Odrůda čínské švestky "Yellow Hopty" ​​se doporučuje pro pěstování v drsném podnebí

Chovatelé již řadu let řeší nejtěžší úkol - vytvořit ovocné odrůdy, které by i přes svou původní lásku k teplu dokázaly dát obyvatelům severních zemí veškerou něžnost jejich vůně a lahodnouchuť jižních plodů .

Na této cestě mnoho inspektorů specializujících se na švestky věnuje velkou pozornost řadě zástupcůUssuri a čínského chovu .

A to vše díky široké rozmanitosti jejich prospěšných vlastností.

Jednou z těchto švestek doporučených k pěstování v regionech s velmi vážnými klimatickými podmínkami jeOdrůda čínské švestky"Yellow Hopty" ​​.

Popis švestky žluté chmele

Tato plodina má následující specifické vnější a strukturní vlastnosti:

 1. Strom .Je to energická rostlina (méně často - mírně rostoucí).

  Jeho výška je obvykle 2,5 m nebo více.Kromě toho samotný pařez není relativně vysoký.

  Kůra na kmeni švestky je na dotek hladká, většinou šedé barvy.

 2. Crohn, větve .U dospělého je vrchol tvořen většinou řídkým (někdy středně hustým) ve formě mírně plochéhokruhy.

  Koruna tvoří převážně rozlehlé větve.Hladká kůra kostrových větví má šedou barvu.

 3. Střílí .Narovnané (někdy poněkud zakřivené) výhonky se liší v poměrně silné části.Barva výhonků je světle hnědá, na povrchu je pozorována určitá lesklost.Na výhoncích se tvoří velké množství malé čočky.

  Pupeny vegetativního typu jsou velmi malé, zatímco ovocné pupeny jsou střední velikosti.

 4. Listy .Velikosti - střední až velké.Délka obvyklého listu je 11 cm, šířka je 6 cm. Maximální rozpínání je pozorováno blíže k vrcholu.

  Listy rostou vejčité.Hlavní barva je zelená, s mírným leskem.Na povrchu archu jsou jemné vrásky.

 5. Květenství .Středně velké bílé květy kvetou ve formě šálků.

  Lístky ve tvaru vejce jsou dlouhé 9 mm a široké 7 mm.Na okrajích okvětních lístků je mírná zvlnění.Obvykle 2-3 květiny jsou sbírány v jednom pupenu.

 6. Ovoce z .Plody žluté nebo světle žluté barvy s bělavým voskovým povlakem se vyznačují průměrnou velikostí, hmotnost mezi 16-20 g.

  Tvar je obecně kulatý, mírně zploštělý.Na břiše plodu je šev jasně rozlišitelný.Dužina je pod tenkou kůží žlutozelená, spíše volná, bohatá na šťávu.

  Uvnitř je relativně velká kost, kterou lze snadno od buničiny snadno oddělit.

Foto

Můžete se seznámit se švestkou žluté Hopta nafoto níže:Historie výběru

Odrůda švestky“Yellow Hopty ” byl chován v roce 1930 ruským chovatelem N. Tikhonovem.Studie byly prováděny ve městě Ussuriysk, v zahradě amatérského zahradníka Hoptyho.

Tikhonov udělal hodně pro praktické pěstování ovocných novin v asijské polovině Ruska.V následujících letech se tato švestka stala jednou z hlavních odrůd v zahradnických farmách na Sibiři, Uralu a Dálném východě.

Již v roce 1974 byla společnost Yellow Hopty zařazena do státního odrůdového rejstříku a byla oficiálně rozdělena na zóny v západosibiřských a urálních regionech.

Od samého začátku své existence začala tato švestková odrůda aktivně využívat mnoho chovatelů k vytváření nových vysoce kvalitních odrůd.

Zejména v oblasti Altaj s účastí„Yellow Hopty“se chovalo „Dawn of Altaj“ a několik dalších slibných druhů v Krasnojarsku - švestka „Divnaya“.

ZYellow Hoptyna její nové odrůdy se přenáší dobrá přizpůsobivost místním klimatickým podmínkám a dobrý výnos.Zároveň může její potomek získat od „rodiče“ a výrazné hořkosti její kůže.

Charakteristika odrůdy

Tatošvestkase vztahuje na samo neplodné ovocné plodiny.Takové rostliny jsou zpravidla prakticky zbaveny schopnosti samooplodnit díky opylení vlastním pylem.

Z tohoto důvodu výsadba stromu v zahradě odrůd "Yellow Hopty" ​​, zahradník musí uspořádat blízké stromy jiných odrůd švestek, které kvetou současně s popsanými švestkovými květy.

Tatoodrůda se šíříočkováním.V současné době se za nejlepší odrůdy plemene Ussuri a Kanadské plemena považují nejlepší populace pro„Yellow Hopty“ .

Normální plodina tohoto švestkového stromu začíná 3-4 roky po výsadbě roční sazenice.Následně, za všech nezbytných agrotechnických podmínek, dává strom ročně docela slušné výnosy.Zejména v průměru z jedné rostliny za sezónu můžete získat až 10–12 kg čerstvých švestek (nebo asi 40–60 centů na hektar).

V tomto případě se plody, obvykle zrající v srpnu - začátkem září, stávají příjemnými pro chuť, ve které převládá sladkost s mírně atraktivní kyselostí.Slabou stránkou celkového chuťového buketu je však slupka, která dává určitou hořkost.

V tomto případě je třeba postupovat obzvláště opatrně, protože tento nedostatek lze přenést také na produkty zpracováníYellow Hopta .

Ovoce obsahujetyto chemické prvky:

 • cukr - 13,6%;
 • titrovatelné kyseliny - 1,7%;
 • pevné látky - 21,8%;
 • taniny - 0,74%;
 • kyselina askorbová - 12 mg /100 g;
 • P-účinné látky - 150 mg /100 g.

Je třeba také poznamenat dobrouzimní odolnost této odrůdy .Ve větší míře to platí pro dřevo.Ovocné pupeny však nemusívydrží silné mrazy, které je třeba vzít v úvahu při chovu švestek.

Zralé švestkové plody se nejlépe jedí čerstvé.Švestky této odrůdy díky jemné kůži a volné buničině netolerují dopravu na velké vzdálenosti.

Vlastnosti výsadby a péče

Jednoleté stromy se vysazují na dobře osvětleném bezvětrném, mírně vyvýšeném místě, kde není vhodná podzemní voda (ne blíže než 1,5–2).m) a kde převažují úrodné půdy (kyselé půdy nejsou vhodné pro vypouštění).

Pod přistáním je vykopána díra o hloubce 50 cm a průměru 80 cm. Před přistáním musí být jáma ponechána stát po dobu 1,5–2 týdnů.

Po doplnění kořenového systému půdní směsí, do které by měla být přidána organická a minerální hnojiva, by se měl kořenový krk sazenic zvednout 5-6 cm nad zemí.nebo rašelina.

Péče o švestku Yellow Hoptyse prakticky neliší od technologie péče o jakoukoli jinou švestkovou rostlinu.Zahrnuje pravidelnou kultivaci Země poblíž stromu, kontrolu plevelů, zalévání.

Další informace o dalších odrůdách čínských švestek: Oryol Dream, Ksenia, Skoroplodnaya, Alyonushka.

Navíc v období sucha na 1 km čtvereční.m projekce koruny používá 1 kbelík vody.Mladé stromy potřebují (zejména v období sucha) častější zavlažování než dospělé rostliny.

Je třeba věnovat velkou pozornostdejte švestkám správné hnojivo.

Za účelem získání dobré a pravidelné sklizně se doporučuje, aby na podzim bylo hnojeno ve formě 3 kg hnoje (kompost) na 1 km2.m kufru.

Pravidelné prořezávání je nezbytné pro optimální plodení.A před silnými mrazy se mladým zvířatům v prvních 3 až 4 letech života doporučuje přikrýt pytlovina, která je zabalena do 2 vrstev kolem kmene.

Nemoci a škůdci

Odrůda "Yellow Hopty" ​​ vykazuje poměrně dobrou odolnost vůči útokům hloh, jakož i proti kleasterosporióze.Zároveň hmyz -Maslovského liánamůže rostlině způsobit velké škody.

Lepkavé larvy této hymenoptera téměř zrna jedí.V důsledku toho švestky vyschnou, zčerná a spadnou.

Pro účinnou kontrolu tohoto škůdce použijte letní postřik (v polovině června) pomocí 0,2% roztoku lepidocidu nebo chlorofosu.A je lepší sbírat již zasažené ovoce ze stromu předem.

Chutné a voňavé plody této čínské švestky mohou být skutečnou ozdobou hostiny a skvělou volbou pro její dezert.To vše však bude možné teprve po znalostech, zkušenostech a neustálé práci aplikované na tuto rostlinu.