Podmínky pro udržování spathiphyllum.Proč rostlina nekvete?

Spathiphyllum je jedna z nejpopulárnějších indoor rostlin, která potěší oko svým bujným zeleným listím po celý rok, a někdy i sněhově bílými květy.

Během růstu se však může ukázat, že rostlina odmítá květovat.

Je užitečné pochopit, proč spathiphyllum nekvete a jak situaci napravit.Článek zodpoví vaše dotazy.

Co je květ?

Kvetení je jedním z integrálních stupňů běžné životnosti kterékoli rostliny .Kvůli květu, tvorbě pupenů, každá rostlina následně vytvoří ovoce, ve kterém jsou semena.Semena jsou nezbytná pro pokračování života rostlinného organismu.Pokud pokojová rostlina přestala rozkvět, pak stojí za to identifikovat důvod, proč k ní došlo, a obnovit normální proces biologického vývoje.

Ošetřování a údržba rostliny doma

Optimální domácí podmínky, za nichž spathiphyllum normálně roste, vyvíjí se a kvete, jsou:

 • ) Údržba vzdušné vlhkosti .Je nutné nejen zavlažovat rostlinu včas, ale také zavlažovat její listy.To platí zejména pro horké dny.Postup se doporučuje několikrát denně.
 • Zalévání .Mělo by to být co nejvícečistý a zabraňuje vysychání půdy a zamokření.Je důležité zajistit drenážní vrstvu na dně hrnce o tloušťce 5 cm.
 • Transplantace .Jakmile se kořeny rostliny začnou objevovat z květináče, musí být co nejdříve přesazeny do nového, prostornějšího květináče.
 • Světlo .Spathiphyllum by mělo být umístěno v místě, kde je přítomno rozptýlené sluneční světlo.Vyvarujte se neustále stinných míst a přímého slunečního světla.
 • Živiny .Je nutné zajistit, aby byl květ živen v optimálním množství, nikoli jej překrmovat, ale nenechat jej „hladovějící“.

Doporučujeme sledovat video o tom, jak správně ošetřit rostlinu pro úspěšné kvetení:

Důvody nedostatku květin v „ženském štěstí“

Existuje několik důvodů, proč spathiphyllum přestává kvést.Za účelemstimulace kvetení v rostlině by se člověk měl starat a vytvořit všechny nezbytné podmínkypro tvorbu květů.Níže je podrobně popsáno, proč spathiphyllum nekvete.

Nemoci

Kořenová hniloba je běžné onemocnění, které postihuje spathiphyllum.Důvod jejího vzhledu spočívá v nadbytku vlhkosti v kořenovém systému.Nemoc má plísňovou povahu, rychle se vyvíjí a poškozuje kořenový systém, což má za následek vadnutí listů, padající květiny a hnilobu kořenů.

Aby se tato nemoc zbavila, bude nutné včas rozpoznat výskyt kořenové hniloby a využít ji.vhodné fungicidní přípravky.

Doporučujeme sledovat video o chorobách spathifyla a opatřeních pro jejich prevenci:

Škůdci

Pokud jde o specializované škůdce spathifyla, lze je přičíst:

 • mealybug;
 • mšice;
 • roztoč pavouk;
 • třásně.

Pokud se na rostlině objevil hmyz a zjistilo se poškození, můžete použít lidové recepty a zbavit se škůdců.Mají dobrý účinek:

 • zalévání cibule odvar pod kořenem;
 • tinktura na citronových slupkách;
 • Roztok mýdla, který musí zavlažovat listoví rostlin.

Výše ​​uvedené opravné prostředky se používají pouze v případě drobného poškození rostliny.

 1. Pokud se hmyzům již po dlouhou dobu podařilo žít na spathiphylu, nelze od chemických insekticidů upustit.
 2. Listy obydlené škůdci, jako jsou mšice a třásně, by měly být odstraněny z běžných květů.
 3. V boji proti roztočům existuje několik účinných opatření, takže byste se měli starat o prevenci a dezinfikovat půdu, ve které květ roste dobře.
 4. Není také snadné zbavit se červa.Ve většině případů šetří pouze transplantace rostlin.

Doporučujeme sledovat video o škůdcích spathiphyllum:

Stav půdy

Půda hraje jednu z hlavních rolí v normálním růstu a vývoji rostliny.Absence pupenů na spathiphyllum může být způsobena následujícími problémy s půdou:

 • Nedostatečné provzdušňování půdy .Po každém zalévání se země v hrnci stane hustší a nedovolí vzduchu volně proniknout ke kořenům.Aby se tomu zabránilo, je nezbytné neustále kultivovat ornici.
 • Nevhodná půda , která obsahuje nedostatečné množství mikro a makro prvků požadovaných rostlinou.Pokud je půda, ve které roste spathiphyllum, řídká, pak nebude mít rostlinka nikde k dispozici živiny, které by se dostaly do fáze kvetení.
 • Pokud v hrnci není žádná drenážní vrstva , bude s největší pravděpodobností to vést ke stagnaci vody a v důsledku toho k jejich rozpadu.

Nesprávná péče

Péče o rostliny by měla být prováděna pravidelně, zejména pro zavlažování.Navzdory skutečnosti, že taková exotická rostlina je náročná na zalévání, nemělo by být povoleno nadměrné množství vlhkosti v květináči, protože to vede k rozkladu kořenů.

Je třeba se zaměřit na stav půdy během zavlažování a ujistit se, že půda není suchá, ale není mokrá.Zkušení pěstitelé květin doporučují vytvořit individuální plán zavlažování spathiphyllum, který závisí na ročním období, a držet se ho.

O tom, jak pečovat o květ „štěstí ženy“, aby kvetlo a jak vyrobit více pupenů, si přečtěte zde.

Nedostatek hnojiv

Obzvláště akutní nedostatek živin je cítit, když rostliny po transplantaci již uplynuly hodně času. Během růstu a vývoje rostliny se půda v květináči vyčerpáa květina se neomítá.kde získat živiny.

Nedostatek stopových prvků je možné kompenzovat vrchním obvazem, který se provádí po celý rok.V létě musíte hnojit půdu jednou týdně, v zimě stačí aplikovat vrchní obvazy jednou za 30 dní.

Všimněte si nedostatku hnojiv podle vzhledu rostliny, konkrétně :

 • malé květiny;
 • bledá barva listů;
 • pomalý růst.

Špatné místo pro uchovávání

Spathiphyllum je klasifikováno jako rostlina tolerantní ke stínu, ale nedoporučuje se jej udržovat neustále ve stínu.Pokud nemá dostatek slunečního světla, pak kvetení nemůže čekat.Také nemůžete opustit rostlinu na otevřeném slunci, zejména v létě.Přímé sluneční světlo na listech pálí.

Špatná velikost květináče

Spathiphyllum nepřechází do fáze kvetení, pokud neexistují žádné vhodné podmínky pro pěstování.

 1. Pokud je objem hrnce pro kořenový systém příliš malý , nebude zde žádné kvetení.Čas transplantace spathiphyllum můžete určit vyčníváním kořenů z hrnce.Kořeny by neměly zabírat více než 70% objemu, ale neměli byste si vybrat příliš velký hrnec.
 2. Pokud je v květináči příliš mnoho prostoru , kořenový systém nebude mít čas na růst a vyplnění celého objemu, což také ovlivní kvetení.Pro středně velké spathiphyllum se doporučuje vyzvednout hrnec o průměru 18 cm.

Další příčiny a co s nimi dělat

Nedostatek vlhkosti vzduchuovlivňuje kvetení.V přirozeném prostředí roste spathiphyllum v podmínkách vysoké vlhkosti.Pokud v místnosti, kde stojí květina, není dostatek vlhkosti ve vzduchu, bude to mít vliv na stav rostliny: listy začnou padat a kvetení zmizí.Zvláště stojí za sledování tohoto ukazatele v zimě, když je zapnuto topení.

Nejlepší je umístit nádobu s vodou poblíž rostliny na zimu nebo použít stříkací láhev denně a stříkat vodu několikrát denně na listy květu.

Optimální teplotní podmínky během pučení pro spathiphyllum jsou 18–23 stupňů.Pokud je teplota během této doby nižší, nedochází k kvetení.

Doporučujeme sledovat video o příčinách absence kvetoucích spathiphyllum:

Proč uvolňuje listy, ale neexistují pupeny?

Proč květina „ženského štěstí“ neotevírá pupeny, ale rostou pouze listy?Pokud vypadá vzhled listů rostlina zdravě a silně, ale stále nekvete, je důvodem minerální hnojení.Pokud děláte velké množství dusíkatých hnojiv, pak kvetení nemůže čekat. Dusík stimuluje zelený růst na úkor květu .K aktivaci pučícího procesu je nezbytné hnojit potašovými a fosforovými hnojivy.

S ohledem na všechny výše uvedené důvody, kvůli nimž spathiphyllum nekvete, stojí za to problém identifikovat a přijmout nezbytná opatření k jeho odstranění.Správná péče, správná výživa, dostatečnámnožství světla a vlhkosti zajistí rostlinám normální růst a vývoj, aniž by prošla fází květu.