Pěstování orchideje Phalaenopsis Multiflora doma

Před několika sto lety byla orchidej považována za rostlinu, kterou si mohli dovolit jen bohatí a šlechtici.Dnes se tato květina stala dostupnější pro všechny.Péče o ni však nebyla snazší - jako dříve, phalaenopsis vyžaduje hodně času a pozornosti.

V moderním světě byl u pěstitelů květin zachován uctivý přístup k orchidejím.Například ve Velké Británii je doposud každá nová šlechtitelská odrůda zaznamenána a vyjasněna v tisku.Odměnu lze získat zavedením nového jedinečného vzhledu orchidejí.

Původ květu

Takže, Phalaenopsis Multiflora - co je to?Tato odrůda byla získána křížením, nikoli pouze jednou, ale několika po sobě jdoucími.Multiflora se překládá jako vícekvěté.Rodná místa takové phalaenopsis jsou Austrálie, oblasti jihovýchodní Asie a jakékoli jiné tropy naší planety.

Popis vzhledu

Není náhodou, že společnost Multiflora získala takové jméno. „Multi“ znamená „mnoho“ .To znamená, že pěstitelé květin udělali mnoho křížů, aby dosáhli výsledku, který dnes vidíme.Odrůdypřírodního původu jsou dlouhodobě chráněny veřejnými službami.Navíc přírodní phalaenopsis přežívá velmi špatně naše klimatické podmínky.Chovatelé proto již více než století vyvíjejí nové odrůdy, k nimž naše Multiflora patří.

Doma dosahuje Multiflora průměrnou výšku asi půl metru.Listové desky jsou spíše mastné, mají oválný tvar, dosahují délky 30 centimetrů.Nejčastěji roste v růžici 6-8 listů.Ve vzácných případech je jejich počet deset.

Jakmile se objeví nový list, starý (dolní) list začne umírat.Taková orchidej je schopná házet tři až šest květních výhonků, které se nazývají stopky. Po dosažení výšky 30 centimetrů a více květinových šípů bude potřeba další podpora .

Pozor : Pupeny jsou poměrně malé - obvykle nepřesahují 3–3 centimetry.Ale celá krása Multiflory není ve velikosti květů, ale v jejich množství.Na jedné rostlině může kvetou najednou až padesát pupenů.To je jedna z těch odrůd, které se vyznačují zvláštní velkorysostí pro květu.

Doporučujeme sledovat video o vlastnostech vzhledu a struktuře víceúčelové orchideje:

Rozdíly od ostatních druhů orchidejí

Multiflora se týká průměrné phalaenopsis .Často roste 5-6 nasycených zelených listů.Charakteristickým rysem multiflory je vadnutí starých listových desek během začátku růstu mladých listů.

Dalším charakteristickým znakem je absence bodu růstu.To naznačuje, že listy pocházejí přímo z půdy.Květinové šipky jsou také obtížné - mají schopnost rozvětvovat se během kvetení a vytvářet mnoho procesů s pupeny.

Subsort

Tento druh orchideje má obrovské množství poddruhů.Popisujeme pouze nejoblíbenější.

Rembrandt

Původní zemí tohoto druhu je Holandsko.Nejčastěji je získáván začínajícími pěstiteli květin, protožephalaenopsis Rembrant je považován za jednoho z nejnáročnějších v péči .Přes malé celkové rozměry mohou květiny dosáhnout osmi centimetrů.

Svěží Tropicana

Vyznačuje se schopností přizpůsobit se.Kořenový systém roste velmi rychle, zvykne si na nová místa.Odrůda se vyznačuje hojným kvetením a velkým počtem větví stopek.

Kvetoucí

Kdy a jak se to stane?

Doma může Multifora rozkvétat téměř celý rok s krátkými přerušeními .Tato rostlina prakticky nepotřebuje spící období.Samozřejmě v zimě je kvetení méně velkolepé, ale to nezhoršuje vzhled phalaenopsis.

Pokud mluvíme o odstínech, pak má tato odrůda nejrůznější variace: může to být pouze bílá, ale můžete vidět lístky barvy, která v přirozeném prostředí v zásadě neexistuje.

Doporučujeme sledovat video o vlastnostech kvetení orchideje Multiflora:

Chcete vědět, jaké barvy jsou phalaenopsis ?Přečtěte si naše články o druhové rozmanitosti růžových, žlutých, bílých a modrých rostlin, jakož i o vlastnostech jejich obsahu.

Péče před objevením pupenů

Multiflora musí zajistit dvě důležité podmínky: optimální teplotu a mnoho hodin osvětlení .V prvním případě musíte udržovat vzduch ve dne na úrovni 25-28 stupňů nad nulou a v noci - 18-22 stupňů tepla.Aby však byla splněna druhá podmínka, bude nejspíše nutné uchýlit se k umělému osvětlení, protože denní hodiny by měly trvat deset až dvanáct hodin.

Co dělat po rozkvětu?

Ihned po upuštění posledního pupenu lze orchidej přesunout na chladnější místo.Taková manipulace bude stimulovat začátek nového kvetení.

Nezapomeňte také na stopky - musí být řezány .Musíte to však provést až poté, co bude šipka květin zcela suchá.

Asi po 60 dnech může být Multiflora vrácena na své obvyklé místo.Bude to signál pro vznik nových pupenů.

Pokud se pupeny neobjeví

  • Nejčastějším problémem je osvětlení - je to velmi malé.A musí toho být hodně.Po dobu nejméně 10 hodin denně by na orchidej mělo dopadat rozptýlené světlo.
  • Dalším důvodem může být nesprávné zalévání, které by nemělo být přehnané.Půdu je možné navlhčit až poté, co zůstala suchá dva až tři dny,ne dříve.
  • Nezapomeňte na denní teplotní rozdíl.Měl by kolísat do pěti stupňů.Noční teplota však nemůže klesnout pod 18 stupňů.Jinak začne phalaenopsis bolet.

