Podrobný návod, jak sevřít pelargonium

Geranium ( Pelargonium ) je nejoblíbenější květ, který se nachází téměř na každém okenním parapetu.Když roste tato rostlina často používá prořezávání pro svěží kvetení.Je zapotřebí nejen pro velké množství stopek na jednom keři pelargónie, ale také pro dekorativní vzhled rostliny.

Nejsou-li dlouhé výhonky rozřezány v čase, pak listí postupně klesá a květ je ošklivý.Z tohoto důvodu, mnoho hospodyňek vyhodit rostlinu.Ale to nemusíte dělat, stačí odstranit staré vrstvení v čase, pak pelargonium potěší jeho kvetení a krásu po mnoho let.

Co je prořezávání?

Prořezávání je technika, která vám umožňuje kontrolovat velikost a růst rostliny,navíc vám umožňuje zlepšit kvalitu a množství stopek.Pomocí této zemědělské metody je možné oddálit expozici pelargoniového keře, zvýšit počet postranních vrstev a zlepšit dekorativnost rostliny.Kromě toho se životnost a kvetení pelargónie zvyšuje o několik let.

Proč se to dělá?

Geranium má mnoho druhů, od trpasličích rostlin po vysoké keře.Mostpopulární je indoor rolar pelargonium.Každý druh rostliny vyžaduje určitou péči, ale pro všechny formy a odrůdy květu je nutné prořezávat.Postup by měl být prováděn pravidelně - zajistí:

 • vypuštění velkého počtu stopek a větvení;
 • kompaktnost a dekorativnost keře;
 • stabilita, doba trvání a nádhera kvetení;
 • získávání řízků pro další rozmnožování.
Důležité! Geraniums mají spací pupeny v každé internode a prořezávání dává podnět k vytvoření nových vrstev, na které bude položen nový květní pupen.

Co je to svírání?

Štěpnutí - mechanické odstranění horního bodu růstu výhonku,k probuzení postranních spacích bodů.To umožňuje nejen učinit keř více velkolepějším, ale také se následně zbavit bujného kvetení.Štípněte malou rostlinu prsty nebo nůžkami na nehty.

Doporučujeme sledovat video o tom, co je to sevření pelargonia a proč by mělo být provedeno:

Základní pravidla

 1. Stačí sevřít nebo oříznout.pomocí sterilního nástroje je vhodné jej před použitím otřít alkoholem.
 2. Nástroj musí být velmi ostrý, aby nedošlo k poškození zařízení.
 3. Před prací si umyjte a dezinfikujte ruce, aby nedošlo k infekci třetí strany.
 4. Pokud se štípání provádí rukama, nemůžete natáhnout střílení, můžete kořeny poranit.
 5. Jakmile je proces ukončen, je květina položenasluneční světlo, jediný způsob, jak se mladé výhonky objeví velmi rychle a budou silné a zdravé.
 6. Všechny výhonky nasměrované uvnitř pouzdra musí být okamžitě odříznuty, jinak bude pouzdro příliš silné a bude narušena výměna vzduchu pelargónie.
 7. Pokud je vzdálenost mezi listy velká (výhonek je natažen nedostatkem světla), je vhodné oříznout přímo nad listy.
 8. Pokud jsou objevené výhonky nakaženy touto nemocí, odříznou se spolu s kmenem.O tom, které choroby a škůdci mohou ohrožovat pelargonium, si přečtěte zde.
 9. Jakmile je prořezávání dokončeno, měly by být všechny rány ošetřeny antiseptikem.
 10. Pokud se provádí ořezávání královské begónie, neměli byste to dělat najednou, protože rostlina velmi oslabí.

Kdy štípnout rostlinu pěstovanou ze semen doma?

Výsadba semen pelargonia a první výhonky se objevily v květináči, na kterém se vytvořilo 4–6 listů, lze provést první štípnutí.Jak sevřít:

 1. Vezměte si malé nůžky.
 2. Zacházejte s alkoholem.
 3. Opatrně ořízněte bod růstu 1 nebo více letáky.

Po dokončení sevření pelargonium začne dávat boční vrstvya zvyšovat hmotnost listů.

