Popis neobvyklé zahradní rostliny "Koufea"

Koufey je neobvyklá zahradní rostlina, která se nejčastěji pěstuje v kompozicích kvůli zajímavým trubkovitým květům.

Mnoho lidí je srovnává sdoutnající cigaretou , a proto se také samotná rostlina nazývá„cigaretový strom“ .

Není to náročné na péči, ale pro bujné kvetení bude nutné vytvořit pro něj příznivé podmínky.

) Obecný popis

Koufey je rychle rostoucí keř.Patří do rodinymedonosnýcha tradičním stanovištěm jeStřední a Jižní Amerika .

Kufey pochází z řeckého slova„Kyphos“ , což znamená„hladovějící, křivý“ .

Její listy a plody jsou skutečně mírně zakřivené.

Rostlina má hladké tmavě zelené listy úzkého tvaru.Stonky druhů keřů dorůstají do výšky 40-50 cm, květy dosahují délky 2-3 cm, mohou být červené, bílé, fialové a další.Kvetení prochází celýmteplým obdobím, od jara do podzimu.

Foto

Foto květu koufey:

Druh

V přírodě existuje asi200 různých druhů káv. Ročníky v procesu růstu dosahují výšky 1 metru.Trvalka - obvykle malé keře,se aplikují při výsadbě do konkrétních květináčů.Následující druhy jsou nejoblíbenější mezi milovníky zahrádkářů a indoor rostlin:

Fiery Red Gel

tato květina se obvykle pěstuje jako květináče, ale lze ji zasadit s velkým úspěchem do květinové zahrady napříměstské oblasti.V procesu růstu se stává malým keřem, na kterém kvetou jasně červené trubkovité květy.Můžete propagovat jak semena, tak i řízky.Existuje několik poddruhů: v„Coan“jsou květy cihlově červené nebo krémové a„Dynamit“kvete před všemi ostatními druhy s jasně červenými květy.Podíváme se na fotografii „Fire-Red Gel“ níže:

Isopole

je malá huňatá rostlina z Guatemaly a Mexika.Je náchylný k horku, ale může růst i za deště a větru.Roste ve formě keře vysoké až 50 cm. Tento druh se zpravidla vysazuje v kontejnerech na balkonech a na dvorcích.Propagace pomocí řízků je velmi snadná.Květy jsou bílé, růžové nebo šeříkové, malé, ale obvykle se jich mnoho objevuje na keři adoba kvetení trvá celé léto .Níže vidíme fotografii „issopolistického“ bufetu:

Domácí péče

Péče o bufet není obtížná, hlavní věcí je zajistit teplotua hojné zalévání. Zařízení by nemělo mít možnost zmrazit a zůstat v ponoru.

Také keřové rostliny zahrnují: Alternantera, Anreder.

Péče po zakoupení

Kavárnu lze často zakoupit v mateřských školáchcentra již ve formě hotového závodu.

Po zakoupení vje povinnépřevést do nového hrnce nebo do květinového záhonu na místě.

DŮLEŽITÉ!
K usnadnění výsadby lze kořenový systém uzavřítpomocí speciálního vaku , který umožňuje snadné oddělení rostliny od země.

Pokud však tkáň není odstraněna, tkáň již nebude procházet vodou ke kořenům, začne se rozkládat a květinazemře .Transplantace se navíc neuskutečňuje překládkou hliněné kómatu, ale nejúplnějším očištěním kořenového systému transportního substrátu.

Prořezávání

Rostlina velmi rychle dosáhne své maximální výšky, proto ke stimulaci větvení a vytvoření krásné koruny je nutné neustálesevření vrcholů výhonků a opravné prořezávání. Pokud je trvalka pěstována, provádí se ořezáváníbrzy na jařepřed aktivním vývojem a přípravou na kvetení.

Ohnivě červené kávy obvykle zastřihují prodloužené výhonky.Více pozornosti je třeba věnovat Issolopolistické formaci - díky silnému větvení může být tato rostlina tvarována jako koule nebo pyramida.

Zalévání

V létě se vnitřní i zahradní káva zavlažují moderním způsobem s vodou o teplotě místnosti.Na podzim se procedura provádí jednou za 2-3 dny.V zimě je množství vody sníženo, ale není možné povolit silné sušení kómatu.

Na jaře a v létě lze během květu přidat do vody minerální hnojiva v množství 20 gramů na kbelík.

Výsadba a půda

Pro pěstování kufei je nutná úrodná živná půda.Můžete to udělat sami smícháním 1 části listu, humusu, rašeliny a pustiny a poloviny říčního písku.Pokud to není možné, je povolen nákup univerzálně mírně kyselé půdy.

Když pěstují kávu na ulici, pohybují se tam po výrazném zvýšení průměrné denní teploty - nejlépe na konci května nebo začátkem června.Výsadba by měla být slunná, půda měkká a úrodná.

Transplantace

Pokud pěstujete kávu jako pokojovou rostlinu, musí být každoročně na jaře před výsadbou znovu vysazena, a to ještě před začátkem kvetení.Zároveň můžete oříznout nebo sevřít.

Hrnec je vybrán z jakéhokoli materiálu, ale s povinnou přítomností otvorů ve dně.Velikost - 2-3 cm větší průměr než dříve.

Jakmile kapacita dosáhne 25 cm, provádí se transplantace jednou za 2-3 roky.Silná vrstva drenážovaného jílu nebo cihel je nalita dolů.

Roste

Kam pěstovat Koufey?Zahradníci žijící v jižní části země mohou pěstovat venkovní kavárny jako roční úrodu.

Květina je vysazena na zahradě nejdříve na koncikvětna , jakmile pravděpodobnost mrazu pomine.

Místo musí být vybráno s dobrým osvětlením, je však povolen i částečný stín.To je nemožnézasadit kávu na vlhkém místě, kde nedochází k pohybu vzduchu.Vzdálenost mezi keři by měla být nejméně 30 - 35 cm.

Propagace

Květina se rozmnožuje pomocí řízků nebo semen.

Řízky se řežou z horní části rostliny a vysazují se do země brzy na jaře, když teplota vzduchu dosáhne +18 stupňů, nebo jsou zakořeněny ve sklenici vody.

Aby se zajistil tvar pouzdra, mohou být vysazeny 2-3 procesy na jednom místě najednou.

Když stonek roste a navíc rostou tři páry nových listů, špička se sevře.

Semena se vysévají do země v březnu až dubnu , hlavní věc je, že slunce by mělo být teplé a jasně svítit.Nepropouští se zemí shora.Pro nejlepší střelbu je žádoucí, aby teplota na ulici byla alespoň +18 stupňů.Semena můžete také umístit do mísy, přikrýt sáčkem a dát na teplé místo.Po vyklíčení se vysadí do jednorázových šálků a poté, jak rostou do země nebo do velkého hrnce.

Teplota

Koufei je termofilní.V létě roste dobře při pokojové teplotě + 22-25 stupňů.

V zimě je snížena na + 12–18 stupňů, ale nikoli níže.

Květina netoleruje nízké teploty a průvan.

Při pěstování venku se keř používá buď jako jednoletý keř, nebo se vykopává a přepravuje do zimních prostor.

Osvětlení

Zařízení by mělo být na jasném místě se stínováním před přímými paprsky.V bytě to můžebýt okna na východ nebo na západ.Pokud není dostatek světla, kavárna nekvete a listy ztratí svou barvu a matné.Po přijetí spálení od slunce zčervenají.

Výhody a poškození

Rostliny nejsou jedovaté ani toxické .V některých zemích je kofein pěstován na osivo.Vyrábějí mastné kyseliny, které se používají pro průmyslové a domácí účely.

Nemoci a škůdci

Květina není náchylná kzamoření škůdci , může se na ní však objevit roztoč pavouk nebo scutellum.

Při poškození roztočem se na listech vytvoří tenká bílá pavučina.

V počáteční fázi stačí rostlinu jemně omýt měkkou houbou s mýdlovými roztoky.

Ve zanedbané formě budou po promytí stále ještě muset nastříkat chemikálie.

Když se na listech objeví hmyz na stupnici, jsou jasně viditelné hnědé boule, které jsou skořápkami tohoto hmyzu.

K boji proti němu je třeba všechny listy na obou stranách omýt kartáčem na mýdlový roztok a mechanicky odstranit škůdce.Pokud je to nutné, můžete být stále léčeni insekticidy.

Vzhled šedých skvrn na listech a hnilobě stonku je výsledkem výskytu hub a šedé hniloby.Je nutné ošetřit rostliny fungicidy proti hnilobě.

Pozor! Být v ponoru může způsobit pád listů.

Závěr

Koufeia je oblíbená zahradní rostlina pěstovaná pro světlé květiny.Můžek použití jak v bytě v květináčích, tak na osobním pozemku v otevřeném terénu.Při odchodu je nutnédodržovat podmínky pro režim zavlažování a osvětlení .Kvůli rychlému růstu je nutné neustále stříhat a svírat.