Doporučení pro pěstování

Výběr místa

Při výběru místa pro orchidej byste měli dát přednost světlu a dobře větrané.území.Ale vysílání by nemělo jít do průvanu.Přesně to samé, jako by osvětlení nemělo hořet. V mrzutých hodinách je lepší skrýt Multifloru před sluncem .Chcete-li to provést, stačí zavěsit okna v tuto chvíli.

Důležité : Je také užitečné si dávat pozor na úseky prostor poblíž radiátorů, protože velmi vysouší vzduch a půdu.

Příprava půdy a květináče

Je lepší koupit hotovou půdu ve specializovaných prodejnách .Měl by být určen speciálně pro orchideje.

Chcete-li připravit substrát doma, musíte brát ve stejné proporci borovicovou kůru, dřevěné uhlí a rašeliník a vše promíchat.Nezapomeňte na drenážní vrstvu.To zajistí dobrou cirkulaci vzduchu v hrnci.

Pokud jde o banku, měl by být za prvé transparentní a za druhé hladký.Průhlednost je nutná, aby světlo proniklo ke kořenům, které se účastní fotosyntézy spolu s listy.Hladký květináč by měl být, aby se zabránilo kořenům v růstu do stěn nádoby.

Teplota

Multiflorase vztahuje na rostliny milující teplo .Proto musí být místnost udržována během dne při teplotě 23-26 stupňů tepla.V noci se vzduch může ochladit - asi 18 stupňů.Je však důležité zajistit, aby teplota neklesla pod tuto značku.

Vlhkost

Správnou péčí o Multifloru je udržovat hladinu vlhkosti v rozmezí 50–70%.V oblačných a deštivých dnech zajistěte větrání místnosti, abyste zabránili stagnaci vlhkosti.

A naopak, v horkých dnech naopak vlhkost vzduchu a orchideje samotná co možná nejvíce zvlhčuje.To lze provést jednoduchým postřikem a umístěním nádoby s vodou poblíž květináče.

Osvětlení

Již jsme uvedli, ževeškerá phalaenopsis musí být vybavena dostatkem světla .V zimě je potřeba další osvětlení pro zvýšení denního světla na 12 hodin.

Zalévání

Existují dva způsoby, jak toho dosáhnout: sprchováním a ponořením.V prvním případě bude zvlhčena nejen půda, ale také celý povrch rostliny.Kromě toho se jedná o vynikající hygienický postup - během sprchování se veškerý nahromaděný prach vymyje.

Ponořte květ do vody po dobu 30-40 minut .Pokuste se nepřeexponovat určený čas.

Rada : Abychom pochopili, že je čas na vodu Multiflora, je třeba substrát pečlivě sledovat.Jakmile bude úplně suchá, musíte počkat ještě několik dní a teprve poté půdu navlhčit.

Hnojení

Doporučuje se hnojit orchidej zavlažováním.Živiny jsou tedy správně distribuovány a dostanou se do všech částí rostliny.

Pro takové květiny je nejlepší koupit hotové komplexy. V hnojivech je důležité, aby bylo vše vyváženo .Zejména dusík, draslík a fosfor.

Doporučujeme sledovat video o správném krmení orchidejí:

Transplantace

Tento postup by se měl provádět jednou za 2 roky.Hrnce by neměly být mnohem větší než objem kořenového systému.Je lepší koupit substrát připravený.Nezapomeňte na drenáž.Oddenky by se v hrnci měly cítit volně, takže půdu příliš nemanipulujte.

Zkušení zahradníci doporučují opětovnou výsadbu orchideje, aniž by ji odstranili ze staré půdy .Stačí vyměnit banku za větší.

Zahradníci stále častěji volí phalaenopsis pro domácí chov.Mezi nejoblíbenější odrůdy patří jemná Liodoro, elegantní krása Big Lip, vonný květ Wild Cat a krásné podtřídy Mix.

Rozmnožování

Existují dva způsoby, jak rozmnožit Multifloru: semeny a dětmi.Ale doma lze použít pouze druhou možnost.Děti jsou malé procesy, které se vytvářejí na květinových šipkách.

Musíme počkat, až se tyto výhonky zakoření, a pak je opatrně nakrájet čepelí z matečné rostliny. Místa řezů musí být posypána dřevěným uhlím .Dejte dítě do malé nádoby s obvyklým substrátem pro orchidej.V prvních třech týdnech nebude zbytečné poskytovat střílet se skleníkovými podmínkami.

Nemoci a škůdci

Po zakoupení orchideje byste ji měli okamžitě pečlivě vyšetřit na výskyt škůdců a chorob.

  1. Roztoč pavouk .Prorážejí listy rostliny a vysávají z nich šťávu.Chcete-li se těchto škůdců zbavit, musíte květinu namočit čtvrt hodiny do insekticidu.
  2. Různé hniloby .Postižené oblasti musí být odstraněny, místa plátek posypaná skořicí a zdravá rostlina ošetřená nadaceazolem.Ale nezapojujte se do takového postupu.
  3. Plísňové infekce .Pokud je takové onemocnění detekováno, musíte transplantovat orchidej do nové půdy a ošetřit květ jakýmkoli antimykotikem, přesně podle pokynů.

Doporučujeme sledovat video o škůdcích a chorobách orchidejí:

Závěr

Nejlepší způsob, jak zabránit jakémukoli problému s Multiflorou, je dodržovat popsaná doporučení péče..Pokud budete postupovat podle všech pokynů, neměly by vznikat potíže s pěstováním phalaenopsis.Hlavní věc je dělat vše správně a systematicky.