Orchidej po transplantaci - rysy péče o luxusní tropickou květinu

Orchidej - nádherná tropická květina, která velmi miluje naše milovníky pokojových rostlin.Dříve či později čelí každá z nich potřebě transplantaci této rostliny, protože pro normální růst a aktivní kvetení epifytů musí měnit substrát a kapacitu každé 2 až 3 roky.

Proč tedy vznikají potíže a rostliny nekvetou a dlouho nezmizí?Odpověď na tuto otázku lze nalézt v článku, hodně se zabývá transplantačním procesem a věnuje se také otázce zajištění optimálních podmínek pro orchidej během období zotavení.

Co se stane květupokud byl transplantován?

Odborníci tvrdí, že přesazování pro orchideje je stres .Bude zcela přirozené, že rostlina poprvé bude bolet a růst kořenového systému a listů lze také zastavit.Úkolem pěstitele květin je usnadnit toto období pro květinu.

Důležité : Nejlepší čas pro transplantaci orchidejí je jaro, protože na jaře začnou kořeny a listy rostliny nabývat síly a rychle rostou.

Bylo to v tomto ročním obdobíadaptační období květu do nového hrnce a substrátu prochází nejbezpečněji (další informace o výběru hrnce a půdy viz zde ).Během kvetení by však člověk neměl manipulovat s orchidejí : může zbavit všechny květiny a pupeny.K takovým opatřením by se mělo přistupovat v extrémních případech, kdy je celá rostlina ohrožena smrtí.

Další informace o tom, zda lze krásu přesadit, když uvolnila šipku, najdete zde zde.

Jak se starat o rostlinu, která prošla tímto postupem?

Orchidej ve stresovém stavu vyžaduje zvýšenou pozornost , jakož i péči a péči.Neměli byste však být příliš horliví: rozmarná květina může „nerozumět“ nadměrné péči.Aby bylo období zotavení květiny úspěšné, musí po transplantaci rostlina vytvořit atmosféru klidu, aby se mohla zotavit ze stresu, který zažil: orchidej se umístí do stínované místnosti bez přechodu z místa na místo, zalévá se mírně podle určitého schématu.

Jaké problémy mohou nastat a proč?

V některých případech může z důvodu nedodržení řady požadavků na transplantační proces a následné péče o orchidej dojít k některým problémům: listy rostliny se zbarvují žlutě a letargicky, s určitými potížemi s růstem kořenů, po dlouhou dobu nešťastný s kvetením, co dělat se všemi těmito obtížemi, článek půjde dále.

Podrobné pokyny pro domácí péči

 1. Orchidej by měla být umístěna okamžitě po transplantaci do místnosti, ve které je osvětlení slabé, na 7 až 10 dní.V místnosti jej nelze přeskupit z místa na místo, ale musíte si vybrat jednu konstantní polohu.Zkušení floristé doporučují: je lepší, když je květina na východním okně.Je třeba se vyhnout přímému slunečnímu záření na listech rostliny, proto může být okno zavěšeno průsvitným matným filmem.
 2. Věnujte pozornost teplotnímu režimu: teploměr teploměru v místnosti by neměl stoupat nad značku + 20С- + 22С.
 3. První zalévání po transplantaci musí být provedeno po 4 až 5 dnech, další - nejdříve 14 dní.Doporučená teplota vody - + 35 ° C - + 40 ° C.
 4. ​​

Tato květina potřebuje čas, aby vyléčila škody, které květina přijala při přesunu do jiného kontejneru.A takétaková metoda umožní snížit riziko patogenních mikroorganismů vstupujících do kořenového systému , což nutně způsobí epifytické onemocnění.

Zalévání

Existuje několik způsobů, jak zalévat orchidej.Zkušení zahradníci doporučují první zalévání po transplantaci pomocí sprchy, čímž vytvoří něco podobného tropickým dešťovým srážkám.K tomu:

 1. Do lázně se umístí květ a na ni se nasměruje proud vody při teplotě mírně vyšší než je teplota místnosti.
 2. Poté rostlina zůstává v lázni po dobu 15 až 20 minut, aby vypustila přebytečnou vodu.
 3. Listy musí být po takovém postupu otřeny tkání.

Můžetezalévat orchidej a ponořením hrnce do umyvadla s vodou , pak vstupuje do substrátu otvory na dně a stěnách nádoby.Jiným způsobem je nalít tenký proud z konve, dokud voda nezačne vytékat z otvorů.Důležitou podmínkou je nechat veškerý přebytečný odtok vody z hrnce!

Doporučuje se, aby se listy denně stříkaly teplou vařenou vodou ze stříkací láhve, což pomáhá urychlit proces hojení ran získaných během transplantace.V tomto případě je nezbytné zajistit, aby kapky vody nezůstaly v osách listů.Průměrná doba trvání tohoto postupu je 1 měsíc.Upřednostňovanou dobou postřiku je časně ráno.Je-li počasí horké, lze počet sprejů denně zvýšit na tři.

Trochu víc o zalévání. U orchidejí by se měla používat pouze měkká nebo středně tvrdá voda s hodnotou pH 5 .Pozorovatel květinářství může pomoci určit tyto ukazatele (stačí se podívat na vrstvu stupnice v konvici: čím větší je, tím vyšší tuhost) a pásy indikátorů.Pokud jde o druhé, měli byste jít do specializovaného květinářství, kde si můžete koupit kyselinu šťavelovou, což je v poměru 1/8 lžičky.5 litrů vody pomůže vyrovnat se s tuhostí.

Doporučujeme sledovat video o prvním zalévání orchideje po výsadbě:

Vrchní obvaz

Protože nový substrát je bohatý na živiny, první vrchní obvaz orchideje jsou zkušenými zahradníky.doporučujeme provádět nejdříve měsíc.Kromě toho zraněnPři transplantaci nemůže kořenový systém plně absorbovat všechny živiny, což je spojeno s vytvářením nepříznivé mikroflóry v květináči.

Pro vrchní oblékání je lepší používat komplexní přípravky určené pouze pro orchidejea zakoupené v květinářství.Například Kemira Lux (1 g na 1 litr vody) nebo Bona Forte (10 ml na 1,5 l).

V žádném případě nebude zbytečné znovu číst pokyny pro tato hnojiva.Orchidej se zalévá výslednou tekutinou, dokud voda nenasycuje substrát a nezačne nalévat do nádoby.Vrchní obvaz se provádí v období aktivního růstu rostliny, tj. Při tvorbě nového listu.

Co když vzniknou problémy?

Kadeře

Možné příčiny :

 • Mechanicképoškození kořenů během transplantace.
 • Hniloba nebo vysychání kořenů v důsledku nesprávného zalévání.
 • Nedostatek kořenů vzduchu.
 • Přímé sluneční světlo na listech rostlin nebo proudech horkého vzduchu.
 • Předávkování hnojivy.
 • Vzhled škůdců.

Co dělat :

 1. Pokud jsou kořeny mechanicky poškozeny, doporučuje se odstranit rostliny na chladném stínu po dobu několika hodin, a poté ji umístit do nádoby s teplou převařenou vodou.po dobu 1 hodiny, poté umístěte.
 2. Sušení kořenů se snadno eliminuje mírným zavlažováním rostliny.
 3. Nedostatek vzduchu je eliminován vytvořením dalších otvorů ve stěnách hrnce pomocí horkého hřebíku nebo pletací jehly.
 4. Pokud na květ dopadne přímé sluneční světlo a proudy horkého vzduchu, rostlina by měla být přesunuta na jiné „bezpečné“ místo.
 5. Kořenový rozklad je eliminován pouze novou transplantací.Ale před umístěním orchideje do nového substrátu je nutné pečlivě podívat na všechny kořeny, které jsou shnilé (jsou černé nebo hnědé), je třeba oříznout ostrými nůžkami nebo prořezáním na zdravou tkáň, dezinfikovat skořicí nebo rozdrceným aktivním uhlím, rostlina by mělatransplantace do menšího hrnce.
 6. Jsou-li nalezeni škůdci, mělo by se ošetření rostliny provést okamžitě.

Doporučujeme sledovat video o příčinách zasychání a letargie orchideje po přesazení:

Listy zbarvují žlutě

Možné důvody :

 • Neadekvátní i nadměrné zalévání může rostlině zbarvit žlutě.
 • Přímé sluneční světlo na rostlině.
 • Nízká teplota vzduchu, konstantní tah.

Co dělat :

 1. Upravte pokojovou teplotu.
 2. Aby se zabránilo popálení přímým slunečním světlem, listy by měly být přemístěny.
 3. Upravte režim napájení.Pomůže to pozorovat stav kořenového systému (kořeny zdravé rostliny ve vlhkém substrátu mají šťavnatou zelenou barvu a v suché půdě - stříbro-zelená) a substrát.Kromě toho je důležité věnovat pozornost nejen jeho horní vrstvě, ale také více"Hluboko".Nezapomeňte na povinnou přítomnost dna hrnce pro odvod vody.
Doporučení : Pokud je rostlina zasazena ve skleněné nádobě, musí být zavlažovací proces dokončen vypuštěním přebytečné tekutiny, přičemž je třeba půdy držet rukou.

Nekvete

Po této proceduře je třeba vyčkat, až se orchidej rozkvetne: mezi fází pokládky nových kořenů a výskytem prvních stopek může uplynout poměrně dlouhá doba.od 6 do 24 měsíců v některých případech - vše záleží na rozmanitosti orchidejí a na podmínkách, které vytváří.

Možné příčiny :

 • Nesprávné teplotní podmínky.
 • Přebytek a nedostatečné pokrytí.
 • Nadměrné zalévání.

Co dělat :

 1. Stimulace kvetení chemikáliemi.Nejoblíbenějšími jsou Epin (denní stříkání ráno nebo zalévání jednou týdně vodou s přidáním 3 - 5 kapek léku) a roztok kyseliny jantarové (2 g na 1 - 2 litry vody).
 2. Rozdíl teplot.K produkci stopek je třeba, aby rostlina někdy stresovala: vyjměte v noci, například na balkon (+ 18 ° C), a poté ji přiveďte do teplé místnosti.
 3. Zalévání.Je velmi jednoduché zařídit „sucho“: zalévat rostlinu po dobu 3 až 4 dnů v řadě a poté zalévat po dobu 2 týdnů.
 4. Upravte osvětlení: orchidej miluje hodně rozptýleného světla.
Představujeme vám vaše pozorovací materiály o tom, zda je možné na podzim transplantovat orchidej ,jak transplantovat dítě orchideje doma a je třeba provést transplantaci orchideje po zakoupení.

Závěr

Na rozdíl od mnoha názorů na rozmarnou povahu orchideje byste se neměli bát její transplantace !Je důležité splnit všechny požadavky pro tento proces a poskytnout květu nezbytné podmínky pro zotavení v období po jeho stresu.A pak zázračná květina potěší svého pána bujným květem déle než jeden rok.