Podrobné pokyny a vlastnosti chovu Gerbera

Bylina Gerbera v čeledi Asteraceae je živým představitelem podčeledi asteraceae s velmi velkolepým květem heřmánku různých odstínů a barev.Ale v poslední době se stala součástí módy jako zahradní nebo pokojová kultura.

Rozmnožování rostliny

Úspěch pěstování Gerbery do značné míry závisí na správné metodě rozmnožování, z nichž každá má určité výhody a nevýhody.S množením semen můžete rychle rozšířit plochu zabíranou plodinou, ale sazenice budou heterogenní.Vegetativní metody jsou vhodnější pro domácí podmínky, skleníky a indoor.

Jak pěstovat Gerberu ze semen doma


Metoda je výhodná díky možnosti získatvelký počet sazenic v krátké době , skterá nepřenáší škůdce a nemoci a samotné květy se rychle vyvíjejí a mění se v mocnou rostlinu.
Slabá stránka této metody se považujeza nepřítomnost příznaků mateřské rostliny u některých sazenic , jakož i za jejich různorodost v produktivitě a kvalitě, která bude vyžadovat třídění během transplantace.

Během skladování semen klesá jejich klíčivost, alepokud je materiál skladován při t ° při asi 5 ° C,bude zachována vysoká rychlostpo celý rok.Snaží se zasít ihned po sklizni, optimální čas je konec března a začátek dubna.Práce se provádí v tomto pořadí:

 1. Příprava. Sestávají z uspořádání drenáže na dně krabic nebo širokých květináčů a jejich naplnění půdní směsí (lehká univerzální směs pro květiny nebo ve stejných částech listová půda, rašelina, písek a perlit ve směsi), do vrchní vrstvy se přidá trochu vermikulitua jsou vytvořeny rýhy až do hloubky 10 mm.
 2. Semena se vysévají se vzdáleností 2–3 mm,se posypou půdní směsí a zvlhčí se postřikem, načež se krabice umístí na místo o teplotě asi 21 ° C.
 3. Krabice je pokryta fólií nebo sklem , čímž se vytváří „koupelový efekt“, ale denně se otevírá na krátkou dobu.Vysoušení horní vrstvy není dovoleno.Půdní stav je neustále monitorován a podle potřeby zvlhčován.

První sazenice po setí

Zpravidla se objevísazenice7-10 dní po setí.Když se objeví druhý nebo třetí list, vytrhnou se a poté, co se objeví pátý, je rostlina přesazena do samostatné nádoby.O měsíc později se provádí první vrchní obvaz, ve kterém používají pro růže minerální hnojivo.Přečtěte si více o péči o rostliny v zde.

doma může být množení osiva prováděno kdykoli, ale nejlepší čas je od ledna do května.

Kvetení začínápo 6-10 měsících.po přistání.Na konci květnaSilné sazenice lze zasadit do nechráněné půdy.

Propagace gerber pomocí řízků


Řezání Gerbery je možné, ale metoda je vhodnější pro skleníkové nebo skleníkové podmínky, protože proces zakořenění vyžadujekonstantuteploty asi 24 ° C a vysoká vlhkost. Za tímto účelem je vykopáno pouzdro a opláchnuto, pak je odříznut listový výstup.Oddenek je zasazen ve skleníku, z axilárních pupenů, z nichž dva výhonky vylíhnou za dva týdny, což se stane základem řízků.

Jak kořenové řízky?

Z silných výhonků, na nichž se objevily nejméně dva listy, se sbírají řízky.Jsou pečlivě nakrájeny ostrým nožem spolu s kořeny , dlouhými asi 1 cm , a vysazeny do sypké rašelinové směsi, na kterou se nalije vrstva říčního písku nebo perlitu o tloušťce 2 cm.Pro normální zakořenění se udržuje t °na úrovni 24 ° С , při které se kořeny objeví za dva týdny.

Gerbera je transplantována do květináčů dřívenež po 30 dnech. Po celé době řízky vyžadují vysokou vlhkost, pro kterou jsou pravidelně ošetřovány teplou vodou ze stříkací láhve.

Kořenové řízky lépe poté, co byly ošetřeny stimulanty růstu kořenů prášku, které byly předem navlhčeny v 0,01% roztoku manganistanu draselného, ​​setřepaly kapky a ponořily základnu do aktivního uhlí.

Rozmnožování rozdělením keře

Tato metoda je nejúčinnější pro domácí podmínky a umožňuje vám uložit znamení původní rostliny.Všechny akce jsou prováděny.v tomto pořadí:

 1. Pro odloučení do 4 let se vybírá keř.
 2. Rostlina je rozdělena tak, aby na každém keři byly 2-3 růstové body.
 3. Kořeny jsou zkráceny na 10-12 cm a ošetřeny práškovým uhlím.
 4. Výsadba každého kusu do květináče s dobře uspořádanou drenáží.Bod růstu je ponechán 1 cm nad zemí.Spiknutí zakořenuje za 1-1,5 měsíce.
Pokud potřebujete rozdělit mladého keře, provádí se to pomocí vrubové metody: odstraňte horní vrstvu půdy a rozdělte ji na 2-3 části.

Sekce je posypána suchou zeminou nebo dřevěným uhlím.Na začátku růstu lze keře vysadit, zatímco doba zakořenění se zkrátí na polovinu.

Propagace Gerbery domaje časově náročný proces kvůli její „vrtošivé“ povaze a nízkému klíčení semen.Bude úspěšný pouze při zachování teploty, vody a vzduchu a dodržení všech technologických prvků pomocí různých metod rozmnožování květin.

Jaká sezóna je nejlepší na propagaci?

Operace se nejlépe provádí v dubnu až květnu, kdy květina začíná aktivní růst, ve kterém se objevují mladé listy.

Foto

Dále uvidíte fotografii propagace Gerbery ze semen:

Užitečné video

V tomto videu se dozvíte více o rostlině:


Užitečné materiály
Následuje seznam článků, které by vás mohly zajímat:

 1. Druhy Gerbery
 2. Gerbera kvetení
 3. Zahrada Gerbera
 4. Výsadba Gerbera
 5. Gerbera Nemoci, škůdci a jejich léčba