Pokud je orchidej "líný" - jak ji rozkvetnout?9 důležitých pravidel

Milovníci orchidejí je ocení především pro svou luxusní kvetoucí krásu.Proto rostlina, která si nepřeje, aby oko potěšilo, vyvolává pro svého majitele spoustu otázek týkajících se způsobů, jak donutit stopku a zachovat ji až do odhalení květin.

Proč je doma orchidej tvrdohlavá, nechce rozkvetnout a ukázat se v celé své slávě, jak ji znovu rozkvetnout, řekneme v článku.Na toto téma si také můžete prohlédnout užitečné video.

Když jste domadochází k kvetení?

Různé odrůdy orchidejí začínají kvést v různém věku .První pupeny se obvykle objevují, když je květina 1,5 až 3 roky stará.Věkem orchideje můžete zjistit její výhonky: pokud je rostlina 2letá nebo starší, pak by měla být alespoň 5-8 kusů.

Upozornění : Botanici znají více než 30 tisíc přírodních odrůd kvetoucích orchidejí a stejný počet druhů této rostliny pěstovaných uměle.

Poté, co kvetla orchidej, ajeho stopka vyschla, je možné čekat na další kvetení nejdříve za 2-3 měsíce.Tato skutečnost je způsobena skutečností, žezdravá rostlina s náležitou péčí může produkovat pouze stopky 2-3krát ročněa doba květu sama o sobě je obvykle asi 3 měsíce.Ne všechny orchideje však dodržují obecná pravidla a důvodem jsou často nesprávné podmínky jejich údržby a nedostatek znalostí majitelů o tom, jak jednat, aby se dosáhlo kvetení.

Proč to nezačne dlouho?

Může existovat několik důvodů, proč orchidej v žádném spěchu potěšila svého majitele květinami s více než rokem nebo dokonce dvěma.

 1. Jakýkoli druh rostlin orchidejí se ve vesmíru opravdu neradi pohybuje.Dokonce i hrnec otočený na druhé straně ke světelnému zdroji se pro ně stává vážným stresem.V důsledku rotace a přeskupení rostliny z místa na místo může dojít ke zpoždění ve vzhledu stopky, jakož i k pádu pupenů, které již začaly.
 2. Častý důvod, proč orchidej nekvete, může být způsoben nedostatečným osvětlením jeho kořenového systému.Jsou to kořeny, které poskytují kompletní fotosyntézu celé rostliny, takže kvetoucí orchideje musí být vysazeny pouze v průhledných květináčích.
 3. Orchidej nikdy nekvete, pokud na ni není dost světla.Proto pro kvetení této rostliny je důležité zajistit jí správnou úroveň osvětlení.V zimních dnech přijdou k záchraně LED lampy, které pomohou prodloužit denní dobu o nezbytnémnožství času (obvykle orchidej vyžaduje 10 hodin jasného světla pro pravidelné kvetení).
 4. Absence denních a sezónních teplotních rozdílů v místnosti také vede ke zpoždění kvetení orchidejí.K rozkvětu je v tomto případě nutné pouze vytvořit rostlinu co nejblíže k přírodním podmínkám, přičemž je třeba zajistit, aby teplota vzduchu byla v noci o 4 až 6 ° C nižší než během dne.Vynikajícím řešením by bylo vytvoření umělého zimování pro zeleného miláčku po dobu alespoň 20 dnů při teplotě 5-10 ° C nad nulou.

Musí být rostlina uměle stimulována?

Abynově transplantovaná orchidej mohla produkovat velké a světlé květy, je třeba dbát na to, aby uměle rozkvetla .Je důležité se ujistit, že rostlina je zcela zdravá, má silné kořeny a silné a masité listy.

 1. Nejčastěji jsou květy orchidejí stimulovány umístěním do stresové situace.Pokud rostlina začala být „líná“ a dlouho nevystříkla stopku, můžete ji zalévat zaléváním.K tomu ponořte nádobu do vody zahřáté na 40-45 ° C a nechte ji tam 30 minut.
 2. Horká sprcha je také užitečným stimulantem pro kvetoucí orchideje.Vložte rostlinu do koupele a její listy a kořeny vylijte velmi teplým proudem vody (teplota by měla být tolerovatelná pro ruce, jinak můžete kořeny a listy spálit!).
 3. Pokud orchidej nikdy kvetla, navzdory přiměřenému věku, jakož i kvantitě a kvalitěvýhonky, můžete ji zkusit poslat na týden nebo dva na chladný balkon (pokojová teplota by neměla klesnout pod 0 ° C).Tento postup bude simulovat zimování rostliny in vivo, čímž se přiblíží období kvetení.Jakmile přinesete květ zpět do domu, brzy se na něm objeví stopka.

9 důležitých pravidel pro kvetení

Zkušení majitelé orchidejí doporučují dodržovat 9 jednoduchých pravidel, která zajistí jejich včasné a bohaté kvetení .Tady je co dělat:

 1. Orchideji by mělo být umožněno růst.Je normální, že nekvete před 3 roky.Mladá rostlina ještě není dostatečně posílena a předčasné kvetení může vést k její smrti.
 2. Pro výsadbu zeleného domácího mazlíčka je důležité používat pouze průhledné hrnce.To zajistí plnou účast kořenů na fotosyntéze, která je nezbytná pro zdravý růst a kvetení.Nejlepší je zvolit dokonale hladký kontejner ze skla nebo plastu.Hliněné květináče nebudou schopny propouštět světlo a jejich drsný vnitřní povrch povede k tomu, že kořeny květu na něj jednoduše dorostou a při následné transplantaci jsou zraněny.
 3. Nenastavujte zařízení z místa na místo.Zejména - v době kvetení orchidejí.Pokud je změna polohy stále nutná, měli byste zařízení poskytnout obvyklou teplotu a světelné podmínky.
 4. Rostliny orchidejí vyžadují hodně slunečné barvy.Stání v šeru orchideje nikdy nekvete.Rostlina však bude vyžadovat přímé stínování světlasluneční paprsky.
 5. Orchideje nemají rádi nadměrnou vlhkost, proto by jejich zalévání mělo být mírné (1krát za 10–12 dní).V opačném případě by kořeny mohly začít hnit a rostlina zemře.
 6. Orchidej by neměla být umístěna na ponoru: rostlina může nejen odmítnout produkci stonku květin, ale také zcela zbavit pupeny, které již byly vypuštěny.
 7. Pro plný rozvoj orchidejí je nezbytné použít specializovaná hnojiva na bázi draslíku a fosforu.
 8. Orchideje jsou tropické rostliny a vyžadují neustálé zavlažování postřikem.
 9. Pokud zdravá orchidej nekvete dlouho , stojí za to ji zdůraznit.Chcete-li to provést, můžete odstranit rostlinu na tmavém místě, nechat ji přes noc v chladu, koupat kořeny v horké vodě.Po takových manipulacích bude květina pravděpodobně začínat stopkou.

Proč nedává pupeny ani listy roste?

Nejčastěji je zastavení vývoje a růstu spojeno s nedostatkem hnojiv.Ke stimulaci aktivní vegetace byste měli listy rostlin ošetřit speciálním hnojivem pro phalaenopsis.Po úplném obnovení vegetativní funkce rostlina zvýší potřebnou zelenou hmotu, a pokud bude správně udržována, potěší majitele s mladým stopkou.

Jak pochopit, proč orchidej nekvete, přečtěte si zde.

Pokud uvolňuje pouze kořeny a listy

Pokud orchidej nekvete, ale uvolňuje listy, může být v klidu .Doba odpočinku rostlin orchidejí zpravidla trvá od 1,5 do 3měsíce, po které by měl být závod vybaven chladnějším režimem teploty.

Pokud nedochází k kvetení déle než tři měsíce, je nutné pochopit režim zavlažování, jakož i vlhkost a teplotu v místnosti, kde se orchidej udržuje.Je nutné upravit podmínky zadržení a vytvořit stresující podmínky pro úspěšnou destilaci rostlin.

Doporučujeme sledovat video o důvodech absence květu orchidejí při pěstování listů:

Jak vyrobit pupeny změnou zalévání?

Zavlažovací režim je zvláště důležitý pro úspěšné kvetení orchidejí .Jak urychlit kvetení změnou zalévání?Voda rostlin by měla být úplným ponořením hrnce do vody.Aby byl suchý substrát nasycený vlhkostí, je třeba květináč vytáhnout z ozdobného květináče a položit do vody po dobu 3-5 minut.Po zalévání je třeba rostlinu vytáhnout, nechat přebytečnou vodu vytéct z hrnce a umístit ji na původní místo.

Takové manipulace by se měly provádět jednou za dva týdny v zimě a jednou za každých 10 dní v létě.Častější koupání může vést k hnilobě kořenového systému a nemoci a někdy i úplné smrti rostliny.

Orchideje přitahují vlhké klima subtropů, proto je důležité udržovat vysokou vlhkost v místnosti , kde se pěstují.Rostlina by měla být stříkána denně pomocí dobře usazené teplé a měkké vody.

Jak stimulovat úpravou délky denního světla?

Doporučení : Důvod neochoty orchideje kvést může spočívat vnedostatek světla.Je nutné zajistit, aby byl závod osvětlen nejméně 10-12 hodin denně.K zajištění této podmínky je zcela vhodný fytolam s vhodným spektrem, který nevysušuje vzduch.

Navzdory fotofilii orchidejí by se v létě neměly umisťovat na jižní okna : tam mohou zapálit slunce a teplotu.Kromě toho, každá rostlina potřebuje fázi nočního odpočinku, aby byla správně provedena fotosyntéza, takže nezapomeňte na rostlinu pod zahrnutým fytolampem v noci.

Závěr

Orchideje jsou ve svých kosmetických rostlinách luxusní, které mohou poděkovat za fantastické květy za správné dodržování jednoduchých pravidel péče o ně.Při použití některých triků při organizaci režimu údržby domácího zvířete každý majitel orchidejí dosáhne svého hojného rozkvětu.