Popis japonského květu Aucuba (zlatý strom): Domácí péče

Aucuba je oblíbená rostlina pěstovaná ve vnitřních a zahradních podmínkách.

Vyznačuje se svou jednoduchostí obsahu a zvláštní dekorativností listů, které jsou pokryty jasně zlatými skvrnami.

Popis

Zvláštností této rostliny je krásná zelená koruna, pokrytá zlatými skvrnami.Tato barva a dovoleno dát květu jméno "zlatý strom".
Podle jiné verze se barva podobá řezu klobásy, proto se také nazývá „klobása“.

Za přírodních podmínek tvoří tento keř v subtropech podrost.Vyskytuje se v Himalájích v Koreji.Jeho domovinou je Japonsko.
Překlad z japonštiny znamená „aucuba“ „zelená rostlina“.V přírodě je to keř vysoký až pět metrů.Jeho kožovité listy jsou protáhlé, umístěné na krátkých stoncích.Na okrajích plechu je zakrytá zářezy.

Aucuba málokdy kvete doma.Během květu se na vrcholcích výhonků objevují malé květenství jasně červeného tónu.Keř se zelenými listy pokryté jasně žlutými skvrnami a zdobený malými květy vypadá velmi elegantně.A po rozkvětu se na něm stále tvoří plody podobné drieňovi.Ale to se stane, pouze pokud ve vašemsbírky mužského i ženského stromu.Aucuba je dvojdomá rostlina, která nese ovoce až po oplodnění jedincem opačného pohlaví.

Druh

Ve ​​srovnání s jinými rostlinami je počet aucubů malý.Moderní chovatelé však chovali odrůdy, které se liší barvou listoví.
Na některých místech je pokryt pouze střed listu, zatímco jiné jsou pokryty rozptylem malých skvrn.
Existují dokonce druhy, ve kterých se zeleň láme pouze podél samého okraje, a celá deska je zlatá.

Nejznámějším a nejčastěji se vyskytujícím v indoor floriculture jsou dva druhy:

Japonci

V přírodě roste v Japonsku a Koreji.Tvary tohoto druhu se liší v umístění a velikosti skvrn.Má oválné listy s hladkým povrchem.Délka listů dosahuje 20 centimetrů.Výška rostliny za příznivých podmínek dosahuje dvou metrů.Květy rostliny jsou světlé, bohaté červené, sbírané v nadýchaných lamelách.K plodům dochází zřídka.Bobule na něm mohou tvořit nejen červené, ale také žluté a bílé.Krásná koruna tohoto druhu může být vytvořena pouze pravidelným prořezáváním.Toto je nejběžnější typ.Rostliny tohoto druhu můžete obdivovat na obrázcích níže.

Himálaj

Tento druh pochází z východních Himalájí.V domácím pěstování je mnohem méně běžné.Liší se od Japonců v tenkých, ostrých listech tmavě zelené barvy.Hrany jsou odsazeny.Vytváří rychle rostoucí výhonkyvčasné oříznutí.Fotografie z Aucuba z Himalájí jsou zveřejněny níže.

Je doma Aucub nebezpečný?

Aucuba je jedovatá květina, a proto se nedoporučuje uchovávat ji v domě s dětmi nebo domácími zvířaty.Jed se nachází ve všech částech rostliny!

POZOR. Je zakázáno pěstovat aucubu v zařízeních péče o děti!

Aucuba v zahradě

Na otevřeném terénu může „zlatý strom“ růst v oblasti Černého moře.Tento stálezelený keř dorůstá až pět metrů.Tvoří nádhernou, silně listovou formu.Odolné vůči okolním podmínkám.Pěstuje se na mírně kyselých půdách.Může růst na slunných a zastíněných místech.

Domácí péče

Japonská Aukuba nebo zlatý strom (květ) - nenáročné oddělení.Dokáže přežít i v nevhodných podmínkách pro jiné pokojové květiny.Nereaguje na změny teploty, špinavý vzduch, obvykle se cítí na tmavém místě.

Za účelem zachování maximální dekorativnosti aucuba je třeba dodržovat některá pravidla týkající se jeho obsahu.

Po zakoupení

Jako každé zařízení se doporučuje převést aucubu po zakoupení z přepravního kontejneru na vhodnější kontejner.Transplantace se provádí překládkou, aby se neroztrhaly jemné kořeny.Zalévat rostlinu ihned, udělat to druhý den.

Kde pěstovat?

Aucuba miluje průměrnou teplotu mezi 22–23 stupni.Opravdu nemá rád ostréteplotní rozdíly, reaguje na ně s ostrým žloutnutím listů.Zároveň rostlina ztrácí dekorativnost a získává bledý, upravený vzhled.

V zimě by mělo být pro závod nalezeno chladné místo.Teplota by však neměla klesnout pod šest stupňů.

Barva listů závisí na světle.Aucub poroste ve stínu a na slunci, ale na dobře osvětleném místě získává barva listů bohatý zlatý odstín, zvyšuje se také počet a velikost skvrn.Pouze světlo by nemělo být přímé, jinak se listy zblednou.Ideální pro aucubas budou okna orientovaná na východ nebo západ.Můžete ji umístit vedle jižních oken, ale v určité vzdálenosti.

TIP. V létě vezměte závod na větraný balkon, kde se bude cítit skvěle.Chraňte květinu pouze před průvanem a silným větrem.

Pravidla pro pěstování a přesazování

Na rozdíl od jiných rostlin nevyžaduje aucuba časté transplantace.Na jednu kapacitu dokonale existuje až 10 let.Zvažte to při výsadbě rostliny od věku tří let.Pot musí být okamžitě vyzvednut velký.Na dně je položena vrstva drenáže.Půda se připravuje ze směsi písku, rašeliny a země.Všechny součásti ve stejných částech.

Mladé exempláře jsou transplantovány jednou ročně během období aktivního růstu.U dospělých je možná částečná výměna půdy (asi třetina horní části).

V této věci je však názor zkušených zahradníků kontroverzní.Někteří tvrdí, že pokud rostlina není transplantována každých 4-5 let, pakcharakteristické skvrny zlaté barvy začnou mizet, rostlina ztratí atraktivní barvicí vlastnost.

Vzorek pro dospělé se opatrně přemístí do nového hrnce.To by mělo být provedeno se známkami plnění nádoby kořeny.Pokud jednotlivé kořeny začaly pronikat na povrch, je čas jednat.

Jak zalévat?

Zalévání by mělo být jednotné.Nemělo by být dovoleno silné sušení hliněného kómatu.Současně je zamokření škodlivé.V ideálním případě je nutná vysoká vlhkost, ale nebojí se krátkodobé suchosti.

Během topného období, kdy je vzduch suchý, musí být aucub pravidelně stříkán.Během této doby můžete použít zvlhčovač nebo dekorativní fontány.

Pravidla krmení

Aucuba se během vegetačního období krmí jednou týdně v kombinaci s napájením.Hnojivo univerzálně vhodné pro listové květiny je vhodné pro vrchní obvazy.Použijte doporučenou koncentraci na obalu.

Rostlina také dobře reaguje na organická hnojiva.Lze je použít jako řešení jednou za dva týdny.

DŮLEŽITÉ. Rozlijte hnojivo na vlhkou půdu, abyste nespálili kořeny.

Metody reprodukce

 1. Řízky.
 2. Konalo se v únoru až březnu.Vezměte stopku se dvěma nebo třemi listy.Oddělený od stonku a umístěn do vlhké směsi rašeliny a písku.V případě nepřítomnosti rašeliny lze použít pouze písek.

  Jakmile se stonek zakoření, objeví se na němmalé listy.Než se objeví, měl by být pot potažen sáčkem, plastovým nebo skleněným uzávěrem.Kořenový výhonek je zasazen do samostatné nádoby v půdě od země, písku a rašeliny.Ke směsi můžete přidat trochu humusu nebo listového trávníku, stejně jako drcené uhlí.

  V prvních dvou až třech letech jsou mladé klíčky přesazeny do nových květináčů.Zrající rostlina je zasazena na stálém místě ve velké nádrži.

  DŮLEŽITÉ. Kořeny Aucuba jsou velmi křehké, proto je transplantace prováděna s velkou opatrností.
 3. Výsev semen.
 4. Metoda je méně oblíbená kvůli skutečnosti, že rostlina ze semene roste velmi pomalu.Kromě toho se do nové rostliny nepřenáší charakteristická pestrost listů.Proto se nedoporučuje pestrá odrůda rozmnožováním semen.

Je možné získat semena doma pouze tehdy, existují-li dva heterogenní vzorky, jinak se během květu nevytvoří semena.

Pokud jste si koupili semena aucuba a rozhodli jste se je zasadit, nejprve je namočte několik hodin.Potom zasejte do široké ploché misky, posypte a přikryjte sklem, abyste vytvořili skleníkové podmínky.Aby semena nebyla přehřátá.Neponechávejte nádobí na slunném okně.

Prořezávání

Aucube potřebuje konstantní tvorbu korun.Pro dosažení hustoty a krásného tvaru leteckých částí výhonků se doporučuje oříznutí.

U mladých exemplářů se provádí sevření vrcholků výhonků, zatímco rostlina dává nové výhonky.větve, aktivně zvyšující hmotnost listů.

Z videozáznamu se také můžete dozvědět o vlastnostech kultivace:

Co je aucub nemocný?

Při nesprávném napojení může být rostlina zasažena hnilobou.Vyplývá to z zamokření půdy a příliš chladného obsahu.

Kořenová hniloba obarví kořenový systém v hnědočervené barvě, výživa rostlin přestane a ve vysoké rychlosti umírá.Ovlivňuje ji nejčastěji mladé, nezralé vzorky.Prevence - řádná péče, dodržování teplotních a zalévacích podmínek.Pokud je rostlina nemocná, lze ji zachránit, ale pouze v počátečních fázích.Silně postižený vzorek jistě zemře.

Odstraňte rostlinu z květináče, opláchněte kořeny a odřízněte zasažené oblasti.Vyměňte nádobu a zeminu.Po přesazení trochu vody.

Škůdci

Stejně jako všechny listnaté druhy je iucuba nejčastěji zasažen hmyzem a mšicemi.Tyto škůdce se nejprve usadí na spodní straně listů.A pak zakryjte celý povrch.Listy, ze kterých hmyz vysává veškerou šťávu.Získejte letargii.Mšice je navíc přikrývají lepivým povlakem.

Poté, co na rostlině byly zaznamenány známky škůdců (černé nebo hnědé skvrny), ošetřete listem roztokem mýdla na praní.Poté jej nastříkejte insekticidem.Zpracování by mělo být opakováno třikrát, s odstupem 14 dnů.

Pošva může být zničena, takže nemusí uspět.Vyčistěte ji tamponem namočeným v roztoku alkoholu.

Pokud je na listechobjevil se bílý povlak, což znamená, že aucuba je ovlivněn roztočem.Rostlina musí být omyta a ošetřena jedem.

Vzhled zjasněných skvrn je signálem infekce třásněmi, které se usadily na spodní straně listu.Hmyz se šíří vysokou rychlostí.A jeho vzhled přispívá ke zvýšené teplotě a nízké vlhkosti.Kontrolní opatření - léčba pomocí Inta-Vir, Actellik, Decis.

Jak je Aucuba užitečný?

Listy rostliny obsahují účinné látky, které ničí škodlivé bakterie ze vzduchu.Vzduchová mikroflóra místnosti je tedy regulována.

Rovněž jsou známy psychologické vlastnosti této rostliny.Může vytvořit atmosféru klidu a soudržnosti.Díky tomu však vyhazovači naslouchají ostatním a snadněji s ním komunikuje.Aucuba chrání váš domov před negativní energií, kterou do něj přinesli ostatní lidé.Existuje také přesvědčení, že nikdo nemůže urazit majitele dobře udržované rostliny, je to pro něj druh amuletu.

Listy Aucuba jsou naplněny povrchově aktivními látkami, které pomáhají obnovit tělesnou tkáň.Při poranění a popálení mohou být listy aplikovány na pokožku, protože mají protizánětlivý účinek.Aucuba také pomůže s omrzlinami, modřinami.K tomuto účelu použijte drcené listy rostlin

Nebezpečí použití

Opatrně používejte aucuba.Může způsobit lokální podráždění se zvýšenou citlivostí pokožky, proto je vhodnénejprve se poraďte s lékařem.

Problémy s pěstováním

Nezkušení zahradníci se při odchodu setkávají s určitými problémy:

 • Křehkost listů naznačuje nedostatek vody.
 • Slábnutí listů je způsobeno nedostatkem živin.
 • Vzhled hnědých, suchých skvrn na listech naznačuje, že rostlina je spálena sluncem.
 • Klesající listí pochází z příliš suchého vzduchu.

Aucuba.Častým problémem - listy zčerná, co mám dělat?

Důvodem tohoto jevu je nadměrná vlhkost půdy.Aucuba je rostlina, která je lepší nenaplnit, než nalít.Snadno snáší dočasné vysoušení půdy a zčerná od vlhkosti.Proto pokud si všimnete zčernání špiček, snížíte zalévání, jinak listy zčernou a spadnou, rostlina zemře.

Tmavost může být také spojena s nesprávným zimováním, když je vzduch z baterií příliš suchý a teplota je příliš vysoká.

Sledujte aucubu a změňte podmínky zadržování v závislosti na známkách špatného bytí.

Minimální péče a maximální dekorativnost - to je přitažlivost pěstování této rostliny.Jeho neobvyklé listy, jako by byly speciálně malované jasnými barvami, ozdobí interiér bytu a výsadbu v zemi.