Odpovídáme podrobně na otázku: Jsou šafrán a měsíčky různé květiny?

Měsíčky a šafrán jsou květiny, které najdete téměř v každé letní chatě.

Přestože jsou tyto rostliny svou povahou zcela odlišné, mnoho zahradníků je často zaměňuje.

Jaké jsou jejich rozdíly a jak jsou podobné?A proč je mezi těmito barvami neustálá záměna?

Srovnávací popis a fotografie

Mezi zahradníky existují spory o to, že měsíčky jsou cenově dostupnější, ale rovnocennější vzhled a vlastnosti analogické šafránu.Obě tyto rostliny jsou široce používány ve vaření, medicíně a kosmetologii (pro použití měsíčku v tradiční medicíně a vaření, viz zde ) a hovořili jsme o léčivých vlastnostech a kontraindikacích použití této květiny v v tomto materiálu ]).Zároveň všakměsíček lékařský a šafrán zdaleka nesouvisejí, ale různé květiny , ale mají podobné vlastnosti.Srovnávací popis pomůže vidět rozdíl.

V Jižní Americe nebo v Karibiku roste více než 50 druhů měsíčku lékařského.Hlavní rozdíly mezi druhy těchto rostlin jsou určeny tvarem okvětních lístků a květenství.Přečtěte si naše materiály o tom, jak správně pěstovat a a starat se o o trvalky květiny na otevřeném terénu a v domech s květinami ].

Rostlina z rodiny Astrovů

Měsíčky patří do rodiny Astrov, jsou roční kulturou.Vytrvalé odrůdy těchto květů jsou velmi vzácné.Měsíčky jsou častěji známé jako obočí.

Botanický popis :

 • Mají keřovitý tvar, malé velikosti.
 • Stonek rostliny je vztyčený, rozvětvený.
 • Květenství ve formě košů.
 • Květy jsou světlé, často žluté a oranžové barvy, na okrajích froté.
 • Plody měsíčku lékařského jsou zploštělé černé acheny.

Měsíčky jsou rostliny rostlinné, které milují teplo a vlhkost.Doba květu začíná koncem jara a pokračuje až do podzimu (můžete vidět, jak květiny vypadají na fotografii, a také zjistit, proč nechtějí otevřít pupeny zde, a tohoto článku číst okrmné měsíčky pro hojné kvetení).

Nápověda! ​​Měsíčky mají složení bohaté na vitamíny, což vysvětluje jejich popularitu v oblasti medicíny a farmakologie.Obsahují těkavé, kyselinu askorbovou, flavonoidy, stopové prvky (hořčík, železo, draslík, měď), vitamíny a mnoho dalšího.

V letních chatkách jsou také měsíčky užitečné : používají se jako přírodní insekticidy.Květiny vystrašují a chrání rostliny před háďátky, weevily, cibulovými muškami, lopatkou, mšicemi, mravenci.To je důvod, proč agronomové doporučují sázet měsíčky mezi rostlinnými postelemi, po obvodu lůžek nebo ve formě malých ostrovů.
O těchto květinách se můžete dozvědět více z videa:

Květiny z čeledi Iris

Saffron je vytrvalá rostlina z čeledi Iris. Výtažky z botanického popisu :

 • Má hlízy ve formě cibulí.
 • Roste do malé výšky - do 25-30 cm.
 • Nemá stopku.
 • Kořenové lineární listy, jednotlivé pupeny.
 • Ovoce jsou malé osivo.
 • Doba květu šafránu 2 je podzim a jaro (v závislosti na konkrétní odrůdě).

Stigmy květu připomínají směrem ven tubuly, které nejsou delší než 4 mm a které mají sladkou, štiplavou vůni.V jedné květině jsou 3 takové trubice, z nichž se připravuje světově proslulé koření.Při přípravě se zkumavky pečlivě oddělí od květu, vysuší se a rozemele.Takové koření můžete uložit nejdéle 2 roky.

Nápověda! Saffron je jedním z nejdražších koření na světě.Cena za 1 kg dosahuje 5 000 $.

Saffron je vysoce kalorický, obsahuje velké množství vitamínů a minerálů (thiamin, mastný olej, dusíkaté látky, lykopen a další). Květ má také léčivé vlastnosti a je široce používán v medicíně .

Rostlina má antikonvulzivní a protizánětlivý účinek a snižuje cholesterol.Kyselina crocetic obsažená v šafránu nejen brání růstu rakovinných nádorů, ale ničí také jejich kmenové buňky.Navenek se květina používá k léčbě popálenin a kožních chorob.

Jaký je rozdíl?

Srovnávací charakteristiky rostlin.

]
Index Marigolds Saffron
Rodina Asters Iris
Stem Rozvětvený, přímý Chybějící
Kořen Rozvětvené, existují adnexální procesy Cibule
vlasti Amerika Indie, Střední východ
Účinky na tělo (je to rozdíl i podobnost) . Výhody pro jednotlivé orgány a systémy. Účinek proti stárnutí a celkový hojivý účinek.
Použití při vaření Zahrnuty v bylinných přípravcích. Nejdražší koření.U jiných koření to jde špatně.

Odrůda Imereti

Další název je Zaran.Patří do rodiny Astrovů.Jednoletá bylina. Podle botanického popisu je šafrán Imereti téměř totožný s měsíčky :

 • Stonek je vztyčený, až 50 cm vysoký.
 • Listy až 11 cm dlouhé, jemně členěné.
 • Květy květů se objevují v polovině léta.

Koření lze také připravit ze šafránu Imereti.Ale bude se lišit od skutečného šafránu v chuti, vůni a ceně (mnohem levnější).

Důležité! Blahodárné vlastnosti Imeretiho šafranu jsou výrazně nižší než dosud.

Důvod zmatku

Mnoho zahradníků se domnívá, že měsíčky a šafrán jsou jedna a stejná rostlina, ale tento názor je chybný, protože tyto květiny jsou zcela odlišné, i když vypadajívelmi podobné sobě.PročJsou měsíčky a šafrán často zaměňovány? Existuje několik důvodů záměny :

 1. Vizuální podobnost barvy a vůně.
 2. Užitečné vlastnosti.Oba měsíčky a šafrán jsou rovněž užitečné při léčbě lidského nervového systému, gastrointestinálních chorob a zlepšování nervového systému.Kromě toho se obě rostliny používají k léčbě bakteriálních infekcí a zánětlivých procesů.

Takže hlavní rozdíl mezi měsíčky a šafránem patří do různých rodin.Obsahují vitamíny a stopové prvky, které ovlivňují různé orgány lidského těla.A zmatek vzniká v důsledku podobnosti vůně a barvy těchto rostlin.