Pomáháme naší milované orchideji - proč stonek květů zžloutne a co s tím?

Stopka žlutých květů není vždy přirozeným procesem stárnutí, někdy je způsobena nevhodnými podmínkami zadržení.Nebuďte proto překvapeni, pokud si v obchodě koupíte zelenou a kvetoucí orchidej a po chvíli je zcela zakrytá se žlutostí.Pokud obsah normalizujete, rostlina se zotaví a stopka bude vypadat jinak.

Co znamená nažloutlý kvetoucí výhonek a jak to vypadá?

Stonek květů orchidejí je považován za šíp, na kterém se objevují pupeny .V důsledku nedostatku chlorofylu, pigmentu, který je zodpovědný za zelenou barvu, se barva zesvětlí.Žloutnutí se projevuje nepříznivými faktory, které přímo ovlivňují životní procesy.Obvykle se stopka změní na žlutou od špičky.Stane se bledě žlutou.Celá šipka postupně získá stejný odstín.

Proces žloutnutí, sušení znamená nedostatek tekutin, ztrátu pružnosti, tuhost stopky.Vzhled se zpravidla mění.Klíčení květů se vizuálně zmenšuje, tvar je zdeformovaný, můžete si ho všimnoutnačervenalé odstíny.

Nápověda! U některých odrůd orchidejí se červené a fialové stonky květů považují za normu a nejedná se o nemoc.

Současně se šipkou podléhá žloutnutí lití, stonku.Podobný jev může naznačovat onemocnění.Suchá část rostliny přestává participovat na fotosyntéze, nedochází k mezibuněčným metabolickým procesům, dochází k úplné nebo částečné smrti živé tkáně.

V dendrobiích je žárovka rolí stopek.

Jaké je nebezpečí?

Samozřejmě,pokud se stopka po květu zbarvila žlutě, není s tím nic špatnéhoa není třeba se obávat, co dělat.To je přirozený proces.Je to horší, když kromě procesu nošení květin zblednou i další orgány orchideje.

Masivní nažloutnutí zelených výhonků naznačuje přítomnost chorob.Je nutné reagovat na symptomy včas a pomoci exotikům.Jinak může prodloužené onemocnění znamenat úplné sušení kořenového systému, zhoršení celkového vývoje, zakrnělý růst, nedostatek květu, zhoršení způsobené infekčními chorobami a smrt rostliny.

Proč se to děje?

Orchideje se mohou stát žlutými a suchými v důsledku nedodržování základních pravidel péče a porušování parametrů údržby.

Vlhkost

Vlhkost by měla být nejméně 30%, ale ne více než 80% .Pokud je tento indikátor narušen, stopka zmizí, změkne se.V souladu s tímpupeny se také předvádějí.V některých případech dochází k hnilobným procesům.Je důležité udržovat tento parametr pod kontrolou, v případě potřeby použít zvlhčovač pro domácnost.

Nesprávné umístění

Volba umístění pro exotickou krásu má přímý význam.S příchodem chladného a deštivého období slunečního světla chybí orchideje.Optimální podmínky jsou pro udržení 14-hodinového světelného dne.Ale doma to není vždy možné splnit.Proto, bez dalšího osvětlení, květiny začnou mizet, zžloutnout, spadnout.

V létě může jasné slunce výrazně poškodit. Ultrafialové záření ve velkém množství zanechává tmavé skvrny na listech a květenství , tepelné popáleniny.

Nápověda! Je vhodné zastínit květ v žáru a přenést květ do severního nebo západního okna.

Nadměrná nabídka nebo podvýživa

Minerální hnojiva by měla být používána s opatrností, zejména ta, která obsahují hodně dusíku.Tato složka přispívá k růstu a zisku zelené hmoty.Časté používání vrchního obvazu vede k vyschnutí listů, stopek, květů, kořenů.

Nedostatek výživy také negativně ovlivňuje stav rostliny.Jsou slabší, postrádají imunitu, listy a květy jsou malé, málo rozvinuté, barva bledá.Je třeba zajistit, aby bylo vše s mírou , pokud se objeví příznaky hladu, krmte květinu, ale nekrmte ji .Používejte léky přísně podle pokynů.

Stres

Změna umístěnírezidence pro orchideje neprochází beze stopy.Koneckonců, současně, osvětlení, vlhkost, teplota se mění.A rozmarná rostlina bude reagovat tu hodinu.Na chvíli to může zastavit kvetení, kapky pupenů.V budoucnu však bude vše v pořádku, za předpokladu, že exotika má rád nové podmínky.Orchideje potřebují jen období adaptace.

Poškození

Náhodné mechanické poškození způsobené nedbalým přístupem uživatele může způsobit žloutnutí a smrt šípky nesoucí květ.Možná je zlomená nebo ohnutá, proto vlhkost a živiny nevniknou do poškozené oblasti.

Nemoci

V důsledku nepravidelně organizovaného zavlažovacího systémumají orchideje často choroby související s hnilobou , jako je fusárium a plíseň.V tomto případě je žloutnutí a vysušení stopky sekundárním příznakem nástupu infekce.Kromě toho jsou na listech vidět tmavě hnědé skvrny a tmavé oblasti kořenového systému.Taková onemocnění způsobují rostlinám vážné poškození.Ošetření se provádí systémovými fungicidy.

Kdy je to přirozený proces?

Pokud rostlina vyrobila stopku, kvetla bezpečně a po 3 až 5 měsících vyklíčení klíčení květů je to přirozený proces, který nevyžaduje žádný zásah.

Existují dva scénáře po rozkvětu :

 1. Šípka květin zůstává zelená, což znamená, že se orchidej připravuje na další rozkvět.
 2. Pedunclezmění se na žlutou, takže ji rostlina oschne sama.Voda a užitečné mikroelementy do ní přestávají proudit.Možná, že květina není dostatečně silná, aby podporovala tuto část.Orchidej odejde a uvolní novou zelenou šipku s nástupem jara.
Nápověda! Někteří zahrádkáři úmyslně odřízli vybledlou část a nečekali na žloutnutí, takže další kvetení je nádhernější.

Co dělat - pokyny krok za krokem

Chcete-li se uchýlit k radikální metodě,prořezávání stonku květin se doporučuje ve 3 případech :

 • rostlina je nemocná nebo oslabená;
 • došlo k dlouhému a hojnému rozkvětu, po kterém období klidu nezačalo;
 • květ stonku uschl.

Pokud špička začne vysychat, což kazí vzhled květu, může být odříznuta.

Nástroje pro proces likvidace by měly být připraveny předem .Může to být nůž nebo nůžky.Nezapomeňte nástroje dezinfikovat.

 1. Pečlivě zkontrolujte orchidej.
 2. Kontrola infekčních chorob nebo škůdců, stonku, listů, vzdušných kořenů.
 3. Za účelem prozkoumání podzemních kořenů vyjměte květinu a ucíťte kořenové klíčky.
 4. Pokud se vyskytnou příznaky hniloby nebo plísňových chorob, aplikujte fungicidy a přesuňte květinu do samostatné místnosti.
 5. Pomocí ostrého nože ořízněte 1 cm nad živou ledvinu.Pokud ne, nechte pahýl nejvýše 2 cm.
 6. Otevřené rány ošetřte rozdrceným aktivním uhlím.
 7. Ostatní suché části květů mohouodstranit stejným způsobem.
 8. Nezalévejte orchidej po dobu jednoho týdne, poskytněte čas na přizpůsobení.

Nejprve se po exotickém postupu nedotýkejte.Minimalizujte zvlhčení, odstraňte hnojiva, omezte expozici slunci, snižte teplotu v místnosti, kde se rostlina nachází.Na jaře se obnoví všechny integrované činnosti.

Prevence

Aby nedošlo k obavám o zdraví exotické krásy, když mizí a stonek květů začne žloutnout, je suchý,je třeba dodržovat doporučení pro péči .

 • Osvětlení vytváří rozptýlené, spalující sluneční paprsky do stínu.
 • Udržujte pohodlnou teplotu ne vyšší než + 25 ° C a vlhkost do 60%.
 • Je možné stříkat každý den, několikrát denně.
 • Nezapomeňte ventilovat místnost.
 • Jednou za 3 roky se obnovuje půda.
 • Mírně hydratujte, zabraňte zálivu.Vezměte čistou vodu bez nečistot.
 • Proveďte včasné krmení a ochranu před škůdci.

Dojde-li k prudkému zžloutnutí listů, by stopka měla jednat okamžitě.Určete příčinu, která způsobila vysychání, a přijměte terapeutická opatření.Pak bude orchidej zdravá a plná pokojová rostlina s krásnými exotickými květinami.

Užitečné video

Doporučujeme sledovat video, jak zastavit žloutnutí stopky: