Pokyny k přistání a péči o společné privet

Příroda (ligustrum) v přírodě roste na Ukrajině, na Krymu, na Kavkaze, v Moldavsku a také v severní Africe, Íránu a východní Asii.

)

Popis

Ligustrum vulgare byl chován v roce 1878.Od ostatních druhů se liší (a je jich tam asi 50), pokud jde o zvýšenou odolnost proti chladu (vydrží teploty 30 stupňů Celsia), a proto secítí skvěle v mírném klimatickém pásmu .Je to krásný a nenáročný lesní keř s tmavě zelenými listy o 6 centimetrech.

Keř roste objemný a vysoký (do 5 metrů).Jeholze oříznout .Kvet začíná v červenci.Kvetení končí asi po 25 dnech.Květenství jsou podobné bílým víčkům a sestávají z mnoha malých květů.Plody jsou černé, jako by byly lakované, skvrny nespadají velmi dlouhou dobu.

Pozor! Plody ligustrum jsou podobné bobulím třešní, ale jsou vysoce toxické.

Ligustrum vulgare f.Sempervirens - vždyzelený zázrak.Ligustrum vulgare Atrovirens má tmavě zelené listy, které na podzim stmavnou.

Má bílé květy, které se postupem času mění v lesklou ovocnou peckovinu.

Ne všechny dekorativní druhy květu ligustrum.Například Ligustrum vulgare Aureum (aurea) - privetobyčejná zlatá má listy kopinaté nebo oválné, zlaté barvy, zvláště nasycené, pokudroste v oblastech dobře osvětlených sluncem .Používá se k vytváření živých plotů v jižních městech Ruska.

Na tom se netvořily žádné květenství.Dalším nekvétajícím druhem je Ligustrum vulgare Glaucum.Keř roste krátce, jako Aureum, maximum je metr, jeho listy jsou podlouhlého tvaru, šedé, každý má světlý okraj.

Druhy z fotografie

Ve společném rodu privetů existuje více než 50 druhů rostlin.Liší se délkou růstu, tvarem a typem (keře, stromy).

Společný privet - rozsah je Rusko, Ukrajina, Čína, Japonsko.U některých odrůd může dorůst až 4-5 metrů.Listy jsou oválné.Nepřítomnost vůči slunečnímu světlu.Během období květu získává bílé květy.Nejodolnější vůči chladu, v zimě nevyžaduje pokrytí.

Následující odrůdy privetu obyčejně získaly popularitu:

  • Aurea (kulatý tvar) - netoleruje chlad, má zlatou barvu listoví.Roste na jeden metr na výšku.Nekvete.
  • Javor javorový je keř nekvetoucí, který dosahuje výšky 3–4 metry.Odolnost vůči chladu je špatná.
  • Glaucum Albo-marginatum je keř nekvetoucí, který není vysoký více než jeden metr.Zelené smaragdové listy se stříbrným lemováním.
  • Glaucum je šedé listí.Fadeless.
  • Vicari - má pevně usazenou korunu.Výška na metr, netoleruje vítr.Listí se žlutým nádechem, a v zimě mákaštanový stín.Doba květu je léto.

Vizuálně se můžete seznámit se společným privetem na následující fotografii:

Lesklý (zlatý)

Keř nebo strom do výšky 6 metrů.Kvetení probíhá v létě a trvá asi tři měsíce.Plody jsou podobné rybízu, malé, tmavé.Zakoření v úrodné zemi, i když dobře toleruje stín.Často se používá k vytváření živých plotů kvůli jeho dekorativní vzhled.

Japonci

Je téměř brilantní, ale roste pomaleji a kvetou méně, ale toleruje stín.Roste na 4 metry.

Pestrý (čínský)

Roste až na dva metry, vhodný pro pěstování živých plotů.Toleruje nepřítomnost slunce.Listy se zlatým okrajem, během květu nosí bílé květy.Květy pozdě - po dosažení věku tří let.Pomocí hnojiv můžete prodloužit dobu květu.

Quihou

Keř roste v červenci na dva metry, kvetou na krátkou dobu, až jeden a půl až dva týdny.

Amurskaya

Keř, vyžaduje útočiště na zimu, protože netoleruje chlad.Ovoce na začátku podzimu.

Pravidla pro opuštění

Dále se podrobněji věnujeme fázím péče o keře.

Půda a vystavení světlu

Půda pro pěstování ligustrum může být jakákoli, stejně jako světelné podmínky.Je pravda, žena slunci se vyvíjí rychlejia roste výš.Výhodná je půda mírně zásadité .Před začátkem léta musí být země kolem keře mulčována.

Teplota

Maximální mínusová teplota, kterou keř vydrží, je -30 stupňů Celsia.

Vrchní obvaz

Na jaře se vykopává zemina kolem keřů a do ní se zavádí složité minerální hnojivo , jakož i směs vápna a písku .

Ligustrum se necítí dobře v kyselé půdě.Po 3 letech se na podzim zavádí hnojivo obsahující draslík, které rostlině snáší mráz.

Ořezávání

Řezané keře nejen pro dekorativní účely.S pomocí zahradnických nůžek jsou odstraněny nemocné a zlomené větve, aniž by se zapomnělo na zpracování plátků zahradní var.

Zalévání

Rostlinasnáší sucho .Přesto by se mělo zřídka, ale hojně (30 litrů na keř) zalévat, pokud jsou intervaly mezi srážkami dlouhé, zejména když aktivně roste.

Přesazování

Doporučuje se, aby byl závod na jařetransplantován , zatímco pupeny spí.

Rozmnožování

Rozdělení keře .Část rostliny, společně s kořenovým systémem, se naseká a přesadí na nové místo.

Propagace kořenovými výhonky : jsou vykopány a odděleny od matečné rostliny.

Řízky .Obvykle se vyrábí v červenci, pokud se používají mladé řízky.V červnu - pokud jsou zasazeny větve sklizené v předchozím roce.

Rozvržení s přidáním větve .Nakloní se k zemivětev umístěná blízko země.S jehlou jsou na její kůře vytvořeny drážky.

Větve se vykopávají: pod ní se umisťuje hydrogel, který usnadňuje následnou péči (při kopání bez hydrogelu je třeba větvičku pravidelně zalévat), a nahoře je sphagnum nebo půda navlhčená vlhkostí, pokrytá filmem (vlhkost se neodpaří).

Část větev zůstává nad zemí.Pokud jeho konec začal růst, pak bylo vrstvení provedeno správně.Transplantace by měla být provedena na jaře příštího roku.Větev je odříznuta od mateřského keře, nový keř je vykopán a přesazen.

Uvolnění bez kapání . Na začátku jaraje jehla několikrát držena podél větve a zanechává škrábance na kůře.

Pod škrábanci je připevněna fólie (polyethylen), do které se nalije voda a fólie se upevní na větev nad poškozenou oblastí.

Šev lze lepit páskou. Pokud je kmen v průběhu časunapojen,se v paketu objeví kořeny .Na konci srpna, kdy bude spousta kořenů, se odřízne část větve s kořeny, odstraní se z ní film a do země se vysadí nový keř.Pokud ponecháte pytel na větvi na zimu, kořeny v něm nebudou schopny zimy, protože polyethylen zamrzne.

Semena .Semena jsou jako hroznová semínka.Onijsou namočeni po dobu 24 hodin ve vodě , k nim se přidají stimulanty a poté se vysejí do půdy sestávající z písku a rašeliny v poměru 1: 3.Dále je nutné centimetrové prohloubení semen, zalévání a zakrytí filmem.

POMOC! Nádoba je umístěna na spodní polici chladničky na 3 měsíce.

Na konci stratifikace se semena klíčí při teplotě 18–24 stupňů Celsia po dobu 2–8 týdnů.

Přistání

Keř pro výsadbu keře by měl být hluboký 0,4 - 0,65 metru (0,3 metru více než kořeny rostliny) a 0,4 -0,65 metru v

Pěstování doma nebo jak vyrábět bonsaje

Ligustrum doma se pěstuje ve formě bonsaje, což vyžaduje pečlivou péči.Takový strom může být vysoký od 15 do 50 cm.Pro pěstování bonsaje jsou vhodné takové odrůdy: privet japonský, amurský, čínský, obyčejný.

K vytvoření formuláře se používá drát, který je položen na lignifikovanou část stromu.Pod drátem je položena ochrana vláken kůry - rafie.Uložená „obvaz“ je ponechána po dobu 3 měsíců.

Na jaře by se měly nařezat slabé nebo ošklivé větve, aby se tvarovala koruna.Velké poškození - lesk přes zahradní var.Pokud jde o hustotu listů, několikrát sevřete vrchol mladých rostlin.

Každé dva roky je vhodné obnovit velkou většinu půdy v kontejneru, protože kořeny nesouhlasí s transplantací.Je-li půda suchá, je nutné ji přesadit, aby nedošlo k jejímu poškození, poté hojně voda.Aby kořeny rostly v šíři, při přesazování musíte kořeny oříznout - ponechat průměr asi 10-15 cm.

.

Má-li se pěstovat hranice keřů, měla by být hloubka a šířka zákopu rovněž 0,4 - 0,65.metr.Mezi křoví je ponechána vzdálenost nejméně 30 cm.

Do jímky se nalije voda, po absorbování se umístí 10 cm rozdrceného kamene.Směs trávníku, rašeliny, humusu a 130 gramů hnojiva obsahujícího dusík, fosfor a draslík se nalije na polovinu jímky.Do jámy se umístí sazenice, její kořeny se narovná a shora se pokryjí půdou sodno-rašelinovou.

DŮLEŽITÉ! Keře po výsadbě jsou napojeny pod kořen.Po měsíci, během kterého je třeba sazenice pravidelně zalévat, je půda kolem nich sekána 5 - 8 cm vrstvou rašeliny.

Onemocnění a škůdci

Pokud se na letácíchprojeví hnědá hranice , je třeba půdu hnojit draslíkem dvakrát hnojením - po této hranicizmizí, protože výživa rostliny se naplní.

Roztok se připraví takto: 3 lžíce se zředí v 10 litrech vody.lžíce chloridu draselného a vysype se pod keřem.

V důsledku velmi chladných a zasněžených zim může dojít k poškození horních částí výhonků. Léčba insekticidypomáhá zbavit se škůdců: mšic, roztočů, múčnatek, housenek, weevilů, mealybug atd. Zpracování s mýdlovým roztokem eliminuje molice a uzenou plísni.

Aplikace

K vytvoření živých plotů se obvykle používá vrstvení bez kapání.Tento způsob propagace vám umožňuje rychle získat spoustu nových rostlin.Střih privet dobře snáší.V zimě je takový živý plot házen sněhem.Na jaře se roztaví,urychlení procesu rozptylem není nutné.

Důležité:Musí být ve vzdálenosti nejméně jeden a půl metru od zeleného plotu stálezeleného záhonu k ostatním rostlinám na pozemku i do pozemku sousedů.

Společný privet - keř vhodný pro osamělé výsadby, vytváření zelených živých plotů a hranic.

Užitečné video

Video o výsadbě obyčejného privetu od odborníka na rostliny: