Ovlivňuje reprodukční funkce u kuřat a zabraňuje rozvoji nedostatku vitamínu embrya E

Vitamin E je onemocnění, které se vyznačuje nedostatkem stejného jména.

Tento vitamin se také nazývá chovný vitamin, protože hraje důležitou roli při tvorbě embrya a pohlavních charakteristik u rostoucího ptáka.

Proto jeho nedostatek téměř okamžitě ovlivňuje reprodukční funkci jednotlivce.

Co je avitaminóza E u kuřat?

Vitamin E se vždy vyskytuje v případě nedostatku nebo úplné nepřítomnosti této prospěšné chemické látky v kuřecím těle.

Je dobře známo, že vitamin E se vždy podílí na všech redoxních reakcích vyskytujících se v těle ptáka, jakož i na metabolismu tuků, uhlohydrátů a bílkovin.Bez tohoto vitaminu bude normální vstřebávání potravin a minerálů z něj nemožné.

Vitamin E je také přirozeným antioxidantem, který chrání všechny chemikálie obsahující tuk před oxidací.

U avitaminózy E se u drůbeže hromadí velké množství podoxidovaných látek, které způsobují rychlou oxidaci zbytků vitaminu E.

Závažnost

) Vitamíny, jakož i jejich role vTělo drůbeže bylo relativně nedávno studováno odborníky, kteří se zabývají studiem těchto chemických látek.

Nyní můžeme s jistotou říci, za které životně důležité procesy je zodpovědný vitamín E.

Stejně jako u jakéhokoli jiného typu nedostatku vitaminu se tento typ nemoci neobjeví okamžitě, takže je přesné určit, zda pták onemocněl., je možné pouze po nástupu prvních příznaků.

Veterináři určili, že nedostatek vitaminu E v kuřecím těle může nastat během několika týdnů.Během této doby by ptáci měli dostávat nekvalitní potravu, aby se začaly projevovat první příznaky.

Vzhledem k tomu, že nedostatek vitaminu E poškozuje reprodukční funkci celého stáda, hospodářství okamžitě utrpí ztráty.Nosnice snášejí méně vajec a puberta kuřat je výrazně zpomalena, takže hospodářská zvířata jsou velmi špatně rozmnožována.

Naštěstínedostatek vitamínu E je v raných stádiích dobře léčen , takže byste se měli pokusit všimnout si prvních příznaků co nejdříve, abyste zabránili možnému poškození v čase.

Příčiny

Vitamin E se v těle kuřat vyvíjí v důsledku nedostatku stejného vitaminu.

Příčinou nedostatku vitaminu je obvykle systematická podvýživa mladých a dospělých ptáků.

Vitamin E je diagnostikován u ptáků, kteří spolu s ním dostávají nedostatečně velké množstvíkrmení.

​​

Dalším pravděpodobným důvodem nedostatku vitaminu E v kuřecím těle je nedostatek vitamínu C.Faktem je, že vitamíny E a C jsou spolu navzájem úzce spojeny chemickými reakcemi.Vitamin C se podílí na syntéze látek, které brání nadměrné oxidaci vitamínu C. Proto jeho nedostatek způsobuje nedostatek vitaminu E.

Koncentraci tohoto vitaminu v těle drůbeže mohou ovlivnit také nemoci reprodukčního systému.Během jejich průběhu vyžaduje ptačí tělo více tohoto vitaminu, aby se zotavilo, a proto se po určité době začíná projevovat jeho nedostatek.

Průběh a příznaky

Při systematickém nesprávném krmení u kuřat se přeměna methioninu na cystin postupně inhibuje.To vede k svalové dystrofii u mladých zvířat, která začíná růst pomalu a postupně oslabuje.Koncentrace kyseliny linolové a arachidonové v játrech mladých ptáků se snižuje, což ovlivňuje stav membránových formací.

Také u kuřat se může vyvinoutpotravinová encefalomalaciev důsledku nedostatku vitamínu E. Toto onemocnění se projevuje od věku 19 dnů a jeho maximální aktivita se vyskytuje ve 4. týdnu života kuřat.

Mladý růst se přestává normálně pohybovat, nemůže růst.Leží na boku nebo na zádech, natahuje končetiny a krouží na nich prsty.V tomto případě je hlava značně prodloužena nebo se otočí na stranu.

Nemocná kuřata se nemohou dobřechodit, protože koordinace pohybů trpí .Po nějaké době se u kuřat objevují křeče hlavy a končetin, ke kterým dochází v důsledku mnohočetných mozkových krvácení.

Kromě toho je u mladých kuřat pozorována exsudativní diatéza.Vrchol tohoto onemocnění se objevuje ve věku 2-4 týdnů.V některých případech se toto onemocnění může objevit také u dospělých.To může být určeno četnými otoky v hlavě a krku, a tam je také otok na hrudi.Tato místa se postupně zbarvují do modrých a bolestivých, následně zčerná.

Krásné kuřata Milfler mají několik druhů barev.Jejich fotografie můžete vidět na našem webu.

Jak zabránit nedostatku vitaminu D u kuřat je již dlouho popsáno na této stránce: https://selo.guru/ptitsa/kury/bolezni/narushenie-pitaniya/avitaminoz-d.html.

Nemocná kuřata postupně ztrácí zájem o potravu a pokročilejší forma choroby ji zcela opustí.Kvůli vyčerpání nemohou chodit, takže neustále sedí na jednom místě.

Nedostatečné množství vitaminu E v krmivu nosnic může vést k vysoké úmrtnosti embryí během několika prvních dnů po zahájení inkubace.Naštěstí tento vitamin neovlivňuje počet kladených vajec, takže vaječný výkon ptáků netrpí.

Nedostatek vitaminu E u mužů je téměř vždy doprovázen ztrátou plodnosti v důsledku skutečnosti, že spermie se silně drží a nemohou dosáhnout svého cíle.

Diagnostika

Diagnóza nedostatku vitaminu E se provádí po prostudování obecného klinického obrazu, údajůpitvy mrtvých ptáků , jakož i analýzy krmiva, které ptáci odebrali před smrtí.

Současně se vždy zohledňuje kvalita chovu kuřat a přítomnost možných infekčních chorob.

Za účelem přesného určení, že hospodářská zvířata trpí nedostatkem vitaminu E , veterinární lékaři berou ke krmení směsné krmivopoužívané ptáky a také vyšetřují játra a vejce na přítomnost tokoferolu.

Normálně by koncentrace vitaminu E v žloutku měla být od 70 do 200 μg /g., V játrech dospělých jedinců - 16 μg, v játrech mladých zvířat - 20 μg.

V laboratoři lze provést krevní test.V případě pozorování zvýšení hemolýzy erytrocytů na 11% lze s jistotou říci, že kuřata trpí počátečním stádiem nedostatku vitaminu E.

Léčení

Léčba nedostatku vitamínu E se provádí pomocí zvýšených dávek.tohoto vitamínu.Nemocným ptákům jsou podávány vitamínové doplňky, injekcemi se podává dávka vitaminu, ve které několikrát překračuje normu.To je nezbytné pro rychlé obnovení rovnováhy vitamínů v těle kuře.

Při závažném poškození svalů se nemocným ptákům podává0,12 g vitamínu E na 1 kg krmiva pro zvířata, 0,125 g Santokhin, 0,1 g vitamínu C a 1,5 g metzoninu .Tato směs pomáhá ptákům zotavit se rychleji.

Pokud jde o léčbu exsudativní diatézy, používá se pro tyto účely nejen vitamin E ve zvýšených dávkách, ale seleničitan sodný v dávce 13 mg na 100 kg krmiva.

Prevence

Pro prevenci nedostatku vitaminu E je velmi důležité, aby kuřecí strava byla obohacena o vitamin E. K tomu je droga Granuvit E nebo jakákoli jiná léčiva se zvýšeným obsahem tohoto užitečného vitaminu. Na 100 kg smíšeného krmiva by kuřata měla dostat 1 g vitaminu E.

Kromě toho lze tomuto typu nedostatku vitamínů zabránit velkým množstvím bylin rostlin, bobule rakytníku, mrkve a vloček z pšeničných klíčků..Tyto přírodní složky jsou dobře absorbovány v těle drůbeže, takže krmení dává dobré výsledky.

Závěr

Vitamin E může být závažnou příčinou zhoršené reprodukce ve stádě kuřat.Nedostatek vitamínu E rychle ovlivňuje stav embryí ve vejcích a spermatu u kohoutů, což brání normální reprodukci kuřat.

Aby se tomu zabránilo, musí zemědělci sledovat stravu kuřat a jejich stav.To umožní nejen včasné rozpoznání choroby, ale také pomůže předcházet jejímu výskytu u ptáků.