Pokyny krok za krokem: jak zkrátit pokoj?Nuance postupu a vlastností péče o rostliny

Indoor lze bezpochyby nazvat královnami květin.Jsou populární a vyžadují náležitou péči.

Rostliny potřebují nejen obecnou péči : ​​ vrchní obvaz, zalévání, přístup na čerstvý vzduch, pozorování.Pro hojné a trvalé kvetení je důležité prořezávání.

Dále v článku budeme hovořit podrobněji o vlastnostech postupu pro ořezávání místnosti růže, a také poskytnout postupné pokyny.

Je to nutné?

Tento postup je pro vaši růži životně důležitý, protože přispívá k jeho rozvoji a omlazení.

Rozlišují se tři druhy prořezávání rostlin :

 1. Prořezávání slabých výhonků, které přesahují obrys.Je potřebná pro plný růst.
 2. Formativní prořezávání.Podporuje kvetení a koná se každý rok.
 3. Prořezávání vyblednutí a starých výhonků se provádí každou sezónu.
Pokojová růže se odřízne, když je pupen jižplně odhalil, a může vidět téměř uprostřed.

Vlastnosti prořezávání na jaře, v létě, na podzim a v zimě

Hlavní prořezávání probíhá na konci zimy - brzy na jaře.Pak, když květina začne růst aktivně.To je čas, jak se zbavit sušených listů a stonků.Prořezávání růží také závisí na ročním období.Pokojová rostlina je také ovlivněna změnou ročních období.

​​
 • Na jařese řeže větve poškozené suchým vzduchem a škůdci.Nepoškozené větve by se měly zkrátit, aby se stimulovalo kvetení.
 • V létěje důležité ořezávání mrtvého dřeva (suché květiny, větve, listy).Je třeba sledovat výskyt nadměrných výhonků a stříhat je.Mohou způsobit plísňové infekce.Ke stimulaci nového květu se letní stříhání provádí začátkem srpna, ale pouze u rostlin, které kvetou několikrát ročně.Vnitřní růže by měla být pravidelně venku.
 • Na podzimjsou oříznuty horní a vadlé květiny.U některých odrůd je stimulováno sekundární kvetení.Prořezávání během tohoto období je zvláště užitečné: příprava živin pro příští sezónu a výživa kořenového systému.
 • Zimní prořezávání .Aby se stimuloval růst a kvetení, musí rostlina na zimu ořezávat.Provádí se poté, co květina odstraní listy.Tento postup musí projít ty růže, které musí být pokryty.Během takového stříhání, dokonce před mrazy, stonky jsou zkráceny a nezralé výhonky jsou odstraněny.Aby nedošlo k infikování květu houbovými chorobami,potřebují ostrý sterilní nůž.Je nutné oříznout větve a ponechat 3-4 pupeny.

  Hlavní zimní ořezávání se provádí na konci února, kdy pupeny právě začaly bobtnat.Místnost by měla být v tuto chvíli v pohodě.Poškození pak nebude škodlivé, protože růstový proces zpomaluje.

Které části pokojové rostliny jsou odstraněny?

Je důležité vědět, které části rostliny by měly být odstraněny bez poškození domácí růže :

 1. divoké stonky rostoucí ze základny;
 2. čerstvé výhonky, které nepřežijí chlad;
 3. větve rostoucí ve směru stonku keře;
 4. sušené větvičky a květiny;
 5. staré výhonky starší než tři roky.

Kdy lze část rostliny odstranit a kdy ne?

 • Při rozkvětu jednou za rok, na podzim, růžové plody tvoří dekorativní ovoce, v tomto případě se květiny rostliny neodstraňují.
 • V létě je růst výhonků nežádoucí.To je stimulováno prořezávání zvadlých květin.Z tohoto důvodu nemusí být tento postup v tomto ročním období prováděn.
 • Je třeba odstranit divoké výhonky rostoucí na dně růže.Pokud neprovádíte postup prořezávání, může to způsobit smrt rostliny.
 • Oříznout větve a odstranit listy by mělo být na podzim.To pomůže rostlině neinfikovat houbovými chorobami.

Jaký je rozdíl v postupu před, během a po květu?

 1. Při stříhání během květu by na větvi měly zůstat alespoň 3 pupeny.To pomáhá omladit růže a aktivuje růstový proces.
 2. Před kvetením se ořezávají pouze slabé výhonky.Je to nutnépro tvorbu a plný růst zdravé rostliny.
 3. Po odkvětu je třeba odstranit suché větve a pupeny.To přispívá k růstu krásy místnosti.
  Řízky se 2 až 3 pupeny mohou být vyříznuty z té části rostliny, jejíž květy již vybledly.Budou potřebovat pro další reprodukci.

Postupné pokyny k ořezávání

Pro postup budete potřebovat :

 • zahradní rukavice;
 • ostré a sterilní nůžky;
 • koš na kousky.

Prořezávání:

 1. Peduncle .Ořezávání stopek je nutné, když rostlina kvetla a nemá dostatečnou sílu pro budoucí kvetení.

  Pomocí zahradnické nůžky odstraníme ty květiny, jejichž okvětní lístky se drobí při nejmenším pohybu a pupen je ohnutý dolů.

 2. Stonek .Je nutné odstranit tmavé a matné stonky rostliny.Je-li stonek poškozen pouze z poloviny, musí být oříznut o něco výše než oko.

  Slabé a tenké výhonky rostoucí ve směru stonku keře mohou narušovat pohyb vzduchu, což je pro rostlinu důležité.Musí být odříznut na základně.

 3. Listy .V podzimním a jarním období jsou listy prořezány pro zdravotní účely.To přispívá k bujnému kvetení domácké krásy.
 4. Šipky .Když jsou slabé, stříhejte květinové šipky bez listí.Pokud je květina pro stonek příliš těžká, musí být vložky také odstraněny.

Následuje vizuální video s oříznutím pokojové růže:

Zpracování

Nezanedbávejte včasprofylaktické ošetření .Pomůže zabránit infekci externími škůdci.Místo řezu je nutné ihned zpracovat dřevem nebo bílým lepidlem.Antifungální sprej také pomůže zabránit nežádoucím účinkům.

První péče

 • Stejně jako před postupem je sluneční světlo důležitým faktorem po oříznutí místnosti, ale nemělo by být zanedbáno.Osvětlení by mělo být rozptýlené a teplota by neměla být vysoká.
 • Zalévání pravidelně, ale mírně je nezbytné, pokud bylo prořezávání prováděno na podzim.Během zimního prořezávání by se mělo snížit zavlažování.V létě je důležité, alespoň jednou měsíčně, hnojit rostliny.
 • Porážka indoor růží s plísňovými infekcemi může v prvních týdnech po prořezávání způsobit zvýšení vlhkosti.

Pro více informací o tom, co je v domácnosti třeba pro pokoj vzrostl, si přečtěte zde a od tohoto článku se dozvíte, jak se postarat okvětina v zimě.

Jak správně pokrýt květinu v květináči po zákroku?

 1. Zakryjte zemi mrtvým dřevem.
 2. Stonky květu jsou upevněny blíže k zemi.
 3. Zakryjte stonky suchou trávou nebo listy.
 4. Vytvořte zaoblený design tak, aby se rostlina neudusila.
 5. Zakryjte strukturu fólií.
 6. Sledujte stav rostliny denně.

Možné chyby a jejich důsledky

Nesprávné prořezávání pokojové růže je nedodržováním jednoduchých pravidel péče o zařízení během tohoto postupu. Existuje několikspolečné body, na které by se nemělo zapomenout :

 1. Ostrý a čistý nástroj.Povinná dezinfekce roztokem síranu měďnatého nebo silným roztokem manganistanu draselného.
 2. Nezapomeňte pracovat v zahradních rukavicích, aby nedošlo k poškození kůže.
 3. Svažujeme svah tak, aby voda při zavlažování stékala dolů.
 4. Ledvina by se měla dívat mimo křoví, nikoli dovnitř.Ořízněte potřebu 1 cm pod ledviny.
 5. Po zákroku nutně zpracujeme plátek.

Nesprávné prořezávání může vést ke špatné kvalitě a snížení počtu květin, ke ztrátě okrasných rostlin.Někdy to dokonce vede k jeho smrti (Chcete-li se dozvědět, jak zabránit smrti květu a oživit růži doma, můžete zde ).

Častou chybou při stříhání v létě je nedbalost při odstraňování zvadlých květin.Když je opustíte, můžete letos zpochybnit další kvetení růží.

Dalšíběžná chyba ořezávání v tomto období se považuje za nedostatečnou pozornost pro slepé výhonky .Pokud jsou takové výhonky včas odříznuty, změní se na kvetoucí.

Správná péče a pozornost k vaší domácí růži zajistí zdravé a svěží kvetení, které vás určitě potěší svou dekorativností a krásou.

Koupili růži v květináči a nevědí, co dělat dál?Přečtěte si naše materiály pro péči o květiny a zjistěte, kdy je třeba transplantovat rostlinu, proč pokojová růže kape listy apupeny a kohoutek.

Užitečné video

Nabízíme vám, abyste si mohli prohlédnout informativní video o prořezávání pokojové růže: