Pandanus (spirální dlaň) - rysy péče a růstu doma

PalmPandanus- krásná huňatá rostlina, ale není příliš vhodná pro chov v bytě.V krátkém časovém úseku může dorůst do impozantní velikosti, protože je obvykle umístěn v prostorných halách s vysokými stropy.

Rovněž je třeba mít na paměti, že okraj listu je pokryt malými hroty, které mohou zranit domácí zvířata a děti.

Vlastipandanu jsou tropické části Afriky, Asie, ostrova Madagaskar.Dalším názvem pro tuto rostlinu je spirální dlaň, listy na kmeni jsou uspořádány v několika řadách ve formě spirály.Postupem času se vzdušné kořeny odchýlí od kmene, což umožňuje jeho udržení ve vzpřímené poloze po růstu koruny.Když se pěstují v květináči, obvykle se netvoří.

Druh

Existuje více než 600 různých druhů pandanů,z nichž nejznámější jsou :

  1. Skrytíje stálezelený keř se vzdušnými kořeny, který v přírodních podmínkách roste na 3-4 metry.Vnější kořeny postupně rostou do půdy a kmen pod nimi hnije, což způsobuje, že rostlina zůstane pouze na úkor nich.Rostlina produkuje sladké ovoce oranžové nebo červené barvy.
  2. Foto: schovává dlaň (pandanus).

  3. Sanderje strom s krátkým kmenem.Jeho listy jsou dlouhé a uprostřed jsou žluté pruhy.Rostou až do 80 centimetrů dlouhé a 5 centimetrů široké.Okraje listů jsou poseté.
  4. Užitečné- při pěstování v místnosti může dorůst až do výšky 2-3 metrů.Po vytvoření květenství větví.Listy rostou ve spirále, až 1 metr dlouhé a až 10 centimetrů široké.Na okrajích jsou červené hroty.
  5. Veichaje stálezelená rostlina s krátkým kmenem, z níž sahají vzdušné kořeny.Stejně jako u pandanu se u tohoto druhu v průběhu stárnutí rozkládá i spodní část kmene.Listy o velikosti 60-90 centimetrů rostou velmi hustě ve vzestupné spirále.Podél okraje listu je bílý pruh a řada malých ostnů.Téměř nekvete v bytě.Při vytváření příznivého prostředí může za 10 let dorůst do výšky 1,5 metru.

Domácí péče

Pandanus (spirální dlaň)je velmi nenáročný , můžeúspěšně pěstovat začátečníka pěstitele.Klidně reaguje na nedostatek zalévání, světlo, nepoškozuje nízký obsah vlhkosti ve vzduchu.Jediné, co musíte pravidelně dělat, je otřít listy vlhkým hadříkem.

Toto video hovoří o vrcholech péče o Pandana.

Funkce péče po zakoupení

Nejlepší je koupit mladou rostlinu- bude pro něj snazší přizpůsobit se novým podmínkám a bez problémů projít.aklimatizace.Pokud je nákup prováděn v zimě, je třeba se o jeho izolaci starat - několikrát zabalený do novin, hustého hadříku nebo umístěn do termálního sáčku.

Transplantace se provádí v nové nádobě nejdříve 2 týdny ode dne nákupu, zatímco nový kontejner je vybrán pouze o 1-2 centimetry více než předchozí.Expandovaná hlína se nutně nalije na dno hrnce a kořeny se pečlivě očistí od transportního substrátu (nejlepší je pokusit se vše odstranit, ale musíte se pokusit kořeny nepoškodit).

Osvětlení

Pandanusnení na osvětlení příliš náročný- roste se stejným úspěchem na okně i ve stínu v zadní části místnosti..Ve druhém případě však bílé pruhy na listech poněkud ztrácejí jas a začnou se spojovat s celkovou zelenou barvou listu.

V okněnení vhodné vystavovat jej přímému slunečnímu světlu(měkké rozptýlené světlo je lepší), optimální intenzita je 8-10 hodin.

V zimě lze uspořádat další osvětlení.Rostlina roste rychle a když začne zabírat spoustu místa na parapetu, můžete postupně přesunout hrnec na nové místo a každých pár dní jej přesouvat dále od okna.

Aby se zabránilo rozšíření pandanu směrem ke světelnému zdroji, musí být čas od času otočen druhou stranou směrem k němu.

Teplota

Rostlinase cítí skvěle při teplotě+ 21-28 stupňů.V zimě se musíte ujistit, že neklesne pod +16 stupňů, proto dejte května nevyhřívaný balkon nebo lodžii není žádoucí.Nemá rád koncepty.

Vlhkost

Na tom vůbec nezáleží, protože pandanus se v suchém a vlhkém vzduchu cítí normálně. Kromě toho je nemožné postřikovat- v osách listů může stagnovat voda, což povede k jejich rozpadu.Ze stejného důvodu nemůžete zařízení umýt ve sprše.

Doporučuje se otřít listy z prachu vlhkým hadříkem, ale kvůli hrotům to provádějte pokud možno opatrně pomocí rukavic.Tření začíná od základny listu a provádí se podél něj až ke špičce.

Pokud existuje potřeba navlhčit vzduch v blízkosti pandanu, lze to provést rozprašováním vody kolem květu malou stříkací lahví.Dalším způsobem je umístit vedle ní nádobu s mokrou expandovanou hlínou.

Zalévání

Na jaře a v létěvyžaduje hojné zalévání , ale bez stagnace přebytečné vody v půdě a pánvi.Nejlepší je, že před příštím časem má horní vrstva čas trochu vyschnout.

Postup se provádí s teplou stojatou vodou při teplotě asi 30 stupňů.S příchodem chladného počasí může být zalévání omezeno, čím nižší je teplota v místnosti - tím méně vlhkosti rostlina potřebuje.

Kvetoucí

Spirální dlaň (Pandanus)téměř nevykvete , když se pěstuje v interiéru.V přírodě se na rostlině objevují malé žluté květy, shromážděné ve velkých svěžích uších.

Hnojiva (vrchní zálivka)

Vrchní zálivkalze použít pouze v případě intenzivního růstu -na jaře a v létě .Za tímto účelem se kupují komplexní hnojiva pro listnaté rostliny.Frekvence aplikace je jednou za dva týdny.Pozitivně reaguje na organické obvazy.

Transplantace

Pandanus má velmi tenké citlivé kořeny, a proto by transplantace měla být prováděna s maximální opatrností .Navíc hroty přinášejí vážné nepříjemnosti.Proto to dělají pomocí rukavic a samotná rostlina je pečlivě zabalena do husté tkáně.

Mladé rostliny se vysazují každoročně na jaře až do věku 4–5 let.Nemění půdu - jednoduše přenesou hliněné hrudky do nového hrnce.

Dospělé rostliny se vysazují každé 2-3 roky - během této doby se kořenům podaří zaplnit celý prostor hrnce.

Člověk musí být velmi opatrný ohledně leteckých kořenů a v žádném případě by neměl být pohřben v zemi - musí být zachována úroveň země!

Kapacita je vybrána o 2-3 cm více než předchozí, vždy hluboká (nebo alespoň stejná šířka a výška).Je třeba si uvědomit, že dospělý květ je těžký a svou váhou snadno otočí malý hrnec.

A v tomto videu jasně uvidíte, jak transplantovat a propagovat Helix Palm.

Pěstování

Rostlina může být pěstována zesemen nebo procesů:

  1. Semenase vysejíbez přípravy v půdě z rašeliny, písku a listové půdy.Poté je nádoba pokryta plastem nebo polyethylenem a umístěnapři teplotě +25 stupňů.S výhradou podmínek a pravidelného zalévání se sazenice objevují po 3-4 týdnech.Když jsou na každém vytvořeny 2-3 listy, mohou být přesazeny do jednotlivých květináčů.
  2. Řízkyse řežou z postranních výhonků o velikosti nejméně 20 centimetrů.Místo řezu na matečné rostlině je okamžitě posypáno dřevěným uhlím.Procesy jsou ukládány do půdy rašeliny a písku, pokryté filmem nebo plastem, a měly by také růst při teplotě +25 stupňů.Kořenění nastane po 1,5-2 měsících.

Ovoce a jejich použití

Když je pandanuspěstován v bytě, obvykle nepřináší ovoce .V přirozených podmínkách se tvoří ovoce, které se používá v potravinářském surovém stavu, vařené, ve formě brambor nebo kaše.

Svým vzhledem a chutí připomínají ananas.Po vytvoření mají plody světle zelenou barvu, která se nakonec změní na žlutou, červenou nebo fialovou.Velmi nízká hmotnost.

Plody pandanu se také živí kraby a rybami, které tak distribuují jeho semena.

Rybáři někdy používají plátky jako návnadu.

Nemoci a škůdci

Rostlina je škůdci velmi zřídka zasažena, stále však může trpěthmyzem z meruňky .Vypadá to jako hnědé vyboulení na povrchu listů.Pro léčbu je nutné je pečlivě ošetřit houbou s mýdlovou vodou (je třeba si uvědomit, že by neměla být povolena stagnace vody v dutinách) nebo postřikována speciálními insekticidy.

Žloutnutí asmrt spodních listůje přirozeným procesem stárnutí rostliny.Musí být nezávisle vyjmuty z hlavně ostrými nůžkami.Konce listů mohou vyschnout - to je ukazatel příliš suchého vzduchu v místnosti nebo vyčerpání minerálů v půdě.V druhém případě musíte použít vrchní obvaz.

Doporučujeme, aby si milovníci exotiky přečetli naše články o pěstování a péči o Dracena, Hamedorea, Gomuti, Chrysalidocarpus, Washingtonia, jakož i kokosový ořech, datum, ratanový a palmy Rapis a Cariot ].

Závěr

Pandanusje stálezelená rostlina s dlouhými listy pokrytými malými hroty na okrajích.Může růst za zhoršených světelných podmínek, nevyžaduje časté zalévání a netrpí škůdci.Doma nekvete.