Pěstování cypřiše ze semen doma: jak pěstovat a pěstovat sazenice?

Cypress je legendární strom známý od starověku.

Původně rostl v Kalifornii, ale nakonec se rozšířil do různých zemí mírně teplé zóny severní polokoule.

V posledních letech se rostoucí cypress stal běžnějšímdoma.Pokud chcete mít tuto stálezelenou rostlinu doma, musíte se seznámit se základními pravidly pro její pěstování.

Jak pěstovat cypress ze semen?

Jak pěstovat cypřiši doma?Abyste mohli pěstovat cypřiš doma, budete potřebovat jeho semena.

Můžete si je koupit v obchodě nebo je připravit sami, máte-li možnost sbírat zralé, ale ještě neotevřené, cypřišové kužely.Musí být složeny do lepenkové krabice a počkat, až se otevřou.

Výsadba

Druhá polovina jara je považována za nejvýhodnější období pro setí cypřišových semen.

Půda pro cypřiše by měla sestávat z jedné části rašeliniště, jedné části trávníkové půdy, jedné části písku a dvou částí listnaté půdy.

Předpřipravená zemina by měla být nalita do květináče nebo nádoby, poté navlhčena a zhutněna.

Nejprve se semena nalije na zemský povrch a poté se pokryjí vrstvou zeminy, jejíž tloušťka by měla býtvyrobit od sedmi do deseti milimetrů.

Poté je třeba posypat zemi v květináči s vodou a přikrýt ji fólií nebo sklenicí.Hrnec musí být položen na teplé místo a počkat několik týdnů, než se objeví sazenice.

Pokud se vyskytnou sazenice, musí se ochranný kryt zvednout a trochu posypat sazenicemi směsí země a písku.

Častěji sejmout přístřešek pro větrání sazenic a nakonec ho úplně odstranit.Nezapomeňte sledovat optimální vlhkost půdy, protože nedostatek nebo přebytek vody může zničit sazenice.

Sazenice

Když výška sazenic dosáhne pěti centimetrů, měly by být přesazeny do hotelových kontejnerů, které lze použít jako běžné plastové kelímky s objemem pěti set mililitrů.

Ve spodní části každého šálku je třeba vytvořit otvory, jejichž průměr by měl být asi pět milimetrů, a na dno položit expandovaný jíl.Tímto způsobem získáte drenáž.

U sazenic by sazenice měly používat stejnou půdu jako pro výsadbu semen, ale musíte vzít nejen jednu, ale dvě části písku.

Měsíčně krmit své sazenice komplexním hnojivem a po roce je vhodné je přesadit do květináčů.

Nejlepší ze všeho bude, že cypřiš vyroste ve vysokém úzkém hrnci, na jehož dně se bude nalévat drenáž z expandovaného jílu nebo porazených želv.

Při přesazování cypřiše do květináče můžete do hliněné směsi přidat komplexní dlouhodobě působící hnojivo, aby se plně naplnilo.Cypress krmení po dobu dvou let.

První čtyři až pět dní po vysazení by měly být cypřišové stromy v rozptýleném světle a po uplynutí této doby mohou být položeny na slunný okenní parapet.Nejlepší je, když se jedná o parapet východního nebo severního okna.Na zimu může být cypřiš kladen na prosklenou lodžii s dobrým osvětlením a udržován při teplotě 15 až 17 stupňů nad nulou.

Požadovanou výšku a tvar svého cypřiše můžete oříznout oříznutím.Rostlina začíná rodit ovoce po dosažení věku pěti až šesti let.

Podrobné informace o tom, jak se starat o cypřiš doma, najdete v zde a v tohoto článku se dozvíte, která onemocnění a škůdci mu hrozí a coje třeba se jim vyhnout.

Závěr

Pěstování cypřiše ze semen doma je velmi zajímavý proces, jehož pozorování potěší dítě i dospělého.

Pokud budete dodržovat všechna pravidla pro odchod zpro cypřiš, bude vás potěšit svými voňavými jehlami po dlouhou dobu.