Orchid nekvete doma: jak se probudit krásná phalaenopsis?

Phalaenopsis je neuvěřitelně krásná květina, která zdobí parapety tisíců ruských bytů.Chci tedy pokojové rostliny potěšit majitele svými květinami tak dlouho, jak je to možné.

Pokud orchidej dlouho nekvetou doma - to je důvod k opatrnosti.Je nutné zjistit důvod a udělat vše pro to, aby phalaenopsis znovu oddával majitelům kvetení.

Kdy očekávat kvetení?

Pozor : Když by měla květovat květ orchideje - na tuto otázku neexistuje konečná odpověď. Čas a trvání kvetení závisí na zkušenostech a schopnosti hostitele poskytnout phalaenopsis nezbytné podmínky prostředí pro kvetení.

V průměru kvetou orchideje asi 3 měsíce .Někteří zvláště talentovaní pěstitelé orchidejí dokážou toto období prodloužit na 5 nebo dokonce na 8 měsíců.Poté rostlina vstoupí do klidového období a získá sílu pro nové kvetení.Cyklus kvetení a klidu pro každou rostlinu je odlišný, proto neexistují přesné údaje o tom, kdy by rostlina měla uvolnit stopku květin a ozdobit okno.

Správná péče o rostliny může zkrátit dobu odpočinku v maximální možné míře.Phalaenopsis je schopen květutéměř po celý rok po obdržení dostatečného množství vody, živin a světla, jakož i při správných teplotních podmínkách.Pokud mluvíme o prvním rozkvětu mladé rostliny, nemusíme čekat dříve než 2 roky po výsadbě.

Důvody nedostatku pupenů

Co když orchidej nekvete?V domě nebo bytě je obtížné obnovit přirozené podmínky phalaenopsis. Pravidelná péče podle všech pravidel však stimuluje bohaté a dlouhodobé kvetení orchidejí .

Příčiny nedostatku květu :

 • nadměrné nebo nedostatečné zalévání;
 • květina byla získána na konci období květu;
 • vysoká teplota v místnosti;
 • přebytek solí v půdě;
 • nedostatek světla;
 • nadbytek nebo nedostatek výživy;
 • ​​
 • nesprávně vybraná hnojiva.

Musím stimulovat rostlinu?

Dlouhodobá absence květu je známkou toho, že rostlina je nepohodlná .Světlé květiny označují zdraví orchideje a správnou péči o ni.Pokud orchidej dlouho nekvetla, je třeba ji jednoduše stimulovat.

Problémy a jejich řešení

K stimulaci kvetení přispívá náležitá pozornost majitele péče o orchideje a domácí péče.Pokud rostlina nekvete, existuje několik důvodů.

Nemoci

Nejběžnější choroby:

 • bakteriální špinění- na listech se objevují hnědé skvrny;
 • houbové houbypřispívají k tvorbě černého plaku na listech;
 • padlí plísní- nemoc, která se projevuje ve vzhledu bílého plaku;
 • hniloba rostliny , když kořenový systém a opouští hnilobu.

Co dělat:

 1. Odstraňte všechny postižené oblasti rostliny.
 2. Použijte speciální lék vytvořený k léčbě specifického typu nemoci.
 3. Pokud rostlina začne hnít, musíte odříznout všechny poškozené oblasti, vyměnit substrát a květináči, transplantovat orchidej.

Škůdci

Nejběžnějšími škůdci orchidejí jsou třásničky, svrab, mealybug, molice, mšice a klíšťata .Škůdci žijí v listech i v substrátu.Škůdce ovlivňuje nejen frekvenci a dobu kvetení, ale také celkový stav rostliny.

Jak detekovat přítomnost škůdce:

 1. by měl být hrnec nově zakoupené rostliny spuštěn do vody tak, aby okraj hrnce byl nad hladinou vody: škůdci vylezou ze substrátu;
 2. je třeba pečlivě prozkoumat listy, kořeny a pupeny na přítomnost stříbrných cest, hlíz, hnědých skvrn, lepivých oblastí, pavučin a malých prohlubní.

K ničení škůdců je nutné:

 1. důkladně omýt rostlinu vodou a mýdlem na praní;
 2. ošetřit substrát, rostlinu a kořeny širokým spektrem insekticidu, opakovat po týdnu.

Jak se starat?

Phalaenopsis je ale nenápadná orchidejcitlivé na životní podmínky a podmínky péče :

 • Pokud rostlina stojí na příliš tmavém místě nebo na místě s přímým slunečním zářením, nemělo by se očekávat kvetení.Orchidej by měla být na místě s dostatečným, ale ne příliš jasným osvětlením.Pokud nemůžete změnit uspořádání hrnce z místa se spoustou slunečního světla, stačí okno mírně ztmavnout speciálním papírem nebo fólií.
 • Rostlina je třeba řádně zalévat - ne více než jednou za 4 dny a pouze ráno.
 • Místnost by neměla být příliš horká a vlhká - takové podmínky vyvolávají hnilobu.
 • Netransplantujte rostlinu a nereflektujte nádobu bez vážné potřeby.
 • Časté hnojení neprospívá této rostlině.Obvaz je nutné aplikovat pouze v období jaro-léto 1krát za 2 týdny.

