Péče, reprodukce a údržba rostliny "Pilea" doma

Pilea (Pilea) je okrasná domácí rostlina rodiny kopřivy. Roste téměř ve všech tropických zónách, kromě Austrálie.

V rodině je asi 400 druhů, nejčastější: „Pylea Kadieu“, „Pilea Monolithic“, „Pilea Norfolk“, „Pilea Sisolistnaya“, ) "Pilea Peperomidae".

Květinářství milují tuto květinu pro svůj dekorativní efekt.Květiny v Pilea jsou prosté a malé, ale listy přitahují různé světlé barvy.

)

Domácí péče

Pilea nemá při odchodu nenáročné. Navzdory velkému počtu druhů a odrůd této rostliny jsou péče a údržba obecně stejné pro každého. Tuto rostlinu si můžete koupit po celý rok v květinářství.„Pilea“ vypadá dobře jak v zavěšených květináčích (lezecké odrůdy), tak v běžných květináčích na okenních parapetech (huňaté odrůdy).

Nápověda! Na rozdíl od svého nejbližšího příbuzného, ​​kopřivy, divoká „Pilea“ nemá na povrchu listů hořící chloupky, proto nemůže „bodat“. Při práci s ní nejsou rukavice vyžadovány.

Ořezávání

Rychle roste.Mladé výhonky jsou více ozdobné, takže rostlina musí být řezána každý rok.

Oříznutí je nejlepší 3-4 nejdelší výhony jednou za měsíc, tím se ušetříkompaktnost květiny.

Zkrácené stonky jsou vhodné jako výsadbový materiál, pokud jsou množeny řízky.

Rovněž je nutné sevřít vrcholy rostliny tak, aby byla nádhernější a neprotahovala se na výšku.

Osvětlení

Místo pro Pilea je lepší zvolit na východní nebo jihovýchodní straně místnosti, protože miluje rozptýlené světlo.

Důležité! Zamezte přímému slunečnímu záření, mohou spálit jemné listy rostliny.

Na jaře a v létě lze květinu vyvézt na balkon nebo do zahrady, je žádoucí umístit ji do stínu větších rostlin nebo, není-li taková, vyrobit ochrannou stříšku pro Pilea z papíru.

V zimě je vhodné vytvořit pro květinu dodatečné osvětlenís konvenčními žárovkami, protože barva listů mizí z nedostatku světla.

Zalévání a hnojení

Pilea miluje vlhkost. K udržení požadované úrovně vlhkosti lze nádobu umístit na mokrý oblázek.Jakmile je ornice suchá, vyplatí se jí zalévat, ale nebuďte horliví - nadměrné zalévání je rostlině škodlivé, její listy mohou stagnovat a ztratit svou jasnou barvu.

Nápověda! Voda by měla být dobře udržována.V létě by měla být rostlina napojena hojněji, v zimě méně často - 1-2krát týdně.

Pilea dává přednost hnojivu , navíc, když je v půdě nedostatek živin, jeho listy začnou mizet.

Krmenírostlina podle obvyklého hnojiva pro domácí květiny: jaro - letní sezóna jednou týdně, podzim - zimní sezóna jednou měsíčně.

Hnojivo se používá univerzálně pro kvetení okrasných rostlin.Můžete si ji koupit v jakékoli květinářství.

Teplota a vlhkost

Zařízení netoleruje průvan a může zachytit chlad. Pohodlná teplota je 20–24 stupňů.Některé druhy mohou docela snadno existovat v chladu.Například peperium typu Pilea klidně toleruje chlazení na 10 až 12 stupňů.

Vzduch v místnosti, kde se květina nachází, by měl být vlhký. Není nutné vytvářet umělé zvlhčení pro květ postřikem jeho listů, ne všechny odrůdy květů to tolerují, zejména druhy se sametovými listy, okamžitě ztratí svou ozdobnost a uschnou.Je lepší umístit zvlhčovač pro domácnost v místnosti, udržovat zařízení mimo dosah baterií nebo umístit zařízení na paletu s mokrými oblázky.

Kvetoucí

Květy v Pilea jsou prosté, smetanové nebo světle růžové barvy , sbírané v malých květenstvích.Tato rostlina se často nazývá „dělostřelectvo“, protože má schopnost střílet pyl z pupenů ve všech směrech.

Květy po celý rok. Objevují se plody kvetoucí nalačno.U některých druhů rostlin kvetení chybí.

Přesazování

Květina se vysazuje jednou za rok na jaře nebo v létě.

Kapacita pro vykládku "Pileas"vzít mělký, protože má povrchový růst kořenů, maximální hloubka výsadby by měla být od 7 do 10 cm.

Na dno hrnce je umístěn rozšířený drenážní jíl (asi 1/3 celkového objemu), protože rostlina může být poškozenapřebytečná vlhkost v půdě.

Pro výsadbu použijte tuto směs ve stejných částech: písek, rašelina, trávník.

Užitečné video s doporučeními k transplantaci:

Propagace

Rostlina se množí semeny a řízky.Některé druhy rostlin jsou schopny samostatného rozmnožování tím, že semena zrajícího ovoce získají do půdy.Řízky "Pilea" lze šířit po celý rok.K tomu se stonek rostliny rozřeže na řízky (každý asi 7 cm), které se potom umístí do vody, dokud se na nich neobjeví kořeny, poté se vysadí do půdy.Řízky lze ihned vysadit do volné půdy, aniž by se čekalo na kořeny. Při této metodě výsadby musí být stonky zakryty skleněnou nádobou (účinek skleníku) a po zakořenění umístěny na teplém místě, poté nádobu vyjměte.

Fotografie

Na fotografii je Pilea doma s náležitou péčí:
Výhody a poškození

Pilea má schopnost zlepšit energii v místnosti, kde žije:úzkost, únava zmizí, nálada stoupá.Rostlina je dostatečně neškodná, takže nehrozí nebezpečí pro domácí zvířata a dětipředstavuje.

Nemoci

Příznaky a příčiny špatného zdraví rostliny:

  • Listy jsou suché aodpadnout:příčinou může být příliš vysoká teplota vzduchu v místnosti nebo nedostatečné zalévání. Stojí za to přesunout květ na chladnější místo a upravit zalévání;
  • Listy zčerná, uschnou a spadnou:může být půda příliš vlhká.Stojí za to upravit napájení.V případě rozkladu kořenového systému by měla být rostlina transplantována odstraněním shnilých částí kořene;
  • Listy vyblednou:rostlina zasahuje, okraje listů suché, objevují se na nich hnědé skvrny.Rostlina nemá dostatek světla, umístěte ji na více osvětlené místo a vyhněte se přímému slunečnímu záření;
  • Pokud padají spodní listy:květ roste rychle, jsou odkryty spodní stonky, tento proces je charakteristický pro téměř všechny typy Pileas.Je čas to přerušit.Oříznuté stonky se používají jako výsadbový materiál.

Škůdci

Obvykle hmyz mealybug, roztoč pavouk, mšice a šupina napadají květ.Přítomnost těchto škůdců je snadno detekovatelná:

  • Mealybugzamotá stonky a listy do bílých sekretů podobných bavlněné vlně;
  • Roztoč pavoukšíří prameny rouna a zasahuje vnitřní povrch listů, zbarvují dožloutlé;
  • Scutellumje hmyz ve formě plaků s voskovým povlakem, obvykle připevněný ke spodnímu povrchu.listy, uschlé listy, odpadávají;
  • Mšice- hmyz zelenavé barvy, usazený v koloniích, má schopnost sát šťávu ze stonků a listů rostliny.

Způsob kontroly těchto škůdců je poměrně jednoduchý. Rostlina je ošetřena insekticidním roztokem.V případě poškození mealybug a stupnice může být hmyz odstraněn vatovým tamponem namočeným ve zředěném alkoholu.

Čtenář může také v našich článcích najít informace o takových odrůdách květin:

„Pilea“, přesněji, všechny odrůdy této květiny budou moci ozdobit jakýkoli interiér kvůli své originalitě, bohaté barvě a ne vybíravému charakteru.