Pěstujeme kávu doma

K pěstování kávovníku doma musíte nejprve vybrat odrůdu.Odrůdy "Arabica" a "Nana" jsou pro domácí podmínky docela nenáročné, takže je vhodné je vybrat.

Je lepší zvolit dřevěnou vanu nebo hrnec vysoko a hluboko, protože kořeny stromu jsou velké a rostou dolů.Půda musí být drcena, drobivě, aby do ní mohla volně vstoupit voda.

Pro lepší zakořenění stromu přidejte tři podíly listové půdy, dva podíly skleníku, jeden podíl horní části rašeliny a jeden podíl čistého říčního písku.A aby půda nebyla příliš kyselá, musíte do ní přidat několik kusů uhlí.

Vezměte prosím na vědomí, že v žádném případěbyste neměli umístit kávu na slunci , zejména pod jasnými paprsky.Protože v přírodních podmínkách roste ve stínu vysokých stromů, i když v tropickém klimatu.Pro kávovník je teplé místo s výhodou dostatečné, mírně lehké, ve kterém nebudou žádné průvary.

V chladných obdobích musí být vnitřní teplota udržována mezi 19 a 23 °.

Je třeba si uvědomit, že stromroste poměrně vysoko(až jeden a půl metru a výše), takže je lepší zvolit pokoj s vysokým stropem.

Pěstování ze semen

Nejjednodušší způsob, jak si koupit malý strom, je v obchodě, protožeže kávový strom je pěstován ze semen nebo množen ze stonku, je to docela obtížné a dlouhé.

Jak tedy pěstovat kávu doma?Pokud pěstujete strom ze semen, budete muset počkat dva měsíce, než vyklíčí.

Dvě až tři hodiny před výsadbou by se měly umístit do teplé vařené vody.Pak je třeba odstranit slupku z povrchu a semena opláchnout lehkým roztokem manganistanu draselného.Musí být zasazeny plochou stranou dolů a konvexní - nahoru.

Zeminu v květináči je třeba postříkat vodou a pečlivě uvolnit.A pro lepší klíčivost semene je lepší zakrýt hrnec nepropustnou fólií nebo průhledným víkem, pokud je hrnec velmi malý, můžete jej jednoduše přikrýt litrovou nádobou.

O dva měsíce později by se měly objevit výhonky, v takovém případě bude třeba je přesadit do větší nádoby.

Pokud místo klíčku najdete pouze kořen, musíte ho přesadit do menší nádoby, aby se semeno pokusilo pěstovat klíček, nikoli kořen.

První listy se objevují nad zemí v „košili“ ze semen, poté je padají - právě v tuto chvíli je důležité navlhčit zemi v květináči.Pak je třeba nechat rostlinu zvyknout na sušší vzduch a víčko (sklenici nebo film) odstranit z hrnce několikrát denně.

Je možné zcela odstranit povlak, když se na stonku objeví hnědé skvrny - to je normální, rostlina se změní na strom, ve kterém jsou kmeny známé jako hnědé.

Kávovník pěstovaný ze semen přináší ovoce pouze ve čtvrtém roce.

Pěstování z stopky

Kávovník nelze pěstovat z listu, pouze ze semen nebo stopky.Je snazší pěstovat strom ze stopky než ze semene a rostlina sama o sobě začne kvitnout, když se zakoření.Je lepší vzít stopku se čtyřmi listy ze středu již plodícího stromu.

K získání kořenů musíte důkladně poškrábat spodní část rukojeti: několik pruhů.

Dále by měl být heteroauxin rozpuštěn ve vodě: ¼ tablety na jeden a půl litru vody, potom vložte stopku do vody na tři až pět hodin, což pomůže rychleji se rozvíjet kořeny stromu.

Lze použít kyselinu indolylbutyrovou: 25 mg na 0,5 litru teplé vody, v tomto případě se řízky ponechají v roztoku po dobu 16 hodin.

Lze odebrat jakoukoli půdu, ale hlavní věcí je dobře odvodněná půda, rašelina a perlit 1: 1 se hodí pro nejlepší výsledek (je třeba je pečlivě promíchat).Půda před výsadbou je prolita malým roztokem manganistanu draselného.Informace o tom, jak připravit primer na kávovník, naleznete v příslušném článku na našem webu.

Je třeba zasadit řízky do hloubky 2–2,5 cm, ponořit listy 2 na dno do půdy a znovu jej rozlitím stejným roztokem manganistanu draselného: je nutné půdu dezinfikovat a také strom lépe zakořenit.

​​
Domácí pokojové rostliny podobné stromům se pěstují také doma: Ficus Eden, Černý princ, Bengálsko, “Kinki “, Cypress„ Goldcrest Wilma “, Avokádo, citrony „ Panderoza “, „ Pavlovsky “, některé druhy ozdobjehličnatýrostlin a dalších.Mnoho z nich je vhodných pro výrobu bonsai.

Poté se pot s sazenicí pokryje plastovým sáčkem s párem otvorů nahoře: skrze ně bude nutné zvlhčit zemi kolem stromu.Teplota kolem našeho mladého stromu je lepší udržovat od 25 ° do 32 °.

Asi po čtyřech měsících by se nahoře měla objevit ledvina, po níž by následovalo několik listů.Teprve potom může být sazenice přesazena.Je nutné ho pečlivě vykopat ze země, kořeny by se již měly vytvořit.

Potom ji musíte zasadit do květináče v půdě, jako například pro výsadbu semen, vodu a nechat týden na tmavém místě.Až po uplynutí této lhůty může být místo na něj vybrané.

Na níže uvedené fotografii se můžete seznámit s výskytem kávovníka:

)

Hnojivo

Hnojiva potřebujeme jednou měsíčně, jsou to: dusík, fosfor, draslík a stopové prvky.

  • Ti, kteří mají vlastní domácnost, si mohou hnojiva osamostatnit sami: dusík z kuřecích trusů, nalít vodu do kbelíku a počkat, až se všechny organické sloučeniny rozpadnou: přestanou se objevovat plynové bubliny a štiplavý zápach -naše dusíkaté hnojivo je připraveno. Je důležité jej zředit vodou tři ku jedné(3 díly vody), jinak může dojít k poškození rostliny.
  • Fosfor lze získat z superfosfátu: musí být nalit do čisté vody a poté zahřát na asi 50 °, aby reakce probíhala lépe.
  • Draslík lze získat ze dřeva.Ashmíchá se v teplé vodě a odloží se na 24 hodin.
Užitečné jsou také suché mulleny, které obvykle pokrývají půdu v ​​květináči.

Kávovník kvete ve třetím roce.Kvete v podobě zelených antén, které vyrůstají ze stomaty listů. Není třeba je stříhat, nejedná se o výhonky, ale o pupeny .

Potom jejich vrcholy zblednou a na nich se vytvoří květenství, které trvá jen den nebo dva.

V stopce se tvoří vaječník plodu.Zelená zrna dozrávají během sedmi až osmi měsíců.Poté změní barvu na bílou a později na červenou.

Z tříletého stromu lze získat až 180 zrn.

Kávová zrna

Červené fazole musí být loupány a sušeny v peci přibližně o 70–80 °.Potom se zrna suší na okenním parapetu v roztažených novinách po dobu 10 dnů.

Poté je můžete smažit na pánvi jako semena - a poté zhnědnou, připraví se na mletí a na jídlo.Nezapomeňte, že kofein v takové kávě je čtyřikrát více než v obchodě.

Pěstování kávovníku není tak snadné, ale pokud to uděláte správně a budete sledovat zdraví rostlin, děkujeme vám s lahodnou kávou, která vás zahřeje v chladu.

V každém případě vás strom potěší svým krásným výhledem.

Užitečné video

Informace o tom, jak pěstovat kávovník doma, najdete níže uvedené video:

Vážení návštěvníci!Nechte v komentářích své způsoby pěstování a péče o kávovníček doma.