Otevřené "dlaně" brazilských subtropů: Begonia hogweed

Begonia se silnýmistonky růžovými pubescenty a ozdobnými , hluboce řezanými palmatovými listy až 25 cm dlouhými, v přirozených podmínkách obývá vlhkou subtropii Brazílie.

Botanický název„hogweed“zdůrazňuje hlavní rys jeho struktury - tvar velkých listových listů připomínajících listy hogweed, což je velmi běžná a houževnatá rostlina v mírném pásmu Eurasie.

Avšak begonie, také , je však poměrně nenáročná , v mírných zeměpisných šířkách nepřežije: potřebuje teplo, mírněnasycené vlhkostí, podmínky údržby, které poskytují vnitřní kulturu.

Domácí péče o Hogweed Begonia

Osvětlení

Je zapotřebí jasné, většinou rozptýlené světlo.Nejlepší osvětlení zajišťujeokna směřující na východ nebo západ .

Na jižní a jihovýchodní straně může být vyžadováno zastínění - zejména ve výšce léta, kdy listy - hlavní dekorace této begonie - mohou ztratit barvu a popálit.

Teplota

Optimální teplotní rozmezívpo celý rok- od18 do 22 stupňů.

V zimě by teploty neměly klesnout pod 15 stupňů.

Nucené období relativního odpočinku v pokojové kultuře - od konce října do konce února - je spojeno zejména se snížením osvětlení.

Půda


Tato begonie neklade na půdní substrát zvláštní požadavky: musí býtneutrální nebo mírně kyseládocela volné, výživné, s dobrou propustností pro vzduch a vlhkost .

Můžete použítupravenou půdu pro begónienebo zahradní půdu s dobrou dávkou perlitu nebo vermikulitu, jakož i připravit směs stejných částí listové půdy, humusu a písku.

Výsadba

Kořenový systém se vyvíjí ve vrstvě povrchové půdy.Kromě toho vytváří stonek další kořeny tam, kde je ve styku s půdou a keř roste v šíři.Protokontejnerpro přistání může býtspíše široký než hluboký , s povinnýmdrenážním otvorem .Protože stagnace vody je extrémně nepříznivá, je lepší zvolit porézní materiál z nádoby -keramiky bez souvislé vrstvy glazury .

Na dno nádobyby měla být umístěna drenážní vrstvajemných oblázků nebo expandovaného jílu, poté malá vrstva půdy, na kterou je umístěn kořenový systém;směs na požadovanou úroveň a postupně ji zhutňovat.

Bod růstukeře by měl býtvýšepovrch půdy .

Transplantace

Mladévzorky vyžadujíroční transplantaci ,zralé-za roknebo dva,jak rostou, množící se rozdělením keře.

Zalévání

Zalévánímírně , po vysušení ornice.

V ziměby měla být frekvence zavlažovánísnížena .

Vlhkost

Je nutné udržovat atmosférus vysokou vlhkostí , podobnou „nativním“ subtropům, alepřímé postřikování keře poškodí listy ]: na nich se objevují tmavé skvrny.

Umístěte kontejner na paletumokrými oblázky (expandovaná hlína)nebostříkejte pouze vzduch obklopující rostlinu.

Krmení


Vvegetace jaro-létoživí rostlinyjednou týdně ] řešení komplexních hnojiv pro vnitřní flóru.

Na podzim a v ziměse takové krmení provádíjednou měsíčně .

Prořezávání

Čím je rostlina starší, tím je stonek delší a čím je jeho spodní část vystavena.

S cílem obnovit dekorativnost aomlazující begoniijsou stonky napnuté věkemodříznuty a zanechávají „pahýl“ s jednou nebo dvěma jizvami- stopy dlouho padlých listů.

Růstové pupeny spící pod nimi se probudí a brzy se objeví nové listy.

Kvetoucí

Na této dekorativní-listnaté begonii se objevují květy na jaře na dlouhých stopkách.Zbarvenípoměrně velká květenství se liší od bílé po výrazně růžovou.

Pokud rostlina vynakládá příliš mnoho úsilí na kvetení , barva jejích listů slábne.V tomto případěby stonky květů měly být odstraněny předem .

Propagace

Béžová rostlina břicha je množena oběma způsobyvegetativní metodouasemen .

Rozmnožování listem se stonkem

Používejtejarní a letní řízkyasi 10-15 cm dlouhé, na nichž je list.Plátky se suší.

Můžete použít předběžné zakořenění řízků ve vodě, ošetřit spodní sekce kořenovými stimulanty nebo je okamžitě zasadit do obyčejné půdy dalším pískem.

Výsadba je pokryta plastovým obalem, udržována v teple (+22-25ºС ), větrána a navlhčena.

Po vytvoření kořenového systému a vytvoření nových výhonků (přibližněběhem měsíce ) se řízky vysadí do samostatných nádob s obvyklou půdní směsí.

Rozmnožování odřezky listů


Vezměte velký dobře tvarovaný list, rozprostřete jej na tvrdý hladký povrch (na sklo) a ostrou čepel rozdělena od středu na segmenty , takže v každé části jejedna nebo dvě cévní žíly .

Výsledné části jsou položeny na povrch půdy (spodní konce mohou být mírně prohloubeny), navlhčeny, potaženy plastovou fólií, navlhčeny, větrány a udržovány při teplotě 20–22 stupňů.

Během měsíce begonie bude oživena i s touto „pitvou“ a vytvořímalé nové listy v místech, kde jsou žíly vyříznuty .

Rozmnožování rozdělením keře

Zpravidla roste ve velké šíři begónieve šíři .Během jarní transplantace můžete pomocí ostrého nástroje rozdělit tento mocný keřna několik částí kořenovými systémy , posypat plátky rozdrceným dřevěným uhlím a zasadit je do samostatných nádob.

Propagace semeny

Tato metoda se častěji používá k rozmnožování krásně kvetoucích begónií, ale semena listů červené řepy jsou rovněž komerčně dostupná (směs odrůd).

Na konci zimyse na povrch půdní směsi umístí malá semena, postříká se vodou, pokryje se plastovým obalem, provzdušní se, udržuje se při dobré teplotě22 - 25 ° Cav dobrém světle..

Sazenice se obvykle objevují po 2-3 týdnech.

Po vytvořenídvou nebo tří pravých listůsazenice opatrně ponoří,sníží teplotu na 17-18 ° Caomezí zalévání .

Když rostou, sedí.

Také na našem webu jsou články o dalších odrůdách begonií: Kleopatra, Bauer, Mason, Royal, Strakaté, Límec a Červeno-červené.

Známky nemoci

Listy zblednou, výhonky se natáhnou- výsledek nedostatečného světla, zejména v zimě.Je nutné zorganizovat dodatečné studie v krátkém obdobídenní světlo.

Hrany listů jsou hnědé a suché- suchý vzduch a přehřátí.Omezte vystavení přímému slunečnímu záření a zajistěte zvlhčování.

Na nich se objevují listy rozjasněné, hnědé sušící skvrny- spáleniny od slunce.Je nutné snížit „dávku“ přímého slunečního světla.

Nemoci a škůdci


Chyby odchodu, nejprve stagnace vlhkosti v zimě nebo nedostatek vlhkosti v létě, oslabení rostliny a vyvolání její porážky plíseň .V tomto případě je nutné optimalizovat zalévání a ošetřovat begoniifungicidy.

Kombinace vysoké vlhkosti a nízké teploty vede k vývojikořenové nebo listové hniloby .

Pokud proces právě začal, je nutné optimalizovat podmínky teploty a vlhkosti a odstranit poškozené části.

V případě těžké porážky je nutné zakořeněné řízky ze zdravých výhonků nebo listů zakořenit a udržovat je ve vhodných podmínkách a zbavit se zbytku rostliny.

Na Begonia mohou zaútočitmolice a mealy .Jako první opatření se škůdci odstraní bavlněným tamponem namočeným v alkoholu nebo ošetřením mýdlovým roztokem.Nejúčinnějšímúčinným prostředkem pro hubení škůdců jsousystémové insekticidy.

Bradavice bradavičnatá je jedním z nejvícenenáročných a vytrvalých dekorativních listů zástupců tohoto rodu (pro péči o dekorativní listové odrůdy zde číst zde ).

Béžová begóniedezinfikuje místnost, ve které roste : v její přítomnostise obsah stafylokoků a spór patogenních hub ve vzduchu snižuje .

Fotografie

Dále uvidíte fotografii brouka begonie:

Užitečné video

V tomto videu se dozvíte více o begonii: