Podrobné tipy pro začátečníky pro chov kuřat doma

Kuřata jsou jednou z nejnáročnějších drůbeží.Chování doma, chov, krmení a péče jsou jednoduché procesy, které dokáže i začínající zemědělec.Různá plemena vám umožní vybrat si vhodné poddruhy přizpůsobené domácímu klimatu a drsným zimám.Jaké jsou nuance, které potřebujete vědět, abyste zvýšili produktivitu kuřat?

Kde začít?

Jak chovat a chovat slepice doma, pokud jste začínající zemědělec?Nejprve se musíte rozhodnout o udržovacím období: pouze pro letní období nebo po celý rok.Na základě uvedeného období byste měli kurník vybavit.Lehké útočiště a vybavená pěší zóna jsou dostatečné pro letní udržování.V zimě potřebují kuřata izolovanou stodolu s dobrým větracím systémem.

Optimální chovatelskou místností je malá stodola na pozemku a dvůr poblíž ní. Uvnitř by dům měl mít stožáry pro přenocování, jakož i podavače a misky na pití. Hřady musí být vyrobeny z hladkých holí ve výši čtvrt metru na 1 hlavu.

Pokud chováte ptáky s cílem získat vejce, je nutné uspořádat hnízda(nejlépe z přírodních materiálů - sláma).Hnízda umístěte do zatemněných rohů.

Podmínky péče a údržby

Povinným krokem je kvalitní vybavení domu:

 1. Místnost musí mít sedlovou střechu,blok (dřevěné) stěny a čistý strop.
 2. Je důležité věnovat pozornost umístění a velikosti oken - rozměry 25 x 30 cm ve vzdálenosti 0,3 m od podlahy.
 3. Vázy pro ptáky by neměly být velké.Jejich optimálním tvarem je čtverec o rozměrech 30 x 30 cm.

Požadavky na pero pro chůzi a přítomnost vysokého plotu.Konečná plocha musí být stanovena rychlostí 0,7 m2pro 1 osobu.Půda by měla být sklon, je nutné mít sklon k vypouštění vody.

Teplota v kuřecím moku by neměla klesnout pod nulu.Místnost musí splňovat hygienické normy, musí být lehká, suchá a teplá (produkce vajec a růst kuřat závisí na těchto parametrech).Pro přirozené očištění jednotlivců se doporučuje instalovat do drůbežího koše koupel popela a písku.

POZOR! Při svém obsahu buněk pták přibírá na váze rychleji a vyvíjí se.V jedné kleci by nemělo být více než 6 cílů.Pro uspořádání podavačů jsou stanoveny zvláštní požadavky.

Měly by mít 3 přihrádky:

 • pro suché potraviny;
 • vitamínové doplňky;
 • mokrý mishmash.
 • ​​

Jaká plemena a jak si koupit?

Za prvé, začínající zemědělci by se měli rozhodnout, za jakým účelem se pěstování provádí. V drůbežářství existují 3 hlavní skupiny plemen:

 1. Kuřata na maso. Vyznačují se velikostí a průměrným snášením vajec.Vhodnými plemeny pro chov jsou brojlery, pomfrety, slinenky.
 2. Vejce. Vlastnosti - malá tělesná hmotnost (2,5 kg), nedostatek masa.Při výběru dávejte pozor na Leghorn, Russian White, Oryol, Rhode Island.
 3. Univerzální (maso a vejce). Jednotlivci se vyznačují vytrvalostí a nenáročností (chata je vhodná k kultivaci).Oblíbenými představiteli poddruhu jsou plemeno May Day, Kuchinsky, Plymutrok a Sussex.

Rozlišuje se také bojové plemeno a dekorativní slepice.Tito jedinci potřebují teplé kuřecí kouty (kvůli špatnému peří) a vyvážené jídlo.Zástupci chovu obou plemen jsou ekonomicky nevýhodní.Na soukromých nádvořích téměř nikdy nenastane.

DŮLEŽITÉ! Nákup kuřat se doporučuje na ptačích trzích nebo na drůbežářských farmách.Při výběru je důležité podívat se na vzhled a aktivitu kuře.

Pěstování kuřat

 1. Je třeba vzít krabici, položit dno novinami, dát piják a krmítko.
 2. Elektrická lampa by měla být umístěna nahoře (upravte výšku dopadu světla tak, aby byla 30 ° na podlaze).První den by mělo být osvětlení nepřetržitě a denní hodiny se postupně snižují na 10 hodin.
 3. Noviny by se měly měnit dvakrát denně.

  Jsou-li kuřata mlácena dohromady, jsou chladná.Pokud se pokusíte držet dál od světla - je horké.

 4. Od 5. dne musíte začít snižovat teplotu (koncový bod - 19 stupňů).
 5. Z bednymladá zvířata jsou přemísťována na podestýlku a několik měsíců oddělena od dospělých kuřat.

Pokyny pro začátečníky

Pro normální vývoj a zachování produkčních vlastností je důležité vytvořit vyváženou stravu.Ujistěte se, že kuřata by měla dostávat krmivo.Obsahuje 65% bílkovin a doplňků bílkovin, což je důležité pro udržení zdraví.

