouchy listové, tinnitsa, štětina a květák.

Jablka mšice sají šťávu z listů rostliny, k ochraně proti ní používajípostřik tabákovým vývarem nebo roztokem karbofosu .

Pro prevenci a kontrolujablečných klíšťatčistí starou kůru a spálí je od jabloní.

Je velmi obtížné zbavit selistových much a měděných vloček .Aplikujte postřik karbofosovým roztokem nebo kouření tabáku.

Použitím postřiku roztokem chlorofosu nebo „Zolonu“ můžete porazitjablečnou můru, listovou mladinu a květního brouka.

Jabloně by měly být chráněny před škůdcipři přípravě na zimu a brzy na jaře.

Larvy mnoha druhů hmyzu hibernaují v kůře as počátkem teplého období, stanou se aktivními, jdou do vývojové fáze a začnou poškozovat vaše rostliny.

Na podzim nezapomeňte sbírat a spálit spadané listí.Na jaře proveďte preventivní ošetření kůry a větví.

Závěrem je třeba uvést výhody a nevýhody odrůdy Altai rosy.

Výhody:odolnost vůči nízkoteplotnímu přenosu, předčasnému zrání a pravidelnému plodení.

Mezi nevýhody patří:malá velikost ovoce, jeho silné drobení a krátká trvanlivost.