Popis nejlepších odrůd vonného pelargónie.Funkce pěstování a množení rostlin

Geranium je bylina vytrvalá rostlina patřící do rodiny Geranium.Tato kultura je rozšířena v zahradnictví a zahradnictví.V procesu aktivní šlechtitelské práce za účelem získání hybridů této rostliny byly získány četné odrůdy, mezi nimiž vonný pelargónie používá speciální proso.

Botanický popis a historie výskytu

Rodištěm vonných pelargónií je Jižní Amerika .Můžete se setkat s rostlinou v Jižní Africe, Mozambiku, Zimbabwe.Do Evropy byl přiveden v 17. století.Geranium zakořenil ve Velké Británii, kde vznikly školky této voňavé kultury.V Rusku se květina objevila v 17-19 století, kde se pěstovala ve sklenících šlechticů.

Voňavý pelargónie byl široce rozšířen kvůli jeho nenáročnosti a přizpůsobení novým místním podmínkám.Voňavá rostlina může být pěstována v květináčích a nádobách.V létě se používá k zdobení teras, chodníků, záhonů, mixborderů.

Co to je a charakteristika vzhledu

Voňavý pelargónie je trvalka , která mápohled na rozvětvené keře vysoké 1 m. Rostlina má dobře vyvinutý kořenový systém.Listová deska je jasně zelené barvy a květy jsou malé a mají světle růžovou barvu.Existuje pelargonie, která nekvete?Některé odrůdy voňavých pelargónií nekvetou, ale vypadají atraktivně kvůli dekorativnímu vzhledu listů a jejich příjemné vůni.Po rozkvětu se vytvoří krabice, ve které semena dozrají.

Neobvyklý zápach pelargónie je výsledkem přítomnosti malých žláz, které jsou umístěny na vnější a vnitřní straně listové desky.Vypadají jako tenké vlasy.Žlázy obsahují éterický olej.Vůně se šíří, když se dotknete listů.Jednoduše si je otřete rukama a vytvořte tak trvalé aroma růže, citronu, máty nebo skořice.

Vonná pelargónie šíří těkavé produkty v místnosti, které mají antimikrobiální účinek a normalizují spánek.Listy vonných pokojových rostlin obsahují éterické oleje, flavonoidy, organické kyseliny, které se hojně používají v medicíně, vaření a voňavkářství.

Více informací o léčivých a prospěšných vlastnostech voňavého pelargónie, kontraindikacích a použití rostliny lze nalézt zde.

Populární odrůdy a jejich fotografie

Odrůdy vonných pelargónií se liší tvarem listů, vůní a odstínem květů.Níže jsou uvedeny nejoblíbenější typy zapáchajících pelargónií a fotografie rostlin.

Lady Plymouth

Toto je jedna z prvních odrůd získaných vVelká Británie.Má šedozelené listy, pitvané a kolem okrajů bílé okraje.Květy jsou jednoduché a malé, světle fialové barvy. Rostlina produkuje vůni růže .

Královský dub

Rostlina má vyřezávané listy a má zelenou barvu s hnědými skvrnami.Květy jsou světle růžové s vínovými tahy.Aroma - čerstvost lesa.

Pungent Peppermint

Tato vonná rostlina se dobře rozvíjí ve vnitřních podmínkách.Má vyřezávané listy šedo-zelené barvy.Pupeny jsou růžové a malé. Distribuuje vůni máty peprné .

Jablečný mošt

Tato rostlina vydává vůni jablek.Její křoví jsou kompaktní, listy světle zelené barvy s vlnitými okraji.Květy jsou bílé nebo bílo-růžové.

Robert's Lemon Rose

Zvláštností odrůdy je to, že vytváří směs citronově růžové vůně.Listy rostliny jsou velké a zelené.

Kde a jak ji zasadit?

Nejprve musíte připravit banku se zaměřením na objem kořenů. Nejvhodnější je středně velká nádobas průměrem 15 cm. Pokud vezmete příliš velkou kapacitu, vysázená rostlina začne vyplňovat prázdný prostor kořeny, v důsledku čehož se dekorativní vzhled květu zhorší.

Hliněný hrnec je vynikající pro voňavé pelargonium, protože tento materiál umožňuje dokonalý průchod vzduchu, takže vzduch nebude kyselý a zamokřený.

Přistání se nejlépe provádí na jaře.lze použít k naplnění hrnce při zakoupenísubstrát a vlastní výroba.Vysazená rostlina by měla být udržována na stinném místě s mírným teplotním režimem.

Osvětlení a umístění

Vonná pelargónie je rostlina přizpůsobená africkému slunci, takže ji musíte umístit na nejsvětlejší místo (na jižní okenní parapet).Geranium obvykle odkazuje na sluneční světlo, ale během tepla je lepší používat záclony, aby se zabránilo popálení na listech. V zimě je vyžadováno další osvětlení pomocí svítilen .Pokud není dostatek světla, výhonky se začnou natahovat a listy se zblednou.

Požadavky na půdu

Vonné pelargony preferují pěstování ve světlé a neutrální půdě.Můžete si koupit hotovou verzi - Garden of Miracles "Geranium".

Půda by měla obsahovat zvýšené koncentrace písku a živin.

Chcete-li zasadit trvalku, můžete si připravit vlastní půdní směs smícháním následujících složek ve stejném poměru:

 • listová půda;
 • písek;
 • humus.

Před použitím doma vyrobeného substrátu musí být kalcinován v peci a ošetřen roztokem manganistanu draselného.

Péče

Teplotní podmínky

Voňavé pelargónie můžete pěstovat nejen doma , ale takéa na terase a lodžii.

Je důležité, aby neexistoval žádný vítr a průvan.Optimální teplotní režim pro rostlinu je 18-20 stupňů tepla v létě a na jaře.

Na podzim by teplota neměla být nižší než 10 stupňů.Při nižších rychlostech může květ zemřít.

Zalévání

Pelargonium je nutné pravidelně navlhčit, ale nedovolit nadměrné zvlhčení.Další zalévání by mělo být provedeno až po zaschnutí půdy v nádrži.Zařízení nemá zvláštní požadavky na vlhkost vzduchu, takže roste dobře s vysokou a nízkou vlhkostí.

Hnojení

Na jaře musí být plodiny krmeny fosforečnými hnojivy a na podzim by měly být přidány sloučeniny draslíku.Během květu musí být fosfor a draslík přidány společně.Jódová voda má pozitivní vliv na růst listů a květů.K přípravě roztoku zřeďte 1 kapku jodu v 1 litru vody.V zimě není nutné rostlinu krmit.

Další informace o tajemství domácí péče o voňavé pelargónie najdete v , v samostatném článku.

Nemoci a škůdci

Vonné pelargony jsou odolné vůči chorobám , ale vznikají v důsledku nesprávné péče: vysoká vlhkost, nízká kyselost půdy vede k rozvojiplísňové léze.Nadměrné zalévání je plné vývoje stonku, kořene a šedé hniloby.

Způsoby kontroly:

 1. Kořenová hniloba- zjemňuje kořeny a stonek - ovlivňuje řapíky, v důsledku čehož zčerná a mokří.Šedou hnilobu poznáte podle plaku na listech a stopkách.K léčbě se používají následující léky:
  • Fundazole;
  • fytosporin-M;
  • Topaz;
  • Gamair;
  • Bactofit.

  Řízky nemají černou hnilobu.léčitelný.Infikovaná květina musí být zlikvidována a půda sterilizována.

 2. Klíšťata .Mohou se objevit při vysokých teplotách.Hmyz obývá vnitřní stranu listu, provede tam vpíchnutí a vysaje šťávu.V důsledku toho se listy zbarví a zvlní.Jakmile jsou paraziti nalezeni, je nutné ošetřit rostlinu mýdlem, vyčkat 2-3 hodiny a opláchnout vodou.V závažných případech se používají tyto chemikálie:
  • Karbofos;
  • Karate Zeon;
  • Fitoverm;
  • Anti-tick.
 3. Třásničky a molice .Lepivé pasti pomáhají zbavit se jich.Postižené rostliny se ošetřují těmito insekticidy:
  • Actara;
  • Actellicus;
  • Confidor.
 4. Vlastnosti rozmnožování

  Voňavý pelargónie můžete šířit semeny, rozdělit keř a řízky.

  Semena

  Nejčastěji si pěstitelé květin vyberou metodu rozmnožování řízky, protože metoda semen je složitá a problematická, i když ji lze použít k získání kompaktních a hojných kvetoucích keřů.Postup:

  1. Připravte půdu, která se bude skládat z rašeliny, písku, trávníkové půdy (1: 1: 2).
  2. Půda se ošetřuje roztokem manganistanu draselného.
  3. Semena rozprostřete na povrch a posypte vrstvou zeminy.Navlhčete půdu vodou při pokojové teplotě.
  4. Zakryjte nádobu sklem nebo polyethylenem, čímž se vytvoří skleníkové podmínky.Teplota v místnosti by neměla klesnout pod 20-22 stupňů.
  5. Jakmile se vytvoří první výhonky, může být krycí materiál odstraněn.
  6. První listy se tvoří po 1-2 měsících.Kvetení bude muset být očekáváno příští rok.

  Rozdělení keře

  Na jaře je nezbytné rozdělení matečného keře .Za tímto účelem vyjměte dospělou rostlinu z květináče a rozdělte ji na několik částí tak, aby každá z nich měla svůj vlastní kořen a výhonky.Rostliny umístěte do samostatných květináčů.

  Řízky

  Tato metoda je nejjednodušší a nejúčinnější.Díky němu jsou zachovány všechny vlastnosti mateřské rostliny.

  Postup:

  1. Vyberte si zdravý apikální stonek se 3-4 listy.
  2. Řezanou stopku položte na čistý hadřík na 2–3 hodiny, aby se hojila rána.
  3. Nižší na Kornevin po dobu 10 minut.
  4. Připravte půdu, která by měla být volná a dobře propustná pro vzduch.Nejlepší je použít univerzální perlitový substrát ve stejném poměru.Po 2-3 týdnech se stonek zakorení.
  Péče o řapík je velmi snadná, protože musí být opatřeno rozptýleným osvětlením a periodickým zvlhčováním.Rostlina získaná z řízků bude kvést za šest měsíců.
  Tuto neuvěřitelně krásnou květinu s jemnou vůní lze často spatřit na záhonech a balkonech.Množství druhů a odrůd pelargónie je pozoruhodné.Na našem portálu si v několika samostatných materiálech můžete přečíst o Rosanne kvetoucí celé léto , o zajímavém pelargenu Plenum, o rozmanitosti Anděli, trvalce Pionovský, jednoletý Roberta, naučte se pěstovat bílý a černý pelargónie, jaká dobrá odrůda Max Fry, jak se starat ovoňavé Citron.

  Voňavý pelargónie je neuvěřitelně voňavá rostlina, která aktivně zaplňuje balkony, parapety a dokonce i květinové záhony.Kromě příjemné vůně vypadá pelargonium také krásně, protože i když nekvete, husté a jasně zelené listy jí dodávají krásu.