Organizujeme pěstování kuřat s mláďaty doma

Pravděpodobně žádná farma nebo domácnost se neobejde bez kuřat, protože pro člověka jsou zdrojem zdravého masa a vajec, chmýří a peří.A aby se takové cenné ptáky na zahradě nikdy nepřekládaly, musíte znát některá pravidla pro jejich chov.

V tomto článku budeme hovořit podrobně o tom, jak správně chovat kuřata s chovnou slepicí, jak si vybrat vhodného ptáka a připravit ho na líheň, jak vybrat správná vejce a jaký druh péče je třeba, aby bylo kuře zajištěno.

Jak vybrat vhodnou slepici a připravit ji na inkubaci

) Ne všechny slepice se stávají slepicemi.Křížová (hybridní) kuřata nejsou slepice a nikdy se sami nevylíhnou.

Kromě tohomnoho plemen kuřat jednoduše ztratilo svůj líhavý líheň , ale naše domácí kuřata tento instinkt dokonale zachovala.To neznamená, že se všichni stanou slepicemiz asi dvaceti kuřat, na jejich vejcích bude sedět pouze jeden .

Kuře prokazuje svou připravenost na to, aby se předem stala slepicíchování.Asi po týdnu chodí na zkoušku, posadí se, vyhne se kohoutovi, peří dopadne na břicho, kterým izoluje hnízdo, a to jsou určité známky potenciální slepice.

Ve svém oblíbeném hnízdě začne snášet vejce, dokonce je může ukrást jiným kuřatům, a pokud se přesto posadila, nemůže ji už odtáhnout hůlkou.Takové kuře sedí v hnízdě, směje se, pevně sebere vejce pro sebe a roztáhne křídla.

Nápověda : Po zjištění, že slepice nemusí mláďata snášet vajíčka, je třeba nejprve je testovat 2-3 dny na míchaná vejce, a pokud během této doby kuře neopustí hnízdo, můžete bezpečně položit inkubaci.To by mělo být provedeno při západu slunce nebo dokonce v noci.

Stává se, že kuře dělá hnízdo na nevhodném místě, v takových případech je nutné odebrat jeho vrh, vejce a přesunout jej na pozdní večer na správné místo.Aby nedocházelo k tomu, aby mláďata utekla, je na několik dní zakryta krabicí, poté si zvykne a uklidňuje se.

Příprava hnízda a prostor

Hnízdo je umístěno mimo dosah ostatních ptáků, kteří mohou klovat budoucí potomky. Pro slepici je vybráno tiché, ztmavené místo, aby se cítila bezpečně .

Kuře by tam měla být prostorná, ale zároveň by podlahová plocha v hnízdě neměla být velká, aby se vejce nevyvalila.Seno a sláma pro podestýlku musí být přijata suchá a čistá, drcená vejce by měla být okamžitě vyhozena z hnízda.

Je-li podlaha studená nebotam jsou krysy, je vhodné nainstalovat hnízdo v malé výšce nebo ho zavěsit do krabice, do které musíte vzít žebřík.V místnosti by neměly být žádné mouchy, mohou snášet vejce do násadového vejce a vylíhlé larvy vážně poškodí kuře.

Rovněž je nutné ošetřit kuřecí měchýř a slepice samy od jedlíc, přičemž jimi postižená kuře nebudou schopna vejce líhnout normálně.Pro udržení čistoty je místnost denně čištěna a větrána.

Teplota vzduchu se může lišit od 11 do 22 stupňů, pták velmi dobře snáší chladné a suché počasí, ale chlad s vysokou vlhkostí může být škodlivý.

Informace : Je-li v slepičím molu několik slepic, musí být vysazeny od sebe, aby nedocházelo k záměnám a bojům mezi nimi.

Jak správně položit vejce pod mláďata

Poté, co je zřejmé, že kuře bude sedět, je čas položit násadová vejce.

Jsou vybírána podle následujících kritérií :

  • vejce musí být vždy čerstvá, bez poškození a vad;
  • vejce vyžadují liché číslo, takže jsou vhodněji distribuována pod kuřecím masem;
  • počet vajec závisí na velikosti kuřecího masa, musí být zcela skryta pod svým tělem a musí ležet v jedné vrstvě;
  • Aby byla všechna vejce oplodněna, musí být dodržen správný poměr slepic a kohoutů, v průměru deset slepic vyžaduje jednoho kohouta.

Vejce vylíhnutá za líhnutí nesmí být v hnízdech přeexponována , musí být odebrána okamžitě.po demolici velmi opatrně, dvěma prsty, aby nedošlo k vymazání povrchové vrstvy.Taková vejce nemůžete umýt.Úložný prostor by měl být suchý a chladný (12 stupňů), měl by ležet ve vodorovné poloze.Doporučuje se je pravidelně obracet.

Během líhnutí musí být zajištěno, aby ostatní slepice nepronikaly do hnízda mláďat mláďat, nebo aby sama nevalovala vejce jiných lidí, protože po objevení prvních kuřat opustí kuře hnízdo a pozdější vejce nebudou mít čas zrát.

Jaký druh péče se vyžaduje pro slepici

V místnosti, kde slepice žije, musí být umístěna potrava a čerstvá voda.V prvních dnech může pták neustále sedět v hnízdě, to je normální a v tuto chvíli není nutné ho rušit.Nastane čas a ona sama začne chodit na krmení.Pokud slepice tvrdohlavě neopustí hnízdo, musí být opatrně odstraněna a přijata k jídlu.

Aby vejce nebyla během této doby podchlazena, měla by být pokryta teplou hadrem .Doba krmení by neměla přesáhnout 20 minut, ale kuře samo se snaží rychle najíst a napít a okamžitě přejde ke spojce.

Během její nepřítomnosti v hnízdě, pokud je to nutné, vyměňte podestýlku, zlikvidujte rozbité skořápky a vejce-ptáky.Pravidelná prohlídka ptačího peří na přítomnost parazitů pomůže včas přijmout opatření k jejich zničení.Slepice vyhánějí jedlíky koupáním v popelu nebo písku, takže vany s takovými výplněmi budou zcela na místě.

Kontrola vajec pro kontrolu embryonálního vývoje

Již v pátý den inkubace můžeteurčit, zda je ve vejci plod nebo ne.Pokud se například podíváte na jasné světlo, například pomocí výkonné baterky, je na tupém konci vajíčka s embryem jasně viditelná prázdnota, uvnitř je mnohem tmavší než čerstvé a je vidět i krevní síť na žloutku.

Poté se objeví malá skvrna - to je budoucí kuře.Čím dále, čím větší embryo, a tím i vejce, je tmavší. Hlavním ukazatelem přítomnosti embrya je kontrast tmavého vajíčka a komory se světlým vzduchema obvykle jsou taková vejce nejvíce ve spojce.

Boltish je okamžitě viditelný - jedná se o blátivé vajíčko s stříkající střechou, pokud ho čicháte, cítíte lehce zatuchlou vůni.Pokud se embryo vyvíjí a poté umírá, je ve vejci jasně patrný krevní kruh.Taková vejce by měla být vyhozena, ale pokud existují i ​​sebemenší pochybnosti v rozhodnutí, je lepší vrátit vejce kuře.

V ideálním případě je třeba ke kontrole embryonálního vývoje zakoupit ovoskop, který však může být nahrazen lampou nebo baterkou.Inspekce by měly být prováděny v případě, že nedochází k chovu slepice, vše je třeba provést rychle a velmi pečlivě, aby nedošlo k ochlazení a rozbití.

Jak se kousají vejce a líhně kuřat

Je velmi zajímavé pozorovat proces líhnutí mláďat.Kuřata se vyvíjí 21 dní a poklop začíná den před poklopem. Z vajíčka je slyšet pískání a zobák zobáku na skořápce , kuře na to všechno reaguje a dokonce mluví s kuřatou.

Poté se ve středu vajíčka začnou rozpraskávat praskliny, spadne část víka a objeví se mokré vajíčko.kuřátko.O několik hodin později, po vyschnutí peří, je vybráno z hnízda.

Často se stává, že kuře je slabá a nemůže samostatně prasknout skořápku, v takovém případě je třeba pomoci vyjít ven.

Důležité! Pokud první kuřata nejsou zasazena, může mláďata mláďat vyhodit zbývající vejce, takže je třeba neustále sledovat produkci.Poslední kuřata již nejsou odebrána matce a po vylíhnutí se všechna vylíhnutá kuřata vrátí do hnízda

.

Jak zasadit kuřata líhně pod kuře

Inkubátor je užitečná věc, ale nemůže nahradit matku, která bude chránit a zahřívat a hledat potravu.bude učit.Veškerá péče o inkubační kuřata padá na ramena majitele, a to není snadná práce.Proto, pokud má farma slepici, je vhodné do ní zasadit kuřata.

Aby kuře mohla přijmout inkubační kuřata, musí být podvedena.Kuřátko by mělo být skryto v dlani, aby ho neviděla, a ptáka opatrně sklouzněte pod křídlo.Aby vše uspělo, musíte dodržovat řadu pravidel: musíte to udělat ve stejný den, kdy se její kuřata vylíhla nejpozději třetí den a musí být zasazena ve tmě.

Tento trik se spustí, pokud kuře ještě nechodilo se svým potomkem, takže nestojí za to oddálit tak důležitou záležitost.

Co dělat s mladými zvířaty?

Poté, co se kuřata vylíhla, je nutná počáteční inspekce.Plná kuřata vždymobilní a dobře reagují na zvuky v domě.

Průměrná hmotnost jednotlivce je 35 g. Mladí zvířata by měla mít měkký žaludek, čistý růžový kloak a uzavřenou pupeční šňůru.Na těle je patrná chmýří.

Jiné příznaky zdravého kuře :

  • silné nohy;
  • velká hlava;
  • brilantní čisté oči;
  • tlustý krátký zobák;
  • křídla přitlačená k tělu.

Poté, co kuřata uschla, musí být přesunuta spolu se slepicí mláďata do vytápěné budovy.Teplota místnosti na úrovni podlahy by měla být nejméně 22 stupňů.Mladý růst je velmi náročný na teplo, takže musí být chráněn před podchlazením a průvanem.

Kuřata jsou přivázána ke slepici, takže poprvé se kuře umístí s mláďaty na oplocenou plochu s dřevěnou podlahou nebo slámovou podestýlkou.

U mladých zvířat je nastavena vlastní pitná mísa a krmítko.K pití je lepší zvolit ploché nádobí nebo speciální misku na pití, ve které se kuřata nemohou náhodně utopit.Krmivo je odděleno plotem, aby se tam dospělí nedostali.

Za prvé, jídlo se vždy krmí slepicí.Je to ona, kdo vydává zvuky, které pomáhají mladým zvířatům najít plné krmítka.Prvních několik dní kuřat může být krmeno drobky chleba, tvaroh nebo vařená vejce.Postupem času se do stravy přidávají prosa a ovesné vločky.

Když teplota na ulici dosáhne alespoň 18 ° C a kuřata jsou stará 2 týdny, lze je nechat na terase nechat vycházet.

Dokud si na to mladý růst nezvykne, měl by mít kdykoli možnost vrátit se do vytápěného domu.To jim pomůže uchránit se před chladným větrem nebo deštěm.Bez mláďat lze vylíhnout až 4 týdny po vylíhnutí.

Kuřata jsou chována v háji po dobu 30–40 dnů , poté začíná nezávislý život mladých zvířat.Důvodem je skutečnost, že kuře se může asi po měsíci stát agresivním a ztratit mateřský instinkt.

U křivých kuřat je ovipozice zastavena, takže by se neměly chovat další slepice.Chcete-li se úmyslně zbavit instinktu inkubace, je vhodné dát ptáka do krabice.Je nainstalován v průčelí na nádvoří pro procházky.Po 3 až 5 dnech se kuře vrátí do domu.Po několika týdnech začne spěchat.

Chov kuřat s mláďaty má mnoho výhod.Takže kuře chrání mladé před predátory, zahřívá ho a pomáhá navigovat ve světě.