Krmení

Nedostatek vitamínů a minerálních látek ovlivňuje produkci vajec a má za následek špatné celkové zdraví.V takové situaci nemůže kuře poskytnout maximální výkon. Aby dieta pomáhala zdravým jedincům růst a zlepšovala produktivní vlastnosti, je nutné ji saturovat těmito složkami, jako jsou například:

 1. Zelení (čerstvá tráva, listy zelí, zeleninové vrcholy).Produkt nasycuje vitamíny, zlepšuje imunitu.
 2. Sezónní zelenina a vařené brambory.
 3. Různá zrna.Prioritou je proso, kukuřice, pšenice - to je základ stravy.Hmotnostní zlomek takových prvků by měl představovat 50% denního jídla.
 4. Bílý chléb.Hnědý chléb vytváří zvýšenou kyselost a způsobuje poruchu trávicího procesu.
 5. Různé minerální komplexy.Účelem zavedení do stravy je absence problému loupání vajec vrstvami, kvůli nedostatku vápníku.Vhodnou možností je skořápka, křída.
POMOC! Někteří zemědělci doporučují přidávat nasekané skořápky k jídlu.Tento tip je chybný, protože kuřata se mohou začítsamostatně dostávají doplněk ničením vlastních vajec.

Rozmnožování

Hlavním požadavkem pro domácí chov je přítomnost kohouta (1 pro 14–16 kuřat).Při výběru mláďat by se měla brát v úvahu její zdraví a produkce vajec.Kolik vajec je třeba umístit pod kuře, závisí na ročním období a velikosti ptáka.Optimální počet je 10-15 kusů. Bez ohledu na možnost rozmnožování (přirozená cesta nebo inkubátor) musí být vejce podrobena pečlivému výběru:

 • je zakázáno odebírat vejce s deformovaným tvarem (kuře se nebude moci správně vyvíjet);
 • je nežádoucí brát velká nebo malá vejce.První případ je charakterizován přítomností 2 žloutků a druhý - malá velikost kuřat;
 • s deformovanými skořápkami (drsnost, příliš tenká), vejce se odmítají;
 • Mytí vajec je přísně zakázáno.To vede k vývoji plísní a smrti embrya.

Při chovu v inkubátoru by mělo být na skořápku uvedeno datum snášky.Líhnutí začíná od 20 dnů.Rozbité skořápky musí být okamžitě odstraněny.Po narození všech dětí čistí hnízdo a naplní je slámou (piliny).

Nemoci: diagnóza a léčba

I za dobrých hygienických podmínek může dojít k infekci stykem s jiným ptákem (holubi) nebo hlodavci.Nemocní lidé jsou okamžitě znatelní.Jsou letargičtí, udušení, ztrácí chuť k jídlu.Nemocné kuře by mělo být okamžitě chráněno před hospodářskými zvířaty. V seznamu běžných chorob se nachází:

 1. Pasteurelóza nebo ptačí chřipka. Diagnóza může být deprese, horečka nebo žízeň.Výkaly u kuřat jsou tekuté, jsou vidět nečistoty z krve.Problémy s dýcháním jsou slyšet pískot.Léčba spočívá v podávání sulfamidů.
 2. Salmonelóza (paratypoid). Charakterizuje se tvorba nádorů v očích, nástup pěnivých průjmů, otoky kloubů a zánět oblasti kolem kloaky.Léčba - zavedení furazolidonu (1 tableta ve 3 litrech vody).
 3. Paralýza nebo Marekova nemoc. Barva duhovky se mění, nastává paralýza strumy, objevuje se kulhání.Terapie není vyvinuta.Stádo podléhá porážce.
 4. newcastleská nemoc. Mezi příznaky patří vysoká horečka, ospalost, hromadění hlenu a boční obstrukce.Neexistuje žádný lék.
 5. Gamboro nemoc. Nejsou typické klinické příznaky.Cloac může být klován, někdy se objeví průjem.Nemoc je nevyléčitelná.
UPOZORNĚNÍ! Seznam chorob zahrnuje infekci parazity.To je ascariasis, kokcidióza, infekce lupusem.Ošetření vybere veterinární lékař.

Další problémy

Mezi časté otázky patří důvod, proč se ptáci navzájem klování. Existuje několik vysvětlení:

 • slepice odchovává slepice od hnízda;
 • mladá zvířata byla vysazena u starých jedinců;
 • Dům je příliš stísněný.

Každý z uvedených jevů je dočasný.Řeší se rozšířením velikosti kuřecího měchýře (nebo selektivní porážkou).Slepice musí být znovu usazena v samostatné kleci.

Tají slepice?Ano, ptáci aktualizují peří na konci podzimu nebo na začátku zimy. Během tohoto období jednotlivci vypadají nemocně, ale tání je pro zdraví bezpečné.

Co způsobuje špatnou chuť k jídlu?Seznam příčin onemocnění, stresu nebo změn teploty.

Chov kuřat doma je zajímavý a nákladově efektivní postup.Při dodržení základních pravidel údržby a péče můžete vyrůst zdravým potomkům a zajistit si zdravé maso a vejce po celý rok.

Užitečné video

Podívejte se na video o nosnicích.