Organizace krmení mladých kuřat: jak připravit stravu tak, aby byla účinná pro růst a zdraví ptáků?

V životě mladých kuřat staršího věku hraje jednu z nejdůležitějších rolí správné krmení.

Rostoucí organismus kuře dostává svou pomocí všechny potřebné vitamíny a minerály, které přispívají ke správnému růstu a vývoji.

Pokud rostoucí kuře nedostává dostatek krmiva, bude to mít v budoucnu rozhodně vliv na jeho zdraví.

Krmítka pro kuřata ve věku 6 až 8 týdnů by měla být umístěna tak, aby k nim mohla volně přistupovat celá hospodářská zvířata.

Pokud některá kuřata nemají čas přiblížit se ke krmivu, měl by být umístěn větší počet krmítek.V žádném případě by nemělo být dovoleno některým mladým kuřatům zeslábnout než ostatní dobytek.

V budoucnu to může vést k nepříjemným důsledkům, jako je kanibalismus nebo kousání.

Pokud jde o umístění misek na pití, pro kuřata 6-Používá se 8 týdnů otevřených nebo průtokových nápojů.Ten by měl mít malý plot, aby tam nemohla padat malá zvířata.

Toto preventivní opatření rovněž chrání čistou vodu před nečistotami a trusem z nohou ptáka.

Vlastnosti krmení mladých kuřat

Okamžitě je třeba říci, že 6-8týdenní kuřata nemajívyžadují tak intenzivní péči jako na den.

Kromě toho nemusí pečlivě vybírat krmiva, protože tito ptáci se již snadno krmí dospělými kuřaty.

Veškerý kuchyňský odpad je vhodný pro krmení starších kuřat , ale v žádném případě by neměl být pro ptáka toxický.Jinak slabý kuřecí organismus nebude schopen zvládnout tolik škodlivých látek.

V případě, že jsou mladí kuřata chována na travnatém dvoře, 2/3 jejich krmiva by mělo být koncentrované krmivo a potravinový odpad by měl činit 1/3 z celkového množství.

Ve věku 6–8 týdnů kuřata nadále intenzivně rostou, takže je třeba jim rozdrtit kosti.V ideálním případě by jejich množství mělo být asi 8% z celkové stravy.

Jak určit účinnost?

Aby bylo možné stanovit, jak účinně se krmí kuřata, je třeba neustále sledovat tělesnou hmotnost.

Pro každé plemeno kuřat je uvedena tabulka specifické hmotnosti, která ukazuje, jak moc by kuře mělo v jedné nebo druhé fázi vývoje vážit.

V každém případě by neměly být mladé domestikované slepice příliš hubené a pasivní.Takto se obvykle chová nemocná nebo slabá kuřata.

Nejprve je třeba věnovat pozornostuspořádání a správnému vývoji prstů, dehtu a zobáku .Pokud jsou tyto části těla mladých zvířat velmi měkké nebo mají nepravidelný tvar, musíte hledat kořenovou příčinu problému podvýživy.

Účinnost krmení je rovněž ověřena společnostídůkladné vyšetření kýlu prsty.Mělo by být pevné a rovné.Rovněž poloha mladého kuře zůstává dokonale plochá.

Vyčerpaná kuřata mají problémy s držením hlav a kýl změkne.Zpravidla se taková malá zvířata již obtížně zachraňují, takže ve většině případů jsou odesílána na porážku.

Jak nakrmit rostoucí kuřata?

Kuřata ve věku 6–8 týdnů jsou krmena téměř stejně jako dospělí kuřata.

Existují dva možné způsoby krmení: suché a mokré.Během suchého krmení dostávají mladí zvířata výhradně kombinovaná krmiva.

Mladí ptáci však musí být krmeni tímto způsobem 3 až 4krát denně, aby přibírali na váze rychleji.Potraviny s vysokým obsahem bílkovin jsou pro tyto účely skvělé.

​​

V drůbežářském organismu hraje roli jednoho z nejdůležitějších „stavebních materiálů“, a proto jeprotein ve stadiu zrání velmi důležitý .Taková krmiva mají zpravidla vysokou energetickou hodnotu, takže mladá zvířata rychle rostou.

Krmné směsi produkované v jedné z rostlin mohou zahrnovatživočišné i rostlinné doplňky .To však zjevně nestačí pro normální růst a vývoj rostoucího kuře.

Do každé porce suchého jídla musí být přidány minerální prvky, jako je křída a písek.Písek pomůže kuřecímu tělu rychlejší trávení potravy a křída bude dobrým zdrojem vápníku.

Někdy se do krmiva pro kuřata přidává další kuřecí krmivo.premixy.Výrazně zvyšují stravitelnost živin z krmiva, takže mladý růst je mnohem rychlejší než u krmiva bez přísad.

Premixy rovněž pomáhají kuřatům vypořádat se s toxickými látkami, které vstupují do jejich těla.Kromě toho posilují imunitu mladých zvířat a zvyšují odolnost vůči různým nebezpečným chorobám.

Aby člověk získal užitečnější kuřata, přestal být spokojený s přírodou a začal samostatně chovat.Výsledkem této práce byly kuřata Highsex a Landras a další.O druhém se můžete dočíst zde: https://selo.guru/ptitsa/kury/porody/yaichnie/landras.html.

Bohužel mnoho začínajících chovatelů, kteří si přečetli informace o premixech, začnou kuřata krmit výhradně těmito přísadami.Málokdo ví, že mladí lidé mohou vážně onemocnět nebo zemřít v důsledku předávkování těmito krmivy, takže se používají pouze jako doplňková látka k továrnímu krmivu.

Mělo by být zřejmé, že v mladém těle kuře jsou drcená krmiva mnohem lépe absorbována než celá zrna.

Někdy je pro mladé zvířata obtížné spolknout velká zrna, takže mají hlad.Aby se tomu zabránilo, musí být krmivo pečlivě stlačeno.To se však neděje tak pro zjednodušení krmení mladých zvířat, ale pro zlepšení všech trávicích procesů v jejich těle.

V případě krmení za mokra se vždy používají míchačky obilovin. Dospívající kuřata jsou krmena 3 až 4krát denněvelikostí porcevypočteno tak, aby pták dokázal během půl hodiny zcela zkrmovat veškeré krmivo z krmítka.

Pokud v krmítku zůstává smíšené jídlo, musí být odstraněno, protože v něm často začínají patogeny.Příště se do krmítka pro dospělé kuřata přidá menší množství krmiva.

Vodní dýmky pro mladé ptáky jsou vždy zvlhčené rybím nebo masovým vývarem.Tato složka také obsahuje poměrně velké množství bílkovin, které urychlují růst pěstovaných kuřat.Někdy lze namísto vývaru použít vodu nebo reverzní vodu, ale stojí za to přidat do těchto tekutin vitamíny, čímž se směs stane užitečnější.

Háček používaný ke krmení kuřat by měl být vždy drobivý, protože lepkavá jídla mohou způsobit ucpání a zánět strumy.Kromě toho se drží na nohou a peří ptáka, takže jsou špinavější.

Závěr

Krmení kuřat ve věku 6-8 týdnů je velmi podobné krmení dospělých ptáků.Mladí zvířata tohoto věku jsou však intenzivněji krmena proteinovým krmivem.Kromě toho jsou jim poskytovány premixy obsahující užitečné vitamíny a minerály, které jsou aktivně zapojeny do všech růstových procesů.