Odrůda „živých kamenů“ nebo typů lithopů

Životopisy se nazývají živými kameny nejen pro svou vnější podobu s oblázky, ale také pro jejich pomalý růst.

Tuto funkci lze využít při vytváření velmi moderních mini-krajinných kompozic: dokončené panorama zůstane ve své původní podobě po velmi dlouhou dobu.

Postačuje poskytnout „oblázkům“ správnou půdu, mít okno na slunné straně domu a ne chytit konev více než jednou za dva týdny.

V článku najdete vše o typech lithopů s fotografiemi, naučíte se, jak je provádět doma.

Pohledy

Optika

Lithops Optica .Liší se od ostatních typů lithopů ve fialové barvě listů.Jejich vnitřní povrch je o něco světlejší než zbývající barva rostliny.

Květinové poupata bílých dlouhých okvětních lístkůzvnějšku a řada světle žlutých tyčinek jsou umístěny hluboko „v prasklině“ mezi listy.

Maximální normální výška dospělé rostliny je 2 cm.

Olive Green

Lithops Olive Green (Lithops Olivaceae) .Jako většina lithopů mají tvar srdce se zkrácenými vrcholy na obou polovinách.

Šedá se zeleným nádechem, na plochých horních částech intenzivní šedá s bílou náhodně umístěnourozptýlený.Stopky jsou světle zelené,poupata jsou bledě žluté .

Mramor

Lithops Mramor (Lithops Marmorata) .Horní část šedavě-bílého nebo zeleno-šedého povrchu rostlin je posetá řadou přerušovaných linií nasycené šedé barvy, čímž se vytváří „mramorový“ vzor.

Vzhled slupky rostlin má sametový povrch.Květy jsou bílé se žlutým středem, o průměru asi 5 cm.

Leslie

Lithops Lesliei [Lithops Lesliei] .Zástupci druhu se silně zkrácenými obrácenými kuželovitými masovitými listy šedé, šedo-modré barvy.

„Trhlina“ mezi listy, typická pro litopy, je mělká, nejčastěji klenutá.

Plochá část zkrácených listů má síťový vzor četných malých přerušovaných linií, které se liší od několika velkých „kmenů“ nebo tmavé skvrny, která zabírá většinu vrcholu.

Hnědavě

Lithops Hnědavě (Lithops Fulviceps) .Hnědohnědé nebo kávovohnědé rostliny, u nichž je horní plochá část listů posetá místy nepravidelného tvaru.

Mezi nimi je barva kůže intenzivnější barvy, takže se zdá, že na listech se vytlačuje tmavá síťovina.Extrémní konce čar tvořících síťový vzor jsou rezavé hnědé.

Květy jsou bohaté na žluté s lehkým odstínem citronu .Ve středu otevřeného pupenu se vytvoří sloupec četných tyčinek stejné barvy pevně přitlačených proti sobě.Průměr otevřené květinymůže dosáhnout 3 cm.

Aucamp

Lithops Aucampiae .Často se vyskytoval ve sbírkách zahradníků, v dílnách s hustě roztavenými listy.„Trhlina“ typická pro tento druh květin, která rozděluje rostlinu na dvě nestejné části, je malá a krátká.

Vrchy listů mají vzor náhodně uspořádaných malých silných linií nepravidelného tvaru a skvrn různých velikostí.„Trhlina“ má stejnou barvu jako spodní strana, boky listů, s dobře viditelným okrajem na vnějším okraji.

Keglevidny

Lithops turbulentní (Lithops turbiniformis) .Stín cihlové kávy a tvar roztažených listů typických pro litopády je činí podobně jako u kávy mírně pražených zrn.

Zkrácené špičky jsou pokryty sítí přerušovaných čar a tmavě hnědých skvrn.Povrch listů je drsný. Barva otevřených pupenů je oranžovo-žlutá .

Doba květu po celé letní a podzimní období.

Krásné

Krásné Litopy (Lithops bella) .Mezi olivovošedými nebo olivově okrovými listy je jasně patrná chyba typická pro tento druh rostlin, která dosahuje téměř k úrovni země.

Vzorek na vodorovné rovině listu je tmavě olivový, tvořený silnými přerušovanými čarami.Krásný dospělý lithop se zvedá nad zemí o 2,5 - 3 cm, rychle získává sousedy, děti.

Období vytváření a otevírání pupenů je září. Květy jsou bílé s příjemnou výraznou vůní .

Děleno

Lithops děleno (Lithops divergens) .Zelenošedé listy v horní horizontální části jsou pokryty vzorem malých spojovacích míst sytější barvy, než je barva zbytku rostliny.

Na rozdíl od mnoha jiných typů lithopů, Lithops divergens nevypadá jako srdce zkrácené nad nebo velké kávové boby, ale jako válec nebo kopyto rozděleno do dvou částí. Květy žluté .

Soleros

Lithops salicola .Navenek se tento typ lithopů podobá prakům zaseknutým v zemi: olivově šedé listy rostliny mají válcovitý tvar.

Jejich horní strana je tmavě zelená se světlým okrajem kolem konkávního středu tmavě šedé barvy.Při rozkvětu vyvolá jeden bílý květ, podobný květům neobdělávané chryzantémy.

Falešně zkrácená

Falešně zkrácená litografie (Lithops pseudotruncatella) .Liší se od příbuzných jiných druhů přítomností velmi malé a úzké chyby mezi párem listů.

Barva je různorodá: nahnědlá, narůžovělá, šedavá.Dospělé keře mohou dosáhnout výšky až 3 cm.Kresba na ploché vodorovné části listů stejné barvy jako samotné listy, ale intenzivnější stín.

Kveteníprobíhá v prvních dvou podzimních měsících, barva kvetoucích pupenů je zlatožlutá.

Mix

Lithops mix .Jeden z pěstitelů zřídka zastaví pěstování jednoho vzorku litopů.Pro jednohoPo „oblázku“ bude nutně následovat pořízení zástupce jiného druhu nebo jeho semen.

Aby se stávající „balvan“ nenudil -rostliny rostou lépe ve společnosti svého druhunebo jiných sukulentů.A hrnec s několika „oblázky“ vypadá mnohem ozdobněji.A když začíná kvetoucí sezóna, radost pěstitele je nesmírná.

Pouze nádoba vypadá krajší, ve kteréje vysazena směs lithopů .

Liturgické sukulenty jsou velmi často porovnávány s kaktusy.Oba jsou pouštní obyvatelé, kteří se doma úspěšně pěstují.

Na našem webu najdete spoustu užitečných informací o lesních a pouštních kaktusech.

Případy podobného tvaru, ale různých barev, shromážděné v jednom květináči, samy o sobě vypadají velmi dekorativní.Poté, co byla ve středu kompozice vysazena malinová lila optika, je možné kolem ní umístit několik Bromfieldů nebo zástupců oddělených druhů.

Květináč se sedmi nebo více jedinými vzorky různých typů vypadá neméně atraktivní.Šedé, béžové, šedozelené, nažloutlé, to vše s vlastním vzorem listů potěší oko i během příští sezóny „hibernace“.

Pokud všechny kvetou ve stejnou dobu, pak pro květinářské nadšence za pěstování lithopů není větší odměna.

Několik rostlin stejného typu vypadá jako plné keřes baculatými krátkými větvemi.Pokud jsou umístěny na hromádce, nebudou se navzájem rušit, pokud jsou umístěny na parapetus dostatkem světla.Mají také dostatek vody.

Hlavní věcí při zalévání je zamezit vniknutí vlhkosti do štěrbiny mezi listy.

Pokud jde o péči o domácí kuchařské dílny, je třeba poznamenat, že je nejlepší provádět všechna zvlhčování pomocí konve s tenkým dlouhým nosem nebo zavlažovat nenápadná oddělení čistou a usazenou vodou ze stříkací láhve s jemně rozptýleným postřikem.

Lithopové potřebujínejen sousedy v květináči, ale takéměrný povrch půdy .Nezapomeňte na ni rozložitvíce oblázků různých velikostí a barev , nalijte hrubý písek a přidejte jemný štěrk.

Takové „lunární“ panorama pomůže vytvořit podmínky podobné jejich přirozenému prostředí rostlin, které přispěje k aktivnímu růstu rostlin a jejich zdraví, a chrání je před nadměrnou vlhkostí na povrchu ihned po zavlažování.

Lithops patří do velké skupiny rostlin zvaných sukulenty.Mají společnou schopnost - akumulovat vodu.

Na našem webu najdete spoustu užitečných informací o zástupcích sukulentů.Přečtěte si vše o Crassula a Aloe.

Péče a pěstování

Výběr místa

Lithops jsou velmi laskaví. Nejlepší volbou pro jejich pěstování je jižní okno .Při výběru místa mějte na paměti, že lithopové jsou extrémně negativní, pokud jde o výměnu místa, pokud jste si ji jednou vybrali, nechte rostliny tam po dlouhou dobu.

Výběr hrnce

Litografie jsou dobře rozvinutékořenový systém, pro pohodlnou existenci potřebují středně velký pot.Ale to není nejdůležitější věc, ale hlavní věc je, že - lithopy - rostliny jsou „sociální“, samy odumírají.Proto je lepší je zasadit do společnosti a na základě toho vybrat hrnec.

Půda

Doma rostou litologické kameny na kamenitých půdách, které stejně snadno procházejí vodou i vzduchem.Ve vnitřních podmínkách by se neměla používat lehká rašelinová půda, litkety budou lepší, pokud směs obsahujejíl, červené cihly, hrubý říční písek a listový humus .Povrch může být pokryt kameny.

Vlhkost

V létě nebude bolet stříkat vodu kolem rostliny.

Teplota

V místnosti s mírnou teplotou se rostliny cítí dobře.V zimě potřebuje chlad, v oblasti 10-12 stupňů.V létě mohou být lithops vystaveny na čerstvém vzduchu, milují je.

Zalévání

Litopové mohou zemřít na nadměrné zalévání.Zalévejte jej extrémně střídmě, abyste zabránili rozkladu kořenů.Použití zavlažování dna je vítáno.Ujistěte se, že se voda nedostane do mezery mezi listy. Během klidu nejsou rostliny napojeny .Počátek spícího období může být určen zastavením růstu a zkaženými listy.

Krmení

Biskupové obvykle nepotřebují krmení.Pokud nebyla rostlina transplantována do dvou let, může být krmena poloviční dávkou hnojiva.

Nemoci aškůdci

V zimě mohou biskupové napadnout mealybug.Můžete se jich zbavit otřením listů mušlí z česneku, mýdla a vody.

Pokud listy rostlin stagnují, bude pravděpodobně nutné zalévat. Liturgové však nejčastěji trpí přebytkem vody .Sledujte zalévání, nehnijte kořeny.

Lithops zůstává mimozemskou rostlinou, dokonce i pro milovníky exotických rostlin.„Živé kameny“ však může pěstovat i začínající pěstitel.

Užitečné video

Tipy pro domácí péči o „živé kameny“ - lithops, viz níže:

]