Palm Cariota - mořské panny závistí rybím ocasu

Tato palma nemůže být zaměňována s ničím - stačí se rychle podívat na její listy s roztrženými okraji připomínajícími napůl otevřený ventilátor nebo ocas ryby.

To je jméno Cariotou mezi lidmi -„Fish Tail“ .

)

Druh

V přírodě je jich více než tucet, mezi nimi jsou 10 metrů obři, skromné ​​stromy a dokonce keře, ale mezi zahradníkyjsou hlavně 3 odrůdy .

Chcete-li se dozvědět více o nejběžnějších typech palem a vidět fotografie rostlin, viz zde.

Měkká (nabídka)

Právě ona -Caryota mitisse v domě pěstuje nejčastěji a oceňuje její dekorativní hodnotu.Ve vlhkém tropickém lese může měkká karyota dosáhnout výšky až 5 až 7 metrů na výšku, ale její růst je ve vnitřních podmínkách snadno omezen.

Rysem tohoto druhu je jeho mnohonásobná povaha.Každý kmen jen kvete jednou a dává ovoce a pak umírá, ale nový výhonek roste, aby ho nahradil, takže dlaň bude dlouho žít.

A tady je video o mladých Caryota mitis.

Stinging (vinařská palma, Kitul-palm)

Tento druh dostal jméno díky malým červeným bobulím, které obsahují bodavé látky.Ovšem doma jsou plody vzácností aCaryota urensse chovají kvůli vzhledu stromu.

Tento kočár se nazývá dlaň vína, protožeže jeho květenství dává palmový cukr, ze kterého se víno získává kvašením.A z řapíků jeho listů je vyrobeno neobvykle silné vlákno - „kitul“, lana z něj mohou být použita k vázání divokého slona!

Rumfa (Fishtail)

Mezi zahradníky neméně oblíbenáCaryota rumphiana .Stejně jako hořící rostlina je i rumfa jednokřídlá okrasná rostlina s bohatými zelenými „vlasy“, i když v přírodě jsou obři tak vysoké jako pětipodlažní budova.

Palma „Rybí ocas“: fotografie rostliny.

Domácí péče

Funkce péče po zakoupení

V zimě byste neměli koupit tuto teplomilnou dlaň- přeprava v chladu ji může zničit.Je lepší počkat do jara - nejen kvůli teplu, ale také proto, že zakoupená elektrárna bude brzy potřebná k transplantaci.A nejvhodnějším obdobím pro transplantaci, které Karyota trpí obtížně, je začátek jara.

Po výsadbě v novém květináči nenavlažujte palmu po dobu tří dnů, nahraďte ji zaléváním postřikem.

Osvětlení

Dítě z tropů - karyota miluje světlo.Nejlepší možností pro ni jsoujasné, ale rozptýlené paprsky .I když v chladném období pro ni bude dobré i přímé sluneční světlo.Ale od dubna do září byste v poledne neměli nechat palmu na otevřeném slunci - musíte ji zakrýt v částečném stínu.Aby koruna karyoty byla rovnoměrně silná a dlouhá, musíte otočit květináči o 180 stupňů dvakrát měsíčně.

Teplota

Pohodlné pro rozsah růstu cariotyod 18 do28 ° C, ale pamatujte, že čím teplejší, tím častěji potřebuje stříkat.V zimě by měla být teplota mírná, ne nižší než +18.Je pravda, že dospělá rostlina toleruje i ochlazení na 0 ° C bez poškození listů, ale ne na dlouho.

Vlhkost

Vzduch je vlhký ve vlasti Karyoty a v letním vedru ho musí stříkat .Neměli byste to však dělat, pokud se ukázalo, že den je oblačno a chladno.

V zimě, zejména pokud palma roste poblíž baterie, by se měla stříkat ráno a večer.Suchý vzduch a průvan jsou pro něj škodlivé.Pro postřik je třeba vzít usazenou vodu při pokojové teplotě.

Pokud je voda z vodovodu tvrdá, použijte balenou vodu.

Zalévání

Zalévání palmy v teplejších měsících by mělo být častější a hojnější než v zimních dnech. Karyote by se však neměl ve vodě namočit- vše, co uniklo do palety, musí být okamžitě vypuštěno.

Cariotatrpí nedostatkem vodysnadněji než jeho přebytek.Mezi zalévání země v hrnci by měl mít čas na vyschnutí mírně.

Tvrdá voda je pro tuto dlaň fatální.K zavlažování můžete vzít chráněnou dešťovou vodu nebo zakoupit.

Pokud si vezmete vodu z kohoutku,nechte ji stát na jeden den , aby chlor zmizel - jeho kočku se to také nelíbí.

Hnojiva

Během období růstu(květen - září) může být karyot podáván dvakrát měsíčně, je vhodný pro běžné palmy.Nezapomeňte však, že pokud je teplota vzduchu pod 18 ° C - kořeny palmy nelze krmit, počkejte horký den.

Kvetení

Je nepravděpodobné, že bude možné doma čekat na květiny cariota.Ale je to k lepšímu, protože tato palma kvete - jednou za život a umírající ovoce, umírá.Ačkoli její květiny jsou krásné - od bledě smetanové po fialovou, ze spletitých větví, podobných copu.

Není děsivé kvést pouze mnohovrstevnatý měkký karyot - konec konců neumře celá rostlina, ale pouze kvetoucí výhonek.

Transplantace

Pro karyotu je tentopostup bolestivý , proto je nutné se uchýlit k němu, pouze pokud jsou kořeny již zkroucené z banku.Ale pak byste měli počkat na jaro.Je třeba mít na paměti, že při dobré péči roste dlaň poměrně rychle, a pokud nepotřebujete dvoumetrový strom, nespěchejte k transplantaci.Stačí jednou za tři roky.Zbytek času můžete získat výměnou ornice.

Pokud zrala potřeba, je nutné karyoty transplantovat, aniž by se zničil hliněný blok -překládkou .Pokud se kořeny příliš rozrostly, můžete ostrým nožem odříznout část jejich „plsti“.Nenechávejte dlaň v květináči ve stejné hloubce jako předtím, vedená zemnícím prstenem na kmeni.

Půda pro palmy je lepší brát neutrálně nebo mírně kysele. V alkalické půdě nebude karyot schopen absorbovat mnoho stopových prvků.Hotovou směs můžete použít pro palmy z obchodu.Pokud připravujete půdu sami, nezapomeňte, že by půda měla snadno uvolňovat přebytečnou vlhkost a udržovat svou porézní strukturu po dlouhou dobu.

Optimální složení je následující: humusová vrstva a hlinitá sodná půda, do které se má vstoupitstejné podíly a přidat k této rašelině, písku a hnilobě hnoje.

Prořezávání karyoty

Lze odebrat pouze jasně sušené listy karyoty a lze ponechat listy ze zeleně zbarvené nažloutlé-hnědé.Palm z nich odebírá živiny.

Vytváření koruny a odstraňování listů při prořezáváníje třeba mít na paměti , že je nemožné odebrat z rostliny více, než to, co rostla za rok.Pokud je na karyotu více sušených listů, než jsou nové, palma je rozhodně nezdravá.

Pěstování

Semena Carioty by měla být zasazenabrzy na jaře .Koupě v předstihu nestojí za to, rychle ztratí klíčivost.Hrnec o velikosti sklenice stačí na semeno.

Před výsevem je nutné jemně oloupat semínko, aniž by se dotklo jádra, a semena namočit do teplé vody (23–25 ° C) po dobu dvou dnů.Vyměňte vodu každý den.

Semena se poté vysadí do hloubky 2–3 cm ve vlhké vlhké zemi, která se poté pokryje polyethylenem.Hrnce v částečném stínu.Po 3 měsících je možné kryt odstranit.

Během této doby musí být sazenice krmeny komplexním hnojivem jednou rychlostí: 5 gramů na 1 litr vody.

Vegetativní rozmnožování

Cariota je měkká - jediný druh ryb všech domácích druhů palmy může být vegetativně rozmnožován díky své mnohonásobné povaze.Mladé stonky kratší než 10 cm musí být rozděleny tak, aby na každém z nich zůstaly kořeny.

Vykopat rostlinu, setřást půdu z kořenů a zbytky omýt tekoucí vodou.Pak řez ten nůžkořenový krk, kde jsou spojeny stonky. Řezy ošetřenéfungicidem neobsahujícím měď.Oddělené stonky karyot by měly být zasazeny co nejdříve ve stejné hloubce jako předtím a zalévat rostlinu.

Nemoci a škůdci

Kariota je docela odolná vůči infekcím, ale někdy je ovlivněna houbou Helminthosporious list spot

Externí příznaky :na listech se objevují tmavé skvrny, často jsou obklopeny žlutým okrajem.Pokud se nemoc rychle rozvíjí, zasažené oblasti se sloučí a vytvoří ostrovy mrtvé tkáně.

Co dělat : nestříkejte rostlinu - kapka vlhkosti na listy a teplé počasí (23-30 ° C) způsobují, že houba klíčí a dále infikuje listy.Chcete-li snížit poškození, dejte dlani tolik světla, kolik unese.

Škůdcikaryoty - roztoči pavouci, hmyz šupinatý, mealybug, molice.

Při jejich potírání jsou účinné jak chemické insekticidy, tak domácí metody, zvolte způsoby ničení v závislosti na konkrétním nepříteli.

Potíže s pěstováním

 1. Vnější znaky : Karyota neroste nebo roste špatně.Listy, zejména spodní, předčasně zbarvují na žlutě (chloróza).
 2. Důvod : dlaň nemá dostatek světla a /nebo tepla.Pokud je teplota pod + 18 ° C, růst se zastaví.

