Popis a klasifikace vši, nebezpečí korýšů pro člověka

Malý a svižný woodlice je v lidském domově poměrně obtížně detekovatelný.

Pokud se však toto setkání uskuteční - na vlhkých opuštěných místech, v tmavých místnostech, které nebyly dlouho navštěvovány - lze jen stěží nazvat šťastnými.

Nechť tato zvířata nepoškodí člověka, nevypadají příliš přitažlivě.

Definice

Woodlouse obyčejný (latina Porcellio scaber) - jednaod druhu podřádu woodlice, který se někdy nazývá goatlice nebo sklep pod sklípkem.Jsou to malé (délka těla zřídka přesahuje 16-18 mm), zvířata jsou v přírodních podmínkách téměř nepostřehnutelná.Jejich barva je nejčastěji šedá, existují však tmavé, téměř černé, hnědé, nažloutlé a dokonce narůžovělé vzorky.

Každý jedinec, jak stárne, prochází obdobími tání , postupně se vyvíjí, posiluje jeho chitinální krytí exoskeletů a zvětšuje se jeho velikost.Konečně vytvořená dřevěná vši má 7 párů nohou.Životnost je zpravidla 8 až 9 měsíců až jeden rok.

Jedním z nejznámějších rysů tohoto tvora je skořápka rozdělená do mnoha segmentů.V případě nebezpečí se vši tohoto druhu nesnaží utéct co nejrychleji, ale stočit se do koule, spolehlivě chránit měkkéčásti těla.

Další funkcí krunýře je odolat nepříznivým podmínkám prostředí: pokud je příliš suchý nebo horký, jeho segmenty se „smršťují“ k sobě - ​​a tělo dřevní hmoty se doslova zmenšuje, aby se zachovala co možná největší životní vlhkost.

Nápověda! Běžné vši se vyskytují po celém světě: žijí ve střední a východní Evropě, včetně naší země, v Severní Americe, Jižní Africe, Velké Británii a dokonce v Austrálii.

Zde se můžete dozvědět o různých druzích dřevních vši , ao bílých dřevech všude v najdete tento materiál.

Životní styl

Tato stvoření vedou životní styl na pevnině, ale ne každá země je pro ně vhodná:vši mohou existovat výlučně v místech s vysokou vlhkostí ], zda se jedná o půdu se značným množstvím vlhkosti z půdy nebo pouze o místnost s velmi vlhkým vzduchem.

Nejaktivnější ve tmě.

Do které jednotky, třídy a typu patří?

Woodlice patří:

  • skupina isopodů nebo izopodů (lat. Isopoda);
  • třída vyšších raků (Latinská Malacostraca), která spolu s dřevem zahrnuje například kraby, krevety a obojživelníky;
  • typ členovce (lat. Arthropoda).

Chyby při klasifikaci

Je dřevo poškozeno hmyzem nebo ne?Vzhledem k tomu, že se vši navenek podobají malým broukům s dlouhými anténami, lidé je mylně klasifikují jako velkou skupinu hmyzu,tato zvířata jsou ve skutečnosti zástupci podtypu korýšů, kteří vedou pozemský způsob života, který během evoluce dávali přednost vodním.Dodáváme, želesní dřevina je členovec, protože se přímo vztahuje k tomuto typu , jakož i zástupce živočišné říše.

Nápověda! Někteří se domnívají, že woodlice, jako jsou bakterie a houby, jsou reduktory - organismy, které ničí zbytky organických látek, včetně mrtvých živých tvorů, a přeměňují je v nejjednodušší anorganické sloučeniny.

Ve skutečnosti tato stvoření pravděpodobněji zaujímají pozici před reduktory v biotickém cyklu a patří k detritofilům - zvířatům živícím se rozkládajícími se organickými látkami (detritus).V procesu výživy a vylučování detritofágy „připravují“ potraviny pro další spotřebu jinými organismy, díky čemuž jsou tyto látky přístupnější pro reduktory.Pro více informací o tom, co dřeváky jedí v koupelně, bytě a dalších místnostech, si přečtěte zde.

Jsou nebezpeční pro člověka?

Vzhledem ke stravovacím zvyklostemse vši nejčastěji nacházejí daleko od měst : v lese pod mrtvým dřevem a mechem, u pobřeží vodních útvarů.Člověk může mít největší šanci na setkání s těmito tvory vyšplháním se na chatu, zahradu nebo do parku.Obvykle zůstávají pod kameny, staré kulatiny, ve stínu keřů - takže i v přirozeném prostředí může být obtížné se s nimi setkat, pokud takové setkání není samo o sobě cílem.

Nicméně,příležitostně se vši vyskytují také v lidském domě, ale pouze v místech s vysokou vlhkostí:

  • ve sklepech;
  • v podkroví;
  • v bytech, v koupelně, na toaletě nebo v kuchyni, v blízkosti dřezu a dýmek.

Chcete-li zjistit, proč byly vši nalezeny v koupelně nebo na toaletě a jak se jich zbavit, viz tento materiál, ale o tom, odkud pocházejí vši v bytě nebo soukromém domě,přečtěte si zde.

Navzdory skutečnosti, že tito drobní korýši vypadají docela odporně, a dokonce pro někoho děsí, nepředstavují pro člověka žádné nebezpečí. Nehryzou se jako chyby- čelisti dřevených vši na to prostě nejsou vhodné, nezkazí výrobky a nejsou nositeli nebezpečných bakterií, jako jsou švábi.Jediné, co tito tvorové, stejně jako ostatní zvířata žijící v půdě, jsou hypoteticky schopni ublížit, je kořenový systém rostlin v chalupě (a to, co může poškodit Woodlice lidem a ostatním lidem žijícím v bytě, jak nebezpeční jsou a jak jsou)bojovat, zjistit zde ).

Ani takový neškodný soused však nebude zřejmě z vítaných důvodů v domě vítán, alespoň z estetických důvodů.Naštěstí se jich můžete snadno zbavit - snižte úroveň vlhkosti v místnosti.Kromě toho můžete použít soli nebo lepivé pasti, ale pokud se nezbavíte hlavního důvodu - vysoká vlhkost - Woodlice se jistě znovu objeví.