Popis běžných chorob a škůdců streptokarpů, způsoby jejich léčby a fotografie

Streptocarpus je exotická květina, která si rychle získává na popularitě mezi milovníky pokojových rostlin a vyžaduje pečlivou a pečlivou péči .

Někdy si zahrádkáři všimnou, že listy rostliny vypadají letargicky, mění barvu a začnou vysychat, a ze všeho nejvíc jsou rozrušeni, že není období květu.To vše naznačuje, že streptocarpus je nemocný nebo byl napaden škůdci.

Stručný popis květiny

Streptocarpus (lat. Streptocarpus) - rostlina čeledi Gesneriaceae, původem z subtropických a tropických lesů na svazích horThajsko , ostrovy Madagaskar a Jižní Afrika.V závislosti na druhu, některé streptocarpusy dávají přednost suchému terénu, zatímco jiné dávají přednost temným lesům.Tato rostlina může být roční nebo trvalá, travnatá a keřovitá.

Vrásčité a pubertální listy streptocarpusu dorůstají až 30 cm na délku a 5 až 7 cm na šířku, mají zelené a pěstované odrůdy mají pestrou barvu.Zvonkovité květy mají protáhlé spodní okvětní lístky různých barev a jsou umístěny na vysokých stopkách vycházejících z dutin listů.

Ovoce ve formě zkrouceného lusku způsobilo název rostliny, která je přeložena ze starořeckého jazyka jako „zkroucené ovoce“.Uvnitř plodu jsou obsaženysemena květin.Dále se seznámíte s chorobami květin, jejich léčbou, na fotografiích uvidíte, jak různé problémy a škůdci vypadají.

Nemoci a jejich léčba

Stejně jako většina rostlinnení streptokarpus chráněn před chorobami a různými problémy s listy a kvetením .Nejčastěji vznikají kvůli nesprávné péči o květinu, takže je tak důležité ji pozorovat.Většinu nemocí však lze řešit, jsou-li objeveny včas a přijata nezbytná opatření.

Proč se objevuje rez a co by se mělo dělat?

Na listech, stopkách, okvětních lístcích květů, řapíku listových listů, semenných bednách, šedohnědých polštářcích vyzařujících těkavé spory.Na listech se objevují jako žluté skvrny ("rezavé" plakety) a nakonec ovlivňují celou květinu.Příčinou této choroby může být nadměrné zalévání, příliš mnoho hnojiv obsahujících dusík a hustotu výsadby.

Pokud je nemoc zjištěna v rané fázi, musí být odstraněny všechny zasažené výhonky a listy.V případě pokročilého onemocnění se člověk neobejde bez použití fungicidů, jako je například Abiga-Peak, Bactofit, Topaz, Fitosporin-M. První ošetření se provádí, jakmile se na listech objeví „rez“ , a poté se opakuje po 7-14 dnech.

Listy vyschnou

Pokud se list streptokarpusu během krátké doby téměř zcela oschne, jedná se o jasný znak nízké vlhkosti.uvnitř.Kromě toho rostlina postrádá čerstvý vzduch.

K odstranění tohoto problému je nezbytné:

 1. odstranit všechny suché listy;
 2. stříkají plochu kolem rostliny a pravidelně ji provádějí;
 3. umístěte nádobu s vodou poblíž květu.

Měli byste také pravidelně ventilovat místnost, ve které se zařízení nachází. Prevence tohoto problému s listy spočívá v regulaci teploty a vlhkosti v místnosti.

Zasychání konců listů

Když začnou listy květu zasychat a nerovnoměrně, počínaje špičkou, může to být způsobeno nedostatečnou vlhkostíuvnitř nebo skutečností, že kořenový systém se přeplnil květináčem.Chcete-li rostlině pomoci, musíte:

 1. pečlivě oříznout suché části listů;
 2. krájené oblasti posypeme rozdrceným aktivním nebo aktivním uhlím nebo skořicí;
 3. Postříkejte vzduch kolem květu a ujistěte se, že na samotný květ neklesnou kapky vody.
Rovněž přístup na čerstvý vzduch a jasné, rozptýlené světlo v létě a další umělé osvětlení v zimě nepoškodí rostlinu.

Rostlina nekvete

Někdy se stává, že streptocarpus přestal produkovat stopky, existuje několik vysvětlení:

 • tato odrůda nemusí kvetnoutv zimě a nedělejte nic jiného než čekat na jaro;
 • pro některé druhy je před rozkvětem nutné získat zelenou hmotu, což je dost pro kvetení.

Pokud je rostlina dospělá, dostatečně velká listová růžice, ale nedochází k rozkvětu, pak v obsahu květu jsou chyby:

 1. květ je umístěn ve stínu - květináče by se měly pohybovat blíže ke světlu, ale v žádném případěV případě vystavení slunečnímu záření;
 2. nadměrné zavlažování, díky kterému by se kořenový systém mohl začít hnít - měli byste odstranit rostlinu z květináče, odstranit poškozené kořeny, ošetřit plátky antiseptikem a vysadit květinu v nové půdě s drenážemi na dně předem dezinfikovaného květináče;
 3. nedostatek živin v půdě - je nutné hnojit rostlinu hnojivem;
 4. určené dekorativní pokojové květiny na listy;
 5. Keře Streptocarpus jsou nadměrně zahuštěné - z řapíků hlavních listů je třeba odstranit jednotlivé malé listy.

Kromě tohomůže kvetení chybět kvůli stárnutí listů .V tomto případě je třeba rozdělit rostlinu a transplantovat části na nové květináče, což přispěje ke vzniku nových listů.

Škůdci

Výlety

Toto je hmyz malý členovec o délce pouze 1–2 mm.Je téměř nemožné to vidět.Tyto škůdce se živí rostlinnou šťávou.Na listech a stoncích se objevují žluté nebo hnědé skvrny, listy vyschnou a stočí se od okraje ke středu, na sušených listech jsou stopy po perforaci z ostrého žvýkacího zařízení škůdců a na vnější a vnitřní části listu jsou viditelné exkrementy hmyzu.

Způsob boje:

 1. sdetekce příznaků během kvetení streptokarpus, je nutné nejprve odstranit všechny květiny a pupeny;
 2. pravidelnost léčby insekticidy závisí na životním cyklu hmyzu: po jednorázovém ošetření dospělí a larvy umírají, ale víly zůstávají neporušené, takže ošetření by mělo být prováděno třikrát každých 7 dní (je třeba připravit roztok zředěním 1 ampule Fitoverma v 1)sklenici vody).

Jakékoli řešení ztratí během skladování své vlastnosti, proto musí být použito okamžitě.

Roztoč pavouk

Pokud je při prohlídce spodní části listové desky mezi žilami detekován mastný lesk, povrch listu má hnědý odstín alist je nažloutlý a zasychá, počínaje od okrajů - to jsou známky přítomnosti roztočů.

Důležité! Klíště přenáší infekční choroby.

Konvenční insekticidy nejsou při ničení škůdců bezmocné, a proto je třeba použít moderní akaricidy, jako jsou Sunmight, Nissoran, Apollo .V závislosti na vybraném produktu se způsoby zpracování rostliny a příprava roztoku liší:

 1. Sunmayt- 1 gram prášku na 1 litr.voda.Droga je středně nebezpečná, lze ji použít pouze 1krát ročně.
 2. Nissoran- 1 gram přípravku na 1 litr vody, protřepejte stříkací láhev s roztokem a listy ošetřete ze všech stran.Léčba je účinná předtím, než se objeví velké populace dospělých.
 3. Apollo- 4 ml léčiva by mělo být naředěno v 10 litrech vody.

Při práci s akaricidy je nutné používat osobní ochranné pomůcky , po ošetření je nezbytné si umýt obličej a ruce mýdlem, vypláchnout ústa, spálit nádobu, ve které droga nevdechuje produkty spalování.

Mšice

Jedná se o malý hmyz s měkkým zeleným nebo oranžovým tělem.Hmyz se pohybuje ve vzdušných proudech na velké vzdálenosti, a proto se zdá, že se objevuje na rostlinách spontánně.Jakmile mšice zasáhne květ, rychle se rozmnoží a samice mohou dát potomkům ve věku 3-6 dnů.

Nejčastěji jsou mšice napadány rostlinami, které jsou pravidelně transfuovány nebo předávány.Hmyz se může objevit ve středu rostliny, na květech, pupenech a jejich stopkách.Škůdce se živí rostlinnou šťávou, absorbuje ji a prochází tělem, poté se na listech objeví lepkavá vrstva a v důsledku toho se vytvoří tmavá plíseň, která zmizí, když mšice zmizí.

Známky přítomnosti mšic jsou - velké množství na rostlině bílých skořápek z larev, zvlnění listů a jejich získání neobvyklého tvaru.Pro boj s hmyzemje třeba připravit roztok, zředit 10 ml Iskra Bio, zředit v 1 litru vody .Každých 7 dní stříkejte všechny rostliny třikrát.

Obecná pravidla pro hubení škůdců

Izolace nemocné rostliny

Nemoc a hmyz se mohou rozšířit narostliny umístěné vedle postiženého streptokarpusu tedy při sebemenším příznaku choroby nebo škůdceje nutné jej co nejdříve izolovat od ostatních barev umístěním na samostatný okenní parapet nebo polici.

Streptocarpus je jednou z nejzajímavějších pokojových rostlin.Pokud máte rádi luxusně kvetoucí exotiku, která nevyžaduje žádné nadpřirozené úsilí k růstu, údržbě a reprodukci, pak je to vaše rostlina.

Ošetření ochrannými přípravky

Aby se předešlo vývoji chorob a napadení škůdců, je třeba provést ošetření rostlin ochrannými přípravky, například Fitoverm.K tomu je třeba rozpustit 2 ml léku ve 200 ml vody a stříkat květ s výsledným roztokem každých 5-8 dní.Můžete také použít „Actofit“ a „Tick-nesené“.

Nemoci, na které je streptokarpus citlivý, jsou standardní pro všechny pokojové rostliny. Abyste se vyhnuli problémům s pěstováním této květiny, musíte:

 1. sledovat pravidelnost zavlažování;
 2. zabránění nadměrné suchosti nebo nadměrnému smáčení substrátu;
 3. chrání květ před přímým slunečním světlem;
 4. pravidelně větrají místnost a udržují dostatečně vysokou úroveň vlhkosti;
 5. provádění preventivního ošetření rostliny hmyzem a škůdci.