Pěstování Epipremnum (Scindapsus) a péče o něj doma

Epipremnum patří do rodiny aroidů a má asi třicet odrůd.

Tato rostlina je trvalka stálezelená.

Obecný popis rostliny

Doma může Epipremnum, které se také nazývá Scindapsus, dosahovat délky čtyři a půl metru, což představuje třicet až čtyřicet šest centimetrů za rok. Je charakterizována přítomností lesklých zelených listů ve tvaru srdce, na kterých mohou být umístěny skvrny různých tvarů.

Listy jsou rovnoměrně rozmístěny podél stonku nebo jsou nepřítomně umístěny na dně stonku a jsou seskupeny na zbývající části. Dlouhé řapíky jsou vybaveny jemnými podélnými dutinami.

Nápověda! Primární květenství je obvykle lokalizováno v sinusu listů.

Může to být osamělé nebo se může skládat ze sady květenství.Květiny jsou nahé a dvojdomé, ale ve vnitřních podmínkách se objevují velmi zřídka.

Květ Epipremnum má vláknitý kořenový systém. Jeho monopoidní stonky jsou vybaveny mnoha vzdušnými kořeny, které se nakonec začínají lignifikovat.Za příznivých podmínek se mohou proměnit v samostatný kořenový systém.

Foto

Fotografie ukazuje rostlinu Epipremnum (Scindapsus):
​​

Domácí péče

Podle většiny zahradníků je liška Scindapsus liana zcela nenáročný závod, takže péče o ni doma nemá výrazné nuance.

Lze Epipremnum držet doma?

Existuje populární pověra, podle níž je Epipremnum husky rostlina.

Pokud vyrůstá v domě mladé dívky, nikdy se ožení, a pokud si ho vdala žena, její manžel ji brzy opustí. Věřit nebo ne lidové pověsti je osobní záležitostí každého.

Dobře, a pokud k této otázce přistoupíte z vědeckého hlediska, neměli byste zapomenout, žeEpipremnum je stejně jako většina ostatních révy jedovatá. Je proto nežádoucí uchovávat jej v domech, kde žijí malé děti nebo domácí zvířata.

Oříznutí

Epipremnum se může dobře oříznout bez oříznutí, ale pokud mu chcete dát krásný tvar, proveďte tento postup na jaře.Výhonky lze snížit na polovinu jejich délky.

Zalévání

Tato odrůda lián potřebuje mírné zalévání, pro které je nutné používat dobře udržovanou vodu při pokojové teplotě.Během období jaro-léto voda Epipremnum jednou za čtyři až pět dní a v zimě snižují frekvenci zalévání jednou za sedm až osm dní.Voda zasychá.

Důležité!Bohaté zalévání a stagnace vlhkosti přispívají k hnilobě kořenů rostliny a ke vzniku hnědých skvrn na listech.

Přistání

Epipremnum se bude cítit nejlépe v mírně kyselé půdě.Existují tři způsoby, jak na to připravit substrát:

  • Jedna část trávníkové půdy, jedna část rašeliniště, jedna část humusu a polovina písku;
  • Tři části listnaté půdy, jedna část travnaté půdy a jedna část perlitu nebo hrubého písku;
  • Dvě části rašeliny, dvě části listové půdy, jedna část borové kůry a jedna část travnaté půdy s pískem nebo sphagnum.
Pozor! Chcete-li zasadit Scindapsus, měli byste si vzít hrnec s otvorem dole, na jehož dno musíte umístit odtok.

Transplantace

Důležité! Pokud si všimnete, že listy vašeho popínavé rostliny klesají, může to znamenat, že kořenový systém naplnil celý objem hrnce.

V tomto případě musíte rostlinu transplantovat do větší nádoby s čerstvou půdou.Transplantace mladých rostlin by se měla provádět každé jaro, v dospělém "Epipremnum" lze transplantovat jednou za dva až tři roky.

Pěstování ze semen

Stejně jako většina ostatních révy je Epipremnum ze semen poměrně obtížné pěstovat, takže se tato metoda používá velmizřídka.

Ale pokud se stále rozhodnete pěstovat toto hezké semeno, budete potřebovat nádoby s volnou půdou.

Po výsevu semena zalévejte a vložte je do místnosti,teplota vzduchu, ve které je v rozmezí dvaceti dvaceti pěti stupňů. Asi po třech týdnech uvidíte první sazenice, které, jak vyrostete, lze zasadit do samostatných květináčů.

Reprodukce doma

Existují takové způsoby šíření Epipremnum:

  • Vrstvy;
  • Řízky;
  • Rozdělením úniku na části.

Prvním způsobemje umístit nádobu naplněnou zeminou vedle dospělé rostliny, do které se ohne jeden nebo několik střeleckých uzlů, posype se půdou a stlačí se vlásenka.

Pozor! Když se kořeny vzdušných kořenů zakoření v novém květináči, odřízněte stonky a do hrnce přidejte trochu země, abyste posílili sazenice.

K rozmnožování vinné révy metodou řízkůbudete potřebovat výhonky vybavené dvěma nebo třemi listy.Musí být zakořeněny ve směsi rašeliny a písku a udržovány při teplotě dvacet dva až dvacet pět stupňů nad nulou, aniž by se zanedbávaly pravidelné postřikování.K úplnému zakořenění řízků dojde po několika týdnech.

Aby bylo možné rozdělit výhonek na části , musí být každá jeho část vybavena alespoň jedním křídlem.Z jeho sinusu vyroste nový výhonek.

Teplota

Epipremnum označuje rostliny milující teplo.V létě je žádoucí udržovat ji na teplotě dvacet až dvacet pět stupňů Celsia a v zimě byste neměli dovolit pokles teploty pod patnáct stupňů.

Důležité! Rostlina má velmi rád průvanu a náhlé změny teploty.

Osvětlení

Tento zástupce flóry nemá zvláštní požadavky na osvětlení.Může být umístěn jak ve stinné hloubce místnosti, tak i na okenním parapetu osvětleném sluncem.

Přímé sluneční světlo je však pro Scindapsus extrémně nežádoucí, proto by mělo být umístěno ve vzdálenosti padesáti centimetrů až dva metry od okna.

Zajímavá videa na toto téma:

Toto video obsahuje podrobnosti o všech tajemstvích týkajících se péče, údržby a reprodukce popínavé rostliny Eindpremnum (Scindapsus)domácí podmínky:


Výhody a škody

Epipremnum je jedním z nejsilnějších čističů vzduchu.

Absorbuje různé škodlivé látky, včetně oxidu uhelnatého.

Díky této rostlině je vzduch obohacen o organické a minerální sloučeniny, které mají příznivé účinky na lidské zdraví.

Scindapsus vytváří v místnosti pozitivní energetickou atmosféru.

Lidé žijící v domě, kde roste toto révy, se stanou méně podrážděnými a méně pravděpodobné, že se stanou depresemi.Tato tropická krása také naplňuje atmosféru energií stvoření, nezbytnou pro lidi v kreativních profesích.

Důležité! Poškození Epipremnum spočívá v jeho toxicitě, avšak tomuto poškození se můžete snadno vyhnout opatrným zacházením s rostlinou.

Nemoci a škůdci

Nejčastějšími problémy, s nimiž se setkáváte během kultivace Epipremnum, jsou útoky mšic, hmyzů, klíšťat a mealybugů. Pokud se listy náhle zbarví do žluté, znamená to, že rostlině chybí výživa.

Důležité! Vzhled hnědých skvrn a černých okrajů na listech naznačuje nadměrnou vlhkost a nízkou teplotu v místnosti, kde se nachází liána.

Proč nekvete?

Pamatujte, že doma Epipremnum téměř nikdy nekvete.Proto, pokud budete mít štěstí, že jeho kvetení, můžete předpokládat, že váš mazlíček z vás udělal skutečný dárek.

Máte rádi popínavé rostliny ?Doporučujeme, abyste se seznámili s dalšími zástupci této rodiny: filodendron, tradescantia, ivy, ruellia, cyanotis, reo, gelksina, clerodendrum a saxifrage.

Pokud nejste pověrčivý člověk, odvážně spusťte Epipremnum u vás doma. Tato nenáročná rostlina ji nasycuje pozitivní energií a užitečnými látkami.