Jak se probudit ze snu?

Phalaenopsis není nejzranitelnější rostlina, takže probuzení orchideje není tak obtížné , jak se zdá na první pohled.Existují dva hlavní způsoby, jak přimět orchidej, aby se probudila ze snu: pomocí umělého sucha nebo pomocí teplotního rozdílu.Obě metody dávají rostlině „otřes“ a podporují aktivní kvetení.Výběr metody zůstává na uvážení vlastníka.

Důležité : Stimulace je možná pouze v případě, že je rostlina zcela zdravá, ale z nějakého důvodu odmítá květovat.Pokud orchidej teprve nedávno vybledla, je velmi mladá nebo nemocná, nedoporučuje se provádět takové experimenty.

Podrobnosti o tom, co dělat dál s orchidejem Phalaenopsispo rozkvětu si přečtěte zde.

Umělé sucho

Tato metoda pomůže kdykoli v průběhu roku a při jakékoli stabilní teplotě v místnosti (ne vyšší než 30 ° C) zasadit květ orchideje. Proces probuzení květiny bude trvat 1 až 2 měsíce .

Pokyn:

 1. Je nutné ostře zvýšit časové intervaly mezi zavlažováním.Musíte počkat, až se půda a kořeny po posledním zalévání zcela vyschnou, poté se zalévat zalévání po dobu 4-7 dní, v závislosti na pokojové teplotě, a teprve poté zalévat.Existuje jednodušší způsob - prodloužit intervaly zavlažování 2krát.
 2. Nelze stříkat rostliny v dlouhých intervalech mezi zavlažováním, taková taktika sníží veškeré úsilí na nic.Je také nutné hnojivo odmítnout.Není třeba litovat orchideje, jinak nebude výsledek.
 3. Po vytvoření stopky se můžete vrátit do předchozího zavlažovacího režimu.
 4. Pokud doba květu po stimulaci poklesla na podzim a v zimě, když je denní světlo velmi krátké, je třeba získat lampu denního světla.Jakmile se objeví stopka , musí být zařízení osvětleno, jinak se může další vývoj zastavit.

Teplotní rozdíl

Tento způsob stimulace je vhodný pro většinu orchidejí .Zvažte jeho vlastnosti:

 • Na jaře, když je noční teplota nastavena na přibližně 16 ° C, musí být rostlina vyvedena na balkón blíže k otevřenému oknu.
 • Je-li možné orchidej chránit před přímýmisluneční světlo, můžete si jej nechat celý den na balkóně, pokud to není možné - vyjměte ho pouze v noci.
 • Phalaenopsis bude během dne teplý a v noci chladný.V důsledku takových rozdílů má rostlina síly na vývoj stopek, růst listů a kořenů.Obvykle stačí 10 až 15 dní na stimulaci.

Metodu teplotního rozdílu lze použít také v létě a na podzim, ale na jaře je možné dosáhnout nejlepších výsledků.Pokud se rostlině nedostává náležitá péče, stimulace kvetení nedá dobré a trvalé výsledky.

Domácí péče

Správná péče během období květu určuje jeho trvání .Základy správné péče:

 • k zajištění teplotního rozdílu: od 20-23 ° C během dne do 15-17 ° C v noci;
 • , aby se určilo místo hrnce a nepohybovalo se - rostlina nemá ráda přestavby a změny ve směru světla;
 • používají v období podzim-zima speciální fotolampy, osvětlení by mělo směřovat na vrchol stopky;
 • květináče pro orchidej by měly být vyrobeny z průhledného hladkého plastu, protože kořeny rostliny rovněž vyžadují sluneční světlo;
 • pro hojné nepřetržité kvetení musí být phalaenopsis oplodněn speciálními přípravky obsahujícími fosfor a draslík;
 • je dobré, pokud má okno, na kterém je umístěna orchidej, jižní nebo východní směr - takže rostlina dostane více světla;
 • Zalévání musí být dodrženo: zalévání příliš často poškozujerostlina a zbavuje ho schopnosti kvetnout často a na dlouhou dobu.

Užitečné video

Doporučujeme sledovat video o důvodech, proč phalaenopsis nekvete a jak jej donutit znovu uvolnit pupeny:

DomaPhalaenopsis potěší krásnými květinami téměř po celý rok.Po květu přichází fáze tzv. Dormancy.Během tohoto období provádějí zkušení pěstitelé květin prořezávání stopky.

Závěr

Jak často a jak krásně kvetou domácí phalaenopsis - závisí především na majiteli rostliny.Po jednoduchých metodách péče majitel snadno dosáhne častého a prodlouženého kvetení orchidejí bez nutnosti stimulace.