Otužilá a produktivní odrůda “Gift Zaporozhye”

„Gift Zaporizhzhia“je zcela nová, ale již dobře známá odrůda ve vinařství.

Je známý pro velké a krásné bobule, skvělou chuť, vytrvalost a vysokou produktivitu.

S výhradou všech podmínek pro jeho pěstování je schopen konkurovat mnoha populárním odrůdám révy.

„Dárek od Záporoží“(synonymum pro FVC-3-3) je stolní forma bílých hroznů s předčasným zráním.Odrůda je pěstována pro čerstvou spotřebu a je velmi oblíbená mezi amatérskými vinaři.

Odrůdy bílé tabulky také zahrnují Ataman, Ilya a Tukay.

Také známý jako odrůda trhu.Mnoho farmářů dává přednost pěstování na prodej.Velké a krásné klastry "Gift Zaporozhye" mají vynikající prezentaci a jsou mezi spotřebiteli v dobré poptávce.

Anyuta, Vodograi a Marcelo mají stejné znaky prodejnosti.

Popis odrůdy „Dar Záporoží“

Popis hroznů „Dar Záporoží“.Keřehroznůmají velkou růstovou sílu.Po výsadbě roste keř a příští rok začne přinášet ovoce.Vínotmavě zelené listy tříkřídlého a mírně členitého tvaru.

Klastrypřekvapení zahrádkáři s působivými rozměry ao hmotnosti od 600 g do 2 kg .Jejich tvar je kuželovitý nebo válcovitý s volným nebo hustým uspořádáním ovoce.Trsy dozrávají téměř bez loupání, s velkým ovocem, jako by byly sklízeny.

Anthony The Great, Valery Voevoda a Helios mají také velké shluky.

Minimální hmotnost jednoho hroznu z daru Zaporizhia je 10 g a maximální je 18 g.

Každý bobule může dosáhnout délky 32 mm a šířky 28 mm.Barva hroznů je ve stínu světle zelená a na slunci téměř bílá s tenkým voskovým povlakem.

​​

Masitá a šťavnatá dužina bobulí má příjemnou harmonickou chuť s lehkými tóny jablek.Obsah cukru v ovoci je od 16 do 18%, množství kyseliny je od 6 do 8 g /l.Během ochutnávky odborníci hodnotili chuť bobulí „Dárkové Záporoží“ na 8,4 bodu.Kůra ovoce je elastická, hustá a za žádného počasí nepodléhá praskání.

Květiny jsou funkčně ženské.Hrozny jsou za všech podmínek dobře opylovány.Postačí, když vedle keřů kvete současně několik odrůd révy s bisexuálními květy.

Ženské květiny mají také takové odrůdy, jako jsou Korolek, Ruta a Krasny Rapture.

Foto
Historie výběru a oblast chovu

„Dar Záporoží“zahájil slavný vinař a amatérský chovatelE. A. Klyuchikov z města Záporoží.Odrůda byla výsledkem komplexního křížení tří odrůd: „Kesha-1“ (FV-6-6), „Tsytsa Sustainable“ (V-70-90) a „Esther“ (R-65).

Odrůda byla pečlivě vytvořena podle vzorce FV-6-6x (V-70-90 + R-65).Výsledkem práce byla v mnoha ohledech vynikající rozmanitost odolná proti komplexu.

Pěstuje se téměř ve všech regionech Ruska, kde se rozvíjí vinařství.V oblasti s chladnými zimami vyžadují keře pro tuto odrůdu i odrůdy Vostorg Cherny, Pereyaslavskaya Rada a Richelieu ].

Vlastnosti hroznů

Odrůda se vyznačujevysokými a stabilními výnosy, které poskytuje již ve druhém roce.Míra plodnosti dosahuje 70%.Dobrou produktivitu dokazuje také Na památku Dombkowské, Lydie a Daru Magaracha.

Rozdělovací koeficient odrůdy je od 1,6 do 2 shluků na plodnici.Sklizeň hroznů zraje za 135 dní nebo o něco déle.

Odrůda má zajímavou vlastnost - její plody nejprve získají svou maximální velikost a teprve poté začnou zrát.