Geranium je třeba sevřít na každém výstupu, který má 4 pravé listy.

Postupné pokyny

Jak správně sevřít?Algoritmus akcí je následující:

 1. Pečlivě zkontrolujte horní výhonky a najděte co nejvícevelká ledvina, která je zodpovědná za růst výhonků.Je to ledvina, která by měla být odstraněna, jinak se pelargonium začne protahovat vzhůru, zatímco spící ledviny se neprobudí.
 2. Jakmile je ledvina nalezena, musí být odstraněna, což lze provést ostrou čepelí nebo prsty.U lesního výhonku je lepší použít zahradnické nůžky.Při provádění tohoto postupu není hlavní věcí nepoškodit hlavní výhonek a mladé listy.
 3. Jakmile je štípání dokončeno, měly by být kusy ošetřeny dřevním popelem, zelenou nebo mletou skořicí.

Jak se tvoří?

Odstraňte horní bod růstu.Pokud se poté horní body spánku probudí, výhonky se okamžitě odstraní.Současně se zastaví růst pelargonia, hlavní kmen začne získávat sílu a výhony, které potřebujete, se objeví velmi brzy.

Dokud nevznikne keř, odstraní se všechna květenství , takže pelargónie se vzdá síly pro rozvoj zelené hmoty.V tuto chvíli může být krmeno dusíkatými hnojivy.V pelargoniu kvetou pouze mladé výhonky, proto, jakmile kvetlo stopka, je odstraněna.

Péče po zákroku

 • Rostlina vyžaduje po prořezávání zvláštní pozornost.Nejprve je třeba jej nainstalovat na nejvíce osvětlený parapet, ale zkuste ho zastínit před přímým slunečním světlem.
 • Pelargonium je ponecháno na okenním parapetu po dobu jednoho měsíce, poté se květina přesune a umístí vedle okna.V této době začíná aktivní vegetační období.
 • Teplota zařízení je pokojová teplota.
 • Je třeba si uvědomit, že pelargónie je velmi vysokáfotofilní rostlina, takže umístěním květiny na severní okno nezískáte nádhernou korunu - z nedostatku slunečního záření se rostlina roztáhne.
 • Pelargonium navíc netoleruje plnost, takže je třeba neustále provádět větrání - nebojí se průvanu a snižování teplot.
 • Jakmile nastane teplé počasí, na balkón se umístí pelargónie.
 • Zalévání by rostlina měla být mírná a voda by měla vypouštět z pánve.V případě této rostliny nechte ji postrádat vlhkost, než v květináči stagnuje.
 • Transplantace rostlin se provádí každé tři roky a nelze ji kombinovat se svíráním nebo prořezáváním.Pelargonium dobře reaguje na krmení, může to být dusíkaté hnojivo brzy na jaře po prořezávání.Pak fosfor-potaš, aby vytvořil svěží a silnou korunu.
 • Pokud je sevření nebo prořezávání provedeno správně, brzy vaše krása ocení svěží kvetení, které vydrží dlouho s náležitou péčí.Co dělat, když pelargonium nechce rozkvétat, najdete zde zde.

Geranium je velmi krásná a voňavá květina, která rostla dokonce i na parapetech našich babiček. Věřilo se, že tato rostlina přináší do domu harmonii a prosperitu.V současné době existuje spousta hybridů, které se liší květem a tvarem květenství.

Lze najít begónie neobvyklého odstínu.Začátečníci tuto rostlinu jen zřídka koupí, protože věří, že vyžaduje zvláštní péči.Alenení tomu tak, jediným stálým požadavkem je systematické prořezávání a štípání, bez ohledu na odrůdu a typ pelargónie.

Podrobněji o péči o pokojové pelargonium jsme popsali zde a od tohoto článku se můžete naučit, jak pěstovat rostlinu na otevřeném prostranství.

Podobná videa

Doporučujeme sledovat video o správném sevření a oříznutí pelargonia: