Pěstování rostlin bez granátového jablka z osiva doma a jak se o ně starat

Granátové jablko mezi pěstiteli květin je známé jako nejjednodušší ovocná rostlina, o kterou je třeba se starat.

Co dělatpo nákupu?

Květiny v obchodech se zpravidla prodávají v málo vhodných květináčích - plastových a velmi malých velikostech.

Pokud jste si zakoupili kvetoucí nebo ovocné granátové jablko a rostlina jasně vyžaduje větší hrnec, neměli byste ho transplantovat, ale omezit se napřekládku .

Chcete-li to provést, vezměte větší hrnec, nalijte malou vrstvu expandovaného jílu na dno, pak vrstvu zeminy.

Opatrně odstraňte granát z hrníčku s hrudkou země.Aby tato operace uspěla, musí být půda suchá.

Umístěte rostlinu do středu nového hrnce, zakryjte dutiny zeminou a hojně ji zalévejte.

Podívejme se podrobněji na péči o pokojovou rostlinu.

Pěstování ze semen doma

Je možné pěstovat domácí granátové jablko zesemen granátového jablka .

Chcete-li to udělat opatrně a pokusit se nepoškodit červenou skořápku, odstraňte z zralého ovoce několik semen.Po umytí se nechají jeden den na vzduchu, aby mohly trochu vyschnout.

Zrna se vysazují v dobře navlhčeném poréznímsubstrátu , který se skládá ze tří přibližně stejných částí:rašelina, písek a země .Pod hrncemMěla by existovat velká vrstva drenáže.Zrna jsou umístěna do hloubky asi jednoho centimetru.

Aby se jim usnadnilo klíčení, měla by být nádoba pokryta polyethylenem nebo skleněnou nádobou.Několikrát denně je třeba takový mini-skleník odstranit, aby mohla být půda větraná.

A když semena vylíhnou a uvolní pár listů, může být úplně odstraněna.

Na teplé místo je zaslán hrnec osázených semen.Je vhodné, aby na něj dopadlo přímé sluneční světlo.

Poté se první výhonky objeví dva týdny po výsadbě.Asi měsíc zůstanou velmi křehké.

Teprve po tomto období mohou být transplantovány do „dospělých“ květináčů.

Transplantace

Mladé rostliny vyžadují každoroční transplantaci.Dospělí rostou mnohem pomaleji, měli by podle potřeby měnit banku, ne více než jednou za tři roky.Dělají to na začátku vegetačního období, na konci února - začátkem března.

Granátové jablko se cítí dobře vmělkých květináčích : jeho kořeny jsou umístěny na povrchu a nejdou příliš hluboko.Do dna se nalije vrstva expandovaného jílu, přidá se trochu půdy.

Rostlina se poté vyjme ze starého hrnce a kořeny se důkladně očistí od země.Poté ji vložili do středu nového a zakryli ji zemí.Transplantovaná rostlina je hojně napojena.

Půda a půda

Granátové jablkonení vybíravé kolempůdy.Pro něj je vhodný jakýkoli univerzální primer pro domácí květiny.Rostlina bude vděčná, pokud se do ní přidá písek,asi třetina celkové půdy.

Osvětlení

Vnitřní granátové jablko je mimořádněfotofilní , takže pokud je to možné, pěstuje se na slunném jižním okně.Ale tam, v horkých letních dnech, může potřebovat stínování: rostlina netoleruje přímé sluneční světlo.

Severní okna v místnosti pro granátové jablko mohou být fatální.Kvůli nedostatku světla, květina odmítá kvést a nést ovoce, začne klesat listy.

Zalévání

Od 62. do listopadumusí granátové jablko pravidelně zalévat.Signálem, že rostlina potřebuje novou část vody, může být sušení půdy v hloubce2viz

Poté, co granátové jablko zmizí, je frekvence zalévání mírně zvýšena.A když rostlina upustí své listy, sníží ji.V zimě stačí zavlažovat jednoujednou za dva měsíce .

Jak to kvete?

Granátová jablka se mohou rozkvétat v prvním roce svého života.Zpravidla v květnu se na konci všech silných ročních výhonků tvoří jasně červené květy.

Každý z nich nebude žít déle než tři dny, ale příští se okamžitě objeví na jeho místě.To může pokračovat dodo září .

Je zajímavé, že se na rostlině objevují současně dva druhy květin: žena a muž.První jsou zaoblené, s dlouhými tloučky.

Následně z nich vyroste ovoce.Druhá - protáhlá, podobně jako lilie, má krátké sjezdovky.Jedná se o prázdné květiny.A pokud je konečným cílem pěstování granátového jablka sklizeň, je lepší je okamžitě odstranit,takže rostlina neztrácí svou sílu.

Prořezávání

Prořezávání je nezbytný postup pro mladé rostliny.Granáty se přenášejí zcela bezbolestně, takže je možné je vyrábět dvakrát ročně: bezchybně na jaře a, pokud je to žádoucí, na podzim.Odstraňováním suchých větví a zarostlých výhonků ostrými nůžkami nebo zahradními nůžkami můžete vytvořit keř jakéhokoli tvaru.

Důležité! Pokud si přejete, můžete se dokonce pokusit pěstovat bonsaje z granátového jablka.Z tohoto důvodu je v rostlině ponechán pouze jeden výhonek a všechny ostatní jsou odstraněny v samotném kořenovém adresáři.Tvoří se tedy ve formě malého stromu.Bude i nadále kvést a nést ovoce.

Kdy čekat na sklizeň?

Rostliny pěstované ze semen mohou přinášet ovoce již ve třetím roce života.

Tato granátová jablka však nebudou tak chutná jako ta, ze které bylo semeno kdysi odebráno k výsadbě.

Plody hybridních odrůd této rostliny se prodávají v obchodě a na trhu, které, pokud jsou tímto způsobem rozmnoženy, nepředstavují jejich chuť.

Jak pěstovat na zahradě?

Granátová jablka pěstovaná ze semen nebo zakoupená v školce lze pěstovat na otevřeném prostranství.Jsou zasazeny na nejslunnějším místě lokality a teprve tehdy, když se půda v hloubce10-12 cmzahřeje na nejméně12 stupňůtepla.Pomegranátová půda vyžaduje volnou, dobře odvodněnou půdu.

Chcete-li zasadit do země, vykopejte otvor asi 60 cm hluboký. Na dno položte vrstvu zeminy smíchanou se shnilým hnojem.

Sazenice jsou umístěny v hloubce5 - 10cm, takže další kořeny se začnou rychleji tvořit.Během přistání je půda dobře stlačena, aby se zabránilo vzdušným prostorům, a hojně se zalévala.

V budoucnu granátové jablko nebude potřebovat časté zalévání, je to rostlina odolná vůči suchu.Jednou týdně bude dost.Aby se vlhkost v zemi udržovala lépe, je půda kolem rostliny každoročně mulčována.

Granátové jablko je také velmi vděčné za organická hnojiva.Kromě toho bude granát vyžadovat stříhání.Optimální forma jehuňatá .Pro jeho podporu je obvykle ponecháno 5 kmenů pro rostlinu.Keře se vytvářejí na jaře nebo na podzim po sklizni.

Rostlina kvete 2 až 3 roky po výsadbě.A ve čtvrtém roce už bude možné si ovoce užít.

Zimní péče

Granátové jablko je rostlina milující teplo a bude pro něj obtížné přežít zimu středního Ruska na otevřeném prostranství.Bude vyžadována řada opatření, aby nedošlo ke ztrátě rostliny během mrazů.

Jak se ukrýt na zimu?

Jakmile dozrávají plody granátového jablka, bude nutné zahájit přípravy na zimování.Nejprve se rozřeže granátové jablko, odstraní se všechny sušené a mastné větve.Kolem poloviny listopadu jsou pokryty granáty.Existují dva způsoby, jak toho dosáhnout:

U každého keře jsou poháněny dvě dřevěné kolíčky.Rostlina je nakloněna a vázána na sázky.Horní půda z uliček.

Položili do kmene suchou trávu a zakryli ji zemí.Nad rostlinou, do které je umístěn, je umístěn rámpřipevňují krycí materiál, například spandbond, složený v několika vrstvách.Na vrcholu tohoto designu je navíc pokryta celofánem.

Obě tyto metody pomohou granátu nezmrznout.Hlavní věc není táhnout s otvorem na jaře, jinak by kůra rostliny mohla hnit.Na začátku dubna je obvykle nastavena teplota, při které se granátové jablko bude cítit dobře i bez přístřeší.

Nemoci a škůdci

Stejné choroby čekají doma i na zahradě granátových jablek.

Šedá hniloba

Rostliny jsou pokryty šedou plísní.Pokud to zjistíte, měli byste ji okamžitě ošetřit speciálními přípravky.

Roztoč pavouk

Nemoc se začíná objevovat na listech pokrytých bílým lepkavým filmem.Můžete ji ošetřit infuzí tabáku nebo použít speciální nástroje, které se prodávají v obchodech.

Kromě toho někdy rostlina začne působit, přestane kvitnout a nést ovoce.K tomu má důvod najít.

Proč kapky odcházejí?

Listy granátového jablka by měly být vyřazeny krátce po dozrání ovoce.Připravuje se tedy nadobu odpočinku .To je naprosto normální.Pokud se to však stane jindy, je pravděpodobné, že mu chybí světlo.Musíte změnit uspořádání nebo transplantaci granátového jablka na lépe osvětleném místě.

Proč se ovoce prolévá?

Pokud padne ještě nezralé nebo jen roztříděné ovoce, nemá granátové jablko pro ně dostatečnou vitalitu.výživa.V tomto případě musí být aplikováno hnojivo.A také znovu zvážit celé schéma péče o něj: možná je to takézima nebo tma .

Ti, kteří četli tento článek o granátovém jablku, by mohli mít o rostlině rádi tyto další materiály:

Proč kvete, ale nese ovoce?

Aby ovoce ustálilo, je třeba opylovat květy granátového jablka.Pro větší účinek je lepší zasadit několik rostlin najednou.Ačkoli dva druhy květin by měly vyrůstat na jednom granátovém jablku keře.

Znečišťování lze provádět uměle.K tomu použijte měkký kartáč a sbírejte pyl na samčí květ s krátkým tloučkem.

Poté pomocí tohoto kartáče provedou samičí květ s dlouhým tloučkem.Poté by mělo být ovoce svázáno.

Takže pěstování granátových jablek doma nebo na zahradě není tak obtížné.Rostlina bude poděkovat za jednoduchou péči o bohaté kvetení a chutné ovoce.