Pelargonium listy zbarví na žlutou: proč se to děje a co by se mělo udělat pro vyřešení problému?

Téměř v každém domě nebo bytě najdete roh s čerstvými květinami, mezi nimiž určitě bude pelargonium.

Rostlina snadno snáší nedostatek vlhkosti, ale miluje dost světla.

Rostlina potěší oko náležitým způsobem.Stává se, že listy zblednou a vyděsí majitele, z čeho pochází, co dělat v tomto případě?Pojďme se podívat na článek.

Vlastnosti plechové deskypelargónie

Listy pelargónie nevyžadují další péči, nemusí být očištěny od prachu nebo postříkány vodou.

Listy jsou umístěny jako jednoduché, u některých druhů palmátové nebo paličkované.

Diagnóza - zažloutnutí letáků

Zvažte, pročněkdy listy zbarvují dožloutlé skvrny, a někdy je lze také zkrotit kolem okrajůa pomalu zkrotit do středu listu.a suché.Pokud skvrny získají červený nebo rezavý odstín, pak stojí za to mluvit o vážném onemocnění rostliny, a nikoli o nesprávné péči, jako v případě žloutnutí.O nemocech, které mohou ovlivnit listy pelargonia, jsme popsali v v tomto článku.

Proč se to děje doma?

Mezi hlavní příčiny žloutnutí listů je třeba zdůraznit:

 • Hlavní důvodjetěsný hrnec , který neumožňuje rozvoj oddenku rostliny.Někteří lidé si myslí, že květináč může být malý, ale ve skutečnosti potřebuje prostor a schopnost získávat živiny z půdy.
 • Špatné péče o květiny .Problém se obvykle objevuje v období podzim-zima, kdy jsou zapnuta topná zařízení.
 • Nedostatek drenáže .V květináči s pelargoniem nemusí existovat drenáž, pak listy nejen zblednou, ale také ztrácejí sytost barev.
 • Přebytečný dusík v půdě .Někdy to může být pro závod fatální.Zde najdete, jak správně krmit pelargonium .

Co mám dělat?

Pojďme zjistit, co dělat, pokud dojde ke žloutnutí, než k ošetření rostliny.Každý z důvodů lze řešit poměrně jednoduše:

 1. Je nutné transplantovat rostlinu, vybrat květinu pro velikost rostliny tak, aby se její kořenový systém mohl dále rozvíjet.
 2. ​​
 3. Je nutné vyčlenit zařízení mimo topná zařízení, nikoli je uvádět do provozu.Teplota, při které je květina nejpohodlnější, je 10-12 stupňů Celsia.
 4. Bylo by moudré přivést květ do prosklené lodžie, kde je dostatek světla, ale zároveň bude teplota pro květ a jeho další růst pohodlná.
 5. S přebytkem dusíku by se měla používat hnojiva fosforečnan draselný a fosfor.Musíte to udělat v létě.

Pořadí pro nalezení a odstranění příčiny je následující:

 1. Zkontrolujte, zda v hrnci není drenáž.Pokud chybí, musí být rostlina transplantována.Pokud je pelargónie v květu, jsou všechny stonky květů předem nařezány.
 2. Přeuspořádáme banku na slunné straně.
  V případě přímého slunečního světla bude nutné vytvořit umělé stmívání.

  Ověřujeme, že na tomto místě nejsou žádné koncepty.

 3. V blízkosti by neměly být žádné radiátory ani baterie.
 4. Snažíme se udržovat přijatelnou teplotu, ale toto doporučení se týká hlavně chladného období.
 5. Pokud je v místnosti suchý vzduch, pak vedle rostliny máme nádobu s vodou nebo expandovanou hlínu, která ji předtím navlhčila.
 6. Regulujeme vrchní obvaz a zalévání rostliny podle ročního období.Dodržujte opatření v množství vody a živin.

Jak varovat?

Dodržování pravidel péče a zalévání lze zabránit žloutnutí rostliny.

Konkrétně:

 • Dodržujte teplotní podmínky .V zimním období by teplota místnosti, ve které se rostlina nachází, neměla překročit 15 stupňů, ale neměla by klesnout pod 10.
 • Osvětlení .Rostliny milují světlo, ale je nejlepší se vyhnout přímému slunečnímu záření, které může spálit listy a poškodit je.
 • Vlhkost .Geranium není náladový na vlhkost, nestojí za to postřikovat květ.A pokud je rostlina vedle jiných květů, které potřebují vodu, pak je musíte provést opatrně a pokusit se nedotýkat pelargónie.
 • Zalévání . Půda potřebnáudržujte hydratované, ale nevyplňujte je.Není nutné nechat květináči v květináči a zajistit dobrý odvodňovací systém v květináči.
 • Krmiva a minerální hnojiva .Proč může pelargónie během květu vyschnout?Květinu nelze hnojit organickými hnojivy.
  Pokud je pelargónie v období růstu a květu, potřebuje standardní obvaz.Během květu lze hnojivo používat několikrát za měsíc.
 • Transplantace .Rostlinu musíte transplantovat, pouze pokud kořeny rostliny výrazně rostly a květ nemá dostatek místa nebo byl květ zaplaven.

Další informace o pravidlech udržování rostliny doma najdete zde a v tohoto článku najdete doporučení pro péči o pelargonium na otevřeném prostranství.

Co když nic nepomůže?

Pokud všechny výše uvedené metody nepomohly a transplantace rostliny selhala, vyplatí se věnovat pozornost dalším známkám, možná má rostlina vážné onemocnění.Oddenek a listy pečlivě zkontrolujte, zda nevykazují parazitární škůdce nebo hnilobu, které je třeba před přesazením odstranit, stejně jako všechny poškozené listy.Informace o tom, jak pomoci pelargoniu při detekci nemocí nebo škůdců, najdete v tomto materiálu .

S výhradou teplotních podmínek a péče o rostliny nikdy nezmizí a nezpadnou.Pozornost a správný přístup k květu pomůže udržet jeho zdravý vzhled a potěší vásv průběhu času.A vybranásprávná péče prodlouží životnost rostliny , která pravidelně potěší květenství a nádhernou vůni.

Výjimečná dekorativnost pelargonia je známa všem, zatímco málokdo ví o jejích léčivých vlastnostech.A to je další důvod , aby ji rostla doma.Jak zasadit rostlinu s řízky nebo , aby rostla ze semen, přečtěte si zde.

Zajímavé video

Doporučujeme sledovat video o příčinách žloutnutí listů pelargonia a jejich řešení: