Pokyny pro domácí péči o závod Scheffler Arboretum

Sheffler je největším zástupcem čeledi aralských rodů z jihovýchodní Asie. Rodina Shefflerů, pojmenovaná podle německého botanika Jacoba Schefflera, zahrnuje asi 150 druhů stromů, keřů a vinné révy.

Některé druhy Scheffleru se pěstují jako okrasné rostliny.

Květinářky přitahují krajkové listy, připomínající otevřené dlaně nebo děravý deštník, jak se někdy říká.

Tato rychle rostoucí rostlina nevyžaduje složitou údržbu a je vynikající pro terénní úpravy, kanceláře a venkovní terasy.

Obecný popis rostliny

Schefflera arboricola je miniaturní verze Shefflera Radiant.V přírodě dosahuje tato stálezelená rostlina výšku 8–9 metrů (Radiant dorůstá až 15 metrů).Mladé výhonky jsou zelené, jakmile ztuhnou, jsou hnědé.Složité listy se skládají ze 7–9 částí, z nichž každá může dosahovat délky 20 cm a šířky 4 cm.

V domácích rostlinách dorůstá až 2 metry.Chovatelé chovali mnoho odrůd této rostliny, lišící se tvarem a barvou listů.Mezi oblíbené patří Zlatá kaple (se zlatými skvrnami na listech), Hongkong, Compacta a další.

Foto

Fotografie ukazuje rostlinu s řádnou péčí domapodmínky:

Domácí péče

Akce po nákupu

Mladé schefflery se obvykle prodávají v tenkých plastových obalech s rašelinounebo jiný lehký substrát. ​​Můžete dát rostlině několik dní, abyste si zvykli na nové podmínky, a poté ji musíte transplantovat do většího květináče se silnou vrstvou drenáže a vhodné půdy.

Teplota

Sheffler upřednostňuje chlad, nejlepší teplotní rozsah je 16–22 ° С.

V létě se dobře cítí na čerstvém vzduchu, může být vyvedena na balkón, chráněna před přímým sluncem.

Příliš vysoká teplota poškozuje rostlinu, způsobuje pokles listí, takže ani v chladném období byste neměli umístit hrnec Shefflera blízko baterie nebo topení.

Pro zimování je lepší zvolit chladnou místnost o teplotě 14–16 ° С, ale nechat teplotu klesnout pod 12 ° С.

Osvětlení

Nejlépe rostou za rozptýleného, ​​ale jasného světla. Přímé sluneční světlo může způsobit popálení listů, takže je nejlepší umístit rostlinu na východní nebo západní stranu.

Na okno je možné nainstalovat nastavitelné žaluzie, aby se zabránilo vysychání listů a půdy.Pokud dochází k zimování v teplé místnosti, kde je teplota vyšší než 17–18 ° C, bude nutné další osvětlení, je vhodnější instalovat zářivky.

Zalévání

Sheffler's vyžaduje jednotné zalévání proudržování vlhkosti půdy během vegetačního období. V zimě je třeba zalévat.Půda mezi zavlažováním může vyschnout, ale nedovolí kořenům vyschnout nebo naopak stagnaci vlhkosti - to může vést k rozpadu kořenů nebo infekci rostliny.

Zčernalé listy jsou jistým příznakem nadměrného zalévání.Nedostatek vlhkosti lze zjistit pomačkanými nebo zvlněnými listy.

Hnojivo

Během období aktivního růstu (od dubna do října) je možné hnojit komplexním hnojivem pro pokojové rostliny každých 10-15 dní.V případě potřeby můžete střídat minerální a organická hnojiva.

Transplantace a půda

Nejlepší je transplantovat „Sheffler“ na jaře, mladé rostliny vyžadují transplantaci každé 2 rokya starší- každých 4–5 let.

Bude vyžadována lehká půda s mírně kyselou reakcí.

Vhodná je půda připravená pro palmy nebo směs trávníku a listové půdy, písku a humusu (2: 1: 1: 1).

Zvláštní pozornost by měla být věnována drenážní vrstvě - měla by zabírat nejméně čtvrtinu výšky hrnce. Jako drenáž je vhodná expandovaná hlína.

Po výsadbě je třeba rostlině poskytnout čas, aby si na novou půdu zvykla.Asi po měsíci můžete pokračovat v krmení.

Ořezávání

Rychlý růst může být nepohodlný, pokud se uchovává v malých místnostech. Pokud je rostlina příliš vysoká, mělo by se ořezávání provést odstraněním horní části výhonku s bodem růstu.

Toto bude impulsem pro větvení."Schefflers" a nedovoluje jí růst příliš mnoho.Výsledná stopka může být zakořeněna.Optimální čas pro ořezávání je začátkem března.

Zajímavé! Pravidelným zastřihováním vrcholů lze získat kulatou korunu.

Pokud chcete rostlině dát tvar stromu, musíte odstranit spodní boční listy.

Propagace

Schaeffler, který pěstuje doma, obvykle nekvete a neprodukuje semena , proto se rozmnožuje pololesnatými řízky nebo leteckými větvemi..

Řízky s ostrým nožem se umístí na půdní substrát ze stejných částí písku a rašeliny. K zajištění vhodné teploty (přibližně 22 ° C), rozptýleného světla a vlhkosti je zakryjte fólií nebo umístěte do skleníku.Po zakořenění musí být teplota snížena na 18 ° C.

Mladé rostliny mohou být transplantovány, když jejich kořeny obalí celou hliněnou hrudku.Průměr nádoby by neměl být větší než 9 cm. Nízká, ne vyšší než 16 ° C, teplota přispívá k lepšímu růstu.

Letecké vrstvení lze získat z velkého dospělého stromu řezem do kmene. Sphagnum nasycené živným médiem by mělo být umístěno na řez a obaleno filmem.Udržování vlhkosti mechu, za pár měsíců můžete získat kořeny na kmen stromu.

Poté odřízněte kmen těsně pod zářezem.Zbývající část také pravděpodobně vydá nové výhonky, pokud je nakrájíte na kořen a pravidelně jej zaléváte.Tímto způsobem můžete získat dvě rostliny z jedné.

Nemoci a škůdci

Sheffler Treelike je méně citlivý na napadení škůdci než jiné druhy této rostliny.

Častěji než ne, je Scheffler napaden roztočem.

K tomu dochází, když je vlhkost vzduchu nízká, takže pro prevenci stačí postříkat listy rostliny jemným mýdlovým roztokem jednou týdně.

Ostatní hmyzí škůdci, kteří nejsou lhostejní k „Schefflerům“, jsou mšice, hmyz z meruňky a třásničky.

Všichni jsou citliví na moderní insekticidy.

Příliš vlhká půda může způsobit kořenovou hnilobu.

Pro boj s touto chorobou je nezbytné snížit intenzitu zavlažování a ošetřit půdu fungicidním roztokem.

Důležité! Listy „Schefflerů“ jsou jakýmsi monitorem stavu rostliny.

Takže světelné skvrny na nich naznačují příliš jasné osvětlení.Pokud listy padají v zimě, musíte zvýšit teplotu v místnosti a snížit zálivku.Naopak, když v létě spadnete, přesuňte se na chladnější místo.

Výhody a poškození

„Schefflerův strom“ označuje slabě jedovaté rostliny.Je však nepravděpodobné, že by dospělý mohl ublížit.Jako bezpečnostní opatření si můžete po prořezání rostliny umýt ruce a vyhnout se zasažení šťávy do očí.

Pozor! Majitelé malých zvířat a koček by měli být o Shefflera opatrní.

Při prvním příznaku otravy (zvracení, průjem, úzkost) musí být veterinárnímu lékaři ukázáno zvíře.

Možná čtenář bude mít zájemdozvědět se nejen o Sheflera Drevidnaya, ale také o takových druzích jako Janine nebo Bianca.

V dobře osvětlené a prostorné místnosti se Shefflerův strom rychle rozrůstá v krásnou vysokou rostlinu.Stojí za to věnovat mu malou pozornost, aby byl chráněn před suchem a škůdci, a otevřená dlaň listů potěší oko po celý rok jasnými lesklými zelení.