Odrůda odrůdy zimní a mrazuvzdorná Tukay

Hrozny„Tukay“se pěstujev mnoha regionech Ruska .To se etablovalo jako odrůda odolná vůči zimě, vytrvalá a brzy zrání.

A udržování kvality jeho plodů je prostě úžasné - plodinu lze skladovat téměř celou zimu.

Vzhledem ke všem vlastnostem této odrůdy můžete každý rok pěstovat vynikající plodinu sladkých a voňavých bobulí Tukaya.

Co je to za druh?

Bílý hrozen Tukayje stolní odrůda s velmi časným zráním ovoce.To je docela oblíbené mezi amatérskými zahradníky.Odrůda stabilně poskytuje vysoké výnosy a její plody mají vynikající chuť.

„Tukay“ se pěstuje pro konzumaci čerstvých bobulí a výrobu kompotů.

Mezi bílými odrůdami bílých stolů jsou také známy Vostorg Bely, Ametyst Novocherkassky a Amirkhan.

Hrozny Tukay: popis odrůdy

Odrůda Tukay je dlouho rostoucí a široce rostoucí keř se silným a dobře dozrávajícím révou.

Listy na jejích výhoncích jsou malé velikosti.Ve tvaru jsou vejce s mírně rozděleným středem a na okrajích pevná.Hrozny jsou velké,vážící od 800 g do 1,5 kg .Forma shluků je válcová arozvětvený, charakterizovaný středně drobivostí bez loupání.

Hmotnost bobulí Tukayse lišíod 2 do 6 g .Tvar ovoce je oválný a barva je nažloutlá-zelená.Zraje na jasném slunci a získají jasně viditelné nahnědlé „opálení“.

Bobule mají šťavnaté a svěží maso s příjemnou sladkokyselou chutí a lehkými pižmovými tóny.Jejich kůže je silná a velmi hustá, ale při žvýkání je téměř necítitelná.

Výraznou muškátovou chuť má Summer Muscat, A Gift od Unlighted a Platovsky.

Množství cukru v bobulích jeod 17 do 19%a kyselost jeod 5 do 6 g /l .Profesionální degustátoři ohodnotili chuť Tukay hroznů na 9 bodech.

Reference:Květy Tukaya jsou bisexuální, takže nepotřebují opylující odrůdy.

Bisexuální květy mají také Vodograi, Liang a Libya.

Fotografie

Fotografie odrůdy Tukay:


Historie chovu a šlechtitelská oblast

„Tukay“ chovalichovatelé slavnéhoAll-ruského Výzkumného ústavu zemědělství a kultury pojmenovaného po Y. I. Potapenko , který se nachází ve městě Novocherkassk a představil světu mnoho populárních odrůdhrozny.

Rodiče Tukayajsou středoasijská odrůdaYakdonaa maďarská odrůda ročníku Pearls Saba , z nichž nováodrůda přijala mrazuvzdornost a předčasné zrání.

Takové odrůdy jako Super Extra, Krasa Severa, se také mohou pochlubit vynikající odolností proti mrazu.Isabella.

Tyto vlastnosti umožňují úspěšně pěstovat Tukai nejen na jihu Ruska, ale také v severozápadní a střední části země, jakož i v Uralu a Sibiři.

Vlastnosti

Odrůda produkuje vysoké a stabilní výnosy.

Z jednoho dospělého keře je možnéshromáždit až 20 kg vonných bobulí , které dozrávají velmi brzy -nejméně 90 dnípo otoku pupene.

Ve středním pruhu si můžete vychutnat hrozny Tukay již v červenci.

Odrůda se vyznačuje vysokou konzervací plodiny.Zralé bobule mohou zůstat na keři po dlouhou dobu, aniž by ztratily chuť.

Původní, Attica a Knight také ukazují schopnost dobře skladovat po sklizni.

A po sklizni je možné tukayské hrozny uchovávat čerstvé až do dubna následujícího roku.Díky této kvalitě je Tukai na prvním místě tím, že udržuje úrodu mezi evropskými odrůdami.

Ukazoval se dobře av dopravě - bobule nepraskalya během přepravy se nemačkaly.

Reference:Pro dlouhodobé skladování se odrůdy hroznů umísťují do tmavé, větrané místnosti se stabilní teplotou 1 až 8 ° C.Může to být hluboký sklep, spíž nebo lednička.

Odrůda je náchylná k přetížení ovocných květenství, proto se zmenšuje velikost ovoce a hmotnost strapců.

Z tohoto důvodu musí Tukay a Dubovskiy Pink a Vodograi normalizovat výnos.

To je krátké a středníprořezávání výhonků a na jaře jsou odstraněny slabé výhonky a nadměrné květenství.Současněby zatížení na pouzdru Tukayamělo býtod 35 do 45 očí .Při prořezávání plodů vinné révy by na nich mělo být ponecháno 6 až 8 očí.

Tukai je docela vytrvalý.Je schopen vydržet zimu studenou steplotou vzduchu až do -23 ° С .Stejné charakteristiky odolnosti proti mrazu mají Richelieu, Rusven a Nisin.

V oblastech s výraznějšími mrazy však musí být hrozny pokryty na zimu.K tomu jsou vinice odstraněné z mříží přitlačeny k zemi a pokryty izolačním materiálem.Dále je na přístřešek položena další ochranná vrstva ve formě jehličnatého smrku.Veškeré práce by měly být prováděny za suchého počasí, aby se vlhkost nedostala dovnitř zimního krytu.

Místo přistání Tukai by mělo být slunečné a chráněno před chladným větrem.

V ideálním případě by to měla být jižní strana budovy.Koneckonců, čím více slunce se keřů hroznů dostane, tím chutnější bobule a bohatší úrodu.

Odrůda není náročná na složení půdy, ale odmítá růst na silně navlhčených, bažinatých a solončakách.Při výsadbě hroznových sazenic do písčité půdy, kompostu nebo hnoje se zavádí drenáž a nutně se přidává drenáž do jílovité nebo hlinité půdy.

„Tukay“ se úspěšně šíří řízky , které se rychle a snadno zakoření.Doporučenou zásobou fyloxér pro tuto odrůdu je hybrid„Riparia“x„Rupestris 101-14“ .

Nemoci a škůdci

Odrůda Tukay není náchylná k šedé hnilobě , , ale je vnímavá u takových chorobjako oidium a plísně .Při poškození oidia se na zelených částech rostliny objeví zelený popel s vůní plísní a shnilých ryb.

V tomto případě zaschlé květenství vyschne, bobule ztvrdnou a prasknou.Deštivé počasí a hojnost rosy brání rozvoji oidia.

Za účelem ochranyvinicepřed chorobouse provádějí dvě preventivníošetření rostlin 3% roztokem síranu železa nebo mědibrzy na jaře po otevření keřů.začátek vegetačního období.

Zkušení zahradníci doporučují pěstování keřů s biologickým produktem založeným na senném prachu, který inhibuje patogeny oidia, pro pěstování hroznů šetrných k životnímu prostředí.

Aby se toho dosáhlo, musí být jedna část sena (může být nahrazena suchým mulleinem) nalita třemi díly čisté dešťové vody.Roztok musí být umístěn na temné a teplé místo po dobu tří dnů.

Výsledná směs musí být filtrována a zředěna ve třech dílech vody.Postřikové rostliny by měly být prováděny za oblačného počasí, protože sluneční paprsky zabíjejí prospěšnou mikroflóru.

Počet ošetřeníje neomezený .

Plíseň je považována za nejnebezpečnější chorobu hroznů.Tím trpí všechny nadzemní části rostliny.Prvním příznakem infekce je výskyt bílých listů prášku na spodní straněplak, po kterém zhnědnou, uschnou a poté spadnou.

Bez včasného zásahu může celá plodina zemřít.Preventivní opatření hrají velmi důležitou roli při ochraně hroznů před plísní:

  • ředící keře pro lepší větrání;
  • mulčení půdy pod vinicí;
  • pravidelné rozptylování popela kolem a pod keři;
  • obvaz s dusíkatými hnojivy v minimálním množstvípředávkování dusíkem vede k 100% poškození plísní ).

Kromě toho se provádí preventivní postřik rostlin na ochranu hroznů před plísní.Na konci podzimu jsou upravené keře a půda na viniciošetřeny síranem železa( 400 g na 10 l vody ).

Na jaře, v květnu a v létě v červnu se hrozny stříkají kapalinou Bordeaux nebo jejími analogy.Doba posledního zpracování by měla být nejpozději jeden měsíc před sklizní.

Tato a další preventivní opatření mohou chránit vaše hrozny před různými chorobami, včetně anthracnózy, chlorózy, bakteriosy, zarděnky a bakteriální rakoviny.Více mluvíme o těchto neštěstích v samostatných materiálech webu.

Odrůda Tukay může být napadena plstěným klíštěm (známým jako hroznové svědění).Příznaky napadení škůdci jsou výskytem zelených a pak načervenalých konvexních skvrn na listech.Naopak, skvrny jsou naopak stlačeny a zdánlivě pokryty šedou plstí.

Těžko se vypořádat s svěděním hroznůjak se usazuje na spodní straně plachty a schovává se za„plstěný“ štít .S malou lézí se provádí ořezávání a ničení infikovaných listů.

Ke značnému počtu škůdců jsou keřeošetřeny koloidní sírou .To se provádí při teplotě alespoň 20 ° C, takže pára síry prostupuje ochranu svědění a ničí ji.

Kromě toho jsou Tiovit Jet, Karbofos, Fufanon a Fitoverm účinné proti plstěným klíšťatům.

K ochraně hroznů před ptáky se používají různé repelery, zvukové chrastítka a reproduktory, lesklé stuhy a koule, kovové sítě nad vinicí.

Milovníci hroznů, jako jsou vosy, jsou však eliminováni pomocí sladkých pastí.Je také důležité zpočátku zabránit tomu, aby se vosy usadily na místě.

Chcete-li to provést, měli byste ji pravidelně procházet hledáním sršních hnízd a ničit je.Speciální sítě oblečené v klastrech vykonávají vynikající práci při ochraně plodiny před vosami a ptáky.

Samozřejmě je tukayské hrozny hodné pozornosti vinařského zahradníka.Jedná se o spolehlivou odrůdu, která může poskytnout bohatou sklizeň dlouhodobého skladování.Je pouze nutné mu poskytnout nezbytné podmínky a chránit ho před nemocemi a škůdci.