  Co dělat : Přeneste Fishtail na teplé a světlé místo.

 3. Vnější znaky : mladé listy zžloutnou, takže vyniknouzelené žíly.
 4. Důvod : palma postrádá železo a mangan v důsledku alkalizace půdy.

  Co dělat : zvyšte kyselost půdy na normální hodnotu (pH 5,6 - 7,5).Ráno nebo večer provádějte orovnávání listů - listy postříkejte nejen shora, ale také zespodu tekutým hnojivem pro palmy.

 5. Vnější znaky : okraje listů suché podél obrysu (tzv. „Mezní popálení“).
 6. Důvod : půda nevhodná pro karyotu, příliš hustá - zachycuje vlhkost, nepropouští vzduch.

  Co dělat : snižte zalévání, úplně nebo částečně změňte půdu.

 7. Vnější znaky : spodní listy palmy se zbarvují od okrajů do středu, ale žíly zůstávají zelené (chloróza).To se děje docela často.
 8. Důvod : nedostatek hořčíku.Snad kvůli chladu (pod 18 ° C), palma nemůže absorbovat potřebné látky z půdy.

  Co dělat : nakrmit karyotu síranem hořečnatým dvěma způsoby: listy postříkejte a aplikujte pod kořen.

 9. Vnější znaky : skvrny ve tvaru elipsy se objevují na opeřených listech karyoty, jsou podobné skvrnám způsobeným plísňovou infekcí.
 10. Důvod : otrava mědí.

  Co dělat : k postřiku nepoužívejte fungicidy obsahující měď.V běžném hnojivu pro palmy, pokud nepřekračujete dávku, je málo mědi a nemůže to poškodit.

 11. Vnější znaky : spodní listy dlaně na koncích zhnědnou a spadnou.
 12. Důvod : přebytek solí v půdě způsobenýhojné oblékání.

  Co dělat : přebytečné soli odstraňujte postupně pomocí dobré drenáže půdy.Část ornice můžete částečně změnit.V nejextrémnějším případě transplantujte palmu.

 13. Vnější znaky : listy carioty jsou pokryty hnědými skvrnami.
 14. Odůvodnění : přebytek boru ve vodě.

  Co dělat : vezměte vyčištěnou vodu k zavlažování.Půdu liberálně vylijte čistou vodou, s dobrým odtokem a okamžitě vylijte veškerou vodu, která vytéká z hrnce.

 15. Vnější znaky : v létě se na listech objevují žluté a hnědé skvrny.
 16. Důvod : příliš málo světla.

  Co dělat : přesuňte karyote na místo, kde je lehčí.

 17. Vnější znaky : listy jsou bledé skvrny, slámově zbarvené, jejich konce se kroutí jako kadeře.
 18. Důvod : přímé sluneční světlo během dne v létě.

  Co dělat : uspořádat dlaň tam, kde ji slunce nespálí.

 19. Vnější znaky : koruna dlaně zmizí, světle zelená.Kariota přestane růst.
 20. Odůvodnění : nedostatek dusíku.

  Co dělat : krmit buď hnojivem pro palmy, nebo univerzálním, jako je „Rainbow“, „Ideal“.

 21. Vnější znaky : staré palmové listy se zbarví dožloutlé až bronzové.Na jejich konci je patrná nekróza tkání.Listy začnou vysychat a začnou být oranžové.
 22. Odůvodnění : nedostatek draslíku.

  Co dělat : aplikovat hnojivo,obsahující draselné soli.Můžete jednoduše přidat speciální půdu „Královna květin pro palmy“, do které všechno rostlina potřebuje.

 23. Vnější znaky : Mladé listy karyoty vypadají na nich malé, slabé, bledé, nekrotické pruhy.
 24. Odůvodnění : rostlině chybí mangan, nejčastěji k tomu dochází buď při alkalizaci půdy - mangan se nerozpouští dobře v alkalickém prostředí nebo při nízké teplotě půdy.

  Co dělat : můžete přidat rašelinu, jehly nebo piliny jehličnatých stromů, olše do hrnce, díky čemuž bude půda kyselá a mangan bude absorbován rostlinou.Ale musíte si uvědomit, že jehly a piliny vytáhnou dusík z půdy, takže musíte okamžitě vyrobit dusíkatá hnojiva.

  Jak těžké je pěstovat a starat se o exotické palmy Chamerops, Chrysalidocarpus, Chamedorea, Pandanus, Tsikas, Dracaena, Rafia, Rapis, Howea a Washington - popisovali jsme v našich článcích oInternetový portál.
  Ozdobná dlaň Kariot je velmi citlivá na péči o ni, její svěží zelená koruna vypadá skvěle v prostorných, plných světlých místnostech.