V regionu Volgograd se sklizeň úrody Zaporizhia na konci srpna nebo začátkem září.Zralé bobule mohou viset na keři po velmi dlouhou dobu až do posledních říjnových dnů.A sklizeň je ve sklepě dobře zachována až do listopadu a dokonce i na Silvestra.

„Dar od Zaporizhzhya“je náchylný k přetížení plodinami, a proto potřebuje přidělení květenství.Mají stejné znamení Arkady, Galben Nou a Superearly seedless.

Zatížení jednoho pouzdra by mělo být mezi 40 a 45 očima.Pro tuto odrůdu je velmi důležité správné tvarování.Při krátkém prořezávání listů vinné révy od 3 do 4 očí, s dlouhými - od 6 do 8. Současně je nutné povinné odstranění nerozvinutých výhonků.

Odrůda se nebojí nízkých teplota je schopna odolat mrazům až do -24 ° C.Doporučuje se však pro pěstování v krycí formě s izolací na zimu.Na podzim se keře oříznou, vinice se odstraní z mříží nebo baldachýnů a položí se na zem po pokládce dřevěných štítů nebo desek.Dále je réva izolována krycím materiálem a na něj jsou položeny jehličnaté smrkové větve.

Dobrá odolnost proti mrazu je také prokázána Krasa Severa, Arched a Super Extra.

Hrozny vyžadují během přepravy pečlivé zacházení.Jeho bobule jsou slabě chovány na hřebenu a snadno se drobí pod váhou sousedních shluků.Abyste tomu zabránili, musíte dát hrozny do jedné vrstvy.

Odrůda upřednostňuje růst na dobře osvětlených místech.Složení půdy není příliš náročné, ale dává nejlepší výnos na světlé, úrodné a středně vlhké půdě.Hrozny netolerují stagnaci vlhkosti v kořenech a blízký výskyt podzemních vod.

Charakteristickým rysem odrůdy je to, že její řízky se rychle a snadno zakoření.

Nemoci a škůdci

Odrůda révy „Dar Záporoží“se vyznačuje zvýšeným množstvímodolnost vůči houbovým chorobám.Obzvláště se nebojí takové běžné hroznové choroby, jako je plíseň.

K ochraně před oidiem se na vinici provádí preventivní ošetření keřů roztokem železa nebo mědi.Rostliny postřiku potřebují brzy na jaře po jejich objevení.

K ochraně hroznů před škůdci se rostliny několikrát stříkají drogami: na jaře po otevření keřů, během bobtnání pupenů, kdy se objeví 2-3 listy, před květem a v době, kdy bobule „připomínají hrášku“.Nejúčinnější:

  • Proti letáku - „Fury“, „Decis“, „Karate“, „Talstar“, „Lepidocide“, „Actellik“, „Kinmix“, „Inta-Vir“.
  • Proti pavučině a svědění hroznů - koloidní síra, „Nitrafen“, „Tiovit Jet“, „BI-58“, „Actellik“, „Fastak“, „Confidor“, „Decis“, „Karate“,Inta-Vir.

Dar Zaporozhyezřídka napadají vosy.Škůdci nejsou schopni kousat hustou kůží bobule.Nevadí jim však jíst sladkou dužinu hroznů klovenou ptáky.

Během dozrávání hroznů vzniká pro zahradníka vážný úkol - chránit plodinu před ptáky.Bez naléhavých opatření mohou pernaté škůdci zničit významnou část plodiny.

Vinice docela účinně chrání různé chrastítka, lesklé předměty a strašáci.To se však považuje za dočasné opatření, protože si na ně ptáci rychle zvyknou.Zkušení pěstitelé by měli používat ochranné sítě,které se táhnou přes keře hroznů.Taková zařízení lze zakoupit ve specializovaných prodejnách.

Podle mnoha zahrádkářů je odrůda příznivě srovnatelná s jinými odrůdami spolehlivosti, chuti a obchodní úpravy.Při správné péči může i začínající pěstitel získat stabilní a vysoké výnosy této nádherné odrůdy.

Takové nenáročné odrůdy jako Aleshenkin Dar, Giovanni a Denisovsky jsou vhodné také pro začínající vinaře.

Užitečné video

Podrobnější informace o odrůdě Dárek odrůdy Zaporizhia najdete krátkým videem: