Pěstování banánů doma: tajemství a funkce

Ve větě„domácí banán“je něco báječného.

Pokud si však vážně myslíte, že tato exotická ovocná rostlina nemůže být pěstována doma nebo v osobní zahradě, je pro vás skvělá zpráva: o kolik více můžete udělat!

Navíc je to velmi snadné.

Samozřejměaž 9 metrů , jako v původní přírodě jihovýchodní Asie, domácí banány nebudou růst.Ale tato dvouletá bylinná rostlina na výšku může dosahovat až dvou metrů.

Jak pěstovat doma?

Charakteristiky péče po zakoupení

Po získání naklíčené pokojové rostliny se tatosamotnáponechá několik dní na samém místě, kde musí růst banány.Potom by měla být rostlina transplantována do vhodné velikosti květináče.

DŮLEŽITÉ!Při nákupu rostliny zjistěte, zda odrůdapodle vašeho výběru přináší jedlé ovoce .Bohužel ne všechny domácí a zahradní banány lze jíst.

Prořezávání

Domácí a zahradní banánynepotřebují prořezávání .Odřízne se pouze v případě omlazení rostlin nebo oříznutí poškozené zemní části.

Kvetoucí

Dobře vyvinutý banán, který vyprodukoval až18 velkých listůkvětů.Objeví se rozety, ve kterých se otevírají pupeny červeno-fialové.Trvají od 3 měsíců do 1 roku a nakonec začínají klesat k zemi.

Jak kvetou banány - foto:

Osvětlení

Tropická rostlina potřebuje dobré rozptýlené osvětlení - pak se bude bezpečně rozvíjeta nést ovoce.Proto je lepší umístit domácí banánna okenní parapet na jihu ,na východnebona jihovýchod .Nebo vedle příslušných oken, pokud rostlina již dosáhla velkých rozměrů.

Pokud to není možné a jedinou dostupnou možností jeseverní okno , musíte se uchýlit k dodatečnémuosvětlení .

Je však třeba chránit i fotofilní rostlinu, jako je banán před přímým slunečním zářením, aby nepálily její listy.

Domácí a zahradní banány (stejně jako balkon) je tedy třebazbarvitz přímých slunečních paprsků gázou.

Teplota

Prostorný teplomilný Southerner neroste dobře, pokud je teplotapod 16 stupňů .

Proto musí být v létě obklopeno teplempři 24–26 stupních .Je také důležité chránit banány před průvanem.

Vlhkost

Dalším faktorem nezbytným pro úspěšné pěstování jevysoká vlhkost .V létě musí být vnitřní banán stříkán nejméně jednou denně.

Bude rovněž důležité umístit vedle ní nádobu s mokrým expandovaným jílem.V zimě se problém s vlhkostí stává méně důležitým: stříkánílze provést pouze jednou za 7 dní.

U zahradního banánu se můžete jednou týdně sprchovat hadicí.

Zalévání

Banán potřebujehodně vody , ale hlavní pravidlo zalévání zůstává stejné: vlhkost by neměla v půdě stagnovat.Proto musíte zalévat rostlinu, když vyschne vrchní vrstva půdy 2 centimetrů (to lze snadno zkontrolovat dotykem).

V zimě je zapotřebí ještě vzácnější zalévání.Voda z vodovodu pro zavlažování je docela vhodná, měla by se však usadit nejméně 24 hodin a měla by být blízko pokojové teplotě (nebo dokonce mírně překročit o několik stupňů).

DŮLEŽITÉ! Pro lepší tok vody a vzduchu ke kořenům musí být Země pravidelně jemně uvolňována.V případě zástupce místnosti lze pro tyto účely použít tupou hůlku.

Půda

Banán dává přednost neutrální nebo mírně kyselé půdě.Pro domácí kopii se připravuje z těchto složek:

 • 1 kbelík půdy z lípy, ořechu nebo akácie;
 • 0,5 litru popela;
 • 1 litr humusu;
 • 2 litry hrubého písku.

Výsledná směs musí být zbavena vroucí vody, aby se zbavilamožných škůdců .

Pokud jde ozahradní banán , v případě nevhodné půdy na pozemku by se do výsadby mělo přidat několik kbelíků shnilého hnoje, hrst komplexního hnojiva a půl kbelíku písku.

Hnojiva

Banán se může pochlubit dobrým růstem a odpovídajícím dobrým růstem.chuť k jídlu.Top dressing potřebuje jednou týdně v létě a jednou měsíčně v zimě.

Jak ho nakrmit doma?Za tímto účelem se střídá:

 1. Humus(pouze kráva): 200 g hnoje se zředí 1 litrem vroucí vody a nechá se 24 hodin.
 2. Popel:1 polévková lžíce zředěná 1 litrem vody.
 3. Zelený hnoj:Nalijte 1 lžíci nasekaných bylin s 1 litrem vroucí vody a nechte působit 24 hodin.
DŮLEŽITÉ! Chemická hnojiva jsou kontraindikována pro banány - mohou poškodit kořenový systém.

Hnojiva pro banány se používají ihned po zalévání.

Růst rostlin

Banán rosteextrémně rychle .Každé dva týdny rostlina vydává nový list.Za méně než rok může překonat výškudvou metrů(pokud je to stanoveno tímto typem a známkou).Proto v raných fázích péče o rostliny může být nutná častější transplantace.

Zimní péče

Před začátkem chlazení je třeba banán na zimu zahřát: kořeny zahradního banánu by měly být posypány suchým pilinamia zemní část by měla být zakryta.s lepenkovou krabicí zabalte fólii na vnější stranu a přístřešek dobře zajistěte tak, aby nebyl větrem vyfukován.

Hlavní věc je, žekořeny nemrznou : všechno ostatní týkající se pozemní části rostliny je opravitelné a obnovitelné.

Pokud je zima teplá, může pokračovat ve svém růstu - v tomto případě by měly být mladé měkké výhonky chráněny také před chladem.

V zimě domácí banánnepotřebuježádné zvláštní podmínky.Jediným rozdílem od letní péče je výrazně snížené napájení.Chraňte rostlinu před chladem.

Transplantace

Prokrátké případydomácího banánu (10 až 20 cm) je vhodný hrnec s kapacitou 1 nebo 2 litry.Velké rostliny vysoké 60-70 cm jsou zasazeny v nádobě o objemu 10-15 litrů.

Je lepší nezanedbávat tato doporučení, protože příliš velká nádoba na malou rostlinu je nadbytek přebytečné půdy a stojaté vody v nich, což povede kokyselení zeměav důsledku toho hniloba kořenů.

Na dno jakékoli nádoby se položí 7 cm drenážní vrstva z roztaženého jílu nebo z červených cihel, které se posypou pískem.Umístěte nádobuna stojantak, aby skrz drenážní otvory do kořenového systémuproudilo více vzduchu .

DŮLEŽITÉ! Banán je přeložen do nového kontejneru, aniž by došlo ke zničení starého kusu půdy.Rostou o pár centimetrů hlouběji než ve starém květináči.

Pokud jsou pro banány vytvořeny optimální podmínky, roste velmi rychle a každý rok bude muset být transplantován.Transplantace se zpravidla provádí na jaře, pokud neexistuje naléhavý důvod to udělat dříve.

Výsadba a pěstování ze semen

Doma lze ze semen vyklíčit pouze divoký druh banánů s nejedlým ovocem.Vypadá to trochu jako obvyklé ovoce pro nás a je velkoryse plná semen, z tohopěstovat pokojovou rostlinu, která nese pouze dekorativní funkci.

Semena - foto:

Pro lepší klíčivost může být tvrdá skořápka semen lehce poškozena pomocí pilníku na nehty.Semena banánů se pár dní uchovávají v teplé vodě, aby vyklíčila, a teprve poté se vysejí do půdy.Jeho složení může zahrnovat4 díly říčního pískusmíchané s1 částí rašeliny .Vyžaduje se také dobrádrenážní vrstva .

Semena se vysévají na zemský povrch, mírně je tlačí, ale na povrch se nepropouští.Potom musí být nádoba pokryta sklem nebo průhlednou fólií.Uchovávejte nádobu se semeny na dobře osvětleném místě, ale musí být chráněna před přímým slunečním světlem.

Pravidelněby měl být skleníkodvětráván, jakmile půda vyschne, navlhčete půdu ze stříkací láhve.Nepřehánějte to: vlhkost by neměla stagnovat.Objeví-li se stopy rozkladu, odstraní se poškozená plocha půdy a zbývající povrch se ošetří roztokem manganu.Sazenice by se měly očekávat po3 nebo 4 měsících .

Pokud vás zajímá, kde banán obsahuje semena, podívejte se na následující fotografii:

Jak pěstovat indoor banán ze semen lze najít sledováním zajímavého videa:

Zrání

Banda banánů začíná dozrávat shora.Nebuďte překvapeni, že chuť vašich banánů se bude lišit od chutí obchodů: vaše ovoce dozrává na rostlině a pro obchody banány dozrávají stále nezralé a po přepravě „dosáhnou“plynové komory.

Jak se zpracovávají banány pro zrání?Směs dusíku a ethylenu.

Domaje také možný druh „166“ „provzdušňování“banánů, které z nějakého důvodu neměly čas dozrát na zahradě nebo pokojové rostlině.Tyto banány se umístí do plastového sáčku spoluse zralými jablky .Právě tyto plody zahájí proces zrání ovoce.Úspěch tohoto postupunení zaručen , ale docelaje skutečný .

Nemoci

Banány zřídka onemocní a jsou napadeny hmyzem.

V důsledku suchosti vzduchu se na listech může objevit roztoč pavouk, ze stejných důvodů mohou listové desky na okrajích vyschnout.Ale to vše lze snadno opravit.

Suché řezy se pečlivě oříznou, žloutnutí se zcela ořízne.

Rozmnožování

Šíří se bazálním potomkem (nazývají se také „děti“).Jsou odděleny na jaře, když rostou na výšku 10-15 centimetrů a mají dostatečně silné kořeny.

Odříznětepotomkakouskem oddenku, posypte plátkem popelem a„dítě“okamžitě vysázené do země.Jeho složení je stejné jako u dospělých rostlin.Hrnec smladou rostlinouse umístí na světlé a teplé místo a postará se o něj jako dospělý vzorek.

​​

Výhody

Ovoce je bohaté na:

 • draslík;
 • vlákno;
 • serotonin a tryptofan;
 • vitamíny a jiné užitečné látky.

Banány jsou užitečné také proto, že jsouposkytují tělu energii, přispívají k efektivní duševní a fyzické práci.Jsou zvláště důležité pro diabetes, aterosklerózu, ledviny, játra a hypertenzi.

Chcete-li se dozvědět více o výhodách banánů a možném poškození ovoce pro lidské tělo, viz zde.

Závěr

Vytvoření rohu tropického exotismu ve vašem domě nebo na zahraděnení obtížné : stačí získat banánovou rostlinu. Kultivovaný vzhled vás potěší nejen svým působivým vzhledem, ale také jedlým a chutným ovocem.

Podívejte se na video o pěstování banánů ve skleníku: