Osvoboďte vavřín doma: péče, podmínky pěstování, výsadba a reprodukce

Laurel je rostlinná rostlina, která byla vytvořena v třetihorách - a zjevně jemnohem starší než lidstvo.

Legendy obklopující tento strom keř jsou podobné jeho starověku: je také materiálem pro korunování vítězů a dalších významných osobností (odtud slovo „laureate“), toto a„stráž“ před hněvemZeus- úder blesku a věčný společník patrona všech umění Apolla.

Starodávné víry byly do těchto tradic zapleteny náhodou, protože vavřín v přírodě se šíří právě na území velkých civilizací starověku -ve Středomoří. Roste na území Krasnodar.

Současně je vavřínnenáročný závod,nekomplikovaný ve vnitřní kultuře a také když je uchováván na zahradním pozemku - v místech, kde se průměrná zimní teplota pohybuje kolem nuly.

Jak pěstovat vavřín, rozmnožování rostlin, domácí péči, nemoci a fotografie - to vše a další najdete v našem článku.

Péče o dům a zahradu

Při péči o vavřínový strom doma a na otevřeném prostranství je třeba dodržovat určité body.Podívejme se na ně podrobněji.

Osvětlení

Laurel - rostlina je docela vytrvalá; může růst v mírném světle , ale lepšícelkově se bude vyvíjet - a navíc aktivně rozvětvovat - v jasném, většinou rozptýleném světle.Před nadměrným spálením slunečního záření by mělo být chráněno.

Teplota

Před pěstováním vavřínu doma musíte vědět, že nejlepší letní teplotní rozsah jeod 18 do 20 stupňů, a zima -od 10 do 15 stupňů.

Nejpříjemnější je, že vavřín žije na čerstvém vzduchu - na balkoně, na nádvoří nebo v zemi, a to i po celý rok - pokud jsou zimní teploty udržovány na + 5–6.

POZOR:nulové teploty jsou pro něj již rizikovou zónou a pokles teploty na -10-12 °С vydrží vavřín jen krátkou dobu.

Půda

K pěstování vavřínu doma i venku je třeba připravit půdní směs - jedná se o běžnou zahradní půdu, univerzální půdu ze skladu nebo sypnou živinovou směs s neutrální reakcí nezávisle připravené podle jednoho z následujících receptů:

  • jedna část listové, stejné množství pusté půdy a humusu s přídavkem dvou částí říčního písku;
  • přidány dvě části trávnaté půdy a jedna každá z listnaté půdy, humusu, rašeliny a písku s malým množstvím dřevěného popela.

Zalévání

Rostlina by měla být hojně napojena v období jaro-léto.

DŮLEŽITÉ! Současně by nemělo být povoleno stagnace vlhkosti v půdě: odtok vody po zavlažování do jímky by měl být okamžitě vypuštěn.

Zavlažovací voda se odebírá měkká, ne studená -dobře usazenávoda nebo déšť.

S chladným zimováním, které přinese velký přínos pro vavřína, je třeba zalévat mírné - asi jednou týdně nebo méně, aby se zabránilo vysychání půdy.Pokud je zima teplá, voda častěji a pravidelně zvlhčujte vzduch pravidelně.

Vlhkost

DŮLEŽITÉ:Vlhkost by měla být dobrá v zimě a vysoká v létě.To je předpoklad pro úspěšnou kultivaci vavřínu.

Při péči o vavřín v místnosti by se mělpravidelně stříkat měkkou vodou. Je také možné umístit rostlinu do podnosu s mokrými oblázky a poblíž umístit široké nádoby s vodou.

POZOR:
by však měl být vzduch dostatečně čerstvý.Doma by vavřínový strom měl být na dobře větraném místě.

Vrchní obvaz

V období jaro-léto aktivní vegetace je rostlina dvakrát týdněpodporována komplexními hnojivy,střídavými minerálními a organickými sloučeninami.

Na podzim av zimě klesá frekvence obvazu na měsíční nebo dokonce vzácnější.Závisí to na tepelném režimu, ve kterém je vavřín obsažen: při chladném zimování budete muset hnojit mnohem méně často.

Růst a kvetení

V pokojové kultuře rostlina roste asi 15 let, na stejném místě po dobu až 60 let.Pouzdroje schopné dorůst do výšky 10-15 metrů. Laurel doma je omezen na 1,5-2 metry oříznutím.

Malá nažloutlákvěty kvetou brzy na jaře, v březnu až dubnu, a na některých rostlinách pouze mastnou, na jiných pouze pestík.Když rostev místnosti, kvetení je vzácnost. Po opylení plody dozrávají - modré bobule.

Prořezávání

Při péči o vavřínový strom doma reaguje keřna prořezávání,vytváří nádhernou korunu: kulovitý, krychlovýpyramidální.

Laurelovo stříhání se provádí počínaje 5. rokem věku.

Pro tuto operaci jsou stanoveny dva termíny:konec léta (srpen),bezprostředně po aktivní vegetaci akonec podzimu (říjen-listopad),přechod do klidového stavu.

Na otevřeném prostranství se poškozené větve ořezávají brzy na jaře.

Výsadba

Jak pěstovat vavřín doma?Při zodpovězení této otázky je důležité si uvědomit, že při výsadbě vavřínu doma by nádoba s povinným drenážním otvorem měla mít standardní velikosti a optimální poměr s růstem sazenic:velikost květináče je svisle od čtvrtiny do třetiny výšky rostliny.

Před výsadbou vavřínu je na dno nádoby umístěna drenážní vrstva (expandovaná hlína, malé oblázky, boj s cihlou).

Poté se nalije malé množství připravené půdy, navíc -kořenový systém s konzervovanou,pokud možno,hliněnou hrudkou. Půdní směs přidejte na požadovanou úroveň a pečlivě ji stlačte.

Transplantace

Mladé, prvních pět let života, jsou rostliny transplantovány, obvykle každý rok,dospělí - jednou za 2-3 roky, a pak ještě méně často.

POZOR! Transplantační metodou by měla být překládka, ve které je hrudka hrudky maximálně zachována a nová nádoba není o moc větší, o 2-4 centimetry větší než průměr staré.

K vaší pozornosti vavřín a jeho fotografie:

Můžete si také prohlédnout video o tom, jak se starat o vavřína doma:

Rozmnožování

Rozmnožování vavřínu je možné prostřednictvím semen a také vegetativně řízky a vrstvením.

Semena doma

VAROVÁNÍ! Při pěstování vavřínu ze semen existují dvě hlavní obtíže: semena vavřínu dostatečně rychle, za 3-5 měsíců, ztratí významné procento klíčení a vzhledem k vysokému obsahu oleje velmi pomalu, až do šesti měsíců, klíčí.

Semeno proto musí být co nejčerstvější a musí být udržována trpělivost, aby bylo možné vidět naklíčená semena.Laurel je zaseta v lednu až únoru.Pro urychlení klíčeníse semena ošetří roztokem stimulátoru růstua potom se vysadí do hloubky 1-1,5 cm ve vlhké vlhké půdě.

Zakryjte plastovým obalem, držte při 18 stupních, pravidelně větrejte a udržujte vlhkost podkladu.

DŮLEŽITÉ! Sledují možný výskyt plísní na semenech a každý týden monitorují jejich stav.V případě bílého plaku ji odstraňte a semena omyjte slabým roztokem manganistanu draselného.

Jakklíčení je teprve začátek, skořápka semen praskne a pak mohou být okamžitě zasety do samostatných nádobumístěných v půdě v hloubce pěti centimetrů- ale to trvá asi další měsíc, než se klíčí.

DŮLEŽITÉ:mladé listy vavřínu by měly být chráněny před teplem a nadměrným slunečním světlem.

Na otevřeném prostranství

V říjnu až listopadu dochází ke zrání ovoce vavřínu.Po jejich sklizni se semena uvolní a rozptýlí v konstantní oblasti v hloubce asi 5 cm.Klíčeníse obvykle objevujíod pozdního jara do pozdního létapři teplotě + 20–22 ° C.

Při výsadbě semen vavřínu se sazenice ředí na vzdálenost 5 až 8 cm mezi jednotlivými rostlinami.Někdy jsou lednové výhonky, které z velké části umírají.

Propagace řízky

Nejlepší čas na sklizeň a kořenové řízky vavřínu v pokojové kultuře je březen - duben nebo červen - červenec;

POZOR:na otevřeném prostranství se stříhají pouze v červnu až červenci.

Řízky, které mají tři internody (obvykle 6-8 cm dlouhé), se řežou ze střední a spodní části semignonizovaných výhonků.

Dolní vrstva je odstraněna,ostatní jsou rozřezány na polovinu a připravené řízky jsou odeslány ke zakořenění.

Při 16–20 stupních je pochovávejte 1–1,5 cm ve vlhkém písku. Potah s plastovým obalem,provzdušňujte, stříkejte.

Zakořeněné řízky začínají růst, obvykle po měsíci, a když dorostou o 2-3 cm, jejichvysazeny v samostatných nádobách.

Na vaši pozornost video o propagaci vavřínu řízky doma:

Propagace vrstvením

Typickyvavřín dává laterální procesy s více či méně rozvinutým kořenovým systémem, který je pečlivě oddělen a vysazen.Zraněná místa posypaná drceným uhlím.

Vrstvy se mohou šířit také: Biryuchina, Oleander, Ficus, Ficus „Lirata“, Fatsiya, Ficus z „Pumila White Sunny“.

Při pěstování vavřínuse tedy můžete zaměřit na následující kalendáře hlavních děl:

Na otevřeném prostranství

Jaro

březen - duben - hygienické prořezávání: odstranění poškozených a mrazem pokousaných větví.Zakořenění vrstev ve studeném skleníku.
Vrchní obvaz

Léto

Celé období je klíčení semen zasetých na podzim.Pravidelné vrchní obvazy
červen - červenec - množení řízky
srpen - formování prořezávání

podzim

říjen až listopad: prořezávání, sklizeň tvrdého dřeva, sběr ovoce,setí semen

Doma

Jaro

​​

March - setí semen.
březen - duben - množení řízky, oddělení postranních procesů.
Vrchní obvaz

Léto

Celým obdobím je klíčení semen zasetých v únoru až dubnu.Pravidelné oblékání.
červen - červenec - množení řízky
srpen - formování prořezávání

podzim

říjen-listopad: prořezávánítěžba tvrdého dřeva.Vzácné oblékání.

Zima

Únor - setí semen

Známky nemoci

Listy zbarvují žlutě, stočeněa spadnout- nedostatečná vlhkost.Měl by být zaveden pravidelný postřik.

Vnější strana listů je pokryta hnědými skvrnami- zamokření půdy, zejména v kombinaci s nízkou teplotou vzduchu a /nebo zavlažovací vody.Je nutné optimalizovat zalévání.

Proč listy zčerná?

Listy jsou pokryty skvrnitým černým povlakem, který lze snadno vymazat z povrchu listové čepele - kořenitou houbou, která se šíří tam, kde jsoustopy aktivity hmyzích škůdců:hmyz nebo mealybug.Nejprve se zbavte škůdců a poté odstraňte plak.Při vážném poškození jsou zasažené listy odstraněny.

Onemocnění a škůdci

Zdravá, dobře udržovaná rostlina není prakticky náchylná k chorobám a invazi škůdců.Při nesprávné domácí péči se na vavřínumůže objevit roztoč pavouk, scutellum a mealybug. Toto je zvláště pravděpodobné s nedostatečnou vlhkostí.

Jako první opatření jsou postižené oblasti ošetřeny mýdlovou vodou a nejspolehlivějším prostředkem hubení hmyzu škůdci jsou cílené insekticidy.

Užitečné vlastnosti

Vůně a příjemná hořkost vlastní vavřínu způsobila, že její listy byly velmi populárním kořením, které způsobuje chuť k jídlu apřispívá k trávení.

Esenciálnívavřínový olej má dezinfekční a insekticidní vlastnosti.

Jako profylaxe proti bolestivým procesům ve střevech, zánětu horních cest dýchacích, stačí v místnosti jednoduše vyrůst vavřín a vdechnout jeho aroma.

Pro zvýšení vůně se rostlinamůže nalévat dvakrát týdně roztokem aspirinu(5 g na litr vody) nebo glukózy (1 ml na 1 litr vody).Připraveny jsou také léčivé odvary a infuze bobkových listů.

Použití

Mastný olej používaný v lékařské praxi k výrobě koulí a svíček se získává z ovoce.Navícje dobrý antiseptikuma používá se také při masážních procedurách.Plody vavřínu se také používají jako koření.

Dozvěděli jste se, jak se vavřínový strom liší, pečuje o něj na otevřeném terénu a doma, jak roste vavřín ze semen a že má svůj vlastní osobní keř, je zcela pokryt hotovými vavřínovými listy, můžete se navždy rozloučit s nachlazením dýcháním ve vzduchupo celý rok, nasyceným těkavými rostlinamistromu vítěze.