Pěstujte svěží krásu doma - trpasličí pelargonium!

Trpasličí pelargonium získává pozornost zahradníků každý den.Taková široká poptávka je způsobena nenáročností ošetřované rostliny.

Kvůli své kompaktní velikosti nezabírá květina na okenním parapetu mnoho místa.Kromě toho trpasličí pelargonium kvete hojně.

Tento článek podrobně popisuje, jak správně pečovat o trpasličí pelargonium, jaké choroby a škůdci mohou napadnout květ.A také se naučit, jak šířit tuto krásnou rostlinu.

)

Popis, historie a náklady

Trpasličí pelargonium je druh pelargonia, který byl uměle získán na základě cíleného výběru.V procesu šlechtění byl získán kompaktní dekorativní keř, který nevyžaduje ořezávání výlisků.

Kromě atraktivního vzhledu mají mini-pelargonia léčivé vlastnosti a jemnou vůni.Vůně, kterou květiny vyzařují, zlepšuje náladu a čistí vzduch patogenní mikroflóry.

Můžete si koupit semena trpaslíka pelargonia za cenu 125–150 rublů a stonek - 300–700 rublů.

Vzhled a vlastnosti

Trpasličí pelargonium jeelegantní a miniaturní keř, pro pěstování vhodný malý hrnec - asi 15 cm. A i když je rostlina malá, vypadá velmi krásně a působivě.Květenství jsou uspořádány do skupin, tvoří charakteristické čepice.

Okvětní lístky mohou mít jinou barvu, vše záleží na odrůdě :

 • červená;
 • růžová;
 • bílá;
 • Lilac.

Listy jsou vždy tmavě zelené nebo smaragdově zelené.

Běžné odrůdy a fotografie

Existují následující typy trpasličí pelargonium, viz fotografie.

Jinky

Výhoda odrůdy ve velkých dvojitých květech světle krémové barvy .V samém jádru jsou okvětní lístky nasycené růžově.Rostlina sama o sobě je něžná a vzdušná, listy jsou světle zelené barvy.

​​

Pink Ice

Je to mini keř, který je přes svou kompaktní velikost podsaditý a rozvětvený.Okvětní lístky jsou protáhlé, froté, světle růžové.

Přečtěte si více o růžovém pelargoniu a jeho odrůdách v tomto materiálu.

Clatterbridge

Tato okrasná kultura patří do skupiny pelargonia zonálních trpaslíků. Zvláštnost odrůdy při intenzivním kvetení .Froté poupata a jasně červená barva.

Hedvábné moiry

Odrůda se vyznačuje okvětními lístky lososa.V péči je vybíravý, proces vytváření keře také nevyžaduje mnoho úsilí.

Další informace o pelargoniu hedvábí a jeho druzích - Moira, Laguna, Aurora a další, aMůžete si také prohlédnout fotografie květin zde.

Madame Mahleron

Tato odrůda vůbec nekvete, ale její hlavní výhodou jsou tmavě zelené listy se světlým okrajem.

Výsadba

Aby rostlina mohla plně růst a rozvíjet se, musíte znáthlavní rysy výsadby plodiny :

 • výběr místa;
 • osvětlení;
 • teplota;
 • složení půdy.

Osvětlení a umístění

Aby kvetl mini keř po dlouhou dobu a krásně, jemně si vybral dobře osvětlené místo.Při dostatečném světle budou jasné nejen lístky, ale i listy. V případě nedostatku světla bude dekorativní vzhled květiny vyblednout : květenství se zmenší a listová deska se zbledne.

Výběr místa pro pelargonium je nezbytný, aby nedošlo k přímému slunečnímu záření.Odpoledne musí být květina zastíněna.V zimě, aby rostlina neztratila svůj dekorativní vzhled, bude potřebovat další osvětlení pomocí lamp.

Pro správnou tvorbu koruny by měl být květináč otočen k oknu v různých směrech.Pak paprsky slunce budou moci dopadnout na všechny oblasti rostliny a začne se rovnoměrně protahovat.

Požadavky na půdu

Trpasličí pelargonium nestanoví zvláštní požadavky na složení půdy .Je důležité zajistit kvalitní odtok květin, aby se zabránilo stagnaci vlhkosti v květináči.

Půda s neutrální nebo mírně alkalickou reakcí je pro rostlinu nejvhodnější.Pokud je půda kyselá, pakje nutné do něj vložit popel.

K přípravě půdní směsi je možné ve stejném poměru smísit následující složky :

 • humus;
 • listová půda;
 • trávník;
 • říční písek.

Domácí péče

Teplota

V létě trpasličí pelargonium upřednostňuje růst při mírné teplotě -17-23 stupňů tepla.Přehřátí nesmí být dovoleno.V zimě zůstává optimální teplota 12-13 stupňů, ale ne vyšší, protože v tomto období květ spočívá.

Zalévání

Trpasličí pelargonium pozitivně reaguje na půdní vlhkost, takže je musíte pravidelně a hojně zalévat.V létě je zvlhčování zajištěno každý druhý den a v zimě - jednou týdně. Je důležité zajistit, aby půda před zaléváním důkladně vyschla .

Postřik trpaslíka pelargonia není nutný, protože tento postup poškozuje listy a květy.

Krmení

Rostlina musí být pravidelně krmena, zejména během vegetačního období - od března do listopadu.V zimě rostlina nevyžaduje další výživu, protože spočívá.

Fosfor nebo draslíkby se měl používat jako vrchní krytí a je důležité jej nepřehánět dusíkem.Pokud tento prvek převyšuje, začne zelená hmota aktivně růst a květiny se netvoří současně.Komplexní hnojiva musí být aplikována jednou za 2 týdny.

Tvarování

K tomu, aby byl bush svěží, je třeba pravidelně stříhat mladé výhonky.Tohlemanipulace umožní rostlině vytvořit velké množství postranních větví, v důsledku čehož se zlepší dekorativní vzhled pelargonia.

Někdy během zimy jsou výhonky velmi prodloužené, takže na jaře budou muset být odstraněny 1/3 svého růstu.Jsou-li řízky zdravé a silné, mohou být zakořeněny.Pak bude mít dům ještě krásnější a elegantnější pelargonium.

Nemoci a škůdci

Nejběžnější škůdci ovlivňující trpasličí pelargonium zůstávají :

 • mšice;
 • roztoč pavouk;
 • whitefly.

K boji proti parazitům je nutné použít tyto léky: Actara, Confidor.

Z těchto chorob je nebezpečí:

 1. Černá noha .Jedná se o kořenovou hnilobu, ke které dochází v důsledku nadměrné vlhkosti půdy a nedostatečné teploty vzduchu.Neexistuje žádný lék na černou nohu, a proto musí být zasažená rostlina okamžitě zlikvidována.Půda, která zůstává v květináči, musí být také zlikvidována.
 2. Edém a rozklad listů .V důsledku nadměrného zalévání dochází k patologickému procesu.A při nízkých teplotách se listy začnou zčervenat.Aby se tomu zabránilo, je nutné v mrazivých dnech vysunout hrnec z okenního skla.
 3. Vytáhnutí a odkrytí stonků .Vzniká v důsledku nedostatku světla.Chcete-li tento problém vyřešit, musíte umístit květináč do dobře osvětlené místnosti.Pokud není kvetení, je to také kvůlivysoká teplota během zimování.

Funkce reprodukce

Trpasličí pelargonium se šíří řízky .Pro tyto účely je třeba v únoru až březnu stonku snížit pomocí apikální části mateřské rostliny.

Postup:

 1. Odřízněte řízky od silných a zdravých keřů.Délka řezaného vzorku by měla být 2,5 až 3 cm.
 2. Řez usušte a nesnižujte vodu po dobu 2–3 minut a okamžitě ji zasaďte do připravené volné a výživné půdy.Není nutné zakrývat řízky shora, aby se zabránilo skleníkovému efektu a zamokření rostliny.
 3. Nádoba s rukojetí by měla být umístěna na slunném a jasném místě.Po 30 dnech se vytvoří mladý trpaslík pelargonium.
 4. Pro lepší zakořenění řízků je třeba dodržovat teplotní režim 20–22 stupňů tepla.
 5. Po zakořenění a formování 8-10 listů lze provést první sevření.Tento postup vám umožní růst v šíři a stát se kompaktním.
 6. Následné sevření by mělo být provedeno na postranních výhoncích, pokud mají 8-10 listů.

řízky vysazené na jaře kvetou v létě.V prvním roce musí zahradníci směřovat veškeré své úsilí k vytvoření správného pokojového keře.Až příští rok bude kvetení hojné a dlouhé.Ale v ziměse nedoporučuje množit pelargonium , protože v této době rostlina odpočívá, všechny procesy v ní jsou neaktivní a stonek prostě nemusí zakořenit.

Ne častoMůžete potkat rostlinu s dekorativními vlastnostmi, ale zároveň nenáročnou na péči.Jedním z nich je pelargonium.Chcete-li si vybrat květinu vhodnou pro vás, doporučujeme vám podívat se na naše materiály o rozmarné kráse Patricia Andrea, něžná Tučné, oblíbené Zonartik, velkolepé Richard Hudson, světlé grandiflora, neobvyklé hvězdné, květinová princezna Clara Sun, voňavé andělské, krásné ampelousové a australské poupata.

Trpasličí pelargonium je kompaktní, velkolepá domácí rostlina, která kvete po dlouhou dobu, produkuje příjemnou vůni a nemusí se o ni pečlivě pečovat.Dodržování jednoduchých zemědělských technik vám umožní užít si ozdobný vzhled keře po dlouhou dobu a zabránit vzniku